Poradnik dla początkujących - uwagi

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2313
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 563 times
Been thanked: 903 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Galatolol »

Heroes komputerowy to bardzo popularna gra i jest szansa, że ktoś, skuszony porównaniem w poradniku, kupiłby jej fanowi (a planszówkowemu świeżakowi) Mage Knighta. Ciąg dalszy wiadomy.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Co więcej moge napisać, niż:

Gry nawiązujące tematem do kultury masowej – są zwykle doskonałym prezentem dla miłośników danego tematu, bo posiadają wyczuwalny klimat oryginalnej powieści, filmu czy gry komputerowej. Nie wszystkie z tytułów wymienionych poniżej to sprawdzone evergreeny (choć też nie ma tu gier słabych) czy propozycje idealne dla początkującego - celem tego akapitu jest bowiem zaprezentowanie bogactwa planszówkowych nawiązań do ikon kultury masowej. Tym uważniej wczytajcie się więc w recenzje i opinie, które znajdziecie w linkach.


Hm?
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2313
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 563 times
Been thanked: 903 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Galatolol »

Zostawiłeś sobie furtkę do wrzucenia gier średnich, więc z czystym sumieniem można Herosów porównać do innego, bardziej adekwatnego tytułu.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Ktoś jeszcze sądzi podobnie jak Galatolol?
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Don Simon »

Gry rodzinne – Najbardziej uniwersalny gatunek gier. Atrakcyjne wydanie, nieskomplikowane zasady i bardzo, bardzo duża grywalność sprawiają, że zwykle świetnie bawią się przy nich osoby w każdym wieku. Tury trwają krótko, rozgrywka jest dynamiczna, zwykle o dużej interakcji. Można sobie nawzajem trochę 'poprzeszkadzać', jest sporo śmiechu. Prezentowane poniżej tytuły świetnie nadają się też na wciąganie w planszówkowe hobby nowych osób.


I Cywilizacja pozniej? Zreszta Le Havre, czy Agricola to tez na pewno nie sa gry rodzinne (nawet ciezkie gry rodzinne).
A Eclipse? Smiechu za wiele nie ma, jak Ci ktos panstwo rozsadzi :).
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: kwiatosz »

Heroesów nie grałem, ale z lektury recenzji nie wyglądają zbyt zachęcająco - ja bym odpowiedzialności za polecenie tego komuś nie wziął, więc rozumiem czemu pytasz o zdanie większą liczbę osób ;)

Z drugiej strony LNOE też bym raczej nikomu nie polecił. Może po prostu napisać, że adaptacji doczekali się też Herosi, ale że ze względu na specyficzną rozgrywkę lepiej poczytać ich recenzje przez zakupem? Albo w ogóle dać uwagę, że do kategorii adaptacji zalicza się gry średnie i dobre i że to akapit-ciekawostka dla miłośników danego klimatu?
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: mat_eyo »

"Adaptacji doczekało się wiele gier komputerowych, jednak nie zawsze są to gry (bardzo) dobre, więc sam fakt popularnej tematyki nie powinien być głównym kryterium wyboru".

Wułala :D
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Don Simon -> wyższy poziom czepialstwa :twisted:
Przecież to są tytuły w tych ambitniejszych, co oznacza 'ambitniejsze' jest wyjaśnione wyżej, do tego obok sa recenzje... No przecież ja za nikogo sam przeczytać ich nie mogę, prawda? 8)

mat_eyo, kwiatosz -> no przecież już to napisałem w opisie całego akapitu... A LNOE dla miłośnika zombie to fajna gierka :wink:
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Don Simon »

Odi pisze:Don Simon -> wyższy poziom czepialstwa :twisted:
Przecież to są tytuły w tych ambitniejszych, co oznacza 'ambitniejsze' jest wyjaśnione wyżej, do tego obok sa recenzje... No przecież ja za nikogo sam przeczytać ich nie mogę, prawda? 8)
Wydaje mi sie, ze lepiej wydzielic oddzielna kategorie.

