Clinic: Deluxe Edition (Alban Viard)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
rafaelus
Posty: 464
Rejestracja: 30 sty 2015, 09:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Clinic: Deluxe Edition (Alban Viard)

Post autor: rafaelus »

Nie znalazłem tematu dla tej gry za pomocą szukajki. Czyżby nie była dyskutowana czy źle szukałem?

W skrócie, gra o budowie i zarządzaniu szpitalem.

Obecnie na KS jest kampania wersji Deluxe:

https://www.kickstarter.com/projects/av ... xe-edition

Poprzednia wersja: https://boardgamegeek.com/boardgame/156840/clinic
Nowa wersja: https://boardgamegeek.com/boardgame/272 ... xe-edition

1-4 graczy, wiek 14+, 60-150 minut, ciężkość wg BGG 4.12/5.0 (dla starej wersji).

Autor: Alban Viard
Grafika: Ian O'Toole
Wydawca: AVStudioGames

Gra mnie zaciekawiła, myślę nad kupnem, bo pojawiła się w polskich sklepach w przedsprzedaży.

Ktoś grał w poprzednie wydanie? Jakieś opinie?
Chętnie się podzielę ;)
-Planszostrefa.pl - 11%, 3trolle.pl - 6 %
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Clinic: Deluxe Edition (Alban Viard)

Post autor: detrytusek »

Kiedyś mi weszła na radar ale budowanie 3D w 2D uważam za wybitnie nietrafione. Widziałem, że PL. dodała do oferty jakby ktoś chciał.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1174
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 269 times

Re: Clinic: Deluxe Edition (Alban Viard)

Post autor: siepu »

Grałem kiedyś w pierwszą edycję, potężny mózgożer irytujący do tłumaczenia i tak, budowanie 3d w 2d jest bardzo problematyczne i wymaga przyzwyczajenia. Bardziej zagadka niż gra (wszystkie gry tego twórcy tak mają) i ze względu na tłumaczenie raczej dla stałej ekipy. Ale to co robi robi bardzo dobrze, polecam obejrzej na Heavy Cardboard.
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 52 times

Re: Clinic: Deluxe Edition (Alban Viard)

Post autor: KrzysiekL »

Kurczę, po godzinach spędzonych za dzieciaka przy Theme Hospital dla mnie to bardziej wybór z dodatkiem czy bez. ;)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Clinic: Deluxe Edition (Alban Viard)

Post autor: detrytusek »

KrzysiekL pisze: 31 maja 2019, 14:19 Kurczę, po godzinach spędzonych za dzieciaka przy Theme Hospital dla mnie to bardziej wybór z dodatkiem czy bez. ;)
Oj ja też się zagrywałem w Theme ale to nie ten kaliber mam wrażenie. Theme był zabawny, miły a tu jest prostowanie zwojów. Mimo, że uwielbiam taką rozgrywkę to od tej gry mnie odrzuca. Zresztą gość tworzy bardzo specyficzne gry, Tramways, Small City. Wszystkie jak dla mnie przekombinowane.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
rogerkrk
Posty: 63
Rejestracja: 01 mar 2016, 23:20
Has thanked: 14 times
Been thanked: 19 times

Re: Clinic: Deluxe Edition (Alban Viard)

Post autor: rogerkrk »

Kupiłem, zagrałem 2 razy (2 osoby) i mnie się podoba.
Pierwsza gra to typowe czytanie zasad i ogarnięcie o co w tym wszystkim chodzi, bo po pierwszym rozłożeniu, główna plansza z tysiącem pól i ikonek powoduje oczopląs. Wyniki w 2 osobowej rozgrywce na poziomie 25 punktów...

Druga gra to już bardziej świadome planowanie budynków i zatrudnianie personelu. Wynik 51-46, dużo lepiej niż za pierwszy razem, ale myślę, że jest potencjał na poprawę.

