Straszydła (M. Buczyński, M. Czepczyński)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
kelvar
Posty: 327
Rejestracja: 04 lut 2017, 18:11
Has thanked: 16 times
Been thanked: 24 times

Straszydła (M. Buczyński, M. Czepczyński)

Post autor: kelvar »

Straszydła
Marek Buczyński – ilustracje, animacje, mechanika i fabuła.
Michał Czepczyński – mechanika i fabuła.

Data wydania: wrzesień 2019 r. (11.03.2019 r. wystartowała kampania na wspieram.to).


Obrazek

Ciekawa gra - inspirowana mitami, legendami, a chyba głównie ich grafikami... bo mnie urzekły grafiki (mają klimat :)).
Polska produkcja - zapowiada się interesującą (choć nie wybitnie - bo raczej to gra z tych "lekkich"). Mechanika euro z klimatem (oby!) i elementem losowym.

Mam wrażenie, że bardzo mało "napompowany" marketing zmarnuje trochę potencjał co ograniczy sprzedaż. Ale cóż... to inny temat.

Jako ciekawostki (co by temat nie był pusty i ktoś czegoś szukał:D) parę linków (gry nie ma jeszcze chyba na bgg jak się nie mylę(?)):
1) strona na facebooku:
https://www.facebook.com/grastraszydla/
2) kampania:
https://wspieram.to/Straszydla
3) blog powermilk.pl:
http://powermilk.pl/2019/02/w-warsztaci ... Kaq7Kwxw3M
4) video z twórcami (On Table - gry planszowe):
https://www.youtube.com/watch?v=9UiU4m3UlEs&t=439s

Żeby nie było - nie jestem powiązany z autorami powyższych treści, ani twórcami. Ale gra mnie zainteresowała :)
Więc miło wymienić się opiniami.
Peltonen
Posty: 19
Rejestracja: 14 wrz 2016, 07:49
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Straszydła (M. Buczyński, M. Czepczyński)

Post autor: Peltonen »

Życzę i jednocześnie nie życzę im sukcesu.
Jak można tak minimalistycznie podejść do marketingu gry autorskiej? Mowa o grze za 135 zł. Mowa o grze z fajnymi grafikami i ciekawym tematem. Mowa o grze, do której w dniu startu kampanii nie ma recenzji.
Po Valhalli myślałem, że wspieranie gier autorskich będzie wyglądało inaczej... Jednak autorzy zamiast zebrać kupę kasy, wolą zakładać, że skoro poświęcili tak dużo czasu na grę, to ludzie będą wspierać nawet jak o niej nie słyszeli, nie mówiąc o znaniu tematu!

Serio chciałbym żeby fajne gry się fundował, a ta na fajną wygląda ale taki działanie "z bunkra" jest irytujące. Może bym wsparł ale nie kota w worku.
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Straszydła (M. Buczyński, M. Czepczyński)

Post autor: KonradT »

Ludzie o niej słyszeli, ale na FB. Od jakiegoś czasu wrzucali posty do grupy Gry Planszowe na FB. To forum to nie jest jedyne ani największe miejsce w Polsce, gdzie dyskutuje się o planszówkach.
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Straszydła (M. Buczyński, M. Czepczyński)

Post autor: Casiliasplp »

A ja powiem że nie tylko słyszałem o grze ale i grałem w prototyp :) gra ma po ma 100% czyli sukces a Mam nadzieję że będzie 200% ! Czyli ? Ten kto miał o grze usłyszeć usłyszał :)
Hala Madrid
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Straszydła (M. Buczyński, M. Czepczyński)

Post autor: Pan_K »

Czyli ja nie miałem usłyszeć. Zatem nie wspieram :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Straszydła (M. Buczyński, M. Czepczyński)

Post autor: Gromb »

Pan_K pisze: 11 mar 2019, 23:33 Czyli ja nie miałem usłyszeć. Zatem nie wspieram :)
Pomyślałem tak samo. Zatem też nie wesprę. Skoro ta gra tylko dla wybrańców.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Straszydła (M. Buczyński, M. Czepczyński)

Post autor: Casiliasplp »

