Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Post autor: AnimusAleonis »

kdsz pisze: 06 lip 2019, 12:55 Tak też zrobiono - jest PRL w postaci samochodu Syrena na okładce, oraz współczesność, czyli Białoruś, Czechy czy Słowacja na planszy. To jakaś alternatywna rzeczywistość.
I dokładnie dlatego taki, kompletnie niepotrzebny, wybór gryzie.
Dodatki/mapy Francji i Niemiec używają z tego co pamiętam map współczesnych (Niemiecka mapa chyba nawet jest prawie że kalką obecnego rozkładu torów), jednak grafiki użyte nie są współczesne, daleko od tego - dla naszych sąsiadów Niemców bynajmniej nie użyto współczesnych grafik/symboli z ostatniego stulecia, więc dla czego taka decyzja padła dla Polski? By właśnie użyć okresu 'wesołej komuny' jako znaku rozpoznawczego Polski.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Post autor: Grzdyll »

Po zastanowieniu przyznaję Ci rację i też nie uważam wyboru tego okresu na temat okładki za świetny, z tym, że:

- po pierwsze nie bardzo widzę sensowniejsze alternatywy (w industrialnym okresie rozwoju kolei żelaznych niestety nasz kraj nie był zjednoczoną potęgą, husarii raczej nie pokażemy, a uśmiechnięty chłop w stroju krakowskim czy z innego regionu dla mnie wcale nie byłby lepszy) - widzisz jakąś lepszą alternatywę?

- po drugie znacznie bardziej doskwiera mi bylejakość samego projektu tego bieda-rozszerzenia (o czym pisałem wcześniej), jedyne jego sensowne zastosowanie widzę jako mapa dla osób po raz pierwszy grających w TTR bo jest tu praktycznie tylko podstawowa mechanika, tak jak w TTR USA. Tylko że mi szkoda marnowania potencjału naszego kraju... :(
Turnavine

Re: Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Post autor: Turnavine »

I nie mówię że promuję ona system totalitarny jak sugerujesz, mówię jedynie że z wszystkich okresów naszej historii dokładnie ten był świadomie wybrany, i jest to pierwszy raz gdy w serii TTR jest obrana jakaś specyficzna, i to jeszcze nasycona politycznie i raczej z przykrymi konotacjami, część historii jakiegoś kraju
Hm, mapa Indii może budzić mieszane uczucia. Zdenerwowani byli też niektórzy Irlandczycy w związku z mapą Zjednoczonego Królestwa. Mapa Afryki delikatnie, ale jednak daje do zrozumienia, że dzieje się w czasie kolonizacji. Zresztą nigdy nie patrzyłem na mapy z serii TTR pod takim kątem jak wspominasz wcześniej - po prostu jest to przełom XIX i XX wieku, zresztą dość pokracznie robiony bo prawie każda mapa zawiera jakieś błędy pod tym względem, to że część krajów jest tam widoczna u szczytu swojego posiadania terytorialnego to już wypadkowa historii, a nie jakiś specjalny zamysł autora.

Mapa Niemiec to mapa Niemiec współczesnych de facto z terenami zaborczymi, ale ucięta odpowiednio żeby ni budzić złych konotacji. Niemcy też tam graniczą z Austrią , a nie CK monarchią, chyba nawet z kolorami obecnej republiki (ale już Czechy to też Austria na tej mapie).

Mapa jest trochę pstrokata, ale chętnie bym ją zobaczył na żywo, faktycznie odróżnia się stylem od innych. Ja tam Hel widzę. ; ) Wybór mnie nie dziwi bo albo obecny kształt Polski albo układ granic II RP, który nie jest jakoś bardzo popularny w "popkulturze narodowej" i mógłby też pewnie budzić kontrowersje. Ze względu na spójność serii decyzja może być kontrowersyjna, ale słuszna moim zdaniem jeśli chodzi o inne aspekty gry.

Możliwa zero-jedynkowa ocena okresu historycznego kupujących i sprowadzanie wszystkiego do argumentu "dotkniesz pudełka i staniesz się Che Guevarą" jest mocno niesprawiedliwa moim zdaniem. Ludzie nie robią się grubi od czytania menu w fast foodzie, jeśli ktoś ma problem z oddzieleniem różnych aspektów życia w PRL (żeby zobrazować: ktoś może wspominać złoty okres polskiej piosenki, wczasy, dzieciństwo, pierwszy samochód, mieszkanie, miłość, ówczesną modę, które wcale nie była szara, a niekoniecznie musi też uwielbiać komunizm, milicję, powiązania polityczne ze Związkiem Radzieckim, strajki, UB) to jest to problem braków w edukacji, nie tylko znajomości suchych faktów, ale i w myśleniu krytycznym, którego nie rozwija się w szkołach i które skutecznie rugowane jest też niestety z debaty publicznej.
To tylko gra planszowa, w dodatku familijna. Myślę, że może też stymulować pewne rozmowy jeśli ktoś sobie tego życzy.