Całość zamyka się w jakieś 2 godziny + kwadrans na setup, chociaż w przypadku osób podatnych na paraliż decyzyjny, zajmie sporo dłużej :) Budowanie owszem jest specyficzne, ale raczej nie jakoś szczególnie męczące czy skomplikowane.. Łatwo się zorientować co jest na którym piętrze i które pomieszczenie sąsiaduje z którym. Ogólnie całkiem sympatyczny suchar, jak na razie solidne 7.5-8/10. Zobaczymy jak z regrywalnością.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1215 times
Kontakt:

Re: Clinic: Deluxe Edition (Alban Viard)

Post autor: mat_eyo »

Mam pytanie do osób, które znały pierwszą i grały też w Deluxe. Jak duże są między nimi różnice, zwłaszcza w zasadach? Można mówić to o nowej grze, jak to było w przypadku Brass: Birmingham czy jednak bliżej temu do np. Snowdonii Master Set, czyli zebrany wszystkie dodatki w całość i wydane w nowej oprawie?
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1174
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 269 times

Re: Clinic: Deluxe Edition (Alban Viard)

Post autor: siepu »

Są minimalne zmiany w zasadach ale nawet nie jestem pewien jakie bo nowa instrukcja jest zła a stara tragiczna :) Ale to ta sama gra.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1215 times
Kontakt:

Re: Clinic: Deluxe Edition (Alban Viard)

Post autor: mat_eyo »

Kupiłem już jakiś czas temu, dziś w końcu udało się zagrać. Bardzo dobre, ciężkie i ciasne euro o budowaniu kliniki.

Co rundę jest sporo kminienia, jak tu najlepiej się rozbudowywać, zatrudniać personel i przyjmować pacjentów, żeby jak najefektywniej zarabiać pieniądze. Paradoksalnie celem samym w sobie nie jest leczenie wielu pacjentów, zdecydowanie bardziej opłacalne jest wyleczyć jednego, ale bardzo chorego, bo przyniesie to najwięcej kasy. Ciekawe jest to, że punkty kupujemy za pieniądze, ale tylko te zarobione w bieżącej rundzie i to dopiero po opłaceniu z nich kosztów utrzymania. Jest to dodatkowa decyzja, ile kasy mogę przeznaczyć na punty, a ile muszę zostawić na wydatki w dalszej części gry.

Gra jest niesamowicie liczarska, co może być zarówno zaletą, jak i wadą. Minus widzę jedynie w dosyć wątpliwej regrywalności. W całej grze mamy dostępne tylko 3 akcje i żonglujemy nimi przez sześć rund. Cała nadzieja w dodatkowych modułach, których sporo zarówno w podstawowym pudełku, jak i dodatku.

Pierwsze wrażenie na pewno pozytywne, jest chęć na kolejną rozgrywkę. Gdybym jednak miał wybierać, to obecnie wybrałbym coś równie ciężkiego, ale dającego więcej możliwości, choćby On Mars. Kolejna partia czy dwie, już pewnie z modułami z dodatku, zadecydują o losie gry. Jeśli wyleci z kolekcji to nie dlatego, że jest zła, ale inne, podobne gry po prostu robią to lepiej ;)
Noidea
Posty: 77
Rejestracja: 21 lut 2017, 16:53
Has thanked: 106 times
Been thanked: 18 times

Re: Clinic: Deluxe Edition (Alban Viard)

Post autor: Noidea »

Cześć,
Czy gra przetrwała u was próbę czasu? Myślę, czy nie skorzystać z okazji i nie zakupić podstawki, plus ewentualnie extension 1, ale wczytuję się w dość skrajne opinie. Chętnie przygarnąłbym coś cięższego do kolekcji, ale czy ta ciężkość nie przesłania w tym przypadku radości z gry?
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1174
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 269 times

Re: Clinic: Deluxe Edition (Alban Viard)

Post autor: siepu »

Noidea pisze: 10 lut 2021, 21:09 Cześć,
Czy gra przetrwała u was próbę czasu? Myślę, czy nie skorzystać z okazji i nie zakupić podstawki, plus ewentualnie extension 1, ale wczytuję się w dość skrajne opinie. Chętnie przygarnąłbym coś cięższego do kolekcji, ale czy ta ciężkość nie przesłania w tym przypadku radości z gry?
Nie kupuj dodatków, 80% z nich jest.. niepotrzebnych, podstawka jest ok. Gra nie jest megaciężka, problemem są często nieintuicyjne zasady z mnóstwem wyjątków - tłumaczenie tej gry to koszmar, ale jak macie w miarę stałą ekipę to kawał dobrego euro.
ODPOWIEDZ