Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: AnimusAleonis »

Trolliszcze pisze: 15 mar 2019, 14:14 Wydawcy boją się po prostu ryzyka i pierwszy nakład jest raczej "badaniem zapotrzebowania rynku". Czasem się zdarzy, że jest mocno niedoszacowany i gra za chwilę znika, ale chyba lepiej zrobić dodruk (większy nawet od pierwszego nakładu) niż zostać z pudłami na magazynie, bo wedle wszelkiego prawdopodobieństwa miało zażreć, a nie zażarło. W dzisiejszych czasach to niestety racjonalne podejście - ileż to razy się zdarzało, że po zapowiedzi gry wybuchał hype, a po jej wyprodukowaniu i wysłaniu do sklepów mało kto już o niej pamiętał, bo się środowisko zdążyło podjarać innymi tytułami...
Zgadzam się kompletnie i podzielam zdanie.
W Polsce rynek planszówkowy jest nadal relatywnie mały i młody, i o wiele bardziej się kalkuluje z punkty ryzyka (w znaczeniu biznesowym/księgowym) dla wydawcy zrobić pierwszy mały nakład 'testowy' i jak po nim 'hype'/zainteresowanie itp będzie się utrzymywać to zrobić drugi większy, nawet przy tytułach wydających się 'pewniakami' na podstawie innych rynków (jak Azul): robiąc pierwszy umyślnie za mały nakład 50% większym potencjalnie zwiększymy swoje zyski o 50%, ale ryzyko tych X dodatkowych PLN w kolumnie zysku to kilkakrotnie większa kwota w kosztach jeśli się nie sprzedadzą - zysk z jednego egzemplarza jest o kroć mniejszy niż poniesione koszty/straty jeśli się ten egzemplarz nie sprzeda.
Tutaj dobrym chyba przykładem jest Ogródek, gdzie był ogromny hype po sukcesie Patchwork, i chyba nakład był zdecydowanie przestrzelony, bo nawet teraz miesiące po BF in innych ceny Ogródka są takie same, a nawet chyba niższe, niż były na BF... i nadal są, na Muve w tej cenie już grubo ponad miesiąc jest Ogródek i nie widać końca zapasów.
Blue pisze: 16 mar 2019, 14:51 Tylko ze sorry, ale przedsprzedaż to w każdej branży "rak". Kupowanie kota w worku i nakrecanie marketingowej bańki. Recki sie pojawiaja jak juz towaru nie mozna kupic.
Na skrzydlach niby mozna kupic. Tylko że w cenie ponad 160zł. Gdzie gdyby były normlanie dostepne to bez problemu szło by je dostac te 30zł taniej i czesc osob mogla sie na to nastawiac.
Tutaj się nie zgadzam. Ja bardzo cenie przedsprzedaże, szczególnie w hobby planszówkowym: umożliwia to mi zapewnienie sobie kopii gry która mnie interesuje po dobrej, a często po atrakcyjnej cenie. Wole to o kroć bardziej niż np sytuacja która jest z sneakers, gdzie trzeba co najmniej noc przestać przed sklepem by być pierwszym w dniu premiery i potem się bić by w ogolę złapać parę nawet nie w swoim numerze :lol: Twój argument o cenie, też mi nie pasuje, bo tą logiką można by powiedzieć: jakby na Polskę nakład był 500,000 egzemplarzy to byłoby jeszcze lepiej bo pewnie po miesiącu byłoby tak samo jak z Ogródkiem i nie tylko każdy mógłby kupić ale i za pewnie 39,99 :P
Ale tak na serio, jeśli gra jest słaba a kupiłem na przed-sprzedaży to mia culpa, przecież: A. mam możliwość poczytania, rozeznania się do tytułu, i zdecydowania czy tyle informacji co mam starcza by mnie przekonać czy nie, i B: nikt nie kazał mi tego kupować.
I co ważniejsze na rynku tak małym jak Polska, daje to możliwość dla wydawców i też sklepów wydania/sprowadzenia tytułów które inaczej na nasz rynek nigdy by nie trafiły, jako przykład wskazuje wszystkie przed-sprzedaże gier które są na KS, szczególnie w wersjach deluxe.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Skid_theDrifter »

Blue pisze: 16 mar 2019, 14:51 Tylko ze sorry, ale przedsprzedaż to w każdej branży "rak". Kupowanie kota w worku i nakrecanie marketingowej bańki. Recki sie pojawiaja jak juz towaru nie mozna kupic.
To ja z kolei dodam: przedsprzedaż tak ogólnie to tylko symptom większego trendu, takie trochę Anachrony IRL - "pożyczanie" z przyszłości: zarób, zanim wyprodukujesz, sprzedaj, zanim masz towar. O ile w odróżnieniu od Anachrony o anomaliach czasowych mowy nie ma, o tyle jest to znamienny problem skupiania się na szybkim zysku, niekoniecznie zrównoważonym. (Analogicznie: wydaj, zanim zarobisz. Kredyt, anyone? Ta machina ruszyła dawno temu i się już nie zatrzyma, aż padnie.) Nasz krąg kulturowy pcha mocno w takim kierunku. Ale, czy to o czym pisał OP jest również efektem tego trendu w kontekście konkretnie wskazanych tytułów? Raczej nie, to zupełnie niepowiązane w tym wypadku sytuacje. Zwyczajnie popyt i podaż się rozminęły, co się zdarza. Efekt tego rozminięcia może wskazywać na problem z samym istnieniem możliwości przedsprzedaży, ale w tym wypadku, wydaje mi się, nie jest to chyba najtrafniejsza konkluzja.