Ta sama argumentacja, która tutaj padłą mogłaby posłużyć np. do zakazania filmów rozgrywających się w dwudziestoleciu międzywojennym. Np. Hallo Szpicbródka. Pokazują przyjaznego złodzieja i rewię, tak jakby ludzie normalnie wtedy żyli, A TAM OBOK SIĘ PRZECIEŻ NAZIZM RODZIŁ! Może to nie świat jest taki groźny i miota ludzkimi poglądami i trzeba zakazać wszystkiego i dodać do tego instrukcje użytkowania tylko niektórzy ludzie są źle wyposażeni by zdrowo oceniać rzeczywistość. ; )

EDIT: niestety muszę się też zgodzić z faktem, że dodatkowa mechanika jest dość trywialna, ale zapewne też nie jesteśmy odbiorcami tego tytułu. ; )
Ostatnio zmieniony 06 lip 2019, 15:29 przez Turnavine, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Post autor: Lothrain »

Nie mogli użyć symboli II RP, bo mapa jest współczesna i trochę by się to gryzło. Z drugiej strony na okładce jest parowóz i też ze współczesną mapą ma niewiele wspólnego. Taki misz-masz. Syrena to jednak jeden z nielicznych całkowicie polskich samochodów i symbolika ładnie koreluje z Warszawą. Skoro już Raksa i Tuszyńska, to facet powinien mieć okulary Cybulskiego, ale pewnie średnie to połączenie z tematyka kolejowa... Alternatywą byłoby usunięcie samochodu, wrzucenie w tło Krakowa, a nie Warszawy, pani w stroju krakowskim i góral z ciupagą? A dziecko z Misiem Uszatkiem w ręku? No nie wiem.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Post autor: AnimusAleonis »

Grzdyll pisze: 06 lip 2019, 15:14 ....
- po pierwsze nie bardzo widzę sensowniejsze alternatywy (w industrialnym okresie rozwoju kolei żelaznych niestety nasz kraj nie był zjednoczoną potęgą, husarii raczej nie pokażemy, a uśmiechnięty chłop w stroju krakowskim czy z innego regionu dla mnie wcale nie byłby lepszy) - widzisz jakąś lepszą alternatywę?
...
Pozwolę sobie odwrócić pytanie i spytać a co ma wspólnego z koleją, czy nawet industrializacją chłopiec w ludowym stroju (TTR Szwajcarja), tulipany i pani w stroju ludowym (TTR Holandia), uśmiechnięta rodzina w tradycyjnych strojach (TTR Indie) itd itp. Jakoś te rzeczy nie stanowiły problemu w innych edycjach, i udało się znaleść jakieś symbole, co najmniej neutralne, które identyfikują dany kraj, a tu nagle dla Polski 'musi być zgodność czasowa' z mapą itd.

