Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: AnimusAleonis »

Wrzucam jako odrębny temat, bowiem poprzedni wątek jest o 3 ed, a ostatni post z 2010 bodajże, gra ma być mocno zmieniona w tej edycji, i też autorzy są trochę inni.

Obrazek

Tak więc Phalanx ogłosił nową edycję Successors, z kampanią KS zaczynającą się a dwa tygodnie 26 tego miesiąca: LINK

W skrócie ogólnym założeniem gry jest rywalizacja "spadkobierców" Aleksandra Wielkiego po jego śmierci o jego imperium, a ogólna mechanika to "card-driven war game" a la Hannibal itp.
Ta edycja ma zobaczyć dużo zmian i udoskonaleń, począwszy od nowych grafik i miniaturek, zostaną również wprowadzone scenariusze do rozegrania, i będą też zmiany w mapie, kartach, jak i regułach, których zamierzeniem jest ułatwienie, usprawnienie i skrócenie rozgrywki, jak i jak pisze Phalanx "sprawić że będzie się wyróżniać na tle innych gier o podobnej tematyce"... czymkolwiek miało by się to objawić :P
Nowa edycja będzie grała od 2 do 5 graczy, a rozgrywka trwała około 90 - 120 minut.

Na razie tyle, nie ma nawet jeszcze własnej strony BGG.

Grałem w 3 ed, lata temu co prawda, ale pamiętam że i tematyka mi bardzo się podobała, i nadal podoba, i też sama rozgrywka była ciekawa, choć gra trochę niedopracowana, była nie jedna sprzeczność/niejasność w regułach. Taki tytuł z dużą ilością potencjału dla mnie.

Tak więc patrząc na to co Phalanx zrobił z Hannibalem, dla nas Successors 4 ed to coś w rodzaju "insta-buy" :D

----------
N.B. Niektórzy, bardziej zawzięci uczniowie i pasjonaci historii, pewnie zauważą iż główną grafiką jest tak zwany hełm "Koryncki" z okresu dość mocno poprzedzającego upadek imperium Aleksandra Wielkiego, tak mocno że w momencie śmierci Aleksandra w 323 pne był już raczej reliktem, ALE zanim podniesione zostanie larum Phalanx ma już gotową, i dość ciekawą, odpowiedź: LINK
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch) (PHALANX)

Post autor: EVOCATVS »

Ta odpowiedź na hełm tak niezbyt mnie przekonuje, bo symbol, który trzeba wszystkim tłumaczyć jest słabym symbolem. Poza tym ta symbolizowana, "upadła" grecka kultura miała się w tym okresie bardzo dobrze, tyle, że na swoim miejscu czyli np. w Helladzie, Wielkiej Grecji i innych helleńskich miastach, jeszcze przez dość długi czas :D Także bardziej wygląda to na chwyt na zasadzie : "Łoo, ta gra wygląda jak Lełonidas z Czystu, muszem mieć!!"

Figurki też mają nieaktualne wyposażenie, ale wydawca twierdzi, że to rodzaj hołdu dla poprzednich wydań.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch) (PHALANX)

Post autor: AnimusAleonis »

EVOCATVS pisze: 12 sie 2019, 12:48 Ta odpowiedź na hełm tak niezbyt mnie przekonuje...
Powiem szczerze że mnie też nie, i zgadzam się że to ewidentny chwyt marketingowy.... ale akurat okładka mi się podoba :lol: albo co najmniej jej pomysł.

I tak, też zauważyłem nieścisłości w figurkach, i te tłumaczenie jest... od takie sobie mówiąc delikatnie, i jak już robią to mogliby byli się przyłożyć by takich nieścisłości nie było - bo w sumie mogli i użyć hełm Aleksandra Wielkiego, np pęknięty dla atmosfery/tematyki, który byłby jeszcze bardziej widowiskowy od korynckiego - ale jest jak jest i te nieścisłości/gafy historyczne/chwyty marketingowe, zwał jak zwał, aż tak mi nie przeszkadzają by mi rozgrywkę miały zepsuć.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch) (PHALANX)

Post autor: EVOCATVS »

