Osadnicy: Wykreślane Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1355
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 21 times
Been thanked: 264 times
Kontakt:

Osadnicy: Wykreślane Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Portal Games »

Osadnicy: Narodziny Imperium – Roll & Write

Obrazek

Osadnicy: Narodziny Imperium – Roll & Write to najnowszy członek gier z rodziny Osadników. Jest to niezależna gra osadzona w świecie znanym z gier Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Osadnicy: Królestwa Północy. Gra mocno stawia na engine building! Wznoszenie budynków zapewniać ci będzie specjalne bonusy – z każdym kolejnym ruchem gra będzie nabierać tempa, oferując ci coraz więcej możliwości.

Osadnicy: Narodziny Imperium – Roll & Write posiada dwa tryby rozgrywki. Pierwszy to standardowe wyzwanie dla 2-4 graczy, które polega na pokonaniu konkurentów zdobywając nad nimi przewagę punktową. Drugi tryb przygodowy dla jednego gracza oferować będzie 48 unikatowych plansz. Każda zapewniać będzie niepowtarzalne wyzwanie i rozgrywkę, oferując zupełnie różne zestawy budynków z pomocą których budować będziesz swój silniczek i bić rekord punktów! Chwyć ołówek w dłoń, przygotuj się na rzucanie kostkami i zacznij budować silniczek swojego imperium!

---

Więcej naszych planów wydawniczych na 2019 rok znajdziecie tutaj: https://portalgames.pl/pl/plany-wydawni ... -2019-rok/
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium – Roll & Write (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Scamander »

Liczę, że budowanie silniczka będzie równie przyjemne jak combosy w Ganz schon clever :)

Chciałoby się zobaczyć coś więcej niż okładkę.
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 510 times
Been thanked: 153 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium – Roll & Write (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: gregoff »

Na Facebooku są juz zdjęcia z prasowych rozgrywek...
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium – Roll & Write (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Scamander »

tsodo
Posty: 124
Rejestracja: 01 maja 2018, 10:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 46 times
Been thanked: 33 times

Osadnicy: Wykreślane Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: tsodo »

Obrazek

Zmęczeni nieustannymi wojnami na swoich rodzinnych ziemiach osadnicy wyruszyli w drogę w poszukiwaniu spokojniejszej krainy. Zbudują nowe domy, obsieją nowe pola i rozpoczną zupełnie nowy rozdział w swoim życiu.

Osadnicy: Wykreślane Imperium to gra, w której gracze zarządzają swoimi zasobami rozbudowując swoją osadę o nowe specjalne budynki oraz o mury, nowe pola i chaty.

Osadnicy: Wykreślane Imperium to gra osadzona w tym samym uniwersum, co gra karciana Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Osadnicy: Królestwa Północy. Połącz siły ze swoimi ulubionymi frakcjami i odkryj na nowo zabawne i uroczo ilustrowane lokacje, takie jak Fabryka wielkobrodego Atlantydów, Strzeżona drewutnia Rzymian, czy Aztecki kalendarz!

BGG - https://boardgamegeek.com/boardgame/270 ... roll-write
Link do strony o grze - https://portalgames.pl/pl/osadnicy-wykreslane-imperium/
Link do instrukcji - https://portalgames.blob.core.windows.n ... rukcja.pdf
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1236
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 130 times
Been thanked: 57 times

Re: Osadnicy: Wykreślane Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: poooq »

Portal kupił mnie sekcją "Nasze zasady domowe" w instrukcji. Dobre!
Po co piać, gdy można grać?
margrabius
Posty: 116
Rejestracja: 29 lut 2016, 17:34
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Wykreślane Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: margrabius »

Po prostu wiedzą jak większość gra w ich karciankę - wszystko w jedną talię i dalej do przodu.
margrabius
Posty: 116
Rejestracja: 29 lut 2016, 17:34
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Wykreślane Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: margrabius »