Bo jak ktos szuka gier ekonomicznych, czy ciezszych 4X, czy cywilizacyjnych to moze w ogole kategorie "rodzinne" ominac - bo wiadomo, ze to dla dzieci, kobiet i gimbusow 8).
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
adonix
Posty: 36
Rejestracja: 21 gru 2013, 01:52
Kontakt:

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: adonix »

Bardzo z żoną sobie cenimy Heroes III PC i szczerze o ile Mage Knight nas zainteresował to planszowe HoM co wczoraj widziałem, nie bardzo.
Awatar użytkownika
locworks
Posty: 677
Rejestracja: 03 sty 2009, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: locworks »

1. Serwis grybezprądu.pl, a nie GryBezPrądu
2. Odnośnik http://www.grybezpradu.pl, a nie http://www.grybezpradu.pl/blog/kategoria/aktualnosci/
Piotr Burzykowski
wydawnictwo locworks.pl | serwis grybezpradu.pl
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: kwiatosz »

Może warto podmienić Horror w Arkham na Eldritch Horror?
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: misioooo »

Obok pandemii dodałbym Ognisty Podmuch
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Drodzy Forumowicze :)

Poradnik dla początkujących został przeze mnie odświeżony.

Ze względu na coroczny wysyp setek nowych tytułów, postanowiłem nie ścigać się z nowościami i w propozycjach ograniczyć się wyłącznie do gier uznanych już za klasyczne. Dlatego nie znajdziecie tam żadnych nowości (w kontekście poradnika za takie może uchodzić co najwyżej Splendor i Terra Mystica), lecz uznane evergreeny, laureatów branżowych nagród. Myślę, że nowości żadnego promowania nie potrzebują, natomiast początkujący planszówkowicz - a do takiego skierowany jest poradnik przede wszystkim - szuka tytułów dobrych i takie w propozycjach bezsprzecznie znajdzie.

Katalog gier poradnikowych uważam tym samym za zamknięty na dłuższy czas, do momentu aż polecane gry staną się niedostępne na rynku i/lub ukonstytuują się nowe klasyki. Czyli tak na kilka lat :)

Ze zmian:
- poszerzyłem katalog gier rodzinnych, jako tych najpopularniejszych i najlepszych na początek,
- zlikwidowałem linki do gier inspirowanych popkulturą,
- zlikwidowałem osobny dział 'gier kooperacyjnych', do rodzinnych przenosząc Pandemię, a pozostałe włączając do przygodowych,
- dodałem kilka tytułów (np Jaipur, Patchwork i Burgen von Burgund do dwuosobowych, Splendor, Terra Mystica, Arkham podmieniłem na Eldritch Horror),
- w dziale "Planszówki w polskim internecie i mediach" zlikwidowałem linkowanie do blogów (serwisy zostawiłem), ze względu na ogromna ich liczbę. Skierowałem za to do forumowego działu z linkami z mediów i agregatora "Blogi planszówkowe",
- zlikwidowałem także linkowanie do imprez planszówkowych, kierując do odpowiedniego tematu na forum (tego z aktualizowanym kalendarzem)
- dodałem krótki opis fejsbukowej grupy 'Gry planszowe'
- gdzieniegdzie poprawiłem linki (aczkolwiek jeśli ktoś znajdzie link, który nie działa, proszę o informację!).
subiel
Posty: 26
Rejestracja: 18 sty 2016, 12:47
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: subiel »

wypadałoby uaktualnić nieco listę gier.. np w kwestii gier przygodowych, z tego co wiem - egzemplarzy mage knight już zostało niewiele, i raczej dodruku nie będzie. podobnie w kwestii talismana :)
z posiadłością szaleństwa też prawdopodobnie problem w kwestii dostępności już się nie rozwiąże (chyba że wycofanie z oferty pozycji niedostępnych uznamy za rozwiązanie kwestii :P )

innymi słowy, dla kogoś "nowego", szukającego gry przygodowej, polowa z polecanych tytułów jest/zaraz będzie niedostępna :)

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Dzięki za uwagi. W wolnej chwili sprawdzę co i jak.