Przedsprzedaż nowych produktów nie służy doinformowanemu zakupowi, przez co automatycznie nie służy konsumentowi. Jak ma służyć, skoro tworzy warunki eksluzywne? I tu wchodzimy na grząskie wody i głęboki grunt - bo nie zawsze może być tak, żeby każdy towar był zawsze dostępny w sprzedaży detalicznej, pomimo życzeń i pragnień konsumentów (co podejrzewam, niejeden hurtownik potwierdzi). Ale, te pragnienia dalej warto szanować - dlatego kickstartery planszówek obkładają się gameplayami, influencerami i możliwie jakąś transparentnością, żeby chociaż stworzyć iluzję tego, że Twój wybór jako konsumenta jest doinformowany.

Dalej uważam, że nie jest tu na poletku planszówkowym tak źle, jak się popatrzy na model gier video "live service", bo tam to jest zabawa z kupowaniem przyszłości że ho ho: season pass, battle pass, preorder z ekskluzywną zawartością w zależności od sklepu w którym kupujesz lub platformy na jakiej grasz. Tu? W najgorszym razie, dobra gra przeleci koło nosa. Tough shit, będę musiał grac w jedną z innych 999 równie dobrych gier. A jeśli gra jest naprawdę dobra? To będzie reprint, jak to mawia papa Vasel. (Chyba, że ze względów prawnych nie będzie dodruku w żadnej przewidywalnej przyszłości - jak Netrunner. Wtedy się robi boleśnie.)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Trolliszcze »

AnimusAleonis pisze: 21 mar 2019, 00:05W Polsce rynek planszówkowy jest nadal relatywnie mały i młody, i o wiele bardziej się kalkuluje z punkty ryzyka (w znaczeniu biznesowym/księgowym) dla wydawcy zrobić pierwszy mały nakład 'testowy' i jak po nim 'hype'/zainteresowanie itp będzie się utrzymywać to zrobić drugi większy, nawet przy tytułach wydających się 'pewniakami' na podstawie innych rynków (jak Azul): robiąc pierwszy umyślnie za mały nakład 50% większym potencjalnie zwiększymy swoje zyski o 50%, ale ryzyko tych X dodatkowych PLN w kolumnie zysku to kilkakrotnie większa kwota w kosztach jeśli się nie sprzedadzą - zysk z jednego egzemplarza jest o kroć mniejszy niż poniesione koszty/straty jeśli się ten egzemplarz nie sprzeda.
Plus mam wrażenie, że ten mniejszy nakład i szybka jego sprzedaż dobrze działa na podtrzymanie hype'u, na zasadzie: "O rany, sprzedało się wszystko, zanim dojechało na magazyn? To musi być świetna gra!" - i ludzie lecą do sklepów po swoje egzemplarze, mimo że to "sprzedało się" dotyczy wyłącznie magazynu wydawcy, w sklepach wciąż gier jest mnóstwo. Ale klient się boi, że mu ucieknie sprzed nosa ten jego wychuchany egzemplarz najlepszej gry dziesięciolecia, więc mknie do sklepu, tam rzeczywiście sprzedaje się szybko, a wydawca już zamawia dodruk. Biznes się kręci.

W tej chwili można to zaobserwować na przykładzie Na skrzydłach Rebela. Gra ślicznie robiona, Rebel odtrąbił sukces, bo zeszło im z magazynu jeszcze przed dostarczeniem gier do Polski, nęcą dodatkowo wysokimi ocenami gier na BGG i za chwilę gry nie będzie, bo już wszyscy lecą do sklepu, mimo że większość (i to naprawdę większość) jeszcze nie miała okazji w to zagrać, przetestować.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: hipcio_stg »

bobule pisze: 15 mar 2019, 17:52
donmakaron pisze: 15 mar 2019, 13:15 Też się tak porobiło ostatnio, że straszny hype jest na gry przed premierą, a po premierze nierzadko kurzawa opada i się okazuje, że gra jest normalna ok, a nie najwyjątkowsza na świecie. Życie gry zaczyna się długo przed premierą, a kończy czasem równo z premierą. Trochę kwestia kickstartera, trochę interenu w ogóle, trochę przyswojenia zachowań z premier innych produktów. Śledzę rynek bardzo pobieżnie i dużo takich gier jest z ostatnich kilku lat, o których słyszę tylko przed premierą, a po już ani widu ani słychu. Natomiast, dla kontekstu, starsze klasyki są na topie cały czas.
A możesz podać jakie to były gry "głośne tylko przed premierą". Taki ranking byłby bardzo ciekawy ;) ?

Valhalla?
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Blue »

Biorąc pod uwagę ile nagród/wysokich miejsc zebrała w plebiscycie, to bym nie powiedział https://planszowegramprix.pl/. No ale forum to nie cały internet ;).
Awatar użytkownika
xxtomek93xx
Posty: 65
Rejestracja: 11 sie 2017, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 13 times
Been thanked: 2 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: xxtomek93xx »

Nie chce hejtować Wookiego i żeby ktoś odniósł taki takie wrażenie. Ale co do plebiscytu to istnieje taka możliwość, że ludziom nie tyle co podoba się jego gra i zagłosowali na nią. A osoba Wookiego i kanał który prowadzi. I mimo, że gra nie była najlepsza to ludzie darzą go sympatią i dla tego na niego głosują.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10903
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: japanczyk »

