Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
anorak
Posty: 158
Rejestracja: 18 paź 2010, 16:37
Lokalizacja: Zielona Góra
Been thanked: 15 times

Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: anorak »

Obrazek

Chyba nie ma tematu, więc zakładam. Wydane już jakiś czas temu, dudes on a map bez kostek. Ma dobre recenzje, fajne, komiksowe grafiki i odjechany setting. Właśnie trwa drugi kickstarter, który wzbogaca tytuł o figurki:
https://www.kickstarter.com/projects/15 ... -moon-down

Ktoś grał? Jak wrażenia?
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: Paskuder »

Nie wiem, nie znam się ale Sam Healy się jara w każdej topce :wink:
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
michaelius
Posty: 95
Rejestracja: 19 lip 2010, 17:00
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: michaelius »

Udało się komuś zagrać ? Zaciekawił mnie ten tytuł swoją tematyką
Awatar użytkownika
kglosnicki
Posty: 73
Rejestracja: 29 cze 2017, 17:11
Has thanked: 18 times
Been thanked: 55 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: kglosnicki »

Udało mi się zagrać na Essen 2019 i przywieźć do domu, gra niesamowicie wciąga. Frakcje są tyle zróżnicowanie, że gra się nimi w zupełnie inny sposób, którego trzeba się nauczyć. Także po pierwszej partii Cybersamurai, chciałem zaraz grać znowu, jako że wiedziałęm już że muszę inwestować w ich technologie i rozprzestrzeniać się bardziej po mapie. Ostanią rozgrywkę miałem już tymi wielkimi robotami, chciałem dla odmiany spróbować nowej frakcji i chyba jeszcze bardziej przypadła mi do gustu, bo bazuje tylko na kilku jednostkach, które uzupełniają się wzajemnie i trzeba optymalnie je rozstawiać na planszy (no i udało mi się walnąć atomówką w te stwoy, które wyłażą z Księżyca, zawsze fajnie walnąć atomówką).
Gra ma jednak bardzo duży próg wejścia i dość słabo napisaną instrukcję, przez co w piwerszych rozgrywkach często się do niej zagląda i drapie się po głowie.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: playerator »

kglosnicki pisze: 15 lis 2019, 16:28 Udało mi się zagrać na Essen 2019 i przywieźć do domu (...)
Pierwsze wydanie (ze standami)?
kglosnicki pisze: 15 lis 2019, 16:28 (...) zawsze fajnie walnąć atomówką (...)
Wiadomo :D
kglosnicki pisze: 15 lis 2019, 16:28 (...) Gra ma jednak bardzo duży próg wejścia (...)
Czym jest to spowodowane?
kglosnicki pisze: 15 lis 2019, 16:28 (...) i dość słabo napisaną instrukcję (...)
Czy to jest ta instrukcja?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
kglosnicki
Posty: 73
Rejestracja: 29 cze 2017, 17:11
Has thanked: 18 times
Been thanked: 55 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: kglosnicki »

@playerator

Tak, wersja ze standami. Zastanawia mnie jak działają figurki w tej grze -w sensie odczytywania statystyk jednostek. Standy są, pomimo małej czcionki, czytelne i łatwe w obsłudze.

Jeśli chodzi o próg wejścia to sam core zasad jest w sumie prosty. Jednak parę razy obserwowałem jak nowi gracze są całkowicie zagubieni, bo nie wiedzą, jak grać daną frakcją i co oni właściwie mają robić, i jak to osiągnąć. To wymaga ogrania przynajmniej jednej partii i może zniechęcić, chociaż każdy z tych graczy stwierdził, że chętnie spróbuje swoich sił jeszcze raz. Poza tym mechanika wykonywania akcji oraz mechanika walki są oryginalne i też sprawiają graczom problemy na początku. Tym niemniej mechanika walki - przekazywania kart ataku przeciwnikowi, który następnie wybiera odpowiedź, jest dla mnie czymś mega świeżym i bardzo mi się podoba.

Instrukcja, którą podlinkowałeś to nie jest wersja, którą mam w pudełku, ale znaleźć w niej coś jest strasznie trudno podczas rozgrywki.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: Michał M »

Dobrze kojarzę, że ma być po polsku?
manicminer
Posty: 821
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 74 times
Been thanked: 103 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: manicminer »

Michał M pisze: 29 lut 2020, 12:10 Dobrze kojarzę, że ma być po polsku?
Kampania na wspieram to, na wiosnę.

https://m.facebook.com/planszowenewsy/p ... 5619495757
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: Michał M »

W międzyczasie wygrzebałem to samo, ale dzięki. Chyba spróbuję oszczędzić, bo grałem dwa razy w angielską wersję i BARDZO mi się podobało.
Awatar użytkownika
Chenoss
Posty: 20
Rejestracja: 16 gru 2019, 11:20
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: Chenoss »

Michał M pisze: 29 lut 2020, 12:10 Dobrze kojarzę, że ma być po polsku?

