Patrician / Patrizien / Patrycjusz (Michael Schacht)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY!
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Legun
Użytkownik wspierający
Posty: 1597
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 20 times

Patrician / Patrizien / Patrycjusz (Michael Schacht)

Post autor: Legun » 24 mar 2019, 07:46

Pięknie wydana gra jednego z moich ulubionych autorów.Obrazek
Niezwykle proste reguły, rozgrywka lekko-półśrednia. Kontrola terytorium przez stawianie dwóch wież we włoskich miastach. Wieże wznosi się realnie, z ładnych drewnianych elementów. Do tego zbieranie kolekcji portretów na kartach. Błyskawiczne ruchy, narastające napięcie, nieoczywiste wybory - choć do zadecydowania mamy tylko to, którą z trzech kart na ręce zagrać. Jednak każde zagranie ma podwójny efekt - dołożenia pięterka do wieży i dobranie leżącej przy danym mieście karty - stąd jest się nad czym zastanawiać, choć bez groźby paraliżu. Jak to u Schachta, wszystko się zgrabnie dopina. Klimat budują wieże, sporo korelacyjnych interakcji tworzących atmosferę nieoczywistych podchodów. Ze cztery lekko modyfikujące zagrania opcje na kartach i dwa dodatki P&P. BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/30241/patrician
Idealna na wyjazd z Absolutnie Najlepszą Żoną do północnych Włoch. O czym powiadamiam z Rovigo (po lewej), po wizycie w Bolonii (z prawej):
ObrazekObrazek
Plansza z wieżami:
Obrazek
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...

Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 3911
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Patrician/Patrizien/Patrycjusz (Michael Schacht)

Post autor: BartP » 24 mar 2019, 08:34

O grze się w ogóle nie mówi, ale też ją bardzo lubię. Właśnie dlatego że się ją szybko tłumaczy, szybko gra, ale rozgrywka sama w sobie płytka ani prosta nie jest. Sporo decyzji upakowanych w małej formie, dużo interakcji (w końcu to większościówka), stara dobra szkoła designu ;].

Ostatnio miałem przyjemność zagrać w China też autorstwa Schachta i mam w zasadzie identyczne wrażenia: China też się bardzo szybko tłumaczy, też ma sporo decyzji, również większościówka (ale inna mimo wszystko). I w obu przypadkach gra nie nadaje się dla ludzi, którzy szukają olśniewającej oprawy graficznej i dużo klimatu. Niestety pod względem estetycznym gry są powiedzmy poprawne.
Sprzedam Dilluvia Project, Habitats, Dokmus, Amun-Re: The Card Game, Exit x2: The Mysterious Musem i The Sinister Mansion, duck! duck! Go!
Kupię Lowlands, Verona Twist, Saint Petersburg 2. edycja, Kerala i inne

Awatar użytkownika
Legun
Użytkownik wspierający
Posty: 1597
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 20 times

Re: Patrician / Patrizien / Patrycjusz (Michael Schacht)

Post autor: Legun » 26 mar 2019, 22:38

China nie znam, natomiast znam jej poprzedniczkę:
viewtopic.php?f=1&t=38457&p=702380&hili ... er#p702380
Zarówno klimat, jak i estetyka, dużo bardziej mi w niej odpowiadają. Jeśli zaś ktoś by potrzebował oprawy graficznej z rozmachem, w dodatku w klimacie "tania erotomania", to jest już dostępna kolejna reedycja: https://boardgamegeek.com/boardgame/270109/iwari
W zasadzie można byłoby założyć dla tej nowej gry osobny wątek, bo na razie jest tylko w KS
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...

ODPOWIEDZ