Z tym hełmem Aleksandra byłoby super.
Mnie to akurat mocno razi, bo trafiło na jedną z moich ulubionych epok historycznych, a tutaj nawet pudełko będzie z półki straszyć. Na szczęście grafiki na kartach są ok, bo np. w Hannibalu trafiało się ciężkie fantasy.
Znając życie, to pewnie trochę pomarudzę i jednak kupię, nie wiem jeszcze czy w sklepie czy na KS, bo gra wydaje się dobra, a do takiej ignorancji w tematach troszkę dawniejszej historii można się przyzwyczaić, bo poza planszówkami takie potworki są bardzo powszechne w filmach, grach i książkach.
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1510
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 82 times
Been thanked: 173 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch) (PHALANX)

Post autor: Goldberg »

Hmmmm, mam swoja wersje od Golebiewskiego...czy az tak mnie jara nowa...zobaczymy jak pokaza jakąś instrukcje...
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Probe9
Posty: 2450
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 641 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch) (PHALANX)

Post autor: Probe9 »

Jeżeli zrobią z Sukcesorami to samo co zrobili z Hannibalem, to nie ma się co zastanawiać tylko trzeba brać :) Te gry się będą bardzo dobrze uzupełniać w kontekście liczby graczy - Hannibal do 1v1, Sukcesorzy do 3-5 (bo póki co nie wierzę, żeby Sukcesorzy dawali radę przy 1v1 - byłoby to zbyt piękne ;p).
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 595
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch) (PHALANX)

Post autor: Muleq »

Phalanx idealnie trafia w moje gusta historyczno - planszowe. Najpierw był Hannibal, na wrzesień nie mogę się już doczekać Brassa, a tu kolejna z tzw. gier must have. Co do hełmów czy figurek to powiem, że nie jestem purystą i specjalnie mnie to nie razi. Znacznie bardziej zależy mi na oddaniu ducha epoki/konfliktu chociaż by tak jak miało to miejsce w Hannibalu. Ciekawe w jakim zestawieniu osobowym gra będzie się najlepiej prezentować?? Może ktoś ma już doświadczenie??
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: ozy »

Najlepiej na 3-4-5 osób, z preferencją 4. Ale scenariusze tak są projektowane, że każdy układ będzie interesujący. No i potężnym atutem tej gry jest losowy setup wodzów (a zatem startowych prowincji i sił) między graczami, co powoduje, że nie ma ustawionych otwarć jak w wielu innych wieloosobowych strategiach.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch) (PHALANX)

Post autor: AnimusAleonis »

Muleq pisze: 12 sie 2019, 19:20 ... Ciekawe w jakim zestawieniu osobowym gra będzie się najlepiej prezentować?? Może ktoś ma już doświadczenie??
Jak pisał Probe9 Succesors się dobrze kompletmentuje z Hannibalem nowym, który świeci przy 2 graczach, i z tego co pamiętam 4 to taki "sweet spot" Successors. Ale może będą jakieś automy by można było grać z mniejszą ilościa graczy... byłoby bardzo fajnie jeśli by coś takiego zrobili... może jakiś SG? Phalanx? :D
kastration pisze: 20 sie 2019, 15:49 ...
Czeska wersja podobno jest na licencji, a nie wydawana przez wydawnictwo. To w pewnym stopniu redukuje moje zdziwienie odnośnie pasywności wydawcy i milczenia w sprawie ewentualnej wersji rodzimej. Brak polskiej wersji uznam nie tyle za kuriozum, co za fanaberię polskiego rynku planszówkowego - zapewne specjaliści od sprzedaży z wydawnictwa sondują rynek znacznie lepiej niż wypowiadający się w tym wątku. Jakkolwiek, sam jestem ciekaw, kiedy wydawnictwo się odniesie. Moim zdaniem, Sukcesorzy są tytułem bardziej niszowym niż Hannibal i raczej szanse są małe, ale co tam.
Z tego co wiem Czeska wersja jak i inne językowe będą na licencji, np. włoska z Cranium jak było w przypadku Hannibala bodajże.

