The Isofarian Guard (Eric Bittermann, Sean Craten, David Yanchick)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ath3na
Posty: 219
Rejestracja: 03 lut 2017, 23:27
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 13 times

The Isofarian Guard (Eric Bittermann, Sean Craten, David Yanchick)

Post autor: ath3na »

The Isofarian Guard to przygodowa gra planszowa Solo / Co-Op dla 1-2 graczy.
Wydawca: Sky Kingdom Games

Obrazek

Witamy w Isofar, dzikiej krainie surowej w swoim pięknie. Isofarianie są dumni ze swojej zdolności do rozkwitu wśród wrogiej przyrody i okrutnych elementów ich górskiego domu. Życie członka straży isofariańskiej nigdy nie jest nudne. Starasz się zachować spokój wśród innych Isofarian (syzyfowa praca), a także radzić sobie z ciągłymi zagrożeniami ze strony agresywnego imperium Falmund na południu.
Ale teraz stare wzory się zmieniają. Działają nowe siły, które będą stanowić wyzwanie dla samych podstaw rzeczywistości. Poprowadzisz ośmiu różnych Strażników Isofarian przez 4 kampanie przeplatające się wzajemnie, zmagając się z mocą, która zagraża nie tylko Isofarowi, ale całemu światu.
W The Isofarian Guard będziesz podróżować po miastach i pustkowiach Isofar na pięknie ilustrowanej mapie świata, walczyć z wrogami za pomocą unikalnego i wysoce konfigurowalnego systemu bitew oraz używać sprytu, aby poradzić sobie z trudnymi sytuacjami. Jeżeli zawrzesz odpowiednie sojusze, pojawią się okazje, by stworzyć mocniejszy sprzęt, zdobyć nowe moce i wypełnić przeznaczenie, do którego zostałeś powołany.

-opis Wydawcy

Kampania na Kickstarterze
http://kck.st/2UKuYOB
Strona z BGG:
https://boardgamegeek.com/boardgame/281 ... rian-guard
Turnavine

Re: The Isofarian Guard (Eric Bittermann, Sean Craten, David Yanchick)

Post autor: Turnavine »

Jakoś po Genconie tegorocznym wyłapałem tę grę, wygląda ciekawie choć wypadałoby mieć dobre towarzystwo do niej - niestety też aplikacje wciąż mnie odstraszają od gier (tj. gier, które bym chciał posiadać). Mechanika walki z "bag building" jest ciekawa chociaż może mieć też zadatki na męczącą... Szkoda, że cena z Forteller jest tak wysoka (chociaż też rozumiem czemu), wydaje się, że to jest bardzo ważny element gry, który pozwala dokonać sporej immersji (jesień, zima za oknem, muzyka, narrator i my z herbatą nad grą..., trochę jak Icewind Dale) - pledge niższy o "tylko" piętnaście dolarów wydaje się mniej satysfakcjonujący.
Pudełko wydaje się być kompaktowe, to plus, mniej niż więcej modeli i dodatkowych elementów to dla mnie też duża zaleta estetyczna i funkcjonalna.
Trzeba obserwować, chociaż ja mam ostatnio za dużo wydatków na takie zabawy, a może któryś z naszych sklepów będzie chciał grę sprowadzić? : P
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: The Isofarian Guard (Eric Bittermann, Sean Craten, David Yanchick)

Post autor: japanczyk »

Turnavine pisze: 14 wrz 2019, 09:09
Trzeba obserwować, chociaż ja mam ostatnio za dużo wydatków na takie zabawy, a może któryś z naszych sklepów będzie chciał grę sprowadzić? : P
3 trolle się zgłosiły, więc czekamy na cenę
Awatar użytkownika
ath3na
Posty: 219
Rejestracja: 03 lut 2017, 23:27
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 13 times

Re: The Isofarian Guard (Eric Bittermann, Sean Craten, David Yanchick)

Post autor: ath3na »

japanczyk pisze: 14 wrz 2019, 10:27
Turnavine pisze: 14 wrz 2019, 09:09
Trzeba obserwować, chociaż ja mam ostatnio za dużo wydatków na takie zabawy, a może któryś z naszych sklepów będzie chciał grę sprowadzić? : P
3 trolle się zgłosiły, więc czekamy na cenę
Ja w końcu wsparłem poprzez KS-a wersję za 109$ (do tego dojdzie pewnie z 25$ za przesyłkę).
Dzisiaj widziałem, że na 3Trollach jest wersja "KS z matą" za 439,90 zł. Ciekawi mnie tylko, czy ta wersja zawiera Forteller (narracja aktorów), bo cena jest naprawdę mega korzystna jeżeli brać pod uwagę, że przy 7% zniżki lojalnościowego i 10% weekendowego można ją dostać za niecałe 370 zł.
Mnie The Isofarian Guards wyjdą pewnie ze 100 zł drożej, więc jeżeli ktoś się nad nią zastanawiał, a nie wsparł na KSie, to radzę kupowac