Pokolenia (Village) vs Nowe Pokolenia (My Village)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Pokolenia (Village) vs Nowe Pokolenia (My Village)

Post autor: MiXB »

Chciałbym się spytać Was o opinie odnośnie gier. Od bardzo dawna planowałem zakup Pokoleń - w końcu to jedna lepszych gier w historii gatunku - więc naprawdę się zdziwiłem, gdy odkryłem Nowe Pokolenia. Całkiem przypadkiem - w sklepie mieli obie gry jedna koło drugiej.

Z tego co udało mi się wyczytać to gry są bardzo podobne do siebie, kosztują praktycznie tyle samo i nie ma do żadnej z nich dodatków w języku polskim i pierwsza gra ma dwa dodatki wydane po polsku. Mimo to starsza wersja jest oceniana lepiej (może z powodu mniejszej losowości?).

A jakie jest wasze zdanie - gdybyście mieli kupić tylko jedną grę, to którą i dlaczego? Osobiście jako osoba, która nigdy nie grała w żadną z tych gier wyglądają one na identyczne gry tylko jedna ma kostki, a druga nie. Nie potrafię poprawnie ocenić tych gier samodzielnie więc byłbym wdzięczny za waszą pomoc.
Ostatnio zmieniony 22 lut 2019, 21:03 przez MiXB, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Pokolenia (Village) vs Nowe Pokolenia (My Village)

Post autor: seki »

Nie grałem w Pokolenia ale grałem w Nowe Pokolenia i to jedno z najgorszych moich planszowkowych doświadczeń. Koszmar. Nie polecam. Upierdliwe rozkładane, bardzo mało interesujących decyzji, koszmarnie rozlazłe na stole. I jak uwielbiam gry kościane tak do Nowe Pokolenia nie dałbym się zmusić. Natomiast Pokolenia oprócz tematyki wcale nie są podobne do Nowe Pokolenia. Zupełnie inna mechanika. I do Pokoleń są dodatki PL.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4475
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Pokolenia (Village) vs Nowe Pokolenia (My Village)

Post autor: garg »

Do pokoleń są dwa dodatki po polsku - to tak tylko porządkowo :) .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Pokolenia (Village) vs Nowe Pokolenia (My Village)

Post autor: MiXB »

No to czuję się poprawiony - Pokolenia rzeczywiście mają wydane 2 dodatki po polsku. Nie mogłem znaleźć jakichkolwiek dodatków nigdzie w żadnym sklepie więc uznałem, że ich po prostu nie ma. Dobrze wiedzieć.
aspo
Posty: 463
Rejestracja: 27 paź 2011, 14:10
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 17 times
Been thanked: 9 times

Re: Pokolenia (Village) vs Nowe Pokolenia (My Village)

Post autor: aspo »

garg pisze: 22 lut 2019, 20:43 Do pokoleń są dwa dodatki po polsku - to tak tylko porządkowo :) .
Przy czym ich nakład dawno się skończył i nie ma szans na wznowienie (pytałem u polskiego wydawcy). Z drugiej strony, dodatki (jak w sumie cała gra, poza pudełkiem i instrukcją) są niezależne językowo. Sam parę miesięcy temu kupiłem Gospodę na amazon.de za bodajże 10 ojro, mam tam niemieckie nazwy klientów na kartach i nawet, na swój sposób, dodaje to grze uroku (:
W kościankę nie grałem, pierwsze Pokolenia szczerze polecam - z dodatkami to naprawdę niezła gra (szkoda tylko, że brzydka jak nieszczęście).
margielm
Posty: 102
Rejestracja: 16 wrz 2013, 18:17

Re: Pokolenia (Village) vs Nowe Pokolenia (My Village)

Post autor: margielm »

Pokolenia brzydka jak nieszczęście? Czy my na pewno o tej samej grze myślimy? Ile to ja czasu spędziłem na wpatrywaniu się w plansze gracze i podziwianiu szczegółów tam zawartych.

Niesamowite jak gusta mogą się różnić.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Pokolenia (Village) vs Nowe Pokolenia (My Village)

Post autor: rastula »

Obie lubię i zupełnie nie wydają mi się podobne, poza faktem usmiercania workerow. Oryginał wydaje mi sie nieco ciekawszy...
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 479
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 391 times
Been thanked: 330 times

Re: Pokolenia (Village) vs Nowe Pokolenia (My Village)

Post autor: cactusse »

Pewnie autor wątku już dawno podjął decyzje, ale tak dla sportu ;-)

Dawno nie grałem, więc mogę coś pomylić, ale poniższe wrażenia zostały mi w pamięci :

W "Pokoleniach" było zaskakująco dużo rywalizacji jak na euro o przyjaznej tematyce - krytyczne pola miały bardzo mało kostek aktywacji, mogło się zdarzyć, że do niektórych pól się nawet nie dopchałeś, lub musiałeś dla sprawy poświęcić standardowe dobranie nowego meepla.
Dodatkowo był też wyścig do grobów, zawsze chciałeś ukatrupić swoich seniorów tuż przed innymi graczami, nie za szybko bo wtedy traciłeś intratną pozycje, ale też nie za późno bo miejsce na cmentarzu mogło się skończyć.
Dzięki powyższemu, przez większość gry targały graczem sprzeczne wymogi a decyzje robiły się ciężkie, wprowadzając sympatyczne napięcie. Co prawda po kilku partiach wkradała się rutyna pierwszych ruchów, ale dodatek "Gospoda" rewelacyjnie rozwiązywał ten problem, bo karty znacząco zmieniały wartości akcji dla różnych graczy.