Przecież seria TTR jest lekką grą rodzinną i jej grafiki/okładki mają od razu dać osobie do myślenia o: pociągach i jaki to kraj/kontynent. Patrząc na okładkę TTR Indie, nie trzeba czytać nazwy by wiedzieć o co chodzi, TTR Nowy York, to samo, TTR Nordic Countires, to samo itd itd, a używane do tego były raczej pozytywne symbole/skojarzenia (lub co najmniej neutralne). Dla mnie 'wesoła komuna' ani nie jest pozytywnym symbolem Polski and symbolem który uważam powinien być używany by reprezentować Polskę w takiej sytuacji.
Ponadto, jeśliby wyciąć tytuł z tej grafiki, kto by się domyślił że to Polska? W innych edycjach/mapach można to spokojnie zrobić i od razu wiadomo co to za kraj/kontynent.
Dla podkreślenia tego, oto mała zabawa :D Odgadnijcie kraj/kontynent:
Zagadka 1
Zagadka 2
Zagadka 3
Zagadka 4
Zagadka 5
Zagadka 6
Zagadka 7
Przecież to może być jakikolwiek teraz post-Sowiedzki kraj.
Czyli nie tylko Rebel zdecydował się wybrać akurat czas komuny jako odznakę naszego kraju, to jeszcze ewidentnie ta łatka jest doszywana na siłę. Smutne to i nie zrozumiałe, szczególnie w wydaniu Polskiej firmy.
Turnavine pisze: 06 lip 2019, 15:18 Hm, mapa Indii może budzić mieszane uczucia....
Mapa Niemiec to mapa Niemiec współczesnych ....
Tylko ja nie mówię o mapach/planszach tylko o grafice/ilustracji na okładce pudełka, to co jest widoczne w reklamach, na pułkach.
Turnavine pisze: 06 lip 2019, 15:18 Możliwa zero-jedynkowa ocena okresu historycznego kupujących i sprowadzanie wszystkiego do argumentu "dotkniesz pudełka i staniesz się Che Guevarą" jest mocno niesprawiedliwa moim zdaniem. Ludzie nie robią się grubi od czytania menu w fast foodzie....
Mam wrażenie że nie zrozumiane było to co napisałem wcześniej: nie mam nic do osób które kupią te rozszerzenie, mam problem z tym że Rebel i DoW jako znak rozpoznawczy Polski wybrał okres 'wesołej komuny'.
Lothrain pisze: 06 lip 2019, 15:21 Nie mogli użyć symboli II RP, bo mapa jest współczesna i trochę by się to gryzło. Z drugiej strony na okładce jest parowóz i też ze współczesną mapą ma niewiele wspólnego. Taki misz-masz. Syrena to jednak jeden z nielicznych całkowicie polskich samochodów i symbolika ładnie koreluje z Warszawą. Skoro już Raksa i Tuszyńska, to facet powinien mieć okulary Cybulskiego, ale pewnie średnie to połączenie z tematyka kolejowa... Alternatywą byłoby usunięcie samochodu, wrzucenie w tło Krakowa, a nie Warszawy, pani w stroju krakowskim i góral z ciupagą? A dziecko z Misiem Uszatkiem w ręku? No nie wiem.
Mogli, w innych dodatkach DoW jakoś z brakiem dokładności historycznej ilustracji nie miał problemu.
Ten argument ze współczesną mapa i tym że grafika okładki 'musi' też być współczesna, jest trochę koślawą próbą usprawiedliwienia Rebala wstecz, bo jakoś przy innych dodatkach/rozszerzeniach to nie grało roli dla DoW. Poza tym to w latach 50/60-tych nie było strojów ludowych w Polsce, tylko moda z Pewexu?
No i nawet jeśli by tak zrobili (jakiś tam góral czy ktokolwiek) co byłoby w tym takiego złego? To dla Holandii, czy Szwajcarii strój ludowy to ok a dla Polski to już chała i nie wypada? O wiele bardziej wolałbym by Polska była identyfikowana z góralem niż z komuną, Ty może wolisz odwrotnie.

Słuchajcie okres komuny to nie był jakiś fajny czas dla Polski i Polaków, był to totalitarny reżim obcego państwa w którym zostało represjonowanych i wprost zamordowanych wiele Polaków. Teraz wynajdywanie wymówek dla Rebela że 'no taka była historia', 'nie było tak źle', 'no że musiał być wybrany ten okres' itd itp są dla mnie kompletnie nie zrozumiałe. Na przykładzie innych dodatków TTR widać że nie było potrzeby wykorzystywania takiego okresu/grafiki do ilustracji.

Jak wspominałem w naszych rodzinach (mojej i żony) nie jedna była osoba zamordowana przez aparat komuny, i wybór tego okresu jako 'wizytówki' Polski przez Rebel i DoW jest co najmniej przykre, a z pewnością niepotrzebne. Jeśli jest to komuś obojętne, przyjmuje, dla osób z Rebela ewidentnie było, ale proszę nie próbujcie przekonać że 'był mus użycia tego okresu do ilustracji bo inaczej to mechanika gry by się powaliła' czy że 'w tym okresie nie było tak w sumie źle, a i na ilustracji to nie widać biedy czy mordu, i w ogóle się wszyscy uśmiechają więc nie ma problemu i jestem przewrażliwiony'. Ta ilustracja, której celem jest reprezentować Polskę i być z Polską identyfikowana, pójdzie w świat, i tak, zdecydowanie o wiele bardziej wolałbym by był to góral, czy ładne tańczące panie w kolorowym stroju ludowym z koralami, niż czas 'wesołej komuny'. I tyle i aż tyle.

EDIT: małe poprawki linków ilustracji zgadywanki :D
Ostatnio zmieniony 06 lip 2019, 17:42 przez AnimusAleonis, łącznie zmieniany 2 razy.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Post autor: Gromb »

Zerkam na lipcową stronę kalendarza Rebela z okładką TTR Nowy York i zrozumiałem, co kierowało autorem polskiej okładki. To wpisuje się w pewien kontekst / ideę całej serii.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Post autor: AnimusAleonis »

Gromb pisze: 06 lip 2019, 17:10 Zerkam na lipcową stronę kalendarza Rebela z okładką TTR Nowy York i zrozumiałem, co kierowało autorem polskiej okładki. To wpisuje się w pewien kontekst / ideę całej serii.
Możesz wytłumaczyć?
Bo TTR Nowy York jest samodzielną re-implementacją TTR, i nie jest w serii TTR Map Collection, w której TTR Polska zajmuje numer 6.5, i jeśli już to ilustracja TTR Polska powinna wpisywać się w kontekst/ideę serii TTR Map Collection, czego przy okazji dokładnie nie robi (patrz mój post powyżej i w nim zawarta zgadywanka), więc o jakim kontekście/idei serii myślisz?

