Journal 29 / Dziennik 29: Interaktywna gra książkowa (D. Chassapakis)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
FoxGames
Posty: 112
Rejestracja: 14 lut 2018, 14:55
Has thanked: 3 times
Been thanked: 26 times

Journal 29 / Dziennik 29: Interaktywna gra książkowa (D. Chassapakis)

Post autor: FoxGames »

Uszanowanie :)

Ruszyliśmy właśnie z przedsprzedażą Dziennika 29. To interaktywna gra książkowa, której najbliżej formułą do Escape Booka, czyli Escape Rooma w książce.

Obrazek

Na 144 stronach czekają na was 63 unikalne zagadki. Trzeba się będzie trochę nagłowić - będą to zagadki z wiedzy, logiczne, skojarzeniowe, ale też takie, które będą wymagały niekonwencjonalego podejścia do książki - zginania, kartkowania, innego spojrzenia...

Premiera sklepowa odbędzie się 13 marca, ale gry powinny do nas zjechać w pierwszym tygodniu marca i od razu rozpoczniemy wysyłkę.
Cena SCD to 29,99 PLN, w przedpremierze na dziennik29.pl - 22,99 PLN

Minął 28 tydzień tajnych prac wykopaliskowych, które miały przybliżyć ludzkość do poznania sekretu obcej cywilizacji. W 29 tygodniu stało się jednak coś niezwykłego. Zniknął cały zespół, pozostawiając po sobie jedynie dziennik... Twoim zadaniem będzie rozwikłanie tej tajemnicy!

Rozwiązuj zagadki i łamigłówki, aby zdobyć kolejne klucze i móc kontynuować rozgrywkę. Pisz, rysuj, zginaj, łącz i szukaj, by odkryć prawdę!

Dziennik 29 to interaktywna książka, która jest równocześnie grą pełną niespodzianek. Czy odważysz się podjąć wyzwanie?
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2311
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 562 times
Been thanked: 894 times

Re: Journal 29 / Dziennik 29: Interaktywna gra książkowa (D. Chassapakis)

Post autor: Galatolol »

Czemu uważacie to za pierwszą książkę tego typu?
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Journal 29 / Dziennik 29: Interaktywna gra książkowa (D. Chassapakis)

Post autor: alpha »

Zaczynam się denerwować gdy co chwila widzę cyfrę "9". Wszędzie gdzie nie spojrzę to dziewiątki.
Za każdym razem muszę w myślach "poprawić" to na odpowiednio większą liczbę.
Ciekawe czy doczekam kiedyś czasów, gdy zamiast 29,99 lub 22,99 zobaczę: 30 lub 23, i nie będę musiał tego non stop "poprawiać"?

A tak odnośnie tematu: jaki min/max przedział wiekowy dla tej książki?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Grzeju
Posty: 60
Rejestracja: 06 mar 2016, 22:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Journal 29 / Dziennik 29: Interaktywna gra książkowa (D. Chassapakis)

Post autor: Grzeju »

Czy będzie to pozycja jednorazowa (kreślenie, wyrywanie, gniecenie), czy po mnie będą mogły ją również "porozwiązywać" moje dzieciaki?
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Journal 29 / Dziennik 29: Interaktywna gra książkowa (D. Chassapakis)

Post autor: polwac »

Na FB ktoś potwierdzał, że nie trzeba niszczyć książki przy rozwiązywaniu zagadek.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 477
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 387 times
Been thanked: 330 times

Re: Journal 29 / Dziennik 29: Interaktywna gra książkowa (D. Chassapakis)

Post autor: cactusse »

W oryginale nie było żadnej konieczności niszczenia czegokolwiek, aczkolwiek nie wiem, czy jest to książka, którą można w jednym kawałku przekazać dalej - większość zagadek ma taki poziom, że często ma się ochotę wyrwać i zeżreć stronę z czystej frustracji ;-)
Awatar użytkownika
FoxGames
Posty: 112
Rejestracja: 14 lut 2018, 14:55
Has thanked: 3 times
Been thanked: 26 times

