Wasze białe kruki

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: rattkin »

Hyperboreę można wciąż normalnie kupić, np. z Amazona, za grosze. Chyba, że posiadasz dodatek, to faktycznie wtedy duży rarytas.
Kitshu
Posty: 73
Rejestracja: 24 lip 2017, 16:58
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: Kitshu »

Zakazane Gwiazdy
Chaos ze Szczurem
Obcy z 1988

i już chyba mało dostepne w PL - Legendary Encounters ALIENS


Ktoś tu napisał TI4 PL że to biały kruk ? :P chyba nie wie że dodruk jeszcze w tym roku :P
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Wasze białe kruki

Post autor: Blue »

Ten obcy to taki dobry, czy tylko kwestia sentymentu? ;)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: Lothrain »

Też mam i raczej kwestia sentymentu :)
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: hipcio_stg »

A ja mam Blokusa trigona.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: Banan2 »

Może Was zaskoczę, ale moim Białym Krukiem jest MaNiKi (aka Crazy Circus). Tony dobrej zabawy, masa pozytywnych wspomnień przy wciąganiu dzieciaków do planszówkowego hobby, obecnie trudno dostępne (46$ :evil: na Amazonie). Aż dziw, że nikt tego, w dobrej cenie, nie wypuścił w Polsce.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Wasze białe kruki

Post autor: Blue »

Też mam i też uważam za świetne. Acz współgracze niestety niekoniecznie.

BTW podeślesz skan/zdjęcie karty? Bo dzieciaki mi gdzieś zgubiły "SO" ;).
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: AnimusAleonis »

Banan2 pisze: 04 mar 2019, 11:01 Może Was zaskoczę, ale moim Białym Krukiem jest MaNiKi (aka Crazy Circus). Tony dobrej zabawy, masa pozytywnych wspomnień przy wciąganiu dzieciaków do planszówkowego hobby, obecnie trudno dostępne (46$ :evil: na Amazonie). Aż dziw, że nikt tego, w dobrej cenie, nie wypuścił w Polsce.
Pozdrawiam
Trochę nie na temat, jednak czy Ale Cyrk! to nie jest praktycznie to samo? Pytam bo akurat poszukuje takiej gry dla młodszych graczy.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: Banan2 »

AnimusAleonis pisze: 04 mar 2019, 11:54
Banan2 pisze: 04 mar 2019, 11:01 Może Was zaskoczę, ale moim Białym Krukiem jest MaNiKi (aka Crazy Circus). Tony dobrej zabawy, masa pozytywnych wspomnień przy wciąganiu dzieciaków do planszówkowego hobby, obecnie trudno dostępne (46$ :evil: na Amazonie). Aż dziw, że nikt tego, w dobrej cenie, nie wypuścił w Polsce.
Pozdrawiam
Trochę nie na temat, jednak czy Ale Cyrk! to nie jest praktycznie to samo? Pytam bo akurat poszukuje takiej gry dla młodszych graczy.
Chyba (??) jednak nie. Autorem MaNiki jest Dominique Ehrhard a Ale Cyrku Marco Teubner. Nie znam Ale Cyrku, ale patrząc na info na stronie Granny to gry są podobne, ale na pewno nie takie same.
Pozdrawiam
P.S. Dla młodszych graczy MaNiKi jest rewelacyjne!
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
LordMongo
Posty: 134
Rejestracja: 10 lis 2009, 16:18
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: LordMongo »

Imho do białych kruków polskiego rynku planszówek można zaliczyć dodatek "Magia" do wydawanego przez wyd. Sfera "Magicznego Miecza" (będącego kopią "Magii i Miecza" tegoż samego wydawnictwa, która sama w sobie była kopią "Talismana" od GW, ale to już całkiem inna historia...). Rozszerzenie zawierające dodatkowe karty pojawiło się ni stąd ni zowąd na sklepowych półkach, gdy sam "MM" odchodził już trochę w zapomnienie, i równie szybko z nich zniknęło.
Puppet_Master
Posty: 269
Rejestracja: 05 lut 2017, 21:35
Lokalizacja: Marki
Has thanked: 7 times
Been thanked: 35 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: Puppet_Master »

LordMongo pisze: 04 mar 2019, 12:02 Imho do białych kruków polskiego rynku planszówek można zaliczyć dodatek "Magia" do wydawanego przez wyd. Sfera "Magicznego Miecza" (będącego kopią "Magii i Miecza" tegoż samego wydawnictwa, która sama w sobie była kopią "Talismana" od GW, ale to już całkiem inna historia...). Rozszerzenie zawierające dodatkowe karty pojawiło się ni stąd ni zowąd na sklepowych półkach, gdy sam "MM" odchodził już trochę w zapomnienie, i równie szybko z nich zniknęło.
Temat z brodą, ale muszę powiedzieć, że ten dodatek do Magicznego Miecza, to było moje "największe" zdziwienie w całej planszówkowej karierze. Młody chłopak poszedł na własnych nogach po jakąś grę do "Papierniaka" (nie jak dziś- myszką w internecie), zobaczył już za szybą- kolejny dodatek do swojej gry pt. "Magia". Nie zastanawiając się długo wyłuskał więc szybko z kieszeni pieniądze od rodziców, nabył pudełko od miłego pana z wąsem, przyniósł je do domu, rozpakował zawartość i jego oczom ukazało się .... mnóstwo powietrza w pudełku i zaledwie kilka arkuszy kart. Pamiętam, że długo się zastanawiałem czy tak ma być i czy nie trafił mi się wybrakowany egzemplarz, gdzie mapa, postacie, cokolwiek więcej!? :D