Blue pisze: 21 mar 2019, 09:55 Biorąc pod uwagę ile nagród/wysokich miejsc zebrała w plebiscycie, to bym nie powiedział https://planszowegramprix.pl/. No ale forum to nie cały internet ;).
Ja mysle, ze to bardziej renoma kanału i firmowanie twarzą Wookiego tej gry. Bo nie wierzę, że Valhalla miała lepsza np. kampanie niz Nemesis czy Tainted Grail ;-) Po takim plebiscycie widać skąd ściąga większośc ludzi do niego i o jakich tytulach slyszy - zreszta w podcascie wygrały Kawy, rozmówki, planszówki
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: hipcio_stg »

japanczyk pisze: 21 mar 2019, 12:03
Blue pisze: 21 mar 2019, 09:55 Biorąc pod uwagę ile nagród/wysokich miejsc zebrała w plebiscycie, to bym nie powiedział https://planszowegramprix.pl/. No ale forum to nie cały internet ;).
Ja mysle, ze to bardziej renoma kanału i firmowanie twarzą Wookiego tej gry. Bo nie wierzę, że Valhalla miała lepsza np. kampanie niz Nemesis czy Tainted Grail ;-) Po takim plebiscycie widać skąd ściąga większośc ludzi do niego i o jakich tytulach slyszy - zreszta w podcascie wygrały Kawy, rozmówki, planszówki
Kampania Klamów Kaledonii na 5 miejscu..... hahahaha wiadomo kto tam głosował.
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: probbi »

japanczyk pisze: 21 mar 2019, 12:03 Bo nie wierzę, że Valhalla miała lepsza np. kampanie niz Nemesis czy Tainted Grail
na naszym rodzimym podwórku to była owszem najlepsza kampania w zeszłym roku. Trafiła do ogromnej liczby osób, zebrała rekordowo dużo kasy, kampania reklamowa była przemyślana i zakrojona na dużą skalę .W pewnym momencie Wookie i Valhalla wyskakiwali wręcz z lodówki. Nie dziwię ani odrobiny, że wygrali w tej kategorii
promykx
Posty: 248
Rejestracja: 08 gru 2017, 09:47
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: promykx »

Oj, zaraz będzie trzeba dopisać do nazwy tematu "i głosowanie w plebiscytach".

Dla mnie jako konsumenta jest to słabe że super wielkie hity znikają szybciej niż wjadą na półkę. I wcale nie płaczę że nie mam TI4, MK czy cokolwiek bo jakbym chciał to poprostu bym zamówił, a to nie są gry dla mnie. Bardziej mam myśli casualowe gry jak brzdęk czy na skrzydłach (chyba jest casualowe, nie wiem... tak wygląda). Niby gry dla rodzin a tu na dzień dobry czekaj na dodruk pół roku. Za pół roku to z pewnością mój hype opadnie, znajdą się nowe równie ciekawe hity.
No ale widocznie tak to już teraz będzie że planszówki staja się towarem luksusowym i tylko preorderowcy mogą niektóre tytuły dostać. Może to mnie bolęc i irytować ale równocześnie można się obrazić albo płynąc z tym trendem :)
kremitto123
Posty: 98
Rejestracja: 09 maja 2018, 13:05
Has thanked: 40 times
Been thanked: 7 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: kremitto123 »

Mage knight nie jest jeszcze wyprzedany. Da sie go zlapac w niektorych sklepach.
Czy pojecie ironii/sarkazmu ktos usunal ze slownika?
Wyjecie kija z czterech liter mile widziane.
Cyel
Posty: 2573
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1427 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Cyel »

promykx pisze: 21 mar 2019, 12:41 Za pół roku to z pewnością mój hype opadnie, znajdą się nowe równie ciekawe hity.
Powtórzę to co pisałem odnośnie podobnej wypowiedzi wcześniej w tym temacie - czemu przedstawiasz to jako problem ? Jeśli tak jest, to najprawdopodobniej oznacza, że wcale tej gry tak bardzo nie potrzebowałeś i to, że jej nie kupiłeś nie jest dla Ciebie żadną stratą. W końcu są inne, równie ciekawe.

Zamiast polować na tanie strzały dopaminy związane z kompulsywnymi zakupami hype'owanych produktów, może lepiej się zastanowić czego tak naprawdę się chce, i czy rzeczywiście taka nowa gra jest konieczna do szczęścia, czy tylko nam to wmówił zręczny marketing.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: AnimusAleonis »

hipcio_stg pisze: 21 mar 2019, 09:15
bobule pisze: 15 mar 2019, 17:52 A możesz podać jakie to były gry "głośne tylko przed premierą". Taki ranking byłby bardzo ciekawy ;) ?
Valhalla?
Też nie jest to zamierzone jako 'hejtowanie', ale zdecydowanie +1
Duuużo się o tej grze mówiło przed wydaniem, nie tylko na polskich 'internetach', a po wydaniu... cisza.
Trolliszcze pisze: 21 mar 2019, 08:33 ... mimo że to "sprzedało się" dotyczy wyłącznie magazynu wydawcy, w sklepach wciąż gier jest mnóstwo. ..
Dokładnie, nie mylmy 'wyprzedane u producenta/wydawcy' (czyli w hurcie) z 'wyprzedane na rynku detalicznym'. Pamiętam że jak był lament na 'internetach' o braku Azula, widziałem go w empikach, lokalnej księgarni, i też sklepie z zabawkami.

Mam wrażenie że problemem która większość osób ma z 'wyprzedanymi' tytułami nie jest to że faktycznie tytuł nie jest dostępny w jakimkolwiek sklepie, tylko że nie jest dostępny za taka samą cenę jak na samym początku. Mówię to na podstawie nie tyle tego wątku co wpisów na grupach FB o chęć kupna 'wyprzednaych' tytułów np. Azula, Clanka, Na Skrzydłach.. i jak ktoś odpowie np 'w empiku są' to odpowiedz że nie bo 15 pln więcej niż było gdzieś tam na początku.