I nawet pominąć to, to okres Americany, Dixilandu, Fonziego itp trudno porównać do czasów represji komunistycznej, nawet jeśli z tego okresu narysuje się uśmiechniętych ludzi. I cokolwiek by grafikiem nie kierowało oczekiwałbym by ktoś w Rebelu powiedział 'hej, no może nie, ani ta ilustracja nie kojarzy się wprost z Polską jak w innych TTR Map Collections, i w końcu w tym okresie komuny wiele osób było zamordowanych przez reżim, więc może znajdźmy coś innego'.

Ale ok, jeśli dla niektórych nie ma w tym różnicy, nie mają problemu z komuną w Polsce i tym by to ona była używana jako symbol rozpoznawczy Polski, to przyjmuję, ja osobiście mam z tym problem.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Post autor: Grzdyll »

Szanuję Twoją wrażliwość i uważam Twoje argumenty za racjonalne, choć mnie ta okładka nadal nie bulwersuje i nie mam podobnych do Ciebie "komunistycznych" skojarzeń. Faktycznie, byłoby zdecydowanie lepiej gdyby były tam postacie jednoznacznie i pozytywnie kojarzące się z polskością ale niestety ja takich nie bardzo widzę (serio? góral albo krakowiak komuś z zagranicy będą się jednoznacznie kojarzyć z Polską?). Może problemem jest po prostu to, że nie mamy takich jednoznacznie pozytywnych, neutralnych światopoglądowo stricte polskich symboli?

Mi tam przykro nie z powodu miałkiej okładki tylko braku ciekawej mapy i mechaniki w tym dodatku.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Post autor: AnimusAleonis »

Grzdyll pisze: 06 lip 2019, 17:39 Szanuję Twoją wrażliwość i uważam Twoje argumenty za racjonalne, choć mnie ta okładka nadal nie bulwersuje ....
Nie no luz, tak jak pisałem nie mam nic do odbiorców czy osób które kupią ten dodatek, kompletnie rozumiem że osoby z mniejszym przywiązaniem do historii, czy inną historią rodzinną od naszych, czy po prostu osoby znacznie młodsze nie będą z tą okładką miały problemu. Mój problem jest z wydawcami a głównie z Rebelem, bo nie chodzi o to kogo ilustracja nie obchodzi, tylko o tych których dotyka i dlaczego. I oczekiwałbym że ktoś u wydawcy by się zreflektował, przemyślał i powiedział coś w stylu 'hej, no może nie, ani ta ilustracja nie kojarzy się wprost z Polską jak w innych TTR Map Collections, i w końcu w tym okresie komuny wiele osób było zamordowanych przez reżim, więc może znajdźmy coś innego'.

Co do tego czy Polska ma pozytywne symbole... nie będę nawet w to wchodził :lol: powiem tylko że o wiele bardziej wolałbym ładną uśmiechniętą dziewczynę w ludowym stroju jako symbol/grafikę/ilustracje która ma reprezentować Polskę niż 'wesołą komunę'.
Ale myślę że jak dla Holandii, Szwajcarii czy Niemiec takowe się znalazły to i tutaj można by coś wykminić, co najmniej neutralnego.
Grzdyll pisze: 06 lip 2019, 17:39 Mi tam przykro nie z powodu miałkiej okładki tylko braku ciekawej mapy i mechaniki w tym dodatku.
Mówiąc szczerze to ja nawet nie jestem zaskoczony, po USA 1910, Europie 1912 i Nordic Countires (będącym po prostu wariantem na 2-3 graczy, który był potrzebny rodzinie TTR) inne dodatki/mapy były raczej nijakie, ani złe ani jakoś szczególnie dobre (w mojej opinii oczywiście).
Podejrzewam że teraz DoW już nawet nie będzie się bardzo siliło by udawać że te nowe dodatki z serii TTR Map Collections mają mieć jakieś ciekawe rozwiązania mechaniki, po prostu policzą w których krajach jest dobra i wystarczająca sprzedaż podstawek TTR i dla tych krajów będą wypluwać tego typu mapy (i pewnie tak jak ta Polska tylko na ten rynek) bo jak się lubi TTR, i dzieciaki lubią, i się grywa, to mapę swego kraju się kupi nawet jak to tylko mapa bez żadnych zmian mechanicznych, na zasadzie że fajnie zagrać na mapie swego kraju. I trochę ich rozumiem, bo sprzedaż trzeba robić, a co było do wymyślenia w rodzinie TTR już chyba było wymyślone.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Post autor: Lothrain »