Spytam z ciekawości, czy ktoś widział może egzemplarze "Magii" w internecie i zwrócił uwagę po ile chodzą?

Żeby pozostać w temacie, wydaje mi się, że do raczkujących "Białych kruków", a niewymienionych wcześniej można powoli dopisać już (pierwsze z brzegu):

- Pana Lodowego Ogrodu, wersję PL
- Akademię Pana Kleksa- grę dla dzieci z lat 90tych
- Władców Podziemi, wersję PL
- Wiedźmina, grę przygodową, wersję PL
- Warcrafta + Dodatek, te są raczej niezależne językowo
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: kisiel365 »

Jak czytam co tutaj wypisujecie, to polecam usiąść zanim rozwiniecie spoiler
Spoiler:
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: PytonZCatanu »

Mam skromny zestaw trudno dostępnych gier: Ra + Projekt Gaja PL. Obie gry dostępne w PL tylko z drugiej ręki. Ile warte? Myślę, że ok 500 zł (a dałem połowę tego).
Atk
Posty: 1385
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 490 times
Been thanked: 282 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: Atk »

Jak widzieliście mema "jak tam szanowanie białych kruków?" to już wiecie co jest u mnie 😃

Na tym memie brakuje tylko StarCraft + broodwar które mamy z ziomkiem
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: Witchma »

Wychodzi na to, że i ja mam dwa białe kruki: Ankh Morpork i Wiedźmina :)
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 432
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 61 times
Been thanked: 62 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: Fiacik »

Z tym Wiedźminem to już dajcie spokój. Koniec nakładu delikatnie mówiąc co najwyżej przeciętnej gry nie czyni jej Białym Krukiem. Gra jest droga ze względu na brak dostepności.
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 851 times
Been thanked: 625 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: bajbaj »

Fiacik pisze: 30 mar 2021, 11:39 Z tym Wiedźminem to już dajcie spokój. Koniec nakładu delikatnie mówiąc co najwyżej przeciętnej gry nie czyni jej Białym Krukiem. Gra jest droga ze względu na brak dostepności.
Ależ czyni :D Słownikowa definicja białego kruka to "bardzo rzadki egzemplarz książki, publikacji lub innej rzeczy". Rzadkość ocenia się zazwyczaj nie w skali bezwzględnej, ale w skali popytu (zapotrzebowania, zainteresowania). W tym ujęciu, choćby najsłabszą grę, którą trudno kupić, a przy tym kosztuje krocie, można określać mianem białego kruka.
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 432
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 61 times
Been thanked: 62 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: Fiacik »

uuu to w mojej skromnej kolekcji mam już całe stado :)
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Wasze białe kruki

Post autor: Blue »

Ja mam:
1. Chaos w Starym świecie z rogatym szczurem. Wlazła pandemia i do dzisiaj nie zagrałem...
2. Wojownicy Midgardu(bo miałem Projekt Gaia w folii i w zwiazku z tym że sie nie składało na odpalenie to go puściłem i miałem fundusz żeby przepłacić za grę która za mną chodziła od lat, która jak była za 300zł z dodatkami to już twierdziłem że nie kupuje bo drogo ;), no to teraz dałem więcej ).
3. Dominion(podstawka, Intryga i ponoc najlepsze dodatki czyli Imperium i złoty wiek+pare promek).
4. Najeźdźcy z północy (z dodatkami, ale za nie akurat przepłaciłem patrząc na to po ile chodzą z uwagi na to co sie stało z GFP ;) ).
5. Grand Austria Hotel.
6. Władcy podziemi(Pupili też mam, ale ich łatwiej dostać :D).
7. Pokolenia z dodatkiem Gospoda.

