Captains of the Gulf (Jason Dinger)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Captains of the Gulf (Jason Dinger)

Post autor: vinnichi »

no właśnie ja też dopiero jak zamówiłem zobaczyłem że jest i jeszcze Adam w międzyczasie domówił u siebie, no ale warto było :-) żeby nie offtopować zostwiam kilka przypominajek które mi się przydały w pierwszej rozgrywce:
Spoiler:
Doidatkowo graliśmy raz wariant autorski dopuszczający tylko jeden kuter na heks ale było strasznie ciężko, wydaje mi się że to może być fajne kiedy gracze już naprawdę dobrze znają grę.

Ciekaw jestem czy gry jeszcze wrócą do sklepów
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Captains of the Gulf (Jason Dinger)

Post autor: mat_eyo »

Wczoraj zagrałem partię trzyosobową. Niestety wkradło się kilka błędów w rozgrywkę i jest to wina kiepsko napisanej instrukcji, co jest moim głównym zarzutem wobec gry. Nadal nie jestem pewien, których pomocników i ulepszenia mogę zatrudniać. Wrzucenie tak ważnych informacji do słowniczka to przesada. Ja z reguły je olewam czytając instrukcję, a zaglądam do nich dopiero mając wątpliwości odnośnie działania danej karty. Wczoraj miałem bardzo niemiłą niespodziankę, kiedy podczas partii zajrzałem do słowniczka.

Gra jest bardzo przyjemna, sporo możliwości rozwoju, nieupierdliwy rondel (nie przepadam za tą mechaniką). Jest ciasno, ale nie do przesady. Mam jedynie wątpliwości, czy nie za dużo punktów pochodzi z torów, do sprawdzenia w kolejnych partiach.
vinnichi pisze: 03 mar 2019, 17:22 Znacznik B:
każdy odrzucony znacznik podczas sprzedaży podnosi o 1 na torze portu
W ten sposób można wydać tylko jeden znacznik na akcję sprzedaży. Kolejna mała rzecz, o której trzeba pamiętać, a której przyswojenia instrukcja i karta pomocy nie ułatwiają :/
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Captains of the Gulf (Jason Dinger)

Post autor: vinnichi »

Wydaje mi się tych B do tego można użyć dowolną ilość przy połowach tylko 1 ale muszę to sprawdzić. Gra zyskuje z każdą partią
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Captains of the Gulf (Jason Dinger)

Post autor: mat_eyo »

vinnichi pisze: 20 mar 2019, 17:55 Wydaje mi się tych B do tego można użyć dowolną ilość przy połowach tylko 1 ale muszę to sprawdzić. Gra zyskuje z każdą partią
Cytat z instrukcji:

"When taking any Market action, the player can discard a maximum of one Bonus Tile to advance an additional space on the Port Sales Track where they are selling the Seafood."
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Captains of the Gulf (Jason Dinger)

Post autor: vinnichi »

o widzisz dzięki :(

Dodatkowo wklejam z BGG notki autora
Spoiler:
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 12 times

Re: Captains of the Gulf (Jason Dinger)

Post autor: adikom5777 »

Akurat to co napisaliście my graliśmy dobrze. Zdaje się, że grę mam opanowaną i znam już każdą zasadę. Instrukcja mogłaby być lepiej napisana, ale raczej zawiera wszystko co potrzebne
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Captains of the Gulf (Jason Dinger)

Post autor: vinnichi »

Jak widzę taką opinię o grze, to zastanawiam się czy ja jestem głupi i czegoś nie widzę, rozumiem że może komuś się mniej lub bardziej podobać ale jak ktoś pisze w komentarzu:
Spoiler:
To albo ten ktoś miał naprawdę zły dzień siadając do gry albo jestem ślepy i nie widzę że to jest SHIT GAME i najgorszy syf ever... może zatruł się krewetkami
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Captains of the Gulf (Jason Dinger)

Post autor: mat_eyo »

Grałem dopiero dwa razy, ale to mi wygląda na bzdurę. Statek ulepszasz cały czas, trzeba się tylko zastanowić czy takie ulepszenie zdąży się zwrócić. Zdarzyło mi się nawet ulepszać łajbę w ostatniej rundzie, korzystając z akcji bonusowej na statku i zagrywając licencję, żeby zwinąć żyjątko, które rozmnożyło się blisko mojej pozycji. Sama akcja bonusowa daje też żeton B, który jest na wagę złota. Również sensowne jest zagranie późno pierwszego oficera, jeśli tyko jego umiejętność pozwoli na osiągnięcie konkretnego miejsca na którymś z torów.