I też ogólnie nie rozumiem problemu, i tu dodaje i podkreślam, dla osób które są już w hobby, jak np osoby na forum, ze 'znikaniem tytułów szybciej niż wejdą na półkę' i tym że zanim wyjdą recenzje na podstawie tego wydania to już jest wyprzedane. No chyba nikt tu nie kupuje gier głównie na podstawie pójścia do fizycznego sklepu i dotknięcia zafoliowanego pudełka :P I też nie przesadzajmy z tym wyprzedawaniem się na przedsprzedaży, nie jest tak że w jakimś internetowym wejdzie na przedsprzedaż w poniedziałek z rana w po 17 już wyprzedane, spokojnie ma się parę tygodni na zamówienie przedsprzedaży.
A jeśli nie ufasz recenzjom/opisom online to co za różnica czy zostały zrobione przed premierą polskiego wydania czy po niej, lub na podstawie prototypu czy 'retail' - jak nie ufasz to nie ufasz, tak samo możesz się zawieść recenzją zrobioną po premierze jaki przed.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Blue »

bobule pisze: 15 mar 2019, 17:52
donmakaron pisze: 15 mar 2019, 13:15 Też się tak porobiło ostatnio, że straszny hype jest na gry przed premierą, a po premierze nierzadko kurzawa opada i się okazuje, że gra jest normalna ok, a nie najwyjątkowsza na świecie. Życie gry zaczyna się długo przed premierą, a kończy czasem równo z premierą. Trochę kwestia kickstartera, trochę interenu w ogóle, trochę przyswojenia zachowań z premier innych produktów. Śledzę rynek bardzo pobieżnie i dużo takich gier jest z ostatnich kilku lat, o których słyszę tylko przed premierą, a po już ani widu ani słychu. Natomiast, dla kontekstu, starsze klasyki są na topie cały czas.
A możesz podać jakie to były gry "głośne tylko przed premierą". Taki ranking byłby bardzo ciekawy ;) ?
Ja mam trochę inne pytanie, czy to jest aż tak istotne czy się o grze mówi? Widać że jesteśmy zapchani grami. Czy to, że na forum dyskusja o Magic Maze praktycznie nie istniała, umniejsza temu jak bardzo mi ta gra się podoba i pewnie wielu innym osobom? Ten efekt "przeszła bez echa" to chyba najbardziej boli po kieszeni przy odsprzedawaniu używek(swojego MM kupiłem za 40zł+przesyłka, a zanim się zdecydowałem to chyba ze 3 tygodnie w tej cenie wisiał).

Recki Klanów Kaledonii są przykładowo świetne, pozycja na bgg konkretna(z potencjałem na wbicie do top30), a twierdzicie, że dla Was szum odnośnie samej gry jest już za słaby. Jak kurcze prawie każdy aktywny forumowicz z kupujących zagra max parę razy, a potem gra się kurzy(już nie mówiąc o tej zbierającej kurz w folii), to co się dziwić ;). Która gra która miałaby podobny nakład i marketing popremierowy żyła jakoś mega długo?
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: AnimusAleonis »

Blue pisze: 21 mar 2019, 14:05 Ja mam trochę inne pytanie, czy to jest aż tak istotne czy się o grze mówi? Widać że jesteśmy zapchani grami. Czy to, że na forum dyskusja o Magic Maze praktycznie nie istniała, umniejsza temu jak bardzo mi ta gra się podoba i pewnie wielu innym osobom? Ten efekt "przeszła bez echa" to chyba najbardziej boli po kieszeni przy odsprzedawaniu używek. ...
Trudno się nie zgodzić.
Ogólnie mam wrażenie że jako 'forumowicze' czy conajmniej osoby aktywne w 'hobby planszówkowym' cierpimy na 'tunnel vision' i za dużo wagi przykładamy temu co się dzieje/pisze na forach/blogach/stronach. Oceny, hype itd 'geeków' nie jak często mają się do rzeczywistości rynkowej, szczególnie wobec tytułów które są wycelowane w rynek ogólny a nie nasz niszowy (np. Azul, TTR, Codenames, Magic Maze i tym podobne).
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
promykx
Posty: 248
Rejestracja: 08 gru 2017, 09:47
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: promykx »

Cyel pisze: 21 mar 2019, 12:59
promykx pisze: 21 mar 2019, 12:41 Za pół roku to z pewnością mój hype opadnie, znajdą się nowe równie ciekawe hity.
Powtórzę to co pisałem odnośnie podobnej wypowiedzi wcześniej w tym temacie - czemu przedstawiasz to jako problem ? Jeśli tak jest, to najprawdopodobniej oznacza, że wcale tej gry tak bardzo nie potrzebowałeś i to, że jej nie kupiłeś nie jest dla Ciebie żadną stratą. W końcu są inne, równie ciekawe.

Zamiast polować na tanie strzały dopaminy związane z kompulsywnymi zakupami hype'owanych produktów, może lepiej się zastanowić czego tak naprawdę się chce, i czy rzeczywiście taka nowa gra jest konieczna do szczęścia, czy tylko nam to wmówił zręczny marketing.
W ogóle nie potrzebuję gier do życia, w sumie to niewiele poza snem, jedzeniem, powietrzem i wydalaniem mi potrzeba do życia. Żyję żeby sprawiać przyjemność innym i sobie(no i podnosić PKB ale to chyba wlicza się w przeyjemnośc dla innych). Ogrywanie w gry to przyjemne chwile które, potem można przełożyć na własną opinię. Nie rozumiem czemu chcesz mi wmówić że problem jest we mnie. Moim zdaniem problemem nie jest że mi coś odwidzi, tylko że w dzień premiery nie dostanę produktu oraz że nie dostanę go potem przez pół roku (to jest jeden warunek a nie dwa osobne). Poza tym to nie tylko mój problem ale też poniekąd problem takich osób jak Ty (albo zupełnie randomowch), które nie strzelają sobie dopaminy tylko analizują zakup tak długo aż się wszystko rozejdzie. Usłyszy taki jeden z drugim na yt, recenzji jaka X to fajna gra i poleca. A potem w sklepie czy necie dowiadujesz ze faktycznie X to fajna gra ale w dniu premiery nawet nie wylądowała na półce bo internauty wykupiły :)
Także to nie chodzi o kłucie się wirtualna igłą i zamawianiu wszystkiego w preorderze (chociaż niektórzy robią na tym biznes) tylko że w tydzień(i najbliższe pół roku też) po premierze nie będzie tej gry w sklepach. I niech nawet to będzie kilka procent gier które wychodzi rocznie, to będzie upierdliwe dla osób które chciałby kupić a nie poprsotu nie mogą.