Re: Journal 29 / Dziennik 29: Interaktywna gra książkowa (D. Chassapakis)

Post autor: FoxGames »

Galatolol pisze: 28 lut 2019, 10:43 Czemu uważacie to za pierwszą książkę tego typu?
Pozwoliliśmy sobie na takie stwierdzenie. Oprócz skanowania kodów, które przeniosą nas na stronę z odpowiedzią (możemy to zrobić ręcznie w przeglądarce wpisując np dziennik29.pl/34 , gdzie "34" to numer zagadki - mamy tam możliwość odpowiedzi, podpowiedzi, rozwiązania, a system w przypadku poprawnego rozwiązania poda klucz, który wykorzystamy przy innych zagadkach) działamy też mocno z książką - zginamy, kartkujemy, patrzymy pod światło czy innym kątem etc.
alpha pisze: 28 lut 2019, 13:47 A tak odnośnie tematu: jaki min/max przedział wiekowy dla tej książki?
Większość zagadek jest dosyć trudna. Sugerujemy 12+, ale może jakiś 10 letni geniusz podoła ;) Jeśli chodzi o treści niedozwolone - brak.
Grzeju pisze: 28 lut 2019, 14:19 Czy będzie to pozycja jednorazowa (kreślenie, wyrywanie, gniecenie), czy po mnie będą mogły ją również "porozwiązywać" moje dzieciaki?
Coś tam trzeba zgiąć (bez spoilowania), ale nie trzeba drzeć, wyrywać stron. Pisze się klucze, ale można to zrobić na osobnej kartce.
cactusse pisze: 28 lut 2019, 16:46 W oryginale nie było żadnej konieczności niszczenia czegokolwiek, aczkolwiek nie wiem, czy jest to książka, którą można w jednym kawałku przekazać dalej - większość zagadek ma taki poziom, że często ma się ochotę wyrwać i zeżreć stronę z czystej frustracji ;-)
Poziom zagadek jest rzeczywiście dosyć wysoki :mrgreen:
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Journal 29 / Dziennik 29: Interaktywna gra książkowa (D. Chassapakis)

Post autor: vikingowa »

Mnie ta książka bardzo zaintrygowała i na pewno ją kupię. Uwielbiam zagadki i escape roomy i bardzo mnie ucieszyła wiadomość, że będzie to wydanie w twardej oprawie.
Awatar użytkownika
Acererak
Posty: 800
Rejestracja: 28 cze 2017, 23:43
Has thanked: 99 times
Been thanked: 13 times

Re: Journal 29 / Dziennik 29: Interaktywna gra książkowa (D. Chassapakis)

Post autor: Acererak »

FoxGames - wstrzeliliście się idealnie. Niedawno usłyszałem o tego typu książkach przy okazji dyskusji o Escape Bookach na grupie fanów Escape Roomów na FB (ciekawi mnie czy inne tego typu książki też planujecie w przyszłości wydać poza Dziennikiem i Wyprawą) i zamierzałem sobie je sprawić. Na (nie)szczęście nie miałem czasu tego zrobić. I potem pojawiliście się Wy :D Preorder gwarantowany :)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8733
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 2330 times

Re: Journal 29 / Dziennik 29: Interaktywna gra książkowa (D. Chassapakis)

Post autor: Curiosity »

Mam już swój egzemplarz, a właściwie dwa swoje, bo drugi na prezent.
Siedzę w pracy, a ponieważ mamy właśnie kilka wolnych chwil, zajrzeliśmy do książki z chłopakami.

Pierwsze wrażenie: ładne wydanie, okładka sztywna, grawerowane litery, wygląda super. Strony fajnie stylizowane na pobrudzone.

