Arkham Horror: Final Hour / Horror w Arkham: Ostatnia godzina (Carlo A. Rossi)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
YoYo
Posty: 378
Rejestracja: 02 sty 2018, 21:07
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 33 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror: Final Hour / Horror w Arkham: Ostatnia godzina (Carlo A. Rossi)

Post autor: YoYo »

Dostałem info dziś, że gra PL jest gotowa do odbioru :- )))).
Zatem premiera! :D
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Arkham Horror: Final Hour / Horror w Arkham: Ostatnia godzina (Carlo A. Rossi)

Post autor: Paskuder »

Recenzja Z z dt niezbyt zachęcająca...
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
YoYo
Posty: 378
Rejestracja: 02 sty 2018, 21:07
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 33 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror: Final Hour / Horror w Arkham: Ostatnia godzina (Carlo A. Rossi)

Post autor: YoYo »

Paskuder pisze: 30 paź 2019, 21:04 Recenzja Z z dt niezbyt zachęcająca...
Moze tak, moze nie, akurat ta gra to wydatek taki, ze warto sie przekonac samemu jak ktos lubi mackowe klimaty ;) (okolice lekko ponad 100zl, a wspomoc sie mozna figurkami z Posiadlosci np.). Natomiast przydalaby sie instrukcja pdf. Jeszcze jej nie ma, ale znajac Rebel to powinna byc, nie jak do nowego Brassa PL :P .
Awatar użytkownika
YoYo
Posty: 378
Rejestracja: 02 sty 2018, 21:07
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 33 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror: Final Hour / Horror w Arkham: Ostatnia godzina (Carlo A. Rossi)

Post autor: YoYo »

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Odebrane, wielkość pudła jak standardowego dodatku do gier (obok dla przykładu dodatek do TWoM). Tak na pierwszy rzut oka kolorki mogłyby być żywsze (plansza i żetony) ale to samo dotyczy też wersje ENG, widać "ten typ tak ma" bo na video na YT też takie lekko wyblakłe są te barwy.
Czekam na instrukcję w PDF, ponoć Rebel ma dodać ją do opisu produktu.
Awatar użytkownika
YoYo
Posty: 378
Rejestracja: 02 sty 2018, 21:07
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 33 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror: Final Hour / Horror w Arkham: Ostatnia godzina (Carlo A. Rossi)

Post autor: YoYo »

Jest juz instrukcja pdf PL:
https://www.rebel.pl/repository/files/i ... odzina.pdf .
Dzieki!
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 700
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 87 times

Re: Arkham Horror: Final Hour / Horror w Arkham: Ostatnia godzina (Carlo A. Rossi)

Post autor: Rigidigi »

Spoiler:

Kompletnie nie planowałem zakupu tej gry, ale byłem dzisiaj w sklepie z planszówkami, patrzę leży, to wziąłem..
Pierwsze czytanie instrukcji i jakoś tak dziwnie, ale o co tu chodzi..? Dopiero jak rozłożyłem sobie plansze i elementy gry, to czytając instrukcje wszystko stało się jasne.

Atutem gry miała być szybkość rozgrywki.
22:30 to w sam raz pora, aby sprawdzić czy przed północą zdążymy z instrukcją i rozgrywką. Uprzedzając fakty. Zdążyliśmy..

Ale po kolei. Do rozgrywki zamiast tekturowych badaczy idealnie nadają się figurki z Posiadłości szaleństwa. Wszystkie sześć postaci dostępne "w zamienniku".

Pudło z grą w kompaktowym rozmiarze jak Horror w Arkham LCG. Grafika na pudle w moim odczuciu ochydna.
Ktoś wcześniej napisał, że plansza ma słabe kolory, nam przeciwnie wydała się bardzo kolorowa, a kolega określił ją wręcz jako "cukierkowa", nie mająca nic z klimatu Lovecrafta. Ale ogólnie ok. Mi się podoba, chociaż momentami musieliśmy się dwa razy upewnić, czy dane obszary są ze sobą połączone, czy nie.

Jeśli ktoś szuka w tej grze klimatu podobnego do Horroru w Arkham, Eldritcha czy Posiadłości, to tutaj go nie ma. W ogóle. Jedynymi nawiązaniami są rysunki badaczy.. Teksty na kartach mechaniczne, bez cienia historii czy zajawki klimatu.

Sama mechanika zagrywania kart i ustalania kolejności odtwarzania wydarzeń, ruchu potworów całkiem ciekawa, ale co z tego jak sama rozgrywka jest nudna jak flaki z olejem.
Jest to gra kooperacyjna bez kooperacji, bo gracze nie mogą ze sobą rozmawiać i planować wspólnie akcji. Do tego jesteśmy ograniczeni tym co wyjdzie na karcie.

Straszna lipa w moim odczuciu. Kompletnie nie wiem dla kogo jest ta gra?

Obcykani gracze będą woleli wszystko inne z tego uniwersum. Niedzieli gracze nie przebrną przez zasady. Ani to poważna rozgrywka, ani party game.
I co z tego, że szybkie. Większy wpływ na rozgrywkę mam w 6 bierze.

Po chwili zastanowienia, żeby oddać z grubsza o co w tej grze chodzi, to porównał bym ją do Dead Men Tell no Tales. Dlaczego?
W piratach chodzimy i gasimy pożar w lokacjach.
W OG chodzimy i naprawiamy teren.
W piratach zabijamy majtków.
W OG zabijamy potwory.
Ale w piratach to my decydujemy, co robimy na statku, bo mamy wolną rękę w wyborze akcji.
A w OG to karty decydują co robimy, a my możemy się jedynie przyglądać.