Tak są kopie z drugiej ręki ale nie nadają się one zbytnio na prezenty :) A temat dotyczy przedsprzedaży czyli kopii nowych.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: AnimusAleonis »

promykx pisze: 21 mar 2019, 12:41 Za pół roku to z pewnością mój hype opadnie, znajdą się nowe równie ciekawe hity.
Powiem szczerze że też nie rozumiem problemu. X lat temu też wyszły gry które maiły być, a nawet były, w owym czasie hitami w które nie zagrałem wtedy i nie zagram teraz, bo są lepsze tytuły które robią to samo, więc po co w ogóle myśleć o tamtych.
promykx pisze: 21 mar 2019, 14:33 ... Moim zdaniem problemem nie jest że mi coś odwidzi, tylko że w dzień premiery nie dostanę produktu oraz że nie dostanę go potem przez pół roku (to jest jeden warunek a nie dwa osobne).
Ile razy to Ci się faktycznie przytrafiło, że na prawdę absolutnie nigdzie, w żadnym sklepie nie mogłeś znaleźć gry? Bo mam wrażenie że jest to odłamek kupujących w ułamku ilości tytułów wydawanych rocznie.
Poza tym ta logika przeciw przedsprzedażom to jak narzucenie całej klienteli w restauracji że nie mogą nic zamawiać dopóki wszyscy nie będą gotowi do zamówienia bo może się zdarzyć że dojdzie jeszcze jakaś osoba za godzinę, i może mu nie starczy tego dania które by może chciał zjeść.. tylko że po nim jeszcze może ktoś przyjść i tak wszyscy umierją z głodu :lol:
Masz taką samą możliwość/sposobność/zdolność kupienia w przedsprzedaży jak w regularnej sprzedaży czy na półce, mówienie że przedsprzedaże nie podobają bo nie zdążyłeś zamówić (nikt chyba nie broni ci dostępu do komputera, tak jak nikt nie broni Ci wejścia do księgarni), sugerowanie że jest inaczej to jakbyś poszedł do empiku i mówił że nie powinni sprzedawać książek na pułkach gdzie wszyscy widzą bo przyszedłeś kupić książkę a ostatnią kopię kupiła właśnie ta pani tam :lol: Trzeba było wcześniej przyjść, chyba nie sugerujesz że ta pani winna zwrócić książkę którą również chciała tak byś ty mógł ją kupić tylko dlatego że na tyle bardziej ją chciała że przyszła przed Tobą do sklepu ;)
promykx pisze: 21 mar 2019, 14:33 I niech nawet to będzie kilka procent gier które wychodzi rocznie, to będzie upierdliwe dla osób które chciałby kupić a nie poprsotu nie mogą.
Dlatego pies merda ogonem a nie ogon psem ;)
Nic dziwnego że na rynku trafi się jakiś promil procenta niezadowolonych klientów, bo rynek idzie tak by zadowolić większość a nie marginalną mniejszość.
Myślę że odwracając myślenie na każdego niezadowolonego z powodu tego że gra która go interesowała jest absolutnie wszędzie wyprzedana i musi czekać kilka miesięcy, jest a kroć razy więcej klientów bardzo zadowolonych z tego że zamówiło na przedsprzedaży kopię gry która ich interesowała bo było ryzyko że się wyprzeda i teraz może się swoją kopią cieszyć.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
promykx
Posty: 248
Rejestracja: 08 gru 2017, 09:47
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: promykx »

AnimusAleonis pisze: 21 mar 2019, 15:00
Ile razy to Ci się faktycznie przytrafiło, że na prawdę absolutnie nigdzie, w żadnym sklepie nie mogłeś znaleźć gry? Bo mam wrażenie że jest to odłamek kupujących w ułamku ilości tytułów wydawanych rocznie.
Poza tym ta logika przeciw przedsprzedażom to jak narzucenie całej klienteli w restauracji że nie mogą nic zamawiać dopóki wszyscy nie będą gotowi do zamówienia bo może się zdarzyć że dojdzie jeszcze jakaś osoba za godzinę, i może mu nie starczy tego dania które by może chciał zjeść.. tylko że po nim jeszcze może ktoś przyjść i tak wszyscy umierją z głodu :lol:
Masz taką samą możliwość/sposobność/zdolność kupienia w przedsprzedaży jak w regularnej sprzedaży czy na półce, mówienie że przedsprzedaże nie podobają bo nie zdążyłeś zamówić (nikt chyba nie broni ci dostępu do komputera, tak jak nikt nie broni Ci wejścia do księgarni), sugerowanie że jest inaczej to jakbyś poszedł do empiku i mówił że nie powinni sprzedawać książek na pułkach gdzie wszyscy widzą bo przyszedłeś kupić książkę a ostatnią kopię kupiła właśnie ta pani tam :lol: Trzeba było wcześniej przyjść, chyba nie sugerujesz że ta pani winna zwrócić książkę którą również chciała tak byś ty mógł ją kupić tylko dlatego że na tyle bardziej ją chciała że przyszła przed Tobą do sklepu ;)
Mi się to nie przytrafiło, swoje "hity" zamawiam i tyle. Nie znaczy to jednak że nie może mi się to nie podobać. Zamówiłem sobie brzdęka w preorderze i gitara, dobrze się bawię. Nie podoba mi się że znajomy by z chęcią kupił ale nie kupi bo nie ma. Nie wszyscy są tacy egoistyczni że chcą żeby gry były towarem luksusowym i tylko nieliczni mieli dostęp do tych najlepszych tytułów. Niektórzy poprsotu lubią się bawić i mieć z kim się bawić. Szerszy dostęp do towaru dla casuali wyjdzie wszystkim na dobre.
Proszę cię nie wymyślaj że zabraniam przedsprzedaży.... Nikomu nie zabraniam przedsprzedaży, w ogóle nikomu nic nie narzucam. Wątek jest o wyrażeniu swojego zdania a nie o znalezienie magicznego sposobu na uszczęśliwienie wszystkich. Jakby takie było pytanie to bym radził żeby każde wydawnictwo miało własną drukarnie i na zlecenie dodrukowywało. Temat dotyczy wyprzedanych gier w przedsprzedaży także skup się na nim, a niekoniecznie na wymyślaniu że coś sugeruję.
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: citmod »

