Copenhagen (Asger Harding Granerud, Daniel Skjold Pedersen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Copenhagen (Asger Harding Granerud, Daniel Skjold Pedersen)

Post autor: Bruno555 »

Obrazek
Obrazek

Kolejna gra z mechaniką układania klocków ala Tetris. Gra mechanicznie przypomina Patchwork, Ogródek, Park Niedźwiedzi, itd, ale to Copenhagen zdaje się być najbliższy swojemu komputerowemu pierwowzorowi. A to za sprawą metody układania klocków, czyli kładziemy je od dołu planszy i stawiamy na nie kolejne, tak aby pod spodem był przynajmniej jeden podtrzymujący. Czyli nie mogą wisieć "w powietrzu".

W turze możemy zrobić 2 rzeczy:
- zabrać ze środka 2 sąsiadujące karty
- kupić kafel płacąc ilość kart równą jego wielkości i odpowiadający kolorowi na tych kartach. Dostajemy bonus -1 w koszcie zakupu jeśli kafel sąsiaduje z istniejącym o tym samym kolorze.
Punkty zdobywamy za ułożenie pełnego rzędu za 1pkt lub za 2 pkt jeśli w całości jest z oknami, oraz za kolumnę odpowiednio 2pkt i 4 pkt.
Gra kończy się jak ktoś zdobędzie 12 pkt lub pojawi się karta syrenki.
Zdobywamy jeszcze zdolności specjalne poprzez zakrycie ikony tarczy na planszy gracza. Przykładowe to zamiana koloru kart czy wzięcie 3 karty.

BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/269595/copenhagen
Kickstarter: https://www.kickstarter.com/projects/10 ... copenhagen
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2019, 11:04 przez Bruno555, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1531
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Copenhagen [Queen Games]

Post autor: Furan »

U Rahdo było widać, że to całkiem niegłupia wariacja tetrisowa: https://www.youtube.com/watch?v=nR2Ccp8szqo
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
Dosia
Posty: 101
Rejestracja: 15 cze 2015, 18:35
Lokalizacja: Śląsk, TG
Has thanked: 3 times

Re: Copenhagen (Asger Harding Granerud, Daniel Skjold Pedersen)

Post autor: Dosia »

Czy ktoś ma może tłumaczenie instrukcji na nasz rodzimy język i mógłby udostępnić?
Patrico88
Posty: 1
Rejestracja: 18 lis 2019, 15:59

Re: Copenhagen (Asger Harding Granerud, Daniel Skjold Pedersen)

Post autor: Patrico88 »

Dosia pisze: 22 gru 2019, 10:39 Czy ktoś ma może tłumaczenie instrukcji na nasz rodzimy język i mógłby udostępnić?
A co tu tlumaczyc? Prosto napisana. Z mala znajomoscia jezyka da rade.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Copenhagen (Asger Harding Granerud, Daniel Skjold Pedersen)

Post autor: bobule »

ktoś miał okazję zagrać w Copenhagen i mógłby się wypowiedzieć na temat gry?
bo skoro wydało to Queen Games, to w PL raczej zerowe szanse, że się gra u nas pojawi :P
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4469
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1100 times

Re: Copenhagen (Asger Harding Granerud, Daniel Skjold Pedersen)

Post autor: garg »

Kilka fajnych myków (każdy kolor klocków to nieco inny zestaw kształtów, sposób doboru kart, karty specjalne) stwarza wrażenie, że gra ma jakąś głębię. Pozory mylą :) .

Zagrałem i podobało mi się, ale pewnie więcej nie siądę, bo nie porwała mnie. Tzn. nie zrozum mnie źle - gra jest dopracowana i fajna, a rozgrywka dostarcza emocji. Po prostu nie wyróżniła mi się zbytnio na tle innych tytułów tetrisopodobnych. No i miałem takie nie do końca sprecyzowane odczucie, że niby można mieć strategię, ale losowość doboru kart i tak ustawia rozgrywkę.

Reasumując - jeśli lubisz FITS, Mi to pasuje, Blokus i podobne tytuły, to zachęcam Cię do spróbowania. Ja zagrałem i nie żałuję, ale polecać raczej nie dam rady :wink: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Copenhagen (Asger Harding Granerud, Daniel Skjold Pedersen)

Post autor: Bruno555 »

Muszę się zgodzić. To raczej nie jest gra dla graczy. Jest raczej schematyczna i nie ma w niej interesujących decyzji. Ale do wprowadzenia w świat planszówek, jak i dla dzieci pewnie się sprawdzi.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Copenhagen (Asger Harding Granerud, Daniel Skjold Pedersen)

Post autor: Bruno555 »

Po tym jak jakiś czas temu sprzedałem grę, ostatnio zacząłem grać na BGG. I muszę przyznać że gra nie jest taka banalna jak mi się wydawało. Jest trochę kombinowania z tym żeby budować jak najbardziej efektywnie korzystając z bonusu koloru jak i tworzyć rzędy i kolumny wypełnionych oknami. Gra się w to całkiem przyjemnie.

Także nie po raz pierwszy wpadłem w pułapkę pierwszej rozgrywki gdzie z jakiegoś powodu tytuł nie podszedł i poszedł na sprzedaż :) .
ODPOWIEDZ