Zatem jak ktoś szuka podobnej gry, to niech kupi Dead Men Tell No Tales, bo jest lepsze pod każdym względem.
Jeśli się komuś Dead Men Tell No Tales nie podoba, to Ostatnia Godzina tym bardziej nie podejdzie.

Spróbuję jeszcze rozgrywki solo, bo tu widzę jakąś nadzieję, a jeśli i to nie wypali, to pożegnam się z tym tytułem bez żalu.
Awatar użytkownika
YoYo
Posty: 378
Rejestracja: 02 sty 2018, 21:07
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 33 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror: Final Hour / Horror w Arkham: Ostatnia godzina (Carlo A. Rossi)

Post autor: YoYo »

@Rigidigi, nie brzmi to zachęcająco. Jeszcze sam nie grałem, nie było kiedy. Dodam swoją opinię ew. później.
ps. widzę, że w ruch poszły figurki i to pomalowane :).
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 700
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 87 times

Re: Arkham Horror: Final Hour / Horror w Arkham: Ostatnia godzina (Carlo A. Rossi)

Post autor: Rigidigi »

YoYo pisze: 04 lis 2019, 21:01 @Rigidigi, nie brzmi to zachęcająco. Jeszcze sam nie grałem, nie było kiedy. Dodam swoją opinię ew. później.
Tak jak napisałem. Wg mnie bardzo podobną idee na rozgrywkę widać w Dead Men Tell No Tales, które też jakimś cudem planszówkowym nie jest, ale robi wszystko lepiej niż Ostatnia godzina.
Po zagraniu w Ostatnia godzinę, miałem odczucie, że to gra zręcznościowa. Zagraliśmy we trójkę i nikt nie chciał drugi raz.
Niby wszystko działa, niektóre rzeczy wydały nam się nawet nowatorskie (ruchy potworów), ale finalnie dla nas lipa.
Może dlatego, że kompletnie nie ma tu klimatu Lovecrafta. jest na siłę wpleciony w postaci zdjęć bohaterów i tyle.

YoYo pisze: 04 lis 2019, 21:01 ps. widzę, że w ruch poszły figurki i to pomalowane :).
Mam spore zaplecze figurkowe z PS2, więc wykorzystałem.

Daj znać jakie Twoje odczucia po rozgrywce.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Arkham Horror: Final Hour / Horror w Arkham: Ostatnia godzina (Carlo A. Rossi)

Post autor: Trolliszcze »

Ostatnia godzina jest duchowym następcą Znaku Starszych Bogów - także gry będącej szybką, wieloosobową łamigłówką, tam opartą na mechanice yahtzee - więc dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że i tu nie uświadczymy zbyt wiele klimatu Lovecrafta. Ani jedno, ani drugie nie jest grą przygodową.
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 700
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 87 times

Re: Arkham Horror: Final Hour / Horror w Arkham: Ostatnia godzina (Carlo A. Rossi)

Post autor: Rigidigi »

Trolliszcze pisze: 05 lis 2019, 11:31 Ostatnia godzina jest duchowym następcą Znaku Starszych Bogów - także gry będącej szybką, wieloosobową łamigłówką, tam opartą na mechanice yahtzee - więc dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że i tu nie uświadczymy zbyt wiele klimatu Lovecrafta. Ani jedno, ani drugie nie jest grą przygodową.
Grałem również w ZSB i jest dużo lepszy niż Ostatnia Godzina. Przede wszystkim mamy wybór co będziemy robić. Tutaj wybór działań ograniczony do minimum i wręcz do losu.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Arkham Horror: Final Hour / Horror w Arkham: Ostatnia godzina (Carlo A. Rossi)

Post autor: Trolliszcze »

Ja jeszcze nie grałem, więc wypowiedzieć się nie mogę - poruszałem wyłącznie kwestię braku klimatu.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4163
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1028 times

Re: Arkham Horror: Final Hour / Horror w Arkham: Ostatnia godzina (Carlo A. Rossi)

Post autor: RUNner »

Ponieważ kupuję wszystko co jest związane z mackami, ten tytuł miałem przez chwilę na celowniku. No ale skoro posiadam Znak, to już nie chcę mieć kolejnej gry bez wyraźnie zaznaczonego klimatu.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Arkham Horror: Final Hour / Horror w Arkham: Ostatnia godzina (Carlo A. Rossi)

Post autor: tapczanik420 »

Jest teraz w promo na muve za 65 zł - czy to serio tak słaba gra? Pomijam aspekt braku lovecraftowych klimatów raczej chodzi mi o to jaka to gra samą w sobie a nie porównując do innych pozycji z Arkham Files
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4458
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1413 times
Been thanked: 1089 times

Re: Arkham Horror: Final Hour / Horror w Arkham: Ostatnia godzina (Carlo A. Rossi)

Post autor: garg »

Grałem raz i dla mnie była zbyt mechaniczna, a zrobić mało klimatyczną grę w świecie Cthulhu to jest już jakiś wyczyn :lol: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror: Final Hour / Horror w Arkham: Ostatnia godzina (Carlo A. Rossi)

Post autor: Eremita »

tapczanik420 pisze: 23 maja 2020, 09:50Jest teraz w promo na muve za 65 zł - czy to serio tak słaba gra? Pomijam aspekt braku lovecraftowych klimatów raczej chodzi mi o to jaka to gra samą w sobie a nie porównując do innych pozycji z Arkham Files
Dla mnie hasło "Kooperacyjna ale ukrywajcie przed sobą część informacji" automatycznie znaczy że gra ma ze sobą problemy. Koncepcyjnie i tematycznie to może mieć sens, ale w praktyce wychodzą śmieszne sytuacje że jeśli np. zobaczysz kartę która prowadzi do zwycięstwa to powinieneś powściągnąć ekscytację żeby nie dostarczać innym tej informacji. Fuj.
ODPOWIEDZ