Dungeonology: The Expedition / Stworologia: ekspedycja (D. Fonseca, D. Guidi)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Milu
Posty: 1
Rejestracja: 30 cze 2019, 08:11

Dungeonology: The Expedition / Stworologia: ekspedycja (D. Fonseca, D. Guidi)

Post autor: Milu »

Stworologia: ekspedycja

Fishbone Games wydaje grę Stworologia: ekspedycja.
Oryginalnie wydana została pod tytułem Dugeonology: the expedition przez Ludus Magnus Studio. Link do kampanii na KS: www.kickstarter.com/projects/lmstudio/d ... escription

Co myślicie o tej grze bo materiały na facebooku wyglądają całkiem, niczego sobie. Link: www.facebook.com/StworologiaEkspedycja/
Ocena na BGG jest całkiem wysoka.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10882
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Stworologia:ekspedycja

Post autor: japanczyk »

Warto by wrzucić w tytule tematu oryginalny tytuł i autora
Tutaj było finansowaniu społecznościowym: viewtopic.php?f=57&t=60693&p=1137827&hi ... y#p1137827

Gra za 10 dni będzie miała polską kampanię, ciekaw jestem ceny bo na KSie kosztowało 330 jesli mnie pamięć nie myli.
Daetorian
Posty: 222
Rejestracja: 03 cze 2016, 09:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 12 times

Re: Stworologia:ekspedycja

Post autor: Daetorian »

japanczyk pisze: 01 lip 2019, 15:11 Warto by wrzucić w tytule tematu oryginalny tytuł i autora
Tutaj było finansowaniu społecznościowym: viewtopic.php?f=57&t=60693&p=1137827&hi ... y#p1137827

Gra za 10 dni będzie miała polską kampanię, ciekaw jestem ceny bo na KSie kosztowało 330 jesli mnie pamięć nie myli.
Ciekawe bo wspierałem n KS i mogłem wybrać Polską wersję.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10882
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Stworologia:ekspedycja

Post autor: japanczyk »

Daetorian pisze: 02 lip 2019, 11:26
Ciekawe bo wspierałem n KS i mogłem wybrać Polską wersję.
Ale dodali juz w Pledge Managerze, to bedzie ta sama wersja co na Wspieram.to
Ciekaw jestem ile sie w polsce SG odblokuje
soldat
Posty: 65
Rejestracja: 29 sty 2019, 12:05

Re: Dungeonology: The Expedition / Stworologia: ekspedycja (D. Fonseca, D. Guidi)

Post autor: soldat »

Hej

Rozmawiałem z wydawnictwem, tak jak Japańczyk napisał, jest to ta sama wersja. Oni szykują spolszczenie dla siebie w ramach wspieram.to oraz dostarczą je w ramach KS. Jedynie exclusivy KS nie będą raczej wydane. A przynajmniej nie w reatailu.
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Dungeonology: The Expedition / Stworologia: ekspedycja (D. Fonseca, D. Guidi)

Post autor: Scamander »

Świeży gameplay z polskiego wydania (prototyp): https://www.youtube.com/watch?v=W2XhyxV0fHc
marcin8509
Posty: 161
Rejestracja: 10 lis 2014, 12:58
Has thanked: 97 times
Been thanked: 13 times

Re: Dungeonology: The Expedition / Stworologia: ekspedycja (D. Fonseca, D. Guidi)

Post autor: marcin8509 »

Na wspieam.to jest już licznik do kampanii - https://wspieram.to/stworologia
:), ach ta cenzura.
thegammer
Posty: 152
Rejestracja: 13 kwie 2017, 17:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 29 times

Re: Dungeonology: The Expedition / Stworologia: ekspedycja (D. Fonseca, D. Guidi)

Post autor: thegammer »

Grał już ktoś i może podzielić się opinią o tej grze ?
Czy wersja ze wspieram.to ma jakąś dodatkową zawartość w porównaniu do wersji sklepowej ?
thegammer
Posty: 152
Rejestracja: 13 kwie 2017, 17:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 29 times

Re: Dungeonology: The Expedition / Stworologia: ekspedycja (D. Fonseca, D. Guidi)