promykx pisze: 21 mar 2019, 12:41 ...
No ale widocznie tak to już teraz będzie że planszówki staja się towarem luksusowym...
promykx pisze: 21 mar 2019, 17:03 Nie wszyscy są tacy egoistyczni że chcą żeby gry były towarem luksusowym...
Ilość bzdur wypisywanych w tym wątku jest zatrważająca. 😁 Szkoda czasu na tłumaczenie wszystkiego bo i tak nic nie dotrze, ale powyższe stwierdzenia (albo tego pochodne) pojawiają się regularnie, zazwyczaj w połączeniu z corocznym pojawieniem się tematu typu "czy wydawnictwa przeginają z cenami gier?". Na szczęście akurat te stwierdzenia można łatwo i szybko uciąć.

Radze sprawdzić czym jest dobro luksusowe. Gry planszowe zawsze były, są i będą dobrem luksusowym.

Dziwię się, że tym paru głosom rozsądku w ogóle chce się wdawać w dłuższe dyskusję, ale w sumie dobrze że to robicie, w ten sposób nie tracę jeszcze zupełnie wiary w to forum.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: AnimusAleonis »

promykx pisze: 21 mar 2019, 17:03 Mi się to nie przytrafiło, swoje "hity" zamawiam i tyle. Nie znaczy to jednak że nie może mi się to nie podobać. Zamówiłem sobie brzdęka w preorderze i gitara, dobrze się bawię. Nie podoba mi się że znajomy by z chęcią kupił ale nie kupi bo nie ma. Nie wszyscy są tacy egoistyczni że chcą żeby gry były towarem luksusowym i tylko nieliczni mieli dostęp do tych najlepszych tytułów. Niektórzy poprsotu lubią się bawić i mieć z kim się bawić. Szerszy dostęp do towaru dla casuali wyjdzie wszystkim na dobre.
Proszę cię nie wymyślaj że zabraniam przedsprzedaży.... Nikomu nie zabraniam przedsprzedaży, w ogóle nikomu nic nie narzucam. Wątek jest o wyrażeniu swojego zdania a nie o znalezienie magicznego sposobu na uszczęśliwienie wszystkich. Jakby takie było pytanie to bym radził żeby każde wydawnictwo miało własną drukarnie i na zlecenie dodrukowywało. Temat dotyczy wyprzedanych gier w przedsprzedaży także skup się na nim, a niekoniecznie na wymyślaniu że coś sugeruję.
Drogi kolego, serdecznie apeluje o więcej dystansu i luzu ;)

Nigdzie w mojej wypowiedzi nie wspomniałem że cokolwiek sugerujesz, ani nie wymyślałem że czegokolwiek zabraniasz czy narzucasz, więc proszę nie wkładaj mi słów w usta.

Jedynie pierwsze pytanie było skierowane do Ciebie, i pytałem szczerze bo ani mi ani nikomu kogo znam się taka sytuacja nie zdarzyła, i chciałem się szczerze dowiedzieć jak częste jest to zjawisko, a myślałem że jak z taką pewnością i autorytetem piszesz o takich sytuacjach to Ci się to przytrafiło, nie miałem pojęcia że tylko domniemywasz sobie.

A poza pytaniem reszta wypowiedzi była o moich przemyśleniach o sytuacji na rynku ogółem, i z resztą, w przeciwieństwie tego co piszesz, na temat: była to riposta do stwierdzenia że przedsprzedaże są złe bo może się zdarzyć że z powodu że inni kupią wcześniej na przedsprzedaż to ktoś później może nie mieć okazji zakupu.
Co do Twego kolegi nie widzę winy przedsprzedaży w tym: sytuacja jest taka sama jak ta którą opisałem w książką w empiku - do której poza tym się zręcznie nie odniosłeś.

Powtórzę: każdy, szczególnie na z osób na forum, ma taką samą możliwość/sposobność/zdolność kupienia w przedsprzedaży tytułu jak w regularnej sprzedaży czy na półce, nie jest to jakimś ani przywilejem ani luksusem zamówienie w przedsprzedaży, jedyne co się zmienia to termin w którym kupujesz.
I też na marginesie dodam że nie rozumiem takiego insynuowania że w przedsprzedażach to wykupują towar jakieś szajki które potem w ciemny ulicach odsprzedają za 10x ceny, i masy biednych graczy jest zmuszona kupować za te ceny (rodem jakby z jakiejkolwiek bożonarodzeniowej komedii z lat 90tych, gdzie zawsze jest jakaś zabawka wszędzie wyprzedana która koniecznie musi być pod choinka i cała 'przygoda' by ją znaleźć :lol:). Z tego co widzę na forach czy grupach jeśli ktoś wystawia grę która w przed chwilą w sklepie kosztowała 100 a on chce za 300 sprzedać to raczej jest wyśmiewany.
Jeśli Twój kolega, czy ktokolwiek, chciał czekać aż gra wyjdzie i wyjdą recenzje/sugestie od osób którym ufa, albo będzie miał szanse spróbować jej na jakimś zjeździe to jego sprawa i ryzyko, i nie wina przedsprzedaży że gra się wyprzeda zanim się ogarnie i zdecyduje że chce jednak kupić tylko tej osoby.
A żalenie się że nie można kupić jakiegoś tytuły bo wystarczająco wcześniej nie ogarnęło że się go chce jest infantylna: to tak jakbym poszedł do Zary kupić kurtkę, okazało się że wyprzedana, i się żalił że Zara ma sklep internetowy bo tam ludzie za szybko powykupywali to co ja chciałem kupić... albo w ogóle że Zara wpuszcza innych ludzi do sklepu bo wykupują to co ja chcę kupić.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Fuser.exe »