Myślę, że osobisto-rodzinne przeżycia rzutują na Twój odbiór tej okładki. Ale jeśli już tak bardzo historycznie patrzysz na ten rysunek to trzeba powiedzieć, że represje dotyczyły głównie okresu stalinizmu, a po '56 przyszła odwilż. I ludzie naprawdę odetchnęli i żyli normalnie i się uśmiechali. Pierwszą Syrenę wyprodukowano w 1957, Tuszyńska została odkryta przez Andrzeja Wiernickiego w 1958, Pola Raksa debiutowała w 1960. To nie był już mroczny powojenny okres, z pewnością nie był to "totalitarny reżim obcego państwa" i naprawdę ciężko w tej okładce doszukiwać się gloryfikacji ustroju komunistycznego. Może i góral z Krakowianką byliby bardziej właściwi w kontekście pozostałych dodatków, ale weź też pod uwagę, że to wydanie tylko na nasz rynek. A u nas trwa obecnie okres sentymentalnego wspominania PRL-u z wszystkimi jego absurdami, a Cepelia się nie sprzedaje.
Turnavine

Re: Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Post autor: Turnavine »

Tylko ja nie mówię o mapach/planszach tylko o grafice/ilustracji na okładce pudełka, to co jest widoczne w reklamach, na pułkach.
Półkach.
Mam wrażenie że nie zrozumiane było to co napisałem wcześniej: nie mam nic do osób które kupią te rozszerzenie, mam problem z tym że Rebel i DoW jako znak rozpoznawczy Polski wybrał okres 'wesołej komuny'.
Doskonale zrozumiałem i wyraziłem swoją opinię podając bardzo obrazowe i proste przykłady - po prostu fundamentalnie się nie zgadzam z pewnymi aspektami Twojej wypowiedzi. Myślę, że nie muszę nic już dodawać zwłaszcza, że przedmówcy dodali dużo od siebie.

Także wciąż oceniam pozytywnie ten wybór mimo, że ze względu na spójność głównej linii wydawniczej nie zgadza się okres historyczny. Nie obraziłbym się gdyby nie był to dodatek do TTR, a np. gra mniejsza jak np. wersja Londyńska czy Nowojorska tylko z np. "ogórkami" (ale też rozumiem, że ta seria skupia się na aglomeracjach nie zaś całych krajach).
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Post autor: Grzdyll »

AnimusAleonis pisze: 06 lip 2019, 18:49
Mówiąc szczerze to ja nawet nie jestem zaskoczony, po USA 1910, Europie 1912 i Nordic Countires (będącym po prostu wariantem na 2-3 graczy, który był potrzebny rodzinie TTR) inne dodatki/mapy były raczej nijakie, ani złe ani jakoś szczególnie dobre (w mojej opinii oczywiście).
A tu ja się zdecydowanie nie zgodzę. Grałeś w ogóle w Afrykę, Wielką Brytanię, Pennsylwanię, Francję, Dziki Zachód? Powiedziałbym raczej, że seria coraz bardziej się z każdym nowym dodatkiem rozpędza (są może i falstarty jak dyskusyjna Holandia) i jest coraz ciekawsza, bardziej rozbudowana i strategiczna. Oczywiście w rozsądnych granicach, bo to nadal prosta gra rodzinna ale na pewno nie nazwałbym ostatnich dodatków "nijakimi". Natomiast dokładnie tak lub nawet dosadniej określiłbym zapowiedziany polski dodatek, który dla mnie jest nie tylko krokiem wstecz ale powrotem do punktu wyjścia całej serii (czyli TTR USA), a może nawet gorzej bo jest tylko do 4 graczy...
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Post autor: FortArt »

Załamać się idzie. Dwie strony dyskusji o okładce i jak to reprezentuje kraj na świecie. Okładce gry i tak niedostępnej poza PL.

Urażone uczucia bo ... syrenka na okładce, wow.

Skojarzenia z PRL ktoś ma? To trafione, premia dla grafika, bo to gra o kolei, a wtedy jeżdzono pociągami masowo, dziś w Polsce nie jeździ nimi niemal nikt.

Uśmiechnięci ludzie na okładce? No jak to, przecież przez 45 lat wszyscy w zadumie i powadze trwali.

Pies prawdopodobnie służył w milicji. 😁

A serio AnimusAleonis, jedź już na te wakacje, zmęczony jesteś najwyraźniej.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Post autor: Goldberg »

Troche mi to przypomina dyskusje na jakiejs grupie FB, na temat takiej małej gry dla dzieci....SKUP ŻYWCA
Ludzie, serio, to tylko GRA! Większość wyciagnie to pudło , pokaże kilkuletnim dzieciakom i powie;

Hej, fajna gra a teraz jest plansza z polski,zagramy?
Suuperr, jasneee!!!

