Poradnik dla początkujących - uwagi

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: MichalStajszczak »

Rodzinne: dodać Kolejkę
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: costi »

303 to do dwuosobowych, a nie wojennych ;)
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6450
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 581 times
Been thanked: 935 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

costi -> było nie było, 303 to 'Planszowa Gra Wojenna Roku' :wink:
Awatar użytkownika
artoro
Posty: 89
Rejestracja: 07 lis 2010, 11:59

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: artoro »

Wprawdzie w "Smallworlda" nigdy nie grałem, ale co nieco o nim słyszałem i nie mam pojęcia dlaczego chcesz go usunąć z listy?

No i można by też dodać "Na chwałę Rzymu" i "Onirim" :)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: maciejo »

jestem jak najbardziej przeciko usunięciu SMALLWORLD i CATANA karcianki. :shock: VETO
mam nadzieję,że był to tylko "chwilowy kryzys" :|

:wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: matoozik »

maciejo pisze:jestem jak najbardziej przeciwko usunięciu SMALLWORLD i CATANA karcianki. :shock: VETO
POPIERAM!
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: oopsiak »

Small World powinien zostać!

Dla dzieci: Loch Ness
Logiczne: Qubix
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: sirafin »

1. Też nie widzę powodu by usuwać Smallworld z rodzinnych.

2. W kooperacycjnych chodzi oczywiście o dodanie Anioła Smierci, a nie planszowego Space Hulk? :D
Zastanowiłbym się za to nad usunięciem z tej kategorii Draculi, przy dwóch graczach nie ma kooperacji zupełnie, a wręcz przeciwnie, jest zdecydowanie konfrontacyjny. Oczywiście jakaś kooperacja pojawia się od trzech graczy, ale w takim układzie dziwi brak innego podobnego tytułu jak Descent, Posiadłość Szaleństwa, DOOM czy Letters from Whitechapel. W takich sytuacjach barakuje kategorii "Jeden ZŁY vs drużyna DOBRYCH" ;)

3. Kamień Gromu w przygodowych? Niby jakieś tam tło fabularne można do tego sobie dośpiewać, ale osobiście, jako fan przygodówek, kompletnie nie czuję by optymalizacyjny pasjans pasował mi do kategorii klimatycznych gier mających "podnosić adrenalinę" :P
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
bams
Posty: 27
Rejestracja: 18 lis 2010, 22:22
Lokalizacja: Szczecin

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: bams »

Dwuosobowe - zdecydowanie nasza rodzima BASILICA ;)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6450
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 581 times
Been thanked: 935 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Niektóre cięcia spowodowane są tym, że muszę po prostu zrobić miejsce na nowe tytuły, a ten fragment poradnika osiągnął maksymalny limit znaków w jednym poście :D

Tnę te, które wydają mi się poniekąd najsłabsze. W karcianych osadników nie grałem, ale też nie zyskały one jakiejś wielkiej popularności chyba.
Smallworlda znam - no fajny, ale też nie chodzi o to, żeby wymienić absolutnie KAŻDĄ fajną grę.

Ale spoko - dzięki za Wasze głosy. Smallworld raczej zostanie 8)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: gafik »

Witam!
Jestem początkujący w planszówkach.

Poradnik Odi'ego był dla mnie jak światełko w tunelu. Bardzo za niego dziękuję i doceniam pracę jaką wykonałeś Odi - SZACUN!

Do momentu znalezienia tego poradnika szukałem po omacku. Dzięki niemu cokolwiek ruszyłem z miejsca... :) Ponieważ jestem maniakiem gier w ogóle i mógłbym grać na okrągło (szczególnie w najbardziej mózgożerne tytuły (czego nie podziela rodzinka :( ) - w zasadzie mogę grać tylko z żoną i 10-letnim synkiem - po kolei wypróbowuję wszystko z tego poradnika, w poszukiwaniu czegoś co da, zarówno im jak i mnie, radość ze wspólnego grania i spędzania razem czasu.