Na razie utknęliśmy na czwartej zagadce :) Bo oczywiście wszyscy chcieli się zabrać za rozwiązywanie. Na początku chciałem tylko pokazać jak to działa, ale występuje tu mocno syndrom "jeszcze jednej zagadki". Pierwsza poszła, to bierzemy się za drugą. Druga rozwiązana, dawaj kolejną! Przy czwartej się na chwilę zacieliśmy, a potem trzeba było wracać do pracy.

Wrażenia na gorąco: wszystko jest w języku polskim. Odpowiedzi na hasła też muszą być wpisane po polsku (ważne przy nazwach własnych). Zagadki są skalowalne, zaczyna się z bardzo niskiego poziomu, ale później jest coraz trudniej. Może wstyd się przyznać, że zacięliśmy się już na czwartej zagadce, ale może to kwestia tego, że jesteśmy w pracy. Póki co - jestem kupiony (i kilka osób ode mnie z pracy też).

P.S.
Dostęp do internetu to konieczność. Bez w zasadzie nie da się grać.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Grzeju
Posty: 60
Rejestracja: 06 mar 2016, 22:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Journal 29 / Dziennik 29: Interaktywna gra książkowa (D. Chassapakis)

Post autor: Grzeju »

Ja zakupiłem swój egzemplarz w poniedziałek. Dwa wieczory po 3-4h i jestem dopiero na 32 zagadce. Jak na tą cenę to ilość zabawy wielka.
Zagadki bardzo ciekawe i zróżnicowane.
Potrzebna jest bardzo duża ilość wiadomości ..nazwijmy je... "ogólnokształcących", które pomogą wpaść na schemat rozwiązania, ale samo rozwiązanie trzeba już poszukać w internecie. Bez niego nie da się grać.

Lokalizacja bardzo udana.
Jest jeden błąd, ale niektórzy mogą go uznać za specjalne utrudnienie zagadek więc go wrzucę w spoiler.
Spoiler:
Jedyne czego mi na razie brakuje (bo może się jeszcze zdziwię) to tego, aby zagadki układały sie w jakąś choćby szczątkową historię. To byłby już całkowity czad.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Journal 29 / Dziennik 29: Interaktywna gra książkowa (D. Chassapakis)

Post autor: Nidav »

Curiosity pisze: 13 mar 2019, 10:45 Może wstyd się przyznać, że zacięliśmy się już na czwartej zagadce, ale może to kwestia tego, że jesteśmy w pracy.
Też jestem w pracy, odebrałem Dziennik jakąś chwilę temu z Empiku i jeśli Cię to pocieszy - też dokładnie przy czwartej zagadce się zaciąłem ;)

Pierwsze wrażenie jak najbardziej pozytywne. Ładnie to wszystko wygląda i widać, że zapewni całkiem sporo zabawy. O ile nie będę się ścinał co chwilę na zagadkach, których nie będę w stanie rozwiązać :D
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8733
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 2330 times

Re: Journal 29 / Dziennik 29: Interaktywna gra książkowa (D. Chassapakis)

Post autor: Curiosity »

Rozwiązaliśmy czwartą zagadkę :)
Pomaga rozpisanie wszystkich kluczy na kartce i wypisanie synonimów. Jest piekielna, ale się da :)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Journal 29 / Dziennik 29: Interaktywna gra książkowa (D. Chassapakis)

Post autor: kmd7 »

I tak PKB spada :). Ja swój egzemplarz też już mam, też w pracy, ale dzielnie się powstrzymuję. Byle do wieczora :).
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Journal 29 / Dziennik 29: Interaktywna gra książkowa (D. Chassapakis)

Post autor: RaYell »

Bawię się cały wieczór w rozwiązywanie zagadek z tego dziennika i znalazłem jedną literówkę, która niezauważona uniemożliwia chyba rozwiązanie zadania.