Podzielam zdanie, i też się spodziewam, że polsko-języcznej wersji nie będzie, ale również nie mam nic za złe Phalanx-owi za to.
Podejrzewam że już przy nowym Hannibalu doszli do wniosku, a sama kampania i wydanie potwierdziło ten wniosek, że gra jest na tyle niszowa że ilość osób dla których polska wersja jest warunkiem sine qua non jest na tyle mało że po prostu nie jest warte angażowania zasobów aby tworzyć polską wersję, które mogą być spożytkowane na lepsze dopracowanie czy rozbudowanie gry/wydania. Rozumiem to, i powiem szczerze zamiast dwóch, każda z jakimiś błędami czy niedociągnięciami, wolę jedną dobrze zrobioną i dopracowaną wersję - polską czy angielską, ale w przypadku robienia planszówki na szerszy rynek i to jeszcze poprzez KS zrozumiałe jest że angielska wersja bierze górę.

Aaaaaa.... i jeszcze sugestia jeśli ktoś z Phalax czyta wątki tutaj, odnoście figurki helepolis, bonusu dla wpierających w pierwszych 48h, która jak na stronie KS jest w opisie działa i w Successors, i też może być używana w nowym Hannibalu: to może dla osób które będą wspierać dwu-pak (Succesors i nowe wydanie Hannibala) powinniście dać dwa? Po jednej do każdej gry, po nikt raczej pionka nie będzie z pudła do pudła przekładał, a tak średnio brać pledge za pewnie koło $200 w pierwszych 48H i potem jeszcze dopłacać $10 by mieć komplet figurek.

Jakby nie było z antycypacja czekamy na KS :D
I jeśli ktoś nie widział nowego KS exclusive:

Obrazek

Replika pierścienia Aleksandra jako znacznik "Userper".
Jest to trochę... no... ale mi się podoba :P
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 595
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: Muleq »

Osobiście to najbardziej by mi się podobało gdyby Sukcesorzy swoje optimum osiągali na 5 osób ( brakuje nam dobrej gry strategicznej w takim składzie ).

Jeżeli ostatecznie gra zostałaby wydana tak jak Hannibal czyli po angielsku ale z opcją wydrukowania sobie instrukcji i kart po polsku i dzięki temu cena byłaby niższa, a jakoś gry wyższa to by mi to zupełnie nie przeszkadzało :D .
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: ariser »

Muleq pisze: 20 sie 2019, 23:51 Osobiście to najbardziej by mi się podobało gdyby Sukcesorzy swoje optimum osiągali na 5 osób ( brakuje nam dobrej gry strategicznej w takim składzie ).
Mare nostrum świetnie działa na 5 osób.

Pierścień mi się podoba, o ile w instrukcji będzie oficjalna zasada, że po grze zwycięzca go zakłada i każdy przegrany musi ucałować. ;)
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
StanleyStone
Posty: 242
Rejestracja: 17 lis 2015, 17:07
Has thanked: 61 times
Been thanked: 23 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: StanleyStone »

Czyli informacji, kiedy gra pojawi się po polsku w polskich sklepach na razie próżno szukać?
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: ozy »

StanleyStone pisze: 23 sie 2019, 09:38 Czyli informacji, kiedy gra pojawi się po polsku w polskich sklepach na razie próżno szukać?
Na razie tak. Natomiast po kampanii będzie wiadomo. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 181 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: Błysk »

Dwupak to byłaby spoko sprawa.

Ja mam pytanie czy wiadomo, czy będą jakieś różnice w zasadach względem oryginalnej? W oryginał grałem raz i strasznie mi się nie spodobało (do teraz mam traumę), ale z drugiej strony kuszą mnie gry wojenne, a te od Phalanxa mają dobrą jakość wydania. W porównaniu z innymi to w ogóle...
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1146
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 412 times
Been thanked: 252 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: mmag »

Ile wynosi prawdziwy czas rozgrywki? Bo jest jednak pewna drobna różnica pomiędzy deklarowanym na stronie ks 90+min a 300min widniejącym na bgg... (i tak, jestem świadomy, że 300 to też 90+)
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: AnimusAleonis »

mmag pisze: 24 sie 2019, 11:16 Ile wynosi prawdziwy czas rozgrywki? Bo jest jednak pewna drobna różnica pomiędzy deklarowanym na stronie ks 90+min a 300min widniejącym na bgg... (i tak, jestem świadomy, że 300 to też 90+)

Zdecydowanie zależy to od ilości graczy, i pewnie dlatego też ta rozbieżność, jeśli nic się za dużo nie zmieniło, to na podstawie doświadczenia z 3 ed. to na 4 osoby, o mieszany umiejętnościach (i ograni i świeże osoby tak pół na pół) rozgrywki zajęły nam około trzech i pół godzin, tylko nie pamiętam czy z setup-em czy bez.

