Crystallo (Liberty Kifer)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Crystallo (Liberty Kifer)

Post autor: AnimusAleonis »

Natknąłem się na tą grę całkiem przypadkowo niedawno, i jestem pod tak dużym wrażeniem że postanowiłem zrobić dla niej temat :D
Tak więc przedstawiam.....

Obrazek

Crystallo, pierwsza gra od Liberty Kifer, to karciana gra solo z tematyką fantasy, w której wcielamy się w bohatera który wkracza do jaskini złego Czarnego Smoka, aby uwolnić pojmane przez niego magiczne stworzenia, i w końcu pokonać samego Czarnego Smoka.

Z opisu autora:
"Crystallo to solowa gra logiczna/abstrakcyjna z motywem fantasy. Zbadaj jaskinię nikczemnego Czarnego Smoka poprzez umieszczanie kart, uwolnij sześć magicznych stworze tworząc kryształowe zestawy, i jeśli uda Ci się to zadanie, uwięź smoka w jego własnej jaskini. Po drodze zbieraj skarby, i może wyjdziesz jako bogaty bohater!

Crystallo jest rozgrywana talią 54 ilustrowanych kart i 18 klejnotów, i trwa około 20-30 minut."


Strona BGG: LINK
Wątek WIP na BGG z pracą nad projektem: LINK
Plinki do PnP są w wątku WIP powyżej

Mechanika i rozgrywka w jest prosta: odkrywamy po jednej karcie z odwróconego stosu i wykładamy na stole tak aby co najmniej jeden z kryształów (w rogach) karty dotykał kryształu jednej z kart na stole, usiłując ułożyć 'zestawy' trzech kryształów i jednej 'kuli'. Gdy ułożymy taki zestaw otrzymujemy klejnot koloru kuli, który wykorzystujemy aby uwolnić zwierzęta po czym uwięzić smoka. Jedynymi regułami są te dotyczące tego kiedy 'zestaw' generuje klejnot, a jest to gdy kryształy w 'zestawie' są albo: wszystkie takiego samego kształtu i koloru; tego samego koloru ale każdy innego kształtu; tego samego kształtu ale każdy innego koloru; każdy jest innego kształtu i koloru. I tyle. Musimy zebrać po trzy klejnoty każdego koloru by uwolnić zwierzęta i potem po jeszcze jednym klejnocie z każdego koloru by uwięzić smoka.

Jak na razie, po jakichś 10-15 rozgrywkach, mogę w samych superlatywach o grze mówić, jest to jedna z najlepszych solówek w jakie grałem: prosta, szybka, są decyzje, jest kombinowanie, jest losowość ale pozytywna (nie taka która uniemożliwia wygranie.... jak np w Onirim), temat się dość dobrze trzyma mechaniki (te 'budowanie' jaskini bardzo fajnie wizualnie na stole wygląda), jest trudna ale do wygrania, regrywalność jest bardzo duża.
Grafika jest OK, nie powala, ale mi na pewno nie przeszkadza, a jest klarowna i czytelna - i też ta najnowsza (jak na obrazku powyżej) była zrobiona po koleżeńsku przez użytkownika BGG, więc też nie ma co się czepiać

W 2018 roku Crystallo zdobyło pierwsze miejsce GoldenGeek za najlepszą gre solo PnP, i nadal jest dostępna do ściągnięcia jako darmowe PnP, a w tym roku autorka planuje wypościć grę na KS, choć z tego co pisze to jeszcze bardzo odległe plany.

Ogólnie gorąco polecam grę :D
Na razie mam tylko kopię wydrukowana na szybko, ale tak mi się podoba że zastanawiam się nad daniem jej do profesjonalnego druku, może nawet zrobienia jakiegoś grupowego zamówienia w MB Print (jakby ktoś był zainteresowany to proszę dawać znać :) )
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Crystallo (Liberty Kifer)

Post autor: Furan »

AnimusAleonis pisze: 16 mar 2019, 14:41 Crystallo, pierwsza gra od Liberty Kifer, to karciana gra solo z tematyką fantasy, w której wcielamy się w bohatera który wkracza do jaskini złego Czarnego Smoka, aby uwolnić pojmane przez niego magiczne stworzenia, i w końcu pokonać samego Czarnego Smoka.
Rasizm! :twisted:
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Crystallo (Liberty Kifer)

Post autor: AnimusAleonis »

Furan pisze: 16 mar 2019, 15:05
AnimusAleonis pisze: 16 mar 2019, 14:41 Crystallo, pierwsza gra od Liberty Kifer, to karciana gra solo z tematyką fantasy, w której wcielamy się w bohatera który wkracza do jaskini złego Czarnego Smoka, aby uwolnić pojmane przez niego magiczne stworzenia, i w końcu pokonać samego Czarnego Smoka.
Rasizm! :twisted:
Hahahaha
Tłumaczyłem dosłownie, wiec co złego to nie ja :lol:
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Lets_Grajmy
Posty: 397
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:22
Has thanked: 75 times
Been thanked: 439 times
Kontakt:

Re: Crystallo (Liberty Kifer)

Post autor: Lets_Grajmy »

Siedzę w PnP i od dawna mam ten tytuł "w pamięci". Jest ona wysoko oceniana jednak nie przepadam za abatrakcyjnymi grami a ta mi się taką wydaje. Jak to oceniasz?
Facebook: LET'S GRAJMY - Facebook
YouTube: LET'S GRAJMY - YouTube
Buycoffee: Jeśli sądzisz, że to co robię zasługuje na uznanie to --> Wspieraj kanał tutaj <--
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Crystallo (Liberty Kifer)

Post autor: AnimusAleonis »

strategie_pl pisze: 17 mar 2019, 20:45 Siedzę w PnP i od dawna mam ten tytuł "w pamięci". Jest ona wysoko oceniana jednak nie przepadam za abatrakcyjnymi grami a ta mi się taką wydaje. Jak to oceniasz?
hmm... trudno mi trochę na to odpowiedzieć, głównie dlatego że dla mnie duża większość małych i średnich (i tu podkreślam małych, a nie Gloomheaven czy coś :lol:) solówek jest w pewnym sensie abstrakcyjna, a i też abstrakcyjne gry lubię więc trochę nie czuje tej granicy gdy gra jest 'za bardzo' abstrakcyjna.

Powiedziałbym że jest na tyle abstrakcyjna jak można by się spodziewać po solowej karciance która ma tylko jedną talię i nie ma żadnych kości itp., tak jak powiedzmy na przykład Arboretum jest abstrakcyjne. Tematyka fantasy dobrze współgra i ma sens, i czuć 'klimat' (na tyle ile się go przy tak małej grze da czuć) gdy się buduję 'jaskinie' przed sobą, no ale na koniec dnia jest to łamigłówka jak i gdzie układać karty by jak najwięcej ułożyć zestawów.

Ogólnie polecam, ale tej grze jest zdecydowanie bliżej do takiego pasjansa niż czemukolwiek innemu.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
ODPOWIEDZ