Zagadka 28 (bez spojlerów na ile to możliwe)
Spoiler:
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Journal 29 / Dziennik 29: Interaktywna gra książkowa (D. Chassapakis)

Post autor: Quille »

Ale to jest mega! Cały wieczór się bawię, jestem na 24 :)
Najfajniejsza jak dotąd 18 moim zdaniem.
Grzeju pisze: 13 mar 2019, 12:11 Ja zakupiłem swój egzemplarz w poniedziałek...
Odnośnie spoilera:
Spoiler:
Awatar użytkownika
MarekB
Posty: 237
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:45
Lokalizacja: Warszawa/Łomianki
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Journal 29 / Dziennik 29: Interaktywna gra książkowa (D. Chassapakis)

Post autor: MarekB »

RaYell pisze: 13 mar 2019, 23:12 Bawię się cały wieczór w rozwiązywanie zagadek z tego dziennika i znalazłem jedną literówkę, która niezauważona uniemożliwia chyba rozwiązanie zadania.

Zagadka 28 (bez spojlerów na ile to możliwe)
Spoiler:
Tak, to błąd, w dodruku będzie poprawione.
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Re: Journal 29 / Dziennik 29: Interaktywna gra książkowa (D. Chassapakis)

Post autor: TOMI »

Fajna i ciekawa pozycja ale ..... ma też swoje wady:
- zero fabuły mimo, że reklamowano ją jako historię zaginionych naukowców

- w instrukcji napisano, że wystarczy dokładnie oglądać kartki z zagadkami by znaleźć odpowiedż ... .ściema ...... bez Internetu ani rusz.

- większość obrazków w książce to zapychacze, nie wnoszące nic do historii, fabuły i zagadek

- niektóre zagadki mało intuicyjne

Ciekawa pozycja, fajne zagadki ale w sumie dostajemy nie zupełnie to, co obiecali twórcy. Równie dobrze można ta książkę wydać na poziomie krzyżówek w kiosku i byłoby to samo.
Warto jednak spróbować bo to coś nowego .
Mocne 4 ;)
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Journal 29 / Dziennik 29: Interaktywna gra książkowa (D. Chassapakis)

Post autor: AnimusAleonis »

O tytule dowiedziałem się gdy natknąłem się na busa na Palcu Defilad :D (super akcja FoxGames!), niestety nie miałem czasu wejść ale dowiedziałem się o co chodzi i zaciekawił mnie ten tytuł, więc gdy zobaczyłem że w Bonito w przedsprzedaży jest za 20,99 z darmową dostawa do punktu to zamówiłem, i w zeszły piątek odebrałem.

Ciekawa rzecz, pomysł na pewno bardzo fajny. Zagadki są różnorodne, niektóre łatwiejsze niektóre mniej, po ok 4 spędzonych godzinach i przerobieniu trochę ponad połowy książki postanowiłem odstawić książkę na dobre. Nie będę książki zwracał ani nic takiego, ale ponieważ nie pisałem w niej w ogóle podczas rozwiązywania, pójdzie do mojego chrzestnego na jego urodziny... niech się pomęczy :lol:
Jakby nie było miałem kilka problemów z Dziennikiem 29:
  • Zero fabuły. Kompletnie zero, jest to tylko zlepka łamigłówek, a nie tego oczekiwałem (i nie to jest reklamowane) więc byłem zawiedziony.
  • Duża większość 'rysunków' w dzienniku, jak już było wcześniej wspominane, niczemu nie służy, mogłyby dodawać do fabuły i tematu, ale tych brak więc są by po prostu być i dawać uzasadnienie ceny.
  • Zagadki są.... jak to się mówi 'all over the place' (przepraszam nie wiem jak to przetłumaczyć, jeśli jest jakiś odpowiedni idiom polski to byłbym wdzięczny :) ), niektóre są intuicyjne, niektóre w ogóle nie, niektóre nie wymagają żadnej wiedzy (czyste myślenie abstrakcyjne) a inne już tak, i mogę sobie wyobrazić że jeśłi nie masz tej wiedzy albo nie zaczaisz że chodzi, dajmy na to dla przykładu, o chemię to zagadka doprowadzi do wściekłości. Jeśli byłaby jakaś fabuła która by naprowadzałaby Cie na tematykę zagadki to byłoby to do zniesienia, a nawet super, ale bez tego to wydaję się kompletnie 'random' - trochę jakbyś był w 1 z 10 ale słyszał tylko co drugie słowo z każdego pytania. Ani ładu ani składu.
Te rozwiązanie ze sprawdzaniem odpowiedzi na internecie jest ciekawe i fajna alternatywą do zwyczajnego spisu odpowiedzi na końcu książki, ale to bardziej dla młodszy odbiorców, dla mnie spis z tyłu byłby równie dobry, a nawet lepszy bo nie musiałbym bawić się telefonem - i tu też kolejna nie wykorzystana okazja, przecież mogliby ciągnąć fabułę właśnie na internecie jakąś narracją bohatera, może nawet nagraniem audio dla pełnego budowania atmosfery i fabuły.
Używanie przeszłych odpowiedzi w dalszych łamigłówkach, co prawda nie nowatorskie jednak przyjemne i dało super możliwość budowania właśnie fabuły... z opisu miałem nadzieję na coś z atmosferą gier Myst tylko w formie książki... niestety kompletnie nie wykorzystana okazja.