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1932 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: warlock »

Czy jakaś dobra dusza podjęłaby się aktualizacji propozycji gier ;). Przez ostatnie lata na rynku pojawiła się masa ciekawych tytułów, warto byłoby je uwzględnić :). Bo sam tekst jest kopalnią wiedzy i słusznych porad dla nowicjuszy, szkoda, żeby przestał być aktualny ;).
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Warlock, jak być może doczytałeś - to ma być poradnik z uznanymi klasykami, właśnie po to, żeby nie gonić za wychodzącymi setkami nowymi tytułami...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1932 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: warlock »

Ale kto mówi o setkach tytułów? ;) Mamy sporo "współczesnych klasyków" - albo inaczej - gier, które dość szybko weszły do grupy "pewniaków". 7 Cudów Świata: Pojedynek, Five Tribes, Blood Rage - warto rozważyć dodanie tego typu planszówek, bo to bądź co bądź solidne gry, które przetrwały "próbę hajpu". Co więcej, w kategorii gier logicznych brakuje moim zdaniem przedstawicieli serii GIPF (przykładowo YINSHa). W przygodówkach mamy Descenta, ale Imperial Assaulta już nie. ;)
Babik
Posty: 245
Rejestracja: 08 maja 2013, 18:55
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 214 times
Been thanked: 72 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Babik »

Niestety odnośnik http://planszuffka.blox.pl/2010/07/Jak- ... y8230.html już nie działa.
"Życie społeczne wyposażone jest w ponadbiologiczne formy użyczające mu wyższe wartości w postaci zabaw lub gier. W nich właśnie społeczeństwo wyraża swoje poglądy na świat i życie".
Johan Huizinga, Homo ludens
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: PytonZCatanu »

Nie byłem świadomy istnienia takiego poradnika, zarąbista sprawa.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Drodzy Forumowicze,

Kolejna osoba pisze do mnie z prośbą o aktualizację Poradnika dla początkujących podwieszonego w tym dziale.
Jak najbardziej zgadzam się, że uwagi o zdezaktualizowaniu się wielu tytułów są słuszne. Nie tyle się zestarzały (co klasyka, to klasyka), ale po prostu przestały być dostępne. Pojawił się też cały szereg nowych tytułów, które zasługują na miano klasyki. Niestety, nie mam czasu na wprowadzanie gruntownych zmian, dlatego postanowiłem poprosić o pomoc Was.

Jeśli ktoś ma jakieś propozycje do poradnika poprosiłbym o wklejenie ich w poniższym temacie w formacie zgodnym z zapisem poradnika. Jednocześnie ze względu na ograniczone miejsce w poszczególnych postach prosiłbym o wskazanie gry znajdującej się już w poradniku w danej kategorii, która powinna zostać zastąpiona przez nową propozycję.
Po zebraniu propozycji będę je przeklejał do poradnika, ewentualnie wymieniając jakieś stare tytuły.

Przykładowo:
- 7 Cudów Świata (PL, 2-7 os, recenzja, recenzja, videorecenzja) - lekka, szybka gra cywilizacyjna, hit targów Spiel 2010 w Essen. Wznoś słynne budowle starożytności i rozwijaj swoją cywilizację, handlując z sąsiadami.

to zapis:
- [ url=http://www.boardgamegeek.com/boardgame/68448/7-wonders]7 Cudów Świata[/url] (PL, 2-7 os, [ url=http://spiellust.net/2010/12/7-cudow-sw ... a-dla.html]recenzja[/url], [ url=http://www.gamesfanatic.pl/2011/09/03/7 ... ntycznego/]recenzja[/url], [ url=https://www.youtube.com/watch?v=EwV8J3BRmBE]videorecenzja[/url]) - lekka, szybka gra cywilizacyjna, hit targów Spiel 2010 w Essen. Wznoś słynne budowle starożytności i rozwijaj swoją cywilizację, handlując z sąsiadami.

(UWAGA: [url zmieniłem tutaj na [ url - ze spacją - żebyście mogli zobaczyć format zapisu. W waszych propozycjach prosiłbym o zlikwidowanie tych spacji).