Te 90 (jak i te 300) może też wynikać z jakichś z nowych scenariuszy, który np. zaczyna się już w środku jakieś bitwy, bo trochę trudno mi uwierzyć pamiętając 3 ed że można by rozgrywkę w jedyne półtora godziny zamknąć.... no ale z drugiej strony są tacy co mówią że całą kampanie KDM to w jeden weekend ogarniają więc wszystko możliwe :P
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: Lord Voldemort »

Dodajemy 4 nowe scenariusze (I-IV wojna diadochów). Możliwe do rozegrania nawet w 60 minut. Od 2-5 graczy.
wst121121
Posty: 82
Rejestracja: 12 kwie 2018, 21:12
Has thanked: 6 times
Been thanked: 32 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: wst121121 »

Kampania ruszyła!
Moje wsparcie już jest
Musimy uzbierać 150 by była Polska wersja liczę ze się uda!
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: Lord Voldemort »

wst121121 pisze: 26 sie 2019, 16:15 Kampania ruszyła!
Moje wsparcie już jest
Musimy uzbierać 150 by była Polska wersja liczę ze się uda!
43 ochotników juz sie zameldowalo, brakuje 107. Ale Czesi gonią po piętach, Praga na prowadzeniu :)
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: czeczot »

Wsparłem i liczę na polska wersje, jak nie będzie wycofam.
_leigam_
Posty: 941
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: _leigam_ »

Gdzie się sprawdza z jakich krajów wsparcie?
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
wst121121
Posty: 82
Rejestracja: 12 kwie 2018, 21:12
Has thanked: 6 times
Been thanked: 32 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: wst121121 »

_leigam_ pisze: 26 sie 2019, 17:43 Gdzie się sprawdza z jakich krajów wsparcie?
Zakładka community

47 jak na kilka godzin jest dobrze :)
Mam nadzieje ze Phalanx pomoże w reklamowaniu gry w Polsce i na facebooku oraz inne serwisy z grami :)
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 969
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: Wallenstein »

Robi ktoś zbiorówkę?

Czy kartę do HELEPOLIS można otrzymać w dwóch wersjach językowych? EN do Hannibala a PL jak uzbiera się 150 wspierających.
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2035
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 121 times
Been thanked: 329 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: walkingdead »

Wallenstein pisze: 27 sie 2019, 08:58 Robi ktoś zbiorówkę?

Czy kartę do HELEPOLIS można otrzymać w dwóch wersjach językowych? EN do Hannibala a PL jak uzbiera się 150 wspierających.
Zastanówcie się z organizacją zbiorówki, ponieważ wydaje mi się, że zamówienie kilku kopii przez jedną osobę nie wpływa na liczbę wspierających z PL (to ma znaczenie, jeśli chcemy uzbierać 150 wspierających z Polski).

Ps.
ja już wsparłam.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: Lord Voldemort »

walkingdead pisze: 27 sie 2019, 09:58
Wallenstein pisze: 27 sie 2019, 08:58 Robi ktoś zbiorówkę?

Czy kartę do HELEPOLIS można otrzymać w dwóch wersjach językowych? EN do Hannibala a PL jak uzbiera się 150 wspierających.
Zastanówcie się z organizacją zbiorówki, ponieważ wydaje mi się, że zamówienie kilku kopii przez jedną osobę nie wpływa na liczbę wspierających z PL (to ma znaczenie, jeśli chcemy uzbierać 150 wspierających z Polski).

Ps.
ja już wsparłam.
Dziękujemy za wsparcie.
Warunkiem jest 150 wsparć "przeliczeniowych". Zbiorówka nie pogorszy sprawy ;)
ODPOWIEDZ