Będzie CF od WhatTheFrog, jak wpiszesz sobie to w Google to na ich głównej stronie będzie. Są rozpisane frakcje, świat i są podlinkowane recenzję na YT po ang oraz jedna na blogu po polsku.

Pytanie do osób które grały, czy tyle żetoników na mapie nie zmniejsza jej czytelności? Oglądałem i trochę mnie to przeraziło.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1281
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 360 times
Been thanked: 213 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: ShapooBah »

Ciekawi mnie cena, jaką zażyczą sobie za wersję polską. Oryginalna po przeliczeniu wynosiła trochę ponad 700 złotych (ponad 1000) za All ina.
Obawiam się, że tak droga gra może ponieść porażką, jak niegdyś Cthulhu wars.
mrozy16
Posty: 292
Rejestracja: 10 paź 2014, 19:01
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: mrozy16 »

Ale to będzie wersja ze standami, a nie wypasionymi (aczkolwiek niepotrzebnymi) figurkami, więc powinno być taniej.
pegzi
Posty: 538
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: pegzi »

Nasza pełna i dość obszerna recenzja gry, z której dowiecie się czy jest to gra dla Was: https://dicelandblog.pl/recenzja-290-ts ... moon-down/
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: playerator »

kglosnicki pisze: 15 lis 2019, 16:28 Gra ma jednak (...) dość słabo napisaną instrukcję, przez co w piwerszych rozgrywkach często się do niej zagląda i drapie się po głowie.
Czy w polskim wydaniu instrukcja będzie w jakiś sposób zmieniona?

Widziałem na fb wymianę zdań nt. spolszczenia nazw. Może warto założyć temat Tsukuyumi w dziale finansowanie społecznościowe i wrzucać tu czasem jakieś informacje?

No i kiedy rusza kampania? :)
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
BartoszK
Posty: 221
Rejestracja: 11 lut 2019, 20:07
Lokalizacja: Tychy
Has thanked: 27 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: BartoszK »

kglosnicki pisze: 16 lis 2019, 09:29
Spoiler:
Mógłbyś podać przybliżony termin kampanii oraz przybliżoną kwotę wsparcia?
Będzie na wspieram.to czy zagramw.to ?
Przed zagraniem zapoznaj się z treścią instrukcji dołączonej do opakowania,
bądź skonsultuj się z twórcą lub wydawcą,
gdyż każda gra niewłaściwie zagrana zagraża twojej opinii lub zdrowiu.
Awatar użytkownika
kglosnicki
Posty: 73
Rejestracja: 29 cze 2017, 17:11
Has thanked: 18 times
Been thanked: 55 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: kglosnicki »

playerator pisze: 19 mar 2020, 18:55 Czy w polskim wydaniu instrukcja będzie w jakiś sposób zmieniona?
Tak, pracujemy własnie nad tym, aby poprawić jej czytelność i jednolicić słownictwo. Jesteśmy na etapie konsultacji z autorem i zamykania glosariusza.

Odnośnie wspieraczki. Kampania miała ruszyć już na wiosnę, jednak z uwagi na stan epidemii, który uniemożliwia nam jeżdżenie z grą po Polsce, przekładamy ją. Obecnie rozważamy lipiec lub wrzesień. To czy będzie to wspieram.to czy zagramw.to pewnie niedługo ogłosimy. Na pewno będziemy na Pyrkonie z Tsukuyumi. Jeżeli jesteście zainteresowani światem gry, polecam Waszej uwadze również komiks, który niedawno wydaliśmy:
https://whatthefrog.pl/produkt/tsukuyumi-komiks/
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10905
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: japanczyk »

kglosnicki pisze: 20 mar 2020, 14:57
playerator pisze: 19 mar 2020, 18:55 Czy w polskim wydaniu instrukcja będzie w jakiś sposób zmieniona?
Tak, pracujemy własnie nad tym, aby poprawić jej czytelność i jednolicić słownictwo. Jesteśmy na etapie konsultacji z autorem i zamykania glosariusza.

Odnośnie wspieraczki. Kampania miała ruszyć już na wiosnę, jednak z uwagi na stan epidemii, który uniemożliwia nam jeżdżenie z grą po Polsce, przekładamy ją. Obecnie rozważamy lipiec lub wrzesień. To czy będzie to wspieram.to czy zagramw.to pewnie niedługo ogłosimy. Na pewno będziemy na Pyrkonie z Tsukuyumi. Jeżeli jesteście zainteresowani światem gry, polecam Waszej uwadze również komiks, który niedawno wydaliśmy:
https://whatthefrog.pl/produkt/tsukuyumi-komiks/
Bedzie jakas szansa zeby dokupic figurki, czy standees only bedzie w kampanii?
Awatar użytkownika
kglosnicki
Posty: 73
Rejestracja: 29 cze 2017, 17:11
Has thanked: 18 times
Been thanked: 55 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: kglosnicki »