Do powyższego zapisu dodajcie proszę:

- do usunięcia: gra X

Jednocześnie ze względu na ograniczone miejsce w poszczególnych postach prosiłbym o wskazanie (razem z propozycją nowej gry), którą grę powinna ona zamienić.

Zaznaczam, że nie zamierzam zmieniać kategorii gier ani tekstów, czyli rewolucjonizować poradnika w żaden sposób - nie mam na to czasu. Chodzi tylko o zaktualizowanie samego katalogu gier. Oczywiście liczę tu na Waszą znajomość tematu i rozsądek. Proponujcie tu gry, które zwycięsko wyszły z próby czasu, czyli istnieją już kilka lat na rynku i wciąż są w topkach swoich kategorii, zasługując tym samym na miano klasyki.

Z góry dzięki za wszystkie propozycje i pomoc :)
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 339
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 437 times
Been thanked: 135 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: esubotowicz »

Odi, linki nie działają.

W pierwszej sekcji znalazłam:
1/. porady odnośnie tłumaczenia zasad,
2/. Następny w kolejności link, który ma prowadzić do BGG
3/. Co spotka osobę, która nie przestrzega planszowego savoir-vivre

Sekcja 2a, rodzinne:
1/. Jak się przygotować do tłumaczenia zasad
2/. Dixit, Mondo, Fauna - videorecenzje
3/. Osadnicy z Catanu - druga videorecenzja
4/. Carcassone, Splendor, K2 - videorecenzje
5/. Dominion - druga recenzja i videorecenzja
6/. Smallworld - trzecia recenzja
7/. 7 cudów świata - pierwsza recenzja i videorecenzja
8/. Puerto Rico oraz Agricola - videorecenzje i instrukcje
9/. Terra mistica - pierwsza recenzja
10/. Eclipse i Caylus - videorecenzja

Dwuosobowe:
1/. Jaipur - pierwsza recenzja
2/. Mr Jack - videorecenzja
3/. Neuroshima - pierwsza recenzja
4/. Race for the galaxy - druga recenzja

Ekonomiczne:
1/. Osadnicy z Catanu - druga videorecenzja
2/. Wysokie napięcie - videorecenzja
3/. Steam /Age of steam - druga recenzja

Imprezowe:
1/. Dixit - videorecenzja
2/. Dobble - videorecenzja
3/. Palce w pralce - druga recenzja
4/. Munchkin - druga recenzja
5/. Jungle speed - obie recenzje
6/. Pitch car oraz Villa Paletti - videorecenzje

2b, przygodowe:
1/. Fury of Dracula - videorecenzja
2/. Eldrich Horror - pierwsza recenzja
3/. Posiadłość szaleństwa - recenzja i videorecenzja

Wojenne:
1/. Friedrich - pierwsza recenzja
2/. A few acres of snow - pierwsza videorecenzja
3/. Orzeł i gwiazda - druga recenzja

Strategiczne:
1/. Cyklady - videorecenzja i druga recenzja

Z dziećmi:
1/. Superfarmer - recenzja
2/. Pędzące żółwie - videorecenzja
3/. Wilki i owce, Zlot czarownic - recenzje

Logiczne:
1/. Abalone - videorecenzja
2/. Duchy - druga recenzja
3/. Geniusz - videorecenzja
4/. Blokus - recenzja oraz videorecenzja
5/. Rój - videorecenzja

Sekcja 3, serwisy:
1/. Link do the Dice Tower

Spotkanie i konwenty:
1/. Najbliższe planszowkowe imprezy
2/. Avangarda


Uff, dużo tego, a niektóre pewnie już nieaktualne z racji minionego czasu. Wyglada, ze jest trochę roboty z obsługa.
Nie chce się za bardzo wymądrzać, ale moze zamiast tych recenzji dać linki do wątków z tego forum na temat konkretnych tytułów?

To wprawdzie nie rozwiąże problemu przedawniania się tytułów. Ale przynajmniej linki powinny pozostać aktualne.

Generalnie wątek jest super i szacun za napisanie go 🙂
Ewa
ODPOWIEDZ