I raczej nikt nie będzie nad tym rozprawiał o martyrologi narodu Polskiego
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Post autor: Grzdyll »

AnimusAleonis pisze: 06 lip 2019, 23:46
Z serii TTR Map Collection nie mamy tylko 5-tki, czyli Wielkiej Brytanii/Pensylwanii
Zdecydowanie polecam, to jedno z najciekawszych rozszerzeń.
AnimusAleonis pisze: 06 lip 2019, 23:46 prócz pewnej przyjemności grania na mapie Polski jakoś nie widzę że byśmy chcieli w tą wersję zagrać nad podstawkę, a nawet inne mapy z tej serii - i czy ten wariant nie jest jakby uproszczoną wersją TTR Switzerland? Dawno w Szwajcarię nie grałem ale nowe reguły z instrukcji TTR Polska brzmią znajomo.
O, zdecydowanie nie. W Szwajcarii jest kilka istotnych różnic - główna dotyczy zupełnie innego działania lokomotyw i wielu tuneli. A mapa działa na 2-3 osoby. Sporo osób uważa, że jest zepsuta bo łatwo nabić dużo punktów biorąc bilety do oporu ale u nas sprawdziła się zmiana reguły by dobierać 1 z 2 i przestało to dokuczać :)
Pan_K pisze: 07 lip 2019, 08:25 No właśnie o tym mowa: o oswajaniu ze zbrodnią i złem. Nikt nie będzie o tym rozmawiał, ani myślał. A zbrodniczy reżim będzie kojarzył się z uśmiechniętymi ludźmi.

Nawiasem mówiąc mi się kolejnictwo w Prylu kojarzy z potwornym ściskiem, bezwzględnością tłumu i wsiadaniem przez okno. Ach - cóż za sielanka...
Czy naprawdę wydaje Ci się że akurat seria Wsiąść do Pociągu jest właściwa, by przypominać wszystkim o prawdziwym obliczu zbrodniczych reżimów tudzież smutnej codzienności PRLu?
Ostatnio zmieniony 07 lip 2019, 08:57 przez Grzdyll, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Post autor: Goldberg »

Bo to jest tylko gra?
Wiesz, mnie rodzice pokazali KSIĄŻKI kiedy miałem 5lat, kiedy miałem 6/7 czytałem już sam....
W tej grze, nie budujesz imperium zła, budujesz sobie tory i połączenia pociągami....
Rozumiem, ze wyciągając grę np. KOLEJKA, rozpoczynasz 2 godzinnym wykładem o zbrodniach systemu komunistycznego w Polsce?
Luz....
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8719
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Post autor: Curiosity »

Proszę się trzymać tematu gry. Wasze wpisy są raportowane przez innych forumowiczów. Żeby zaraz nie było narzekania, że posty znikają.


Mamy takie podforum, w sam raz na offtop.

viewforum.php?f=41

Panowie, serio.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Darkstorm
Posty: 832
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 124 times
Been thanked: 182 times

Re: Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Post autor: Darkstorm »

A czy jest przystanek Włoszczowa? Jak nie to mamy skandal.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5140
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 263 times
Been thanked: 859 times
Kontakt:

Re: Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Post autor: raj »

To nie jest forum ani temat na dyskusje światopoglądowe ani polityczne. Niezależnie od waszych skojarzeń jest skrajnie mało prawdopodobne aby celem twórców grafiki było gloryfikowanie zbrodniczego reżimu. Dajcie więc sobie spokój z dyskusją na ten temat albo przenieście ją gdzieś indziej.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10801
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3325 times
Been thanked: 3188 times

Re: Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Post autor: japanczyk »

FortArt pisze: 07 lip 2019, 04:31 dziś w Polsce nie jeździ nimi niemal nikt.
Dlatego pociągi są non stop zawalone, a kupując bilety na trasie kraków - warszawa trzeba się modlić zeby mieć miejscówkę xD

Jak dla mnie dodatek wygląda spoko, ale tylko spoko. Brak mu ikry, graficznie jest trochę tandetny, ale nabywców znajdzie. Mechanika jest... meh? Wiec raczej pozostane przy Europie albo sobie Azje dokupie czy inna mapę bo wyglada ciekawiej niestety
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1504
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 176 times
Been thanked: 533 times

Re: Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Post autor: Ayaram »

To tak jak z Pokemon Monopoly czy czymś takim. Najważniejsze, że jest "Polska" na pudełku, a jak wygląda sama gra to już mniej ważne tylko, że w przypadku Ticketa to... wystarczy.
Owszem wygląda to trochę "meh" przy ostatnich dodatkach, ale dalej Ticket to bardzo dobry gateway, a jak wpadną "planszówkowi laicy" to "zagramy w Polsce" zabrzmi dużo bardziej zachęcająco niż "ma system aukcji". A po tym wesołym jeżdżeniu po Polsce może uda się zachęcić graczy do spróbowania tych ciekawszych Ticketów. I to wystarczy ;)