Nie wyobrażam sobie wygrania gry bez rozwinięcia przynajmniej raz ładowni lub baku. Są to drogie ulepszenia, więc zagranie ich w pierwszej rundzie (zwłaszcza obu) jest mało prawdopodobne. Nie wspominając już o tym, że te sensowne ulepszenia mogą się w pierwszej rundzie nie pojawić na naszej ręce.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Captains of the Gulf (Jason Dinger)

Post autor: vinnichi »

Losowość gry bardzo mi pasuje do tematyki. Nie jestem w stanie przygotować się do połowów idealnie, muszę borykać się z trudnościami, które się pojawią, w dodatku inni rybacy też nie próżnują, może komuś lepiej podejść ręka i ławica, zdarza się i to pewnie niektórym się nie podoba w grze ekonomicznej. Ja lubię takie zmagania, mam ogromną frajdę z kombinowania co lub kogo załadować na statek i próbowania różnych możliwości. Krzywdząca opinia dla gry tym bardziej, że nie jest to osoba która wczoraj zarejsetrowała się na BGG i gra w Chińczyka. No ale taki to już "urok" tego hobby.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Captains of the Gulf (Jason Dinger)

Post autor: vinnichi »

Pojawił się kolejny gameplay tym razem z samym autorem gry:
https://www.youtube.com/watch?v=HUT-CGuIRyQ&t=1768s

Ciekaw jestem jakie wyniki osiągacie, u nas w partiach 2-osobowych mamy wyniki 40-50+.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Captains of the Gulf (Jason Dinger)

Post autor: mat_eyo »

vinnichi pisze: 09 kwie 2019, 08:17 Ciekaw jestem jakie wyniki osiągacie, u nas w partiach 2-osobowych mamy wyniki 40-50+.
Mała próbka po czterech grach, za to udało się zagrać we wszystkich składach osobowych:
Najwyższy wynik: 63
Najniższy wynik: 11
Najniższy wynik wygrywający: 36
Najwyższy wynik ostatniego miejsca: 37 (38 w partii dwuosobowej)
Średnia wyników wygrywających: 50,25

Dla mnie ogromną ulgą jest fakt, że nie ma czegoś takiego, jak obowiązkowe upgready. W jednej z partii kolega przegrał ze mną jednym punktem (na tiebreakerze by wygrał) przez całą grę nie ulepszając ładowni, a większy bak kupił dopiero w okolicach 6-7 rudny.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Captains of the Gulf (Jason Dinger)

Post autor: vinnichi »

Ja ostatnio tak ładnie się rozkręciłem że nie zauważyłem że już jest koniec gry. Miałem garnek do gotowania, tankowanie na morzu, maksymalną ładownie i jednego oficera. Niestety za mało sprzedałem w Tampa (-5pkt) i przegrałem 47 do 51, kolega miał tylko garnek i ładownie zwiększoną na maksa. Trochę szkoda że się zwierzaki nie miejszają bardziej i z majtków się rzadko korzysta, ale taki urok gry że dopasowujemy się do sytuacji w zatoce. Gra bardzo fajna i z każda partią coraz więcej udaje się wyciskać nawet z tego pierwszego okresu.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Captains of the Gulf (Jason Dinger)

Post autor: kmd2000 »

FYI: najprawdopodobniej już na przełomie grudnia/stycznia mają zostać upublicznione plany co do nowego wydania m.in. Captains of the Gulf.
Trzymam kciuki za poprawienie kształtu Zatoki Meksykańskiej ;)
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 12 times

Re: Captains of the Gulf (Jason Dinger)

Post autor: adikom5777 »

Nowa edycja będzie od Stronghold Games, premiera Spiel 2020
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Captains of the Gulf (Jason Dinger)

Post autor: vinnichi »

Czyli dwa razy tańsza :-)
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
errorr
Posty: 167
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:03
Has thanked: 31 times
Been thanked: 6 times

Re: Captains of the Gulf (Jason Dinger)

Post autor: errorr »

niedługo ma KS startuje kampania nowej gry Jasona Dingera - https://boardgamegeek.com/boardgame/259 ... city-cargo
będzie to druga część trylogii kajuńskiej.
ma być do dostania w kampanii także Captains of the Gulf.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Captains of the Gulf (Jason Dinger)