I właśnie czy Dziennik 29 można w ogóle nazwać grą? Moim zadaniem nie, tak samo jak zbiór pytań Mensy to nie gra, albo książka łamigłówek matematycznych to nie gra. Więc tak naprawdę mamy tu 63 łamigłówek, które same w sobie są bardzo ok, ale moża było spokojnie je ładnie wydać na 1/3 ilości stron co ma Dziennik 29 (tylko wtedy byłoby więcej okładki niż stron :lol:), więc by uzasadnić wydanie/cenę mamy od groma rysunków, pomazanych stron (dla 'atmosfery'), i dużo dużo pustego miejsca na kartkach.

Jeśli byłaby tu jakaś fabuła, cokolwiek, to bym zmienił zdanie, a tak to proponuje kupić zbiór zagadek Mensy czy jedną z ogromu książek łamigłówek logicznych/matematycznych, za te same pieniądze będziemy mieli z 10 razy więcej zagadek, równie interesujących i trudnych.

Jako 'gra': 2/5 - tylko za jakość wydania, która jest pierwsza klasa, a tak to 1/5
Jako kolekcja łamigłówek: 2.5/5 - łamigłówki są ogólnie OK, większość ciekawa, jednak większość ma problem potrzeby najpierw domyślenia się tematyki, co jest frustrujące, no i 63 łamigłówki za taką cenę... są lepsze alternatywy
Ostatnio zmieniony 19 mar 2019, 09:24 przez AnimusAleonis, łącznie zmieniany 2 razy.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Journal 29 / Dziennik 29: Interaktywna gra książkowa (D. Chassapakis)

Post autor: rastula »

All over the place = od Sasa do lasa, każda z innej beczki.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1271
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 357 times
Been thanked: 210 times

Re: Journal 29 / Dziennik 29: Interaktywna gra książkowa (D. Chassapakis)

Post autor: ShapooBah »

Przyjrzałem i przejrzałem się tej książce w empiku i poziom zagadek oraz ich abstrakcja przypomniały mi grę, w którą z kolegami grywałem dekadę temu w czasach szkolnych. Mianowicie była strona internetowa, która miała X podstron, i każda podstrona była kolejną zagadką do rozwiązania, trzeba było wpisać hasło, żeby uzyskać rozwiązanie. Czasami trzeba było prześledzić tekst jakiejś piosenki (number of the beast) czasami zmienić kontrast zdjęcia, czasami poszukać w kodzie źródłowym strony, czasami rozwiązać jakiś szyfr. Pamiętam, że chyba udało mi się dojść do 20 zagadki, po czym mój kolega zrobił indeksowanie w Google i zdradził wszystkie odpowiedzi :/. W każdym razie takie skojarzenie mam, a to dobre skojarzenie jest. Jak ktoś chce mogę podeslać link do strony, bo udało mi się ją wczoraj znaleźć :D
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 562
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 377 times
Been thanked: 213 times