citmod pisze: 21 mar 2019, 17:56 Radze sprawdzić czym jest dobro luksusowe. Gry planszowe zawsze były, są i będą dobrem luksusowym.
Dobra luksusowe – w ekonomii: takie dobra, na które popyt rośnie szybciej niż liniowo w stosunku do wzrostu dochodów. W przypadku spadku dochodów spadek popytu jest procentowo większy. Innymi słowy, na te dobra większą część swoich dochodów przeznaczają statystycznie ludzie bogatsi.
Czyli nie były, nie są i nie będą.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: AnimusAleonis »

Fuser.exe pisze: 21 mar 2019, 19:08
citmod pisze: 21 mar 2019, 17:56 Radze sprawdzić czym jest dobro luksusowe. Gry planszowe zawsze były, są i będą dobrem luksusowym.
Dobra luksusowe – w ekonomii: takie dobra, na które popyt rośnie szybciej niż liniowo w stosunku do wzrostu dochodów. W przypadku spadku dochodów spadek popytu jest procentowo większy. Innymi słowy, na te dobra większą część swoich dochodów przeznaczają statystycznie ludzie bogatsi.
Czyli nie były, nie są i nie będą.
Raczę się nie zgodzić, z definicji którą sam podałeś (która jest bardzo mocno uproszczona tak przy okazji) gry planszowe dokładnie są dobrem luksusowym.
Nie mam jakichś statystyk więc tylko moje odczucie pisze, ale wydaje mi się że ponad pewnym progiem zarobku, ilość pieniędzy którą się wydaje wzrasta diametralnie.
I w drugą stronę jeśli dochód spadnie to budżet planszówkowy drastycznie maleje, o wiele mocniej niż spadek w dochodzie, albo w ogóle całkowicie znika, bo planszówki to jednak niezbędnikiem nie są.... no dla większości z nas... znam przypadki gdzie jest zmniejszany budżet żywnościowy lub za prąd się nie płaci aby móc kupić więcej booster MtG :lol:
Jeżeli ktoś zarabia 5tys, i na planszówki wydaje 500 miesięcznie, to nie wydaje mi się że jeśli dochód mu spadnie o 20%, że o jedyne 20% mniej będzie wydawał na planszówki, raczej racjonalnie będzie musiał uciąć budżet, pewnie o półowę, czyli o wiele większy spadek procentowy.
Można na to popatrzeć inaczej: wszystkie dobra które jako pierwsze idą do odstawki gdy spada dochód są dobrami luksusowymi. A mam przeczucie że budżety planszówkowe są pierwszymi do cięcia gdy nadchodzą 'chude czasy'.
Myślę że nie można mylić terminu 'dobro luksusowe' z 'luksusowymi towarami' w magazynach czy sklepach czy filmach.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
promykx
Posty: 248
Rejestracja: 08 gru 2017, 09:47
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: promykx »

AnimusAleonis pisze: 21 mar 2019, 18:51 (..)
Nigdzie w mojej wypowiedzi nie wspomniałem że cokolwiek sugerujesz, ani nie wymyślałem że czegokolwiek zabraniasz czy narzucasz, więc proszę nie wkładaj mi słów w usta.
(..)"Masz taką samą możliwość/sposobność/zdolność kupienia w przedsprzedaży jak w regularnej sprzedaży czy na półce, mówienie że przedsprzedaże nie podobają bo nie zdążyłeś zamówić (nikt chyba nie broni ci dostępu do komputera, tak jak nikt nie broni Ci wejścia do księgarni), sugerowanie że jest inaczej to jakbyś poszedł do empiku i mówił że nie powinni sprzedawać książek na pułkach gdzie wszyscy widzą bo przyszedłeś kupić książkę a ostatnią kopię kupiła właśnie ta pani tam "(..)