W "Nowych Pokoleniach" wyścigu właściwie nie było - kostki praktycznie zawsze ci do czegoś pasowały, groby dawały jakoś takoś mało punktów, jakiś kupiec zazwyczaj podpasował.
Trochę niepewności dostarczał szczur i możliwość utraty punktów, ale nie pamiętam, by ktoś rwał włosy z głowy, gdy mu się taka nieprzyjemność trafiła.
Gra wydawała się być bardzo "multiplayer-solitaire", każdy sobie spokojnie skrobał własny silniczek, a główny element współzawodnictwa to było końcowe porównanie punktów ;-)
Jak zwykle lubię spokojnie gry, to w "Nowych Pokoleniach" ten brak interakcji uderzył mnie tak mocno, że moja sympatia do tego tytułu poddała się już po drugiej partii.
MgK1989
Posty: 320
Rejestracja: 10 cze 2014, 10:34
Has thanked: 53 times
Been thanked: 125 times

Re: Pokolenia (Village) vs Nowe Pokolenia (My Village)

Post autor: MgK1989 »

Cześć!
W nowe pokolenia nie grałem ale się im bacznie przyglądałem i jako fan „Pokoleń” finalnie gry nie zakupiłem-coś nie zaskoczyło. „Pokolenia” to była moja pierwsza prawdziwa gra planszowa i bardzo ją lubię choć uważam, że bez „Gospody” może popaść w monotonnie. Gospoda wprowadza karty, które daja praktycznie nieskończoną regrywalność ponieważ zmieniają one(lub kreują) strategie na całą rozgrywkę. Mam też „Port” ale wiem,że jest trudny do zdobycia, więc nie będe się rozpisywał nad jego elementami:)
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Pokolenia (Village) vs Nowe Pokolenia (My Village)

Post autor: MiXB »

Dziękuję bardzo za wszystkie wasze komentarze!
cactusse pisze: 26 lut 2019, 15:02 Pewnie autor wątku już dawno podjął decyzje, ale tak dla sportu ;-)
Jeśli chodzi o kupowanie gier to jestem bardzo ostrożny, bo moi regularni gracze mają bardzo konkretne oczekiwania wobec gier. Czasami zdarza mi się oglądać gry tygodniami zanim zdecyduje się na zakup. Więc twoja i innych użytkowników opinia jest wciąż jak najbardziej aktualna :lol:

Tak czy inaczej większość z was sugeruje brać oryginalne Pokolenia więc to właśnie wydanie kupię. Zastanawiam się jedynie jak małe są szanse na dodruk dodatków? Obstawiam, że minimalne zmierzające do 0, ale skoro większość z komentujących poleca tą grę przynajmniej z dodatkiem "Gospoda", który ciężko dostać nawet z drugiej ręki, a co dopiero "Port" sprawia, że muszę o to spytać. O ile dobrze pamiętam to tą grę wydało wydawnictwo "Hobbity" więc w sumie mogę się ich zapytać z pierwszej ręki o to - w Nowym Sączu bywam regularnie.

Jeszcze raz jestem wdzięczny za Waszą pomoc. Jeśli ktoś chciałby coś dodać od siebie na temat tych gier to najpewniej dla mnie to wciąż będzie aktualna opina jeszcze przez jakiś czas, a i na pewno inni odbiorcy skorzystają z tego tematu w przyszłości. Bądź co bądź podstawki obu są wciąż na półkach sklepowych nawet teraz.
MgK1989
Posty: 320
Rejestracja: 10 cze 2014, 10:34
Has thanked: 53 times
Been thanked: 125 times

Re: Pokolenia (Village) vs Nowe Pokolenia (My Village)

Post autor: MgK1989 »

Przetrząsnij wszystkie sklepy on-line - może ktoś zapomniał,że ma. Widziałem również kilka kopii na niemieckim amazonie. Kup obojętnie jaką wersje językową a instrukcji szukaj w pdf-ie. Jeśli nie będzie to Ci sie zeskanuje:) gra jest niezależna jeśli chodzi o język:)
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Pokolenia (Village) vs Nowe Pokolenia (My Village)

Post autor: Kin@a »

Ja chciałabym nabyć dodatek Port ale w polskiej wersji językowej.
MgK1989
Posty: 320
Rejestracja: 10 cze 2014, 10:34
Has thanked: 53 times
Been thanked: 125 times

Re: Pokolenia (Village) vs Nowe Pokolenia (My Village)

Post autor: MgK1989 »

Same alementy są niezależne językowo ale jeśli chcesz mieć po polsku to szukaj:)
Haloon
Posty: 322
Rejestracja: 12 sie 2011, 18:14
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Pokolenia (Village) vs Nowe Pokolenia (My Village)

Post autor: Haloon »

Port nigdy nie był w wersji PL. Jedyne co możesz dostać to wersję niemiecko/angielską od pegazusa z włożoną do środka instrukcją po polsku. Innej wersji portu nie ma. Jezyk sprowadza się do pudelka, instukcji i nazw zawodow na kartach dołożonych do talii gospody.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Pokolenia (Village) vs Nowe Pokolenia (My Village)

Post autor: Kin@a »

Haloon pisze: 17 mar 2019, 14:21 Port nigdy nie był w wersji PL.
Dzięki za odpowiedź. Myślałam, że był. Szkoda, nie lubię łączenia różnych edycji językowych (poza tym szczerze nie lubię niemieckiego).
ODPOWIEDZ