Inne gry raczej nie zyskują przynajmniej finansowo takiego statusu, ale mam np Um Krone und Kragen, czy Timbuktu, polską Troję, czy jeszcze stare niemieckie wydanie Manhattanu(którego się nie mogę pozbyć, kupiłem chyba za 120zł i nigdy nie zagrałem :D), i pewnie jeszcze kilka innych tytułów by się znalazło :).
cappuccinko
Posty: 25
Rejestracja: 05 lut 2020, 09:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 8 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: cappuccinko »

Spoiler:
LordMongo pisze: 04 mar 2019, 12:02 Imho do białych kruków polskiego rynku planszówek można zaliczyć dodatek "Magia" do wydawanego przez wyd. Sfera "Magicznego Miecza" (będącego kopią "Magii i Miecza" tegoż samego wydawnictwa, która sama w sobie była kopią "Talismana" od GW, ale to już całkiem inna historia...). Rozszerzenie zawierające dodatkowe karty pojawiło się ni stąd ni zowąd na sklepowych półkach, gdy sam "MM" odchodził już trochę w zapomnienie, i równie szybko z nich zniknęło.
To też mój biały kruk i wszystkie inne dodatki do magicznego miecza wraz z jego wydaniem specjalnym.
Mam jeszcze inne gry wydawnictwa sfera takie jak "Robin Hood" i "Moce Albionu". Te dwie zostawiłem sobie ze względu na ilustracje Piotra Łukaszewskiego (sprzedałem "najeźdźców" ze świetną okładką i siostra zabrała troll football również ilustrowany przez tego pana😕 ...sorry za mały offtop).
lemon_curry
Posty: 273
Rejestracja: 10 mar 2020, 12:30
Has thanked: 49 times
Been thanked: 21 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: lemon_curry »

Sigismundus Augustus
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Wasze białe kruki

Post autor: MichalStajszczak »

Puppet_Master pisze: 29 mar 2021, 12:40 Młody chłopak poszedł na własnych nogach po jakąś grę do "Papierniaka" (nie jak dziś- myszką w internecie), zobaczył już za szybą- kolejny dodatek do swojej gry pt. "Magia". Nie zastanawiając się długo wyłuskał więc szybko z kieszeni pieniądze od rodziców, nabył pudełko od miłego pana z wąsem, przyniósł je do domu, rozpakował zawartość i jego oczom ukazało się .... mnóstwo powietrza w pudełku i zaledwie kilka arkuszy kart. Pamiętam, że długo się zastanawiałem czy tak ma być i czy nie trafił mi się wybrakowany egzemplarz, gdzie mapa, postacie, cokolwiek więcej!?
Jeszcze lepsze były reakcje klientów, którzy kupili grę Dreszcz zapakowaną w pudełko. Były nawet reklamacje w stylu: "w pudełku była sama instrukcja, a nie było planszy ani pionków" :D
flajszman
Posty: 34
Rejestracja: 22 paź 2014, 17:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: flajszman »

Patrząc na wskazane powyżej kryteria kilka białych kruków się zebrało:

1. Chaos w Starym Świecie z zafoliowanym dodatkiem Rogaty Szczur,
2. Świat Dysku Ankh Morpork,
3. Zamki Szalonego Króla Ludwika z dodatkiem ze wspieram.to,
4. Projekt Gaja,
5. Pola Arle z dodatkiem,
6. Keyflower wersja PL,
7. Troyes wersja PL,
9. Dominion z dodatkiem Złoty Wiek,
8. Klany Kaledonii (może być dodruk więc straci taki status).

Niemniej wydaje mi się, że status prawdziwego białego kruka zyskały dotychczas dwie pierwsze gry, a może pierwsze cztery. Pozostałe mogą natomiast taki uzyskać, o ile nie będzie dodruków.
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: Zefireq »

flajszman pisze: 08 kwie 2021, 11:35 Patrząc na wskazane powyżej kryteria kilka białych kruków się zebrało:

1. Chaos w Starym Świecie z zafoliowanym dodatkiem Rogaty Szczur,
2. Świat Dysku Ankh Morpork,
3. Zamki Szalonego Króla Ludwika z dodatkiem ze wspieram.to,
4. Projekt Gaja,
5. Pola Arle z dodatkiem,
6. Keyflower wersja PL,
7. Troyes wersja PL,
9. Dominion z dodatkiem Złoty Wiek,
8. Klany Kaledonii (może być dodruk więc straci taki status).
Co ciekawe, co najmniej dwie z tych gier były do wyrwania w świetnych cenach. Troyes było wyprzedawane po ~40zł, a na Keywflowera z dodatkami Czacha raz tez rzuciła jakąś fajną promocję, której szczegółów nie pamiętam, a na którą się skusiłem.

Według tych kryteriów to także mam Wiedźmina (niegranego), Zamki Szalonego Króla Ludwika (wersja wspieram.to). Oprócz tego może jeszcze Belfort jest chyba niedostępny, Mombasa też wyprzedana, Projekt Gaja PL podobnie... ale osobiście żadnej z tych gier nie nazwałbym białym krukiem, wszak części z nich po prostu niedawno skończył się nakład.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5160
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1060 times
Been thanked: 1654 times
Kontakt:

Re: Wasze białe kruki

Post autor: BOLLO »

Co powiedzie na Tezeusz + wszystkie dodatki + specjalna mata do gry od Portalu na banerze + podpis Michała Oracza na pudełku z Pyrkonu?
ODPOWIEDZ