Pomijąc że nie pisałem nigdzie że przedsprzedaże są złe, to zdanie "sugerowanie że.." jest właśnie napisaniem że chce przekazać coś innego niż jest napisane.
AnimusAleonis pisze: 21 mar 2019, 18:51 Jedynie pierwsze pytanie było skierowane do Ciebie, i pytałem szczerze bo ani mi ani nikomu kogo znam się taka sytuacja nie zdarzyła, i chciałem się szczerze dowiedzieć jak częste jest to zjawisko, a myślałem że jak z taką pewnością i autorytetem piszesz o takich sytuacjach to Ci się to przytrafiło, nie miałem pojęcia że tylko domniemywasz sobie.
Jak widać zjawisko coraz częstsze :) Autorytetem nie jestem, ale może Ty jesteś i znasz liczby. Ja nie prowadzę dzienniczka żeby zapisywać takie rzeczy. Ale żeby nie szukać daleko w przeszłości to w tym roku były to np TI4, azul, wingpsan i ewentualnie MK (co prawda mk po poszukaniu tu i uwdzie można jeszcze dostać, ale było takie przeświadczenie że nie ma, sam portal mówił że się rozeszło) Jeśli te 3 gry to mało, to ok. Może przypadek, może nie.
AnimusAleonis pisze: 21 mar 2019, 18:51 A poza pytaniem reszta wypowiedzi była o moich przemyśleniach o sytuacji na rynku ogółem, i z resztą, w przeciwieństwie tego co piszesz, na temat: była to riposta do stwierdzenia że przedsprzedaże są złe bo może się zdarzyć że z powodu że inni kupią wcześniej na przedsprzedaż to ktoś później może nie mieć okazji zakupu.
Co do Twego kolegi nie widzę winy przedsprzedaży w tym: sytuacja jest taka sama jak ta którą opisałem w książką w empiku - do której poza tym się zręcznie nie odniosłeś.
Nie pisałem że są złe, tylko że mi się nie podoba że po premierze nie można ich dostać :D A mówienie że coś jest złe czy dobre zostawiam innym.
Po co się miałem odnosić jak nie mam mądrego do przekazania, napisałem swoje, ty swoje.
AnimusAleonis pisze: 21 mar 2019, 18:51 Powtórzę: każdy, szczególnie na z osób na forum, ma taką samą możliwość/sposobność/zdolność kupienia w przedsprzedaży tytułu jak w regularnej sprzedaży czy na półce, nie jest to jakimś ani przywilejem ani luksusem zamówienie w przedsprzedaży, jedyne co się zmienia to termin w którym kupujesz.
I też na marginesie dodam że nie rozumiem takiego insynuowania że w przedsprzedażach to wykupują towar jakieś szajki które potem w ciemny ulicach odsprzedają za 10x ceny, i masy biednych graczy jest zmuszona kupować za te ceny (rodem jakby z jakiejkolwiek bożonarodzeniowej komedii z lat 90tych, gdzie zawsze jest jakaś zabawka wszędzie wyprzedana która koniecznie musi być pod choinka i cała 'przygoda' by ją znaleźć :lol:). Z tego co widzę na forach czy grupach jeśli ktoś wystawia grę która w przed chwilą w sklepie kosztowała 100 a on chce za 300 sprzedać to raczej jest wyśmiewany.
I znów piszesz że insynuuje mafie planszówkową. Kiedy ja poprostu napisałem jak mi się to nie podoba. Jak mój casualowy znajomy któremu spodobała się gra ma czekać na dodruk. I spoko - poczeka. Niemniej jednak jest to trochę słabe jak na fb galakta w dzień premiry TI4 pisze że super premiera, wiedząc że w sklepach towaru już nie ma, a wartościową informacją dla wielu czytających jest informacja o dodruku (czy to z powodu ceny czy nie to już nie oceniam). Żadnych podtekstów szajkach, amber gold czy tusku.
AnimusAleonis pisze: 21 mar 2019, 18:51 Jeśli Twój kolega, czy ktokolwiek, chciał czekać aż gra wyjdzie i wyjdą recenzje/sugestie od osób którym ufa, albo będzie miał szanse spróbować jej na jakimś zjeździe to jego sprawa i ryzyko, i nie wina przedsprzedaży że gra się wyprzeda zanim się ogarnie i zdecyduje że chce jednak kupić tylko tej osoby.
Już wcześniej pisałem że nie winię nikogo.
AnimusAleonis pisze: 21 mar 2019, 18:51 A żalenie się że nie można kupić jakiegoś tytuły bo wystarczająco wcześniej nie ogarnęło że się go chce jest infantylna: to tak jakbym poszedł do Zary kupić kurtkę, okazało się że wyprzedana, i się żalił że Zara ma sklep internetowy bo tam ludzie za szybko powykupywali to co ja chciałem kupić... albo w ogóle że Zara wpuszcza innych ludzi do sklepu bo wykupują to co ja chcę kupić.
W tym przypadku to raczej wygląda jakbym poszedł do zary, nie dostał kurtki. Następnego dnia spytał mnie ktoś "co myślisz o takich premierach kurtek?" a ja bym odpowiedział "nie podoba mi się że trąbią na fb,yt innych reklamach że premiera a w sklepie nie ma kurtek. Mój kolega będzie musiał poczekać na doszycie". Czy to jest żalenie? Dla mnie to wyrażenie opinii.


Co do dobra luksusowego to może faktycznie może lepiej by użyć określenia dobro ekskluzywne (chyba że w jakieś gałęzi nauki też jest takie pojęcie...). Nie jestem po ekonomii, nie znam dokładnego znaczenia każdego słowa, także możecie mi wybaczyć, zlać to albo hejtować :}
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Blue »

+1 praktyczne wszystkie rzeczy związane z rozrywką to sa dobra luksusowe, jak głupio by to dla kogoś nie brzmiało.
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Wyprzedane gry w przedsprzedaży

Post autor: Fuser.exe »

AnimusAleonis pisze: 21 mar 2019, 19:39 znam przypadki gdzie jest zmniejszany budżet żywnościowy lub za prąd się nie płaci aby móc kupić więcej booster MtG :lol:
jest to tak zwany dowód anegdotyczny, o zerowej wartości.
AnimusAleonis pisze: 21 mar 2019, 19:39 Jeżeli ktoś zarabia 5tys, i na planszówki wydaje 500 miesięcznie, to nie wydaje mi się że jeśli dochód mu spadnie o 20%, że o jedyne 20% mniej będzie wydawał na planszówki, raczej racjonalnie będzie musiał uciąć budżet, pewnie o półowę, czyli o wiele większy spadek procentowy.
jeśli planszówki byłyby dobrem luksusowym to przy wzroście wynagrodzenia do 50 000 kupowałby planszówek za więcej niż 5 000 miesięcznie, czyli jedną dziennie.
ODPOWIEDZ