Przecież to wasza strata :) ja wspieram, pamiętajcie że tej gry nie będzie w sklepach :) filmik macie na yt wystarczy poszukać
Hala Madrid
Wojtek.k
Posty: 274
Rejestracja: 09 mar 2017, 08:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 33 times

Re: Straszydła (M. Buczyński, M. Czepczyński)

Post autor: Wojtek.k »

Nie, to strata autorów bo mogli zebrać więcej pieniędzy. To, że są skłoni odpuścić potencjalne grono nabywców jest dziwne.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1282
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 360 times
Been thanked: 213 times

Re: Straszydła (M. Buczyński, M. Czepczyński)

Post autor: ShapooBah »

Czy tylko mnie strasznie irytują, zwłaszcza w Polsce, progi wsparcia typu:
  • Kubek z drukarni z naszym logiem
  • 3 Tapety na pulpit z grafikami
  • Polifoniczne dzwonki na nokie 3310
  • Podkładka pod piwo związana tematycznie z grą
Nigdy nie rozumiałem takich praktyk, o ile np. Artbooka z grafikami ktoś mógłby przygarnąć, ja np. lubię posiadać różnego rodzaju książki z grafikami do przyszłych referencji np. RPGowych (bestiariusze pana Vargasa pięknie wyglądają na półce), o tyle, kubki czy tapety na pulpit to po prostu szrot i pójście po linii najmniejszego oporu.

Gra ciekawa, ale poczekam na gameplay, bo wyczuwam tutaj pułapkę Stworzy.

Ewentualnie kupię z drugiej ręki. Choć niedawno czytałem komiks o bardzo podobnym klimacie do tego z gry Kościsko. - więcej nie powiem, bo Spoilery.
Marek_B_27
Posty: 1
Rejestracja: 11 lut 2019, 10:41

Re: Straszydła (M. Buczyński, M. Czepczyński)

Post autor: Marek_B_27 »

Hej, jestem jednym z autorów Straszydeł. Na start przepraszam najmocniej, jeśli informacja o grze nie dotarła do wszystkich. Staraliśmy się wypromować grę, jak tylko mogliśmy. Udało nam się spotkać z kilkoma przemiłymi blogerami, a także porozmawiać z nimi o grze i wysłuchać ich opinii. Wyprodukowaliśmy kilka prototypów, które trafiły do blogerów i recenzentów. Trwa proces recenzowania. Mamy nadzieję, że na dniach będą pojawiać się materiały.
Projekt jest autorski i tworzony z pasji, dużo czasu poświęciliśmy na testy, za nim wyszliśmy z nim na światło dzienne. Następnie jeździliśmy na wydarzenia związane z grami planszowymi. Oczywiście popełniliśmy na pewno kilka błędów. Chcieliśmy być pewni wyceny gry. Posiadać wszystkie ilustracje, a także dopiętą mechanikę. By finalnie móc podjąć decyzję o kampanii, natomiast zgadzam się w 100%, marketingowo mogliśmy lepiej zadziałać.
kelvar
Posty: 327
Rejestracja: 04 lut 2017, 18:11
Has thanked: 16 times
Been thanked: 24 times

Re: Straszydła (M. Buczyński, M. Czepczyński)

Post autor: kelvar »

Peltonen pisze: 11 mar 2019, 22:31 Mowa o grze za 135 zł.
150 zł :P
Miałem rano wesprzeć... i zapomniałem :P I teraz żal bo ani bonusów, ani woreczka... i drożej :( A żeby mieć peny pakiet to 200 zł co jest według mnie drogą opcją :(

Btw pojawiła się jakaś "recenzja" na GameTrollTV (nie miałem czasu obejrzeć) i u Asi (On Table - gry planszowe) - i to co więcej przed premierą (też nie miałem czasu obejrzeć/wysłuchać).

Hehe... powinienem wystąpić do autorów za bonus za wrzucenie info na forum (niestety moja cebula i naturalne usposobienie każe innym życzyć dobrze bez chęci zysku :)).