Re: Journal 29 / Dziennik 29: Interaktywna gra książkowa (D. Chassapakis)

Post autor: Namurenai »

ShapooBah pisze: 19 mar 2019, 08:23 Przyjrzałem i przejrzałem się tej książce w empiku i poziom zagadek oraz ich abstrakcja przypomniały mi grę, w którą z kolegami grywałem dekadę temu w czasach szkolnych. Mianowicie była strona internetowa, która miała X podstron, i każda podstrona była kolejną zagadką do rozwiązania, trzeba było wpisać hasło, żeby uzyskać rozwiązanie. Czasami trzeba było prześledzić tekst jakiejś piosenki (number of the beast) czasami zmienić kontrast zdjęcia, czasami poszukać w kodzie źródłowym strony, czasami rozwiązać jakiś szyfr.
Też miałem dokładnie to samo skojarzenie jak pierwszy raz usłyszałem co i jak z tym Dziennikiem :)
----
rastula pisze: 19 mar 2019, 07:26 All over the place = od Sasa do lasa, każda z innej beczki.
offtop totalny, ale jak ktoś wejdzie do pomieszczenia, w którym jest masa walających się śmieci mówiąc "there is trash all over the place", to po polsku naprawdę powiesz "śmieci w tym pokoju są od sasa do lasa" lub "każdy z tych śmieci jest z innej beczki"? :P
"All over the place" to po prostu "wszędzie"/"w każdym kącie"/"na każdym kroku", bez zbędnego kombinowania ;)
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Re: Journal 29 / Dziennik 29: Interaktywna gra książkowa (D. Chassapakis)

Post autor: TOMI »

Tutaj frustrujące nie są zagadki ale brak skojarzenia z tematyką. Najpierw musisz skumać o co chodzi autorowi a potem dopiero rozwiązujesz zadanie np : (bez spoilerów)

Liczba:: 34
Odpowiedż: _ _ _ _

I teraz człowieku kombinuj czy chodzi o temperaturę, wysokość , sumę czy liczbę atomowa !?. Odpowiedż jest liczbą czy wyrazem ?! Gdyby chociaż obrazki naprowadzały.
A tu nic .. ...
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Journal 29 / Dziennik 29: Interaktywna gra książkowa (D. Chassapakis)

Post autor: AnimusAleonis »

TOMI pisze: 19 mar 2019, 08:50 Tutaj frustrujące nie są zagadki ale brak skojarzenia z tematyką. Najpierw musisz skumać o co chodzi autorowi a potem dopiero rozwiązujesz zadanie np : (bez spoilerów)

Liczba:: 34
Odpowiedż: _ _ _ _

I teraz człowieku kombinuj czy chodzi o temperaturę, wysokość , sumę czy liczbę atomowa !?. Odpowiedż jest liczbą czy wyrazem ?! Gdyby chociaż obrazki naprowadzały.
A tu nic .. ...
Dokładnie też jest to moje odczucie. Obrazki trochę troszeczkę pomagają, tylko że nie zawsze, i to raczej po rozwiązaniu odpowiedzi ma się skojarzenie 'aaaaa dlatego to tu jest, o to chodziło'. I tu na prawdę zmarnowali wiele okazji, dla przykładu: nie byłoby ani trudne ani ingerujące w fizyczną książkę by po uzyskaniu klucza nas tronie internetowej pojawiał się krótki fragment narracji bohatera, może z jakimś obrazkiem, który by nakręcał historię i naprowadzał na tematykę następnej zagadki.