Moje zainteresowanie opadło trochę jak poczytałem pierwsze wrażenia na BGG.
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Wykreślane Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: vincentblack »

Zagrałem 2 razy solo w wersję P&P (gra już zamówiona ale przyjdzie dopiero za parę dni) i grało się bardzo przyjemnie. Może być podatna na downtime, miałem czasem takie "zawiasy" co zrobić, szczególnie pod koniec gry. Jak tłumaczył sam Prezes gra w przeciwieństwie do większości roll&write z czasem daje więcej decyzji (zwykle w wykreślankach na początek możemy prawie wszystko, a z czasem opcje się zawężają, tutaj jest odwrotnie).

Boję się o regrywalność, zawsze te same 6 budynków (a w zasadzie 5) może szybko wyczerpać możliwe "otwarcia" gry, trochę ratuje wariant zaawansowany z ich upgradowaniem. Ja się jednak głównie nastawiam na tryb "przygodowy" - 48 kompletnie różnych zestawów budynków to jest jednak dużo, mam nadzieję że będzie można domówić dodatkowe notesy do tego wariantu (jeśli nie to zawsze jest ksero;))

Mam też jedną wątpliwość co do wariantu na 3 i 4 osoby. Zawsze gramy 10 rund więc w grze 3-osobowej pierwszy gracz będzie zaczynał 4 razy (pozostali po 3), przy 4 osobach dwaj pierwsi po 3, pozostali po 2. Pierwszy gracz jako pierwszy wybiera płytkę bonusu, może to stanowić minimalną przewagę, szczególnie w ostatnich rundach.
Ostatnio zmieniony 05 cze 2019, 11:39 przez vincentblack, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Osadnicy: Wykreślane Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: playerator »

margrabius pisze: 05 cze 2019, 11:23 Moje zainteresowanie opadło trochę jak poczytałem pierwsze wrażenia na BGG.
Gdybyś dopisał jeszcze jedno zdanie, o tych wrażeniach, to wpis byłby na temat :wink:
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
margrabius
Posty: 116
Rejestracja: 29 lut 2016, 17:34
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Wykreślane Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: margrabius »

No liczyłem, że ktoś wejdzie na BGG i poczyta. Generalnie ludzie zwracają uwagę na powtarzalność, schematyczność i małą liczbę wyborów (możliwości). Przewijają się też opinie, że gra wygląda na nieskończony prototyp.
Awatar użytkownika
Ezekiel
Posty: 225
Rejestracja: 27 sty 2010, 23:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 91 times

Re: Osadnicy: Wykreślane Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Ezekiel »

Tylko, że w sumie na BGG jest kilka pojedynczych opinii (także pozytywnych), więc nie bardzo chyba można na tym budować jakieś dalej idące tezy.

Ja czekam na więcej komentarzy i recenzje, nie grałem w żadnego roll'n'write, a kiedyś trzeba by spróbować :)
Awatar użytkownika
Fingus
Posty: 84
Rejestracja: 05 lip 2009, 19:03
Has thanked: 12 times
Been thanked: 18 times

Re: Osadnicy: Wykreślane Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Fingus »

margrabius pisze: 05 cze 2019, 12:09 No liczyłem, że ktoś wejdzie na BGG i poczyta. Generalnie ludzie zwracają uwagę na powtarzalność, schematyczność i małą liczbę wyborów (możliwości).
To chyba wspólna cecha wielu roll&write'ów. Odkąd wybuchła ta nowa moda, byłem bardzo wkręcony, ale po zagraniu w parę, raczej odpuszczam kolejne, bo nie czuję by mogły czymś zaskoczyć. Wydawały się fajnym fillerkiem, ale wątpię by wracały na stół częściej niż od święta (no, może w świeżym towarzystwie, gdzie działa efekt nowości). Wątpię też bym w którejkolwiek zużył dołączony notes. Z tych w które grałem, Gans schon clever ("Rzuć na tacę" :lol: ) wydaje się najciekawszy i faktycznie pozwala na kombinowanie. Ale taki Patchwork Doodle - nie wiem co tam może inaczej się potoczyć w rozgrywce, każda będzie podobna do poprzedniej. Albo Welcome to - odznaczanie kolejnych budyneczków jest nudne jak wypełnianie PITa. Jeśli komuś uda się jeszcze stworzyć fascynującą grą w tym nowym, modnym gatunku, to moje najszczersze wyrazy zdziwienia. :wink:
pyz
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2014, 19:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Osadnicy: Wykreślane Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: pyz »