Post autor: thegammer »

Złamałem się i kupiłem. Jestem po 11 rozgrywkach. Jest trochę drobnych reguł ale po 2-3 partiach w zasadzie wszystko jest jasne. Grałem we 2 i 3 osoby.
Rozłożenie nie zajmuje więcej niż 3 min, jest to jedna z cech, które cenie w grach - tutaj się nie zawiodłem. Skalowanie 2 i 3 osoby chodzi super, trochę bałem
się o rozgrywkę w składzie 2-osobowym, ale nie potrzebnie. Na dwóch gra się dobrze. Teleporty, aktywacja bosa skutecznie pozwala psuć szyki przeciwnikowi. Sama rozgrywka to trochę taki wyścig kto szybciej zbierze wymaganą wiedzę i "napisze pracę".

Wykonanie trzyma poziom. Figurki fajnie odlane, kafle grube, (kostki plastikowe jak nie lubię plastiku tak tutaj pasują). Grafiki dodają klimatu - zresztą wszytko tutaj jest spójne. Tura gracza idzie szybko, najczęściej mamy do wykonania 2 fazy: ruch i akcję, w których dodatkowo możemy zagrywać karty sztuczek. (Dodatkowe dwie fazy to: pisanie rozprawy lub odpoczynek, w tym przypadku po wykonaniu tej fazy gracz kończy turę).
Losowanie studentów z woreczka (uniwersytet) dostarcza podobnych emocji jak losowanie kostek w Brzdęku. Tutaj wylosowanie studenta Omega
przybliża nas do końca gry i utrudnia zdobywanie kolejnych kostek wiedzy - jest to naprawdę fajne mechanizm. Najczęściej losujemy gdy zagrywamy karty, którymi chcemy pokrzyżować plany innym uczonym :).

Gra ma syndrom kolejnej partii. Pierwsze trwały około 60 min (zerkanie do instrukcji itp.) ostatnie partie zamykamy w 40 min - można szybko się odegrać.
Kart sztuczek jest dużo - oczywiście to na plus mogło by być mniej i też było by dobrze, ale za to mało bossów (jeden w dwóch wariantach), przydał by się jeszcze z jeden w podstawce lub kolejna karta z cechami (dodatki pewnie to wyprostują dodając nowych bosów). Podobnie jest z kartami klanu są tylko 3.

Poza tymi dwoma jak dla mnie małymi minusami gra jest naprawdę dobra - nie spodziewałem się, że tak zaskoczy. Cechy postaci, którymi kierujemy dodatkowo
urozmaicają grę. Sporo się dzieje jak na nie dużą grę. Zakup uważam za udany i szybko się jej nie pozbędę. Liczę, że wyjdą kolejne dodatki i będziemy eksplorować inne krainy.
Torgus
Posty: 1
Rejestracja: 25 lis 2019, 10:30

Re: Dungeonology: The Expedition / Stworologia: ekspedycja (D. Fonseca, D. Guidi)

Post autor: Torgus »

U mnie mocne 9/10.
Bajecznie wyglądająca gra (dosłownie!). Nie mogę się również przyczepić do wykonania - karty grube, solidne, planszetki graczy oraz kafle terenu wykonane na podwójnej tekturze, do tego wypraska, która wszystko mieści bez problemu, nawet karty w koszulkach! Figurki są nieziemskie!

Sama rozgrywka bardzo ciekawa - możliwość wykorzystania kart sztuczek na różne sposoby (wiele było zastanawiania się nad tym, czy danej karty użyć do utrudnienia przeciwnikowi testu badania, czy może zachować ja na później, by skorzystać z jej efektu głównego w swojej turze). Fajny motyw z odkrywaniem planszy, na pewno zwiększa to regrywalnosc. Dużo negatywnej interakcji, akurat dla mnie to na plus, bo ja i moja ekipa lubimy sobie utrudniać życie :-p Jest też troszkę losowości(zwłaszcza gdy gramy z pijanym bossem), ale zupełnie ona nie przeszkadza.