Dopasowanie dla naszej trójki gier jest samo w sobie nie lada mózgożerną-taktyczno-ekonomiczną grą strategiczną, bo ja to bym najchętniej w taktyki cywilizacyjno-ekonomiczne, żona w coś wesołego/losowego/dynamicznego, z kolei synek to by chciał walczyć na topory/bazooki/bomby atomowe i wogóle siać zniszczenie nie kombinując za bardzo...

Żal mi będzie jeśli się lista pozmienia zanim wszystko wypróbuję.

Zastanawiam się czy nie da się jakoś tak zrobić, żeby usunięte tytuły lądowały gdzieś w innym poście, żeby na końcu każdej sekcji był link do tego co kiedyś było na liście (i nadal jest polecane) ale już się nie mieści bo są nowe pozycje...

Przepraszam za ten przydługi wywód i jeśli taka propozycja już była, lub jeśli to co tu piszę jest poprosu głupie :oops:
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6450
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 581 times
Been thanked: 935 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Gafik -> na pewno nie musisz się tłumaczyć ze swoich słów i przepraszać za wyrażenie swojego zdania, zwłaszcza jeśli ono tak mile łechce moją próżność 8)

Cieszę się, że poradnik się przydał. Nowe tytuły muszą się w nim pojawiać, bo np takie 7 Cudów Świata albo Cyklady, których aktualnie w poradniku brakuje, mogłyby trafić w gusta Twojej rodzinki.

Natomiast chcę uniknąć nadmiernego rozbudowywania listy polecanych gier, by nie tworzyć wrażenia, że dobrych jest tylko te polecanych kilkanaście tytułów z każdej kategorii i nie rozleniwiać czytelników.
Ograniczając się do kilku poleceń na kategorię/ciężkość wskazuję tytuły, które w pewnej mierze są planszówkowymi evergreenami, a jednocześnie pozostawiam niedosyt, zachęcając do własnych poszukiwań :wink: Podrzucam tytuły dobre na początek albo na prezent, pokazuję różnorodność rynku, ale nie dzielę ogółu gier na te "polecane w poradniku" i resztę, bo to by było nieuczciwe. Jest bowiem mnóstwo gier na rynku, i wiele z nich jest lepszych od tych polecanych, ale z różnych względów nie mogły się w tym poradniku znaleźć (albo nie są dostępne, albo za trudne na początek, albo jest spolszczony odpowiednik itp).
Zresztą nowych tytułów, polskich wydań zagranicznych hitów itp pojawia się na rynku tak wiele, że naprawdę warto śledzić planszówkowe serwisy i blogi (linki do których zresztą podaję) by samodzielnie się zagłębiać w ten świat.

Poradnik miał odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań, pokazać rożnorodność światka i - przede wszystkim - zachęcić do samodzielnych poszukiwań. Przecież z każdej recenzji można przejść do danego serwisu, zobaczyć jakie gry były recenzowane, poszukać samodzielnie patrząc choćby tylko na tytuły...
Zawsze można też zadać pytanie na forum - na pewno odpowiedź będzie bogatsza niż to, co zawarłem w poradniku.

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Nataniel »

locworks pisze:Imprezowe
Chez Geek
Crokinole

Rodzinne
Rallyman (niezależna językowo)
Czy każde wydawnictwo powinno tu zgłosić wszystkie swoje gry?
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6450
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 581 times
Been thanked: 935 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Właśnie ukończyłem duży update poradnika.

Co się zmieniło?

Część I
- przeredagowany fragment 'Zanim wejdziesz do sklepu...'
- dodanie rozróżnienia ameritrash vs eurogry do słownika pojęć