Moja niska ocena jest z perspektywy dorosłego 'gracza', oceniając to jako gra, same zagadki są OK.
ShapooBah pisze: 19 mar 2019, 08:23 Przyjrzałem i przejrzałem się tej książce w empiku i poziom zagadek oraz ich abstrakcja przypomniały mi grę, w którą z kolegami grywałem dekadę temu w czasach szkolnych. ....
Ha! Jak przeczytałem to też mi się przypomniało coś podobnego z już dawnych czasów szkolnych :D
Też mam dobre wspomnienia z takimi zabawami, i myślę że Dziennik 29 dla młodszych będzie bardzo fajnie sprawdzał, i też młodsi na pewno bardziej się wczują w 'klimat', sobie dopowiedzą fabułę swą fantazją itp - dlatego mój egzemplarz pójdzie do chrzestnego który lubi łamigłówki.
rastula pisze: 19 mar 2019, 07:26 All over the place = od Sasa do lasa, każda z innej beczki.
Dziękuję! Już zapisane w notesie słówek :D
Namurenai pisze: 19 mar 2019, 08:28 offtop totalny, ale jak ktoś wejdzie do pomieszczenia, w którym jest masa walających się śmieci mówiąc "there is trash all over the place", to po polsku naprawdę powiesz "śmieci w tym pokoju są od sasa do lasa" lub "każdy z tych śmieci jest z innej beczki"? :P
"All over the place" to po prostu "wszędzie"/"w każdym kącie"/"na każdym kroku", bez zbędnego kombinowania ;)

Nie chcę by wyglądało jakbym się mądrzył o języku polskim, ale tu bardziej o angielski chodzi, w którym temacie myślę że mogę się wypowiedzieć :) : rastula ma rację - akurat w tym przypadku, bo to co napisałeś też jest poprawne gramatycznie itd.
Przykład który ty podałeś nie używa frazy jako idiom a raczej dosłownego znaczenia słów, i w takim przypadku 'all over the place' to rzeczywiście 'wszędzie', jednak ja użyłem 'all over the place' jako idiom w którym przypadku wszędzie nie pasuje. Frazą bliskoznaczną do 'all over the place' jest 'neither here nor there' i jako idiomy znaczenie 'all over the place' ma podobną konotację, że coś nie jest 'wszędzie' per se tylko tak porozrzucane że jest tak naprawdę 'nigdzie'. Dla przykładu 'The plot of this book is all over the place' nie przetłumaczysz jako 'Fabuła tej książki jest wszędzie' nawet na moje ucho to dziwnie brzmi, i nie oddaje intencji andi trochę negatywnej konotacji angielskiego zdania.
Ostatnio zmieniony 19 mar 2019, 09:17 przez AnimusAleonis, łącznie zmieniany 1 raz.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Journal 29 / Dziennik 29: Interaktywna gra książkowa (D. Chassapakis)

Post autor: kmd7 »

Fakt, fabuły mniej niż zero, gra to nie jest, ale jako zbiór ciekawych i zróżnicowanych zagadek spełnia swe zadanie. Szczególnie za 21 zł. Jestem przy trzydziestej którejś zagadce i tak naprawdę tylko przy kilku kompletnie nie wiedziałem, jak to ugryźć. Reszta miała jakieś mniejsze lub większe podpowiedzi. Poza tym można skorzystać z podpowiedzi elektronicznych, zrobiłem tak przy chyba trzech - czterech zagadkach, gdy kompletnie się zaciąłem. A przy jednej poległem całkowicie i podejrzałem odpowiedź.
Spoiler:
Nie jest tak źle, aczkolwiek siadanie do dziennika po 23:00, po pracowitym dniu, nie jest dobrym pomysłem ;).
Pokazałem Dziennik 29 kilku osobom kompletnie spoza ogólnie pojętego grona graczy i wszystkie się zdziwiły, że coś takiego w ogóle istnieje. I zaraz padło pytanie, gdzie to można kupić.
@ShapooBah - poproszę linka, chętnie zerknę. Z góry dziękuję :D!
ODPOWIEDZ