A ogólnie to jako celów w tej kampanii nie widziałem:
Kubek z drukarni z naszym logiem
3 Tapety na pulpit z grafikami
Polifoniczne dzwonki na nokie 3310
Podkładka pod piwo związana tematycznie z grą
Acz przyznam, że jako dodatki - cele - to słabe (chyba, że dadzą kubek jako bonus tylko dla wspierających (de facto w detalu kubki dobrej jakości z nadrukiem nadającym się dla zmywarek za ok. 10 zł :P). Jak "nakupicie" gier to wam pozwolimy kupić kubek :P
Awatar użytkownika
Martin_Valdez
Posty: 329
Rejestracja: 29 gru 2008, 15:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Straszydła (M. Buczyński, M. Czepczyński)

Post autor: Martin_Valdez »

@Marek_B_27
Panie Autor :) niestety za mało zostało zrobione przed kampanią i zgonem "wczesnych ptaszków". W zasadzie o grze nie mogłem powiedzieć wiele, bo prawie żaden z blogerów nie dopisał przed startem kampanii i nie było zbytnio, jak sobie wyrobić opinię o Waszym dziele. Inne projekty dają radę w tym temacie. Generalnie powinniście być zadowoleni bo mimo takiego "rozgłosu" gra ufundowała się w dobę. Teraz robi się już drogo, jak niektórzy przede mną zdążyli to zauważyć. Ja już kampanii nie napompuję i poczekam na oferty sklepów, gdzie mam nadzieję kupić (o ile się zdecyduję) w tak dobrych cenach jak na wspieram.to.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Straszydła (M. Buczyński, M. Czepczyński)

Post autor: Gromb »

Nic nie wiedziałem o grze to prawda. Ale teraz po przeczytaniu opisu na w.to i obejrzeniu recenzji nie do końca jestem pewien, czy niecałe 100 kart i 200 drewnianych znaczników jest warte te 200 PLN. Rozumiem, że koszty muzyków (ścieżka dźwiękowa) i grafików (karty) pochłoną większość przewidywanego zysku z gry, jednak sama gra wydaje się zbyt banalna i jak ktoś pisał, zalatuje Stworzem. Niemniej doceniam starania autorów i chęć realizacji swoich marzeń.
Ale kubek, podkładka i tapety są naprawdę słabe.
Art book z grafikami i konceptami z gry, to byłoby to. Tu aż się prosi o coś takiego.
Przy Panu Lodowego Ogrodu RedImp wydał dodatkowego art booka. Genialne wydanie, służące jako dopełnienie książek Grzędowicza.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
hrachubi
Posty: 397
Rejestracja: 17 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Pruszków
Has thanked: 54 times
Been thanked: 10 times

Re: Straszydła (M. Buczyński, M. Czepczyński)

Post autor: hrachubi »

Gromb pisze: 12 mar 2019, 23:11 Art book z grafikami i konceptami z gry, to byłoby to. Tu aż się prosi o coś takiego.
Dodatkowym argumentem za czymś takim, jak dla mnie, jest fakt że na początku filmiku na On Table, w pytaniu o genezę gry, odpowiedź jest taka, że najpierw powstały grafiki.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1282
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 360 times
Been thanked: 213 times

Re: Straszydła (M. Buczyński, M. Czepczyński)

Post autor: ShapooBah »

kelvar pisze: 12 mar 2019, 19:57 A ogólnie to jako celów w tej kampanii nie widziałem:
Kubek z drukarni z naszym logiem
3 Tapety na pulpit z grafikami
Polifoniczne dzwonki na nokie 3310
Podkładka pod piwo związana tematycznie z grą
Acz przyznam, że jako dodatki - cele - to słabe (chyba, że dadzą kubek jako bonus tylko dla wspierających (de facto w detalu kubki dobrej jakości z nadrukiem nadającym się dla zmywarek za ok. 10 zł ). Jak "nakupicie" gier to wam pozwolimy kupić kubek
Nie chodzi o tę konkretną kampanię i też nie chodzi o cele do odblokowywania.