PS: Chociaż przyznam, że też najpierw się natknąłem na TtR: Polska w sklepie, to pierwsza reakcja - szok, że zaczęli fanowskie dodatki w sklepach sprzedawać :mrgreen:
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Post autor: REBEL.pl »

Grzdyll pisze: 05 lip 2019, 11:07Fajnie byłoby jakby ktoś z Was mógł (...) dopisać kilka słów odnośnie kulisów powstania tego rozszerzenia. (...)
To takie naprawdę krótkie podsumowanie:

Days of Wonder: - Robimy mapę Polski. Wybierzcie sobie lokomotywę parową, którą chcecie mieć na okładce.
Rebel: - [burza mózgów, z bólem serca odrzucamy prototypowy Pm36-1] Wybieramy ten!
Days of Wonder: - Fajny. Poprosimy o materiały referencyjne na temat ubiorów z tamtej epoki, aby grafik wiedział jak rysować postacie.
Rebel: - Oto i one.
Days of Wonder: - Dziękujemy. Poprosimy o listę 35 miast, z których wybierzemy takie, które wystąpią na planszy.
Rebel: - Oto lista miast.
Days of Wonder: - Ok. Wrócimy już z gotowym projektem.


Potem rzecz jasna były poprawki, redakcja, poprawianie granic, pytania o to dlaczego wybór takich miast, a nie innych, ale to szczegóły (trudy) pracy nad projektem nad którymi nie chcemy się rozwodzić.

Odnosząc się do części wypowiedzi: Seria Wsiąść do Pociągu to gra familijna, skierowana do szerokiego grona odbiorców. Żadna z gier z serii nie podejmuje dyskursu politycznego czy światopoglądowego. Istnieje mnóstwo publikacji, które lepiej się do tego nadają niż, było nie było dość prosta gra rodzinna, i robią to bardziej efektywnie, skutecznie i rzetelnie.

Krótko o mechanice:
Za nią w całości odpowiada Days of Wonder. Możemy dodać jedynie od siebie, że łączenie Państw ościennych może nie wygląda imponująco na papierze, ale jest to mechanika przywodząca tę zastosowaną w Thurn und Taxis i w praktyce dodaje dodatkową warstwę planowania i emocji (nie tylko czy ktoś mi zabierze upatrzoną trasę, ale także wyprzedzi w wyścigu o wyższe punkty dodatkowe). Days of Wonder jest bardzo zadowolony z efektu, do tego stopnia, że napisali nam, że obecnie grają w biurze tylko na tej mapie.
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Post autor: AnimusAleonis »

[Wyciąłem kontynuację dyskusji światopoglądowej RAJ]

******EDIT******
Nie będę już podnosił samego tematu, lecz uważam że okoliczności w których RAJ ocenzurował mój wpis powinny być podkreślone.
Wpis, w odpowiedzi na wpis od Rebel, zrobiony był w piątek 12.07 popołudniem, potem były inne wpisy, nikt nie odwoływał się do ani mojego wpisu ani nie było żadnej dyskusji o wątku w nim. Nagle w trzy dni później, w poniedziałek 15.07 koło południa, jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności dopiero wtedy gdy ludzie, np wydawcy, wracają do pracy, RAJ cenzuruje mój wpis. Tłumaczy to najpierw tym że ja ponownie zacząłem dyskusję, kiedy odpisuję że Rebel zaczą ja tylko się odniosłem i jeśli już to wypadałoby oba wpisy ocenzurować, to zmienił argumentację na taką że mój wpis był konfliktowy, gdy cytując nawet wpis pokazałem że jedynie napisałem swoją opinie i jeszcze podkreśliłem że "to tylko moja opinia i nie musimy się zgadzać", to argumentacja zakończyła się na poziomie że to co napisałem było ok ale wpis był za długi dlatego został skasowany, a jakbym w jednym zdaniu się zmieścił to byłoby ok. przepraszam by być bardziej dokładnym sprecyzuje: powiedział że jeśli bym w jednym zdaniu napisał że mam odrębną opinię, i się nie zgadzam, i nie argumentował tego ani nawet nie napisał z czym się nie zgadzam/mam odrębną opinię to wtedy wpis nie byłby przez niego ocenzurowany.
Taka stronniczość jest dla mnie żenująca, i tym bardziej że idziemy w kierunku takiego nadzoru gdzie admin będzie kasował wpisy jeśli uważa że są za długie, ale każdy sam może sobie ocenić czy mój wpis był wrogi/konfliktowy/za długi: LINK


Co do samej mechaniki, to po rzeczywiście inaczej trochę patrzyłem na nią czytając instrukcję, jeśli dodatkowe punkty/kart za łączenie krajów jest bazowane na mechanice z Thurn & Taxi to może być ciekawie, bo w Thurn, który uważam za jedna z najbardziej nie docenianych gier, to dodaje dodatkowy poziom strategii. Zobaczymy jak w praktyce ale przyznam że teraz bardziej mam ochotę spróbować :) I gdzieś już widziałem przedsprzedaż dodatku za jakieś 50 więc aż nie wypada nie zakupić i spróbować :D