Akurat w Ganz Szyn Klewa jak już odkryjesz najlepszą strategię, to cała gra się sprowadza tylko do tego, czy będziesz miał dobre rzuty. Łupię w to na telefonie i zawsze dążę do tego samego układu. Czasem mam 308, czasem 240 bo nie wejdą kości.

Welcome To z kolei u nas cieszy się ogromną popularnością, wszyscy są zachwyceni.

Co do Wykreślanego Imperium to trochę mnie zaniepokoiliście... liczę na coś bardziej mięsistego, z jakimiś ciekawymi mechanikami.
arkhangrc
Posty: 1
Rejestracja: 02 kwie 2019, 14:35

Re: Osadnicy: Wykreślane Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: arkhangrc »

IMHO bardzo fajna gra. Katowałem trochę Ganz Schon Clever (acz w wersji elektronicznej) i ten sam fun znajduje przy Wykreślanym Imperium.
Awatar użytkownika
loshameros
Posty: 43
Rejestracja: 02 mar 2011, 13:59
Lokalizacja: Wrocław i okolica
Been thanked: 7 times

Re: Osadnicy: Wykreślane Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: loshameros »

Czy wiadomo już kiedy gra będzie w sklepach?
tsodo
Posty: 124
Rejestracja: 01 maja 2018, 10:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 46 times
Been thanked: 33 times

Re: Osadnicy: Wykreślane Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: tsodo »

loshameros pisze: 10 cze 2019, 18:03 Czy wiadomo już kiedy gra będzie w sklepach?
Premiera 19.06
Awatar użytkownika
loshameros
Posty: 43
Rejestracja: 02 mar 2011, 13:59
Lokalizacja: Wrocław i okolica
Been thanked: 7 times

Re: Osadnicy: Wykreślane Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: loshameros »

Czy nikt jeszcze w to nie grał że taka cisza panuje w tym wątku? A możę lepiej spuścić zasłonę milczenia na ten tytuł? :wink:
odmu
Posty: 118
Rejestracja: 23 wrz 2011, 22:18
Lokalizacja: Trzebnica
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Osadnicy: Wykreślane Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: odmu »

Póki co za mną dwie partie w dwie osoby. Przyjemny tytuł. Póki co wydaje się ciekawszy od Welcome to, z którym mogę porównywać, ale nie wiem jeszcze jak z regrywalnością. Póki co wydaje się, że w wariancie podstawowym jest jedna strategia trochę silniejsza od pozostałych. Po pierwszej partii i ja i żona stwierdziliśmy, że warto w drugiej zainwestować więcej w jedną z dostępnych opcji, wyniki skoczyły znacznie i ciężko nam sobie wyobrazić póki co coś lepszego. Ale to dopiero wrażenia po dwóch partiach. Zobaczymy jak będzie dalej. I jak sprawdzi się dla nas wariant przygody dla dwóch osób, bo tam pewnie różnorodność będzie dużo większa.
Poza tym komponenty i wykonanie w porządku.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Osadnicy: Wykreślane Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Ryu »