Wydaje mi się, że najlepiej działa ona na 3-4 osoby, wtedy jest najwięcej interakcji pomiędzy graczami. Niektóre karty wymagają aby stać na tym samym polu lub sąsiednim, aby uzyskać pożądane efekty, więc przy dwóch osobach i rozległej planszy, ciężko z nich skorzystać w ten sposób.

Szkoda tylko, że boss jest tylko jeden (za to ma dwa warianty), przydałaby się w tym aspekcie większą różnorodność, ale to dojdzie w dodatkach. Czas rozgrywki idealny - nie za długi, nie za krótki. Można go też sobie wyważyć za pomocą wyboru trudności danej rozgrywki.

Gra dla mnie jest rewelacyjna. Już wiem, ze będę inwestował w dodatki. Moja grupa znajomych, wręcz każe mi wyciągać te grę na stół bez gadania (3 spotkania - za każdym razem graliśmy w stworologie). Jest to gra idealna na wieczory, kiedy chciałoby się zagrać w coś bardziej skomplikowanego, nie rodzinnego, a zarazem nie trwającego 3h+. Polecam!
MManiekM
Posty: 196
Rejestracja: 15 lut 2019, 11:26
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Dungeonology: The Expedition / Stworologia: ekspedycja (D. Fonseca, D. Guidi)

Post autor: MManiekM »

Pytanie do osób, które mają dodatek Erasmus kupiony w wersji retail i core box z KS. Czy jest różnica w jakości kart pomiędzy core boxem KS, a wersją retail Erasmusa? Pytam, bo może się kupi dodatek w wersji sklepowej ale boję się o różnicę w jakości kart (był to jeden z SG w trakcie kampanii.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10882
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Dungeonology: The Expedition / Stworologia: ekspedycja (D. Fonseca, D. Guidi)

Post autor: japanczyk »

MManiekM pisze: 07 gru 2019, 20:20 Pytanie do osób, które mają dodatek Erasmus kupiony w wersji retail i core box z KS. Czy jest różnica w jakości kart pomiędzy core boxem KS, a wersją retail Erasmusa? Pytam, bo może się kupi dodatek w wersji sklepowej ale boję się o różnicę w jakości kart (był to jeden z SG w trakcie kampanii.
To nie był SG, Erasmusa się dokupywalo - jakość jest taka sama jak w retailu
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1819 times
Kontakt:

Re: Dungeonology: The Expedition / Stworologia: ekspedycja (D. Fonseca, D. Guidi)

Post autor: Gambit »

Kilka słów o Stworologii ode mnie. "Kilka słów" - dobre sobie :D
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 763
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 478 times

Re: Dungeonology: The Expedition / Stworologia: ekspedycja (D. Fonseca, D. Guidi)

Post autor: _Berenice_ »

Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Szpanerski
Posty: 320
Rejestracja: 12 sty 2017, 23:46
Been thanked: 2 times

Re: Dungeonology: The Expedition / Stworologia: ekspedycja (D. Fonseca, D. Guidi)

Post autor: Szpanerski »

A wiadomo coś o dodatkach które miały być na Wspieram to?
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 929
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: Dungeonology: The Expedition / Stworologia: ekspedycja (D. Fonseca, D. Guidi)

Post autor: louiscyphre »

Jest opóźnienie z powodu korony. Wydawcy są Włochami więc mieli utrudnioną pracę.
Szpanerski
Posty: 320
Rejestracja: 12 sty 2017, 23:46
Been thanked: 2 times

Re: Dungeonology: The Expedition / Stworologia: ekspedycja (D. Fonseca, D. Guidi)

Post autor: Szpanerski »

A że tak podpytam posiadaczy czy często gracie/lubicie do niej wracać? Mega dużo skrajnych opinii i tej grze...a wiele takich że po jednej partii ludzie mówią że nigdy więcej bo nudna?
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Dungeonology: The Expedition / Stworologia: ekspedycja (D. Fonseca, D. Guidi)

Post autor: Gizmoo »