Jakby nie było gratulacje że udało wam się projekt takiego dodatku zrealizować :)
Ostatnio zmieniony 20 lip 2019, 21:20 przez AnimusAleonis, łącznie zmieniany 2 razy.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 347 times
Been thanked: 623 times

Re: Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Post autor: bogas »

REBEL.pl pisze: 12 lip 2019, 13:33 Krótko o mechanice:
Za nią w całości odpowiada Days of Wonder. Możemy dodać jedynie od siebie, że łączenie Państw ościennych może nie wygląda imponująco na papierze, ale jest to mechanika przywodząca tę zastosowaną w Thurn und Taxis i w praktyce dodaje dodatkową warstwę planowania i emocji (nie tylko czy ktoś mi zabierze upatrzoną trasę, ale także wyprzedzi w wyścigu o wyższe punkty dodatkowe). Days of Wonder jest bardzo zadowolony z efektu, do tego stopnia, że napisali nam, że obecnie grają w biurze tylko na tej mapie.
Mechanika z Thurn und Taxis? Gdzie? Jak? To nawet obok tej mechaniki nie leżało. Jedyne co tu widzę to podobny system punktów jak na żetonach w TuT czyli na górze najwięcej (kto pierwszy ten ma więcej) i potem w dół. Ale to żadna mechanika.
Nie trzeba mieć też kalkulatora, żeby policzyć, że łączenie państw to podstawowe punkty, a nie dodatkowe. Normalne bilety mają wartość punktową ustaloną na podstawie najmniejszej liczby wagoników jakie muszę wystawić żeby połączyć dwa miasta. Np. z Zakopanego do Olsztyna najkrótsze połączenie wymaga 11 wagoników i bilet wart jest dokładnie tyle samo punktów. Żeby połączyć Niemcy z Czechami potrzeba 9 wagoników a punktów za to może być nawet 10 + 7 = 17! Jak dołożę kolejne 6 i dojadę do Słowacji to mam 3 karty dodatkowe z Niemiec, Czech i Słowacji (na pewno więcej niż 6 punktów). Tak więc mi to wygląda bardziej na "Wsiąść do pociągu: Sąsiedzi Polski" a jeżdzenie po Polsce to tak dodatkowo. Tak więc moim zdaniem tu będzie przede wszystkim wyścig po granicach. To, że mamy 35 wagoników, a nie 45 też nie pomaga i nie wspiera jeżdzenia po centrum mapy (ciekawe że w instrukcji nie ma informacji o końcu gry, ale rozumiem, że jest taki sam jak w wersji podstawowej?) Oczywiście to tylko przemyślenia z tego co widać na grafikach, po lekturze instrukcji i po latach gry w Zug um Zug: Europa (tak, tak, grę kupiłem zaraz jak się ukazała zagramanicą i o polskiej wersji nikt nawet jeszcze nie myślał - to już 14 lat!), ale może się mylę (chociaż wątpię :P ).
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Post autor: Grzdyll »

REBEL.pl pisze: 12 lip 2019, 13:33 Możemy dodać jedynie od siebie, że łączenie Państw ościennych może nie wygląda imponująco na papierze, ale jest to mechanika przywodząca tę zastosowaną w Thurn und Taxis i w praktyce dodaje dodatkową warstwę planowania i emocji (nie tylko czy ktoś mi zabierze upatrzoną trasę, ale także wyprzedzi w wyścigu o wyższe punkty dodatkowe). Days of Wonder jest bardzo zadowolony z efektu, do tego stopnia, że napisali nam, że obecnie grają w biurze tylko na tej mapie.
Dzięki Rebelu za całą rzeczową odpowiedź. Zarówno pomysł na nasz kraj jako "łącznik" między sąsiadami, jak i wyścig po najszybsze złapanie cennych kart (jak np. w TTR Pennsylwania) w mojej ocenie ogólnie nie jest zły, obawy nadal budzi jego implementacja na tej planszy, której design mnie nie zachwyca (powody opisałem, choć w kontekście "Polski - łącznikowego centrum Europy" szkoda mi np. jeszcze braku promu do Szwecji). Życzę sobie i wszystkim sympatykom serii, żebym był w błędzie i ostatecznie ta mapa była tak pasjonująca jak dla biura DoW :)

Niezależnie od tego czy tak będzie i tak szkoda, że to nie pełny, dwustronny dodatek, dostępny ogólnoświatowo, który promowałby nasz kraj. Ale taka jak widać decyzja DoW. Pozostaje mieć nadzieję że ją zmienią (skoro jest to taka dobra mapa) i kiedyś awansują ją do pełnego dodatku :)
ODPOWIEDZ