Część II
- przeredagowany wstępniak do 'Propozycji'
- przeredagowana zupełnie kategoria gier nawiązujących do popkultury. Uznałem, że nie ma sensu wrzucać linków do każdej popkulturowej gry wydawanej przez FFG (coraz więcej tego...), i dałem po prostu ogólnego linka do oferty FFG i Galakty, z wyliczeniem tematyki. Poza tym zostały linki gier innych wydawnictw (+ np doszły gry z D&D) Zaoszczędziłem tym samym trochę miejsca na linki do gier w innych kategoriach
- zmieniona kolejność poszczególnych kategorii, wedle tego co najbardziej - jak sądzę - interesuje początkującego planszówkowicza (czyli rodzinne -> popkultura -> ekonomiczne -> imprezowe....)
- dodane nowe gry: 7 Cudów Świata, Kolejka, K2, Pret-a-Porter, Automobile, Age of Industry (przy Brassie), Dobble, The Resistance, Famiglia (dodałem za nominacje do IGA - zostawić w dwuosobowych???), Mr Jack in New York (przy Mr Jacku), Loch Ness, Niagara przesunięta do gier dla dzieci, Merchants&Marauders, Cyclades, Republic of Rome, 303, C&C: Ancients i Napoleonics, Friedrich (i Maria przy nim), Steel Wolves (przy Silent War).
Chez Geeka nie dodałem, gdyż trudno polecać grę, która nie ma pozytywnej recenzji i rating 5.50 na BGG

Część III
- przeredagowanie 'Know-How', podział na Recenzje polskie, BGG i recenzje anglojęzyczne, Instrukcje, Spotkania i konwenty,
- rozszerzenie informacji o festiwalach i konwentach, wrzucenie filmów z gdyńskiego Gramy i Gratislavii
- rozszerzenie informacji o BGG i czytaniu rankingu gier
- dodanie nowych linków, m.in. do videorecenzji Drakkenstrike'a, Game Troll TV, blogu Planszoholika

Do tego ogólne sprawdzenie i poprawienie linków

Czekam na uwagi i propozycje
Awatar użytkownika
artoro
Posty: 89
Rejestracja: 07 lis 2010, 11:59

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: artoro »

ja przy linkach w III części dodałbym jeszcze spis blogów planszówkowych poooqa :wink:
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6450
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 581 times
Been thanked: 935 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Dodałem - dzięki 8)
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Muttah »

Skoro można zgłaszać sugestie, to i ja dorzucę swoje pięć groszy.

-sądzę że losowość w AT nie sprowadza się już w obecnych czasach stricte do kostek - jakaś wzmianka o kartach też imho powinna być.

-dobrze byłoby dodać Starcrafta do którejś z kategorii gier strategicznych - gra jest dość uznana i osadzona w znanym i lubianym uniwersum, tak więc wydaje mi się że dodanie jej do listy byłoby dość trafne.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: waffel »

Ale Starcraft jest niedostępny i podobno już nie będzie.
MsbS
Posty: 883
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: MsbS »

W definicji eurogry dwa razy powtarzasz prostotę zasad:
charakteryzują się prostszymi zasadami, większa abstrakcyjnością (mechanika jest raczej luźno powiązana z tematem gry), spokojniejszym przebiegiem rozgrywki (interakcja zwykle pośrednia), relatywną prostotą zasad
(podkreślenia moje)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6450
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 581 times
Been thanked: 935 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Poprawiłem - thx
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: solkan »

- Cywilizacja: Poprzez Wieki (PL, 2-4 os, recenzja, samouczek) - planszowa wersja 'Civilization', kultowej serii gier komputerowych. Teraz możesz udowodnić wyższość zbudowanego przez siebie społeczeństwa nad cywilizacjami innych graczy w jeden wieczór!
Gdy jest dostępna na rynku planszowa Cywilizacja Sida Meiera, ten opis wydaje się być dość mylący. Wystarczy chyba, że już tytułem polska wersja TtA została zbliżona do komputerowego hitu;)
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: konev »

Może zrobić w pierwszym poście z opisów I część, II część, III część linki do poszczególnych postów. Mała rzecz, a cieszy ;).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6450
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 581 times
Been thanked: 935 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

konev -> A jak to zrobić?
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: konev »

Z prawej strony postu przy dacie wysłany masz taką karteczkę (na lewo od napisu Wysłany). Najeżdżasz i kopiujesz link i masz na przykład: II część
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6450
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 581 times
Been thanked: 935 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Super! :D

Zrobię spis treści ;]
ODPOWIEDZ