Szpanerski pisze: 19 maja 2020, 17:51 po jednej partii ludzie mówią że nigdy więcej bo nudna?
Tu nawet nie chodzi o nudę. Gra jest mocno losowa, bardzo niezbalansowana zarówno pod względem umiejętności postaci, jak i efektów na kartach, a do tego bardzo powtarzalna. Zero dramaturgii i niewiele dynamiki. Ale moim największym zarzutem jest to, że nie bardzo wiadomo do kogo jest adresowana. Za dużo zasad jak na gateway, za bardzo euro jak dla casuali, a za bardzo losowa jak dla graczy, którzy chcieli by mieć jakąś kontrolę nad rozgrywką. Jeżeli ktoś lubi taką zabawę - szczególnie po dużej ilości spożytych %, to jest szansa, że może mu się Stworologia spodobać. Osobiście nie znam takiej osoby, ale nie twierdzę jednocześnie, że takie osoby nie istnieją.

Dla mnie to jest top 1 największych rozczarowań zeszłego roku i top 3 chyba najgorszych gier w jakie grałem w 2019 roku. Wielka szkoda, bo od strony czysto artystycznej i jakości wyprodukowanych elementów - to jest mistrzostwo świata. Szkoda tylko, że mechanicznie to jest to mały potworek. I serio dziwię się trochę pozytywnym opiniom. Mogę jedynie dedukować, że są pisane przez osoby o małym planszówkowym stażu, albo przez tak bardzo zapatrzone na oprawę, że emocjonalnie racjonalizują niemały wydatek. Bo nie śmiem podejrzewać, że są opłacane i jest to wyrafinowana forma marketingu szeptanego. :lol:
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10882
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Dungeonology: The Expedition / Stworologia: ekspedycja (D. Fonseca, D. Guidi)

Post autor: japanczyk »

Szpanerski pisze: 19 maja 2020, 17:51 po jednej partii ludzie mówią że nigdy więcej bo nudna?
Nudna nie jest - ma syndrom rozjechania tematu od rozgrywki, bo to taki mniej zabawny Munchkin dla bardziej zaawansowanych graczy, wiec od wielu osob dostaje za to meh/10
Jak juz masz okreslone oczekiwania to mozna sie bawic dobrze przy tej grze
Gizmoo pisze: 19 maja 2020, 18:09 Tu nawet nie chodzi o nudę. Gra jest mocno losowa, bardzo niezbalansowana zarówno pod względem umiejętności postaci, jak i efektów na kartach, a do tego bardzo powtarzalna.
Gizmoo, jak mozesz mówić o powtarzalności po jednej rozgrywce? :P
Gra nie jest powtarzalna - losowy setup czy kombinacja boss/rozny temat rozprawy sporo zmienia, aczkolwiek w podstawce czuc te kastracje - na prawde przydalby sie tam przynajmniej jeszcze jeden boss lub wariacja nt. obecnego w grze bossa, to samo tyczy sie tematow rozpraw (odmienne warunki zwyciestwa)
Gizmoo pisze: 19 maja 2020, 18:09 Za dużo zasad jak na gateway, za bardzo euro jak dla casuali, a za bardzo losowa jak dla graczy, którzy chcieli by mieć jakąś kontrolę nad rozgrywką.
Euro to ja tam nie widzę, ale zgadzam się - jest za trudna jako gateway, a zbyt prostacka jak na gre dla graczy, w efekcie czego jest to gra dla nikogo

Po zapoznaniu sie z zasadami i rozegraniu kilku gier nie moge powiedziec ze gra jest nudna - duzo tu zalezy od graczy i ich podejscia - jak ktos ma ochote czerpac fun z gry i korzysta z tony negatywnej interakcji jaka gra oferuje to moze sie dobrze bawic. Tylko trzeba pamietac, ze to jednak Munchkin jest, a nie gra do wygrania i optymalizacji ;-)

Jednakowoz przez bardzo słabo napisane zasady i zbytnią ich komplikację gra dostaje ostro w ciry

Jest jej blizej do kitu niż hitu, ale jak wszystko moze znaleźć swoich fanów. Ja bym jej z miejsca nie przekreslal :)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Dungeonology: The Expedition / Stworologia: ekspedycja (D. Fonseca, D. Guidi)