Mówiłem ogólnie, a oberwało się tutaj chłopakom, więc za to ich trochę przepraszam, ale też pozwólcie, że się wytłumaczę. Chodziło mi o to, ze w Polskich wspieraczkach masowo pojawiają się progi wsparcia zawierające niezachęcający elementy o cenie stanowczo za wysokiej jak na szrot, który oferują:
W przypadku Straszydeł są 3 tapety na komputer (ktoś w ogóle jeszcze ustawia tapety pulpitu?)
Mamy tutaj tez ścieżkę dźwiękową dedykowaną do gry- O ile gra nie wykorzystuje mechaniki Zombie 15' od egmontu to nie widze potrzeby zaistnienia czegoś takiego. W końcu istnieje Melodice czy nawet spotifajowe playlisty tematyczne.
W przypadku pewnej wojennej gry o trójkątach za kwotę 59 zł można było dostać kubek z logiem o wartości detalicznej (jak ktoś wspomniał wyżej) - 10 zł.
Innym przykładem niech będzie gra z portalu Polak Potrafi która za kwotę 50 zł [SIC!] oferuje:
- Pocztówka z grafiką gry.
- Zestaw naklejek z grafikami czterech królestw.
- Magnes na lodówkę z grafiką gry.

Może to jest jakaś szkoła marketingu mówiąca, że długopis z nazwą firmy to najlepiej zainwestowane pieniądze na promocję wśród studentów.

Jeżeli macie super grafiki, wydajcie je w formie artbooka, nawet najprostszy sposób, czyli przedruk szkicownika oprawiony w okładki dyplomowe byłby super (bo klimat handmade też jest czasami super).
Zastanówcie się, czy muzyka do gry jest potrzebna, czy nie łatwiej byłoby zastąpić ją dowolnym soundtrackiem z filmu, który w większości dostępne są za darmo na youtube/spotify.
Awatar użytkownika
Azel
Posty: 280
Rejestracja: 16 gru 2018, 17:04
Has thanked: 77 times
Been thanked: 39 times

Re: Straszydła (M. Buczyński, M. Czepczyński)

Post autor: Azel »

Ktoś już grał? Jak wrażenia?
Sprzedaję: Etherfields - Dreamwalker Pledge Sundrop PL + Thorn + Funeral Witch + Sphinx + Creatures
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10915
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3352 times
Been thanked: 3207 times

Re: Straszydła (M. Buczyński, M. Czepczyński)

Post autor: japanczyk »

Azel pisze: 14 wrz 2019, 18:07 Ktoś już grał? Jak wrażenia?
http://lip.com.pl/blog/straszyd%C5%82a? ... yBCJWT_XqU

Nie wygląda to zachęcająco...
Awatar użytkownika
malpka
Posty: 272
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:43
Has thanked: 149 times
Been thanked: 23 times

Re: Straszydła (M. Buczyński, M. Czepczyński)

Post autor: malpka »

Uzupełnienie zasad, za FB: https://we.tl/t-CpvXevAwLE
pegzi
Posty: 538
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Straszydła (M. Buczyński, M. Czepczyński)

Post autor: pegzi »

siwymortis
Posty: 15
Rejestracja: 03 lut 2020, 17:20
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Straszydła (M. Buczyński, M. Czepczyński)

Post autor: siwymortis »

Azel pisze: 14 wrz 2019, 18:07 Ktoś już grał? Jak wrażenia?
Hej posiadam grę w swoim zbiorze, jest to dość ciekawe i oryginalne euro wg. mnie. Gra jest sympatyczna choć posiada dość dużo mikrozasad, które trzeba poznać na początku gry. Instrukcja zyskuje dopiero po eracie, która była już wyżej omawiana. Jest dużo główkowania i kilka sposobów na grę, bardziej lub mniej agresywnie. Gra nie jest krótka trzeba 1h-2h poświęcić. Jak już ma się kilka partii za sobą daje dużo satysfakcji. Trzeba mieć do niej kawał stołu aby swobodnie można było pyknąć. No a na koniec wisienka na torcie to grafiki, która są naprawdę mega! Wspierałem i nie żałuję wyboru, jak ktoś ma pytania śmiało pisać ;)
Spoiler:
Spoiler:
Ps. Jak ktoś lubi koszulkowac gry to ciężko dorwać odpowiedni rozmiar. Te dostępne na rynku są o 2mm za krótkie ale da się używać.
ODPOWIEDZ