Fajnie że ludziom się podoba :)
Ja w przeciwwadze powiem że mi smutno bo IS uwielbiam (w końcu zagrałem chyba ok. 70-80 razy przy testach podstawki i bawiłem się świetnie za każdym razem) a tutaj... Tragedia.
Trzewika lubię i szanuję ale nie powiem nic pozytywnego na temat tej gry z wyjątkiem grafik - te są cudne :) I to tyle plusów... Wielki zawód :(
tsodo
Posty: 124
Rejestracja: 01 maja 2018, 10:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 46 times
Been thanked: 33 times

Re: Osadnicy: Wykreślane Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: tsodo »

Ryu pisze: 22 cze 2019, 18:40 Fajnie że ludziom się podoba :)
Ja w przeciwwadze powiem że mi smutno bo IS uwielbiam (w końcu zagrałem chyba ok. 70-80 razy przy testach podstawki i bawiłem się świetnie za każdym razem) a tutaj... Tragedia.
Trzewika lubię i szanuję ale nie powiem nic pozytywnego na temat tej gry z wyjątkiem grafik - te są cudne :) I to tyle plusów... Wielki zawód :(
A coś więcej o tym dlaczego Ci się nie podoba ?
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Osadnicy: Wykreślane Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Ryu »

Nuda i wtornosc... :?
Powiem tylko ze gralem w podstwowy wariant ale po nim nie mam ochoty na wiecej.
Za to z nieciepliwoscia czekam na kolejna gre w swiecie IS.
Awatar użytkownika
freezer
Posty: 90
Rejestracja: 10 mar 2016, 15:23
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy: Wykreślane Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: freezer »

Dokładnie mam takie same odczucia jak Ryu.
odmu
Posty: 118
Rejestracja: 23 wrz 2011, 22:18
Lokalizacja: Trzebnica
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Osadnicy: Wykreślane Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: odmu »

Jestem po 6 partiach. 3 razy w trybie normalnym, 3 razy w trybie przygody w dwie osoby. Moim zdaniem w wydaniu tej gry popełniono dwa błędy.
1. Żetony przysługi - w każdej rundzie wybieramy bonus na daną rundę gry. W normalnym tytule dość fajny motyw, ale w grze roll and write już nie. Jeśli widzę już rzut chciałbym szybko rozegrać swoją kolejkę i lecieć następną. Tutaj tracę czas by wybrać ten dodatkowy bonus, a tym więcej graczy tym czekam dłużej. Jak ktoś zabierze to co chciałem to muszę przemyśleć to jeszcze raz. No i tym więcej graczy tym dłużej. W 4 osoby pierwszy gracz kończył już kolejkę, a ostatni nie wybrał jeszcze bonusu. Chyba że gram źle i bonusy powinny być wybierane niezależnie od innych graczy.
2. Tryb normalny. Zagrałem w niego trzy razy i wystarczy. Granie w niego po tych 3 partiach wydaje się już teraz powtarzaniem w kółko tego samego. Wydaje mi się, że wiem co jest strategią najbardziej korzystną (88 punktów grając w 2 osoby) i nie wiem czy chciałbym szukać czegoś lepszego jeszcze. Za to tryb przygodowy jest naprawdę fajny. W każdej partii mamy inny układ, szukamy nowych strategii. Mam jedno podejście by znaleźć najlepszy układ a wydaje się, że możliwych strategii jest zawsze parę i te są zmienna w zależności od dostępnych przysług. Moim osobistym zdaniem gra byłaby lepsza gdyby pozbyć się normalnego trybu a zamiast tego wrzucić 24 scenariusze z trybu przygody po 4 sztuki dla 4 graczy. Wyszłoby z tego małe legacy, ale byłoby przyjemniej

Zestaw przygodowy mam podwójny - dzięki temu jest to dla mnie przyjemna gra, którą mogę zagrać z żoną gdy obok lata mój roczny synek. Nie muszę być w pełni skupiony, mogę spokojnie rozmawiać o innych rzeczach. Dobry relaksujący tytuł, wydaje się ciekawą opcją jako zajmujący mało miejsca tytuł na wyjazd.
ODPOWIEDZ