Post autor: orzeh »

Jesteście w stanie określić jak CotG działa przy 2ch osobach?
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Captains of the Gulf (Jason Dinger)

Post autor: vinnichi »

Nam się bardzo dobrze grało, głównie na 2 graliśmy. Nie było może wielkiego blokowania ale jednak był wyścig o kasę albo o dobre ławice
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Captains of the Gulf (Jason Dinger)

Post autor: orzeh »

od paru dni jest dostępna kampania na KS nowej gry autora "Crescent City Cargo":
https://www.kickstarter.com/projects/in ... lf-reprint
Można zamówić bundle razem z Captains of the Gulf, niestety nie widzę żeby dało się zamówić oddzielnie te gry
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Captains of the Gulf (Jason Dinger)

Post autor: playerator »

adikom5777 pisze: 16 gru 2019, 07:22 Nowa edycja będzie od Stronghold Games, premiera Spiel 2020
Na stronie Strongholdów głucha cisza.

Czyli tak ostatecznie wygląda ta zapowiadana druga edycja..? Lista zmian nie powala, Zatoka Prawie Meksykańska ma się dobrze :)
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Captains of the Gulf (Jason Dinger)

Post autor: kmd2000 »

Jest to praktycznie dodruk 1:1
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Captains of the Gulf (Jason Dinger)

Post autor: BartP »

A były jakieś problemy (inne niż ten jeden nadmieniony) z pierwszą edycją, które należało poprawić, a nie zrobiono tego?
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Captains of the Gulf (Jason Dinger)

Post autor: vinnichi »

Błąd na karcie i w instrukcji, z tego co pamiętam chyba w podsumowaniu było poprawnie napisane a w głównej części z błędem. Nic szczególnego, na bgg szybko to wyjaśniono.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Captains of the Gulf (Jason Dinger)

Post autor: kmd2000 »

Największym błędem, którego nie naprawiono jest design planszy głównej :)
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Captains of the Gulf (Jason Dinger)

Post autor: AnimusAleonis »

orzeh pisze: 14 paź 2020, 11:05 od paru dni jest dostępna kampania na KS nowej gry autora "Crescent City Cargo":
https://www.kickstarter.com/projects/in ... lf-reprint
Można zamówić bundle razem z Captains of the Gulf, niestety nie widzę żeby dało się zamówić oddzielnie te gry
Jeśli brać bundle to wychodzi nawet ok cena, bo $64,5, czyli około 250 PLN, za tytuł z dostawą do Polski.
Wydawałoby się że przy jakiejś grupówce dałoby się jeszcze z tego zejść ale mimo że na stronie kampanii podają koszt dostawy przy dodawaniu egzemplarzy ponad bundle, $54, to nie mówią już czy jest jakiś limit i co ważniejsze ile będą kosztować dodatkowe kopie np Capitains.
Tak więc cena nawet ok, ale problem taki że zobaczy się czy to Crescent czy Capitains za około rok :P
BartP pisze: 14 paź 2020, 15:52 A były jakieś problemy (inne niż ten jeden nadmieniony) z pierwszą edycją, które należało poprawić, a nie zrobiono tego?
Jak już chyba wspominano różnice pomiędzy tą pierwszą edycją a drugą będą znikome:
  • Poprawiona jedna kwestia w instrukcji, która i tak nie była jakaś nie wiem jaka
  • Poprawiona bodajże jedna karta która miała błąd, znów nie jakiś ogromny czy katastrofalny
  • Będzie dołączony moduł/reguły dla solo... które z tego wiem i tak gdzieś krążą po internetach.
Nie wspominająć że wydaje się raczej pewne że ten fix-kit będzie do kupienia od Stronghold jak już wydrukują te nowe edycje, pewnie gdzieś za pół roku, bo będą dodawić taki fix-pack do egzemplaży Crescent.

All in all... jak ma się pierwszą wersję raczej nie ma co kupować drugiej.
kmd2000 pisze: 14 paź 2020, 16:59 Największym błędem, którego nie naprawiono jest design planszy głównej :)
Nie tylko nie poprawiono to jeszcze powielono na planszy Crescent :lol:
Z dwóch planszy to chyba nawet wolę tą od Capitains, jakoś jaśniejsza i bardziej czytalna.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
ODPOWIEDZ