Post autor: Gizmoo »

japanczyk pisze: 19 maja 2020, 18:24 Gizmoo, jak mozesz mówić o powtarzalności po jednej rozgrywce? :P
Chodzi o powtarzalność ruchów. Niemal w każdej rundzie robisz to samo. Nie masz tu jakiś wymyślnych kombosów, nie masz rozkminy, że w tej rundzie pójdę w coś innego, czy inaczej podejdę do zagadki. Przesuwasz figurkę i zbierasz kosteczki (albo nie :lol: ) i tak na jedno kopytko.
japanczyk pisze: 19 maja 2020, 18:24 Euro to ja tam nie widzę
Mechaniczne zbieranie kosteczek. :P Nie masz tu rozbudowanej warstwy fabularnej, za to jest zagadka przestrzenna. Jakby odciąć otoczkę wizualną to przesuwasz pionek i wykonujesz akcję zbierania sześcianów. :lol: Gra nie opowiada żadnej historii, nie ma tu epickich sytuacji, po których wszyscy zrywają się z krzeseł, nie ma rzutów od których zależy wszystko. Po partii nie ma co za bardzo wspominać. Ot ktoś był fiutkiem i popsuł ci podniesienie kosteczki. Pomijam fakt, że nie ma w grze dramaturgii. Pierwsza runda, środkowa, jak i ostatnia - są tak podobne, że zlewają się w całość.
japanczyk pisze: 19 maja 2020, 18:24 przynajmniej jeszcze jeden boss
Mechanika bossa jest w tej grze tak słaba i zamulająca, że dla dobra rozgrywki - pierwsza powinna zostać usunięta. :lol:
japanczyk pisze: 19 maja 2020, 18:24 Jest jej blizej do kitu niż hitu, ale jak wszystko moze znaleźć swoich fanów. Ja bym jej z miejsca nie przekreslal :)
Niczego z miejsca nie należy przekreślać, ale akurat tutaj uczulam - lepiej zagrać przed zakupem, niż się srodze rozczarować. Ja miałem to szczęście, że nie wydałem swoich dukatów, bo czerwona lampka zapaliła mi się podczas kampanii i odpuściłem wsparcie. Ale mocno plułbym sobie w brodę, gdybym jednak opłacił ten produkt.

Dla mnie ten tytuł to idealna ilustracja starego przysłowia - "Nie wszystko złoto, co się świeci". ;)
Szpanerski
Posty: 320
Rejestracja: 12 sty 2017, 23:46
Been thanked: 2 times

Re: Dungeonology: The Expedition / Stworologia: ekspedycja (D. Fonseca, D. Guidi)

Post autor: Szpanerski »

To jakich pozytywów można się w niej doszukać?

I czy dodatki coś zmieniają?
Mendaks
Posty: 243
Rejestracja: 04 mar 2020, 20:57
Been thanked: 53 times

Re: Dungeonology: The Expedition / Stworologia: ekspedycja (D. Fonseca, D. Guidi)

Post autor: Mendaks »

Zapraszam do recenzji gry Stworologia Ekspedycja.

https://www.youtube.com/watch?v=PePKmjU7F1w
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 929
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: Dungeonology: The Expedition / Stworologia: ekspedycja (D. Fonseca, D. Guidi)

Post autor: louiscyphre »

Dziś pojawiła się aktualizacja - niestety będą duże opóźnienia z powodu wirusa. Dopiero w październiku będzie otworzony PM dla kosztów przesyłki drugiej fali. Obawiam się, że raczej nie zdążą w tym roku.
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 929
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: Dungeonology: The Expedition / Stworologia: ekspedycja (D. Fonseca, D. Guidi)

Post autor: louiscyphre »

Dziś na KS otworzyli Pledge Managera, w którym płaci się za wysyłkę drugiej fali. Można domówić dodatki z drugiej fali oraz dwa nowe, nawet po polsku: Triple Threat (3 minibosów i 1 boss) i Unruly Students (zmieniający uczonych z podstawki w bossów z własnymi studentami). PM zostanie zamknięty 7 sierpnia 2020. Niestety nie można zamawiać nic z I fali.

Mogę dorzucić do koszyka jakiś dodatek, jeśli ktoś reflektuje (priv poproszę).
ODPOWIEDZ