japanczyk pisze: 20 mar 2020, 15:24 Bedzie jakas szansa zeby dokupic figurki, czy standees only bedzie w kampanii?
Będzie tylko wersja standees. Wersja z plastikiem to zupełnie inna bajka pod względem komponentów, oprócz figurek są większe kafle i inne planszetki.
Przy okazji zachęcam do przeczytanie recenzji od Angry Board Gamer, wypowiada się on na temat wersji standees/figurkowej:
https://angryboardgamer.pl/tsukuyumi-full-moon-down/
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: Largo »

kglosnicki pisze: 20 mar 2020, 19:47
japanczyk pisze: 20 mar 2020, 15:24 Bedzie jakas szansa zeby dokupic figurki, czy standees only bedzie w kampanii?
Będzie tylko wersja standees. Wersja z plastikiem to zupełnie inna bajka pod względem komponentów, oprócz figurek są większe kafle i inne planszetki.
Przy okazji zachęcam do przeczytanie recenzji od Angry Board Gamer, wypowiada się on na temat wersji standees/figurkowej:
https://angryboardgamer.pl/tsukuyumi-full-moon-down/
A wiadomo może coś o cenie? Wokół jakiej kwoty może oscylować all-in?
promykx
Posty: 248
Rejestracja: 08 gru 2017, 09:47
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: promykx »

Czy będą wszystkie frakcje dostępne?
Bedą jakieś exclusivy związane z kampanią?
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5229
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1826 times
Kontakt:

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: Gambit »

To może kilka słów o grze ode mnie.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 962
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 228 times
Been thanked: 232 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: Moonday »

Dziwny pomysł z tymi standami. Gdyby chociaż były to jakieś meeple... W tej kategorii gier jest ogromna konkurencja i nawet relatywnie tanie INIS ma figurki. Standy kojarzą mi się z latami 90-tymi, dziś ze świeczką można szukać gier, które wciąż korzystają z tego rozwiązania. Z tego co widziałem na KS, to sukces finansowy odniosła dopiero wersja z figurkami. Do mnie osobiście to rozwiązanie (standy) nie przemawia i nawet jest mi przykro, że wydawca zdecydował się powalczyć o serca polskich graczy oferując bieda wersję. Ja spasuję, mimo, że gra zapowiada się ciekawie.
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: Relo »

Moonday pisze: 22 mar 2020, 19:11 Dziwny pomysł z tymi standami. Gdyby chociaż były to jakieś meeple... W tej kategorii gier jest ogromna konkurencja i nawet relatywnie tanie INIS ma figurki. Standy kojarzą mi się z latami 90-tymi, dziś ze świeczką można szukać gier, które wciąż korzystają z tego rozwiązania. Z tego co widziałem na KS, to sukces finansowy odniosła dopiero wersja z figurkami. Do mnie osobiście to rozwiązanie (standy) nie przemawia i nawet jest mi przykro, że wydawca zdecydował się powalczyć o serca polskich graczy oferując bieda wersję. Ja spasuję, mimo, że gra zapowiada się ciekawie.
Jeśli chodzi o podobieństwo (statystyki jednostek) to widzę tu SW Rebelię.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5229
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1826 times
Kontakt:

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: Gambit »

Moonday pisze: 22 mar 2020, 19:11 Dziwny pomysł z tymi standami. Gdyby chociaż były to jakieś meeple... W tej kategorii gier jest ogromna konkurencja i nawet relatywnie tanie INIS ma figurki. Standy kojarzą mi się z latami 90-tymi, dziś ze świeczką można szukać gier, które wciąż korzystają z tego rozwiązania. Z tego co widziałem na KS, to sukces finansowy odniosła dopiero wersja z figurkami. Do mnie osobiście to rozwiązanie (standy) nie przemawia i nawet jest mi przykro, że wydawca zdecydował się powalczyć o serca polskich graczy oferując bieda wersję. Ja spasuję, mimo, że gra zapowiada się ciekawie.
Figurki w Inis są wszystkie takie same pod względem siły. W Tsukuyumi każda figurka to inna wartość Podboju, Ataku i Zdrowia. Plastik jest ładny, nie przeczę. Standy w Tsukuyumi są wygodne i czytelne.
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 962
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 228 times
Been thanked: 232 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: Moonday »

W Tsukuyumi każda figurka to inna wartość Podboju, Ataku i Zdrowia
Tak samo w Twilight Imperium, Zakazanych Gwiazdach etc.. Nie wiem jak ten "brak czytelności" został rozwiązany w wersji z figurkami, ale na pewno da się to zrobić. Moim zdaniem nie o czytelność tu chodzi a o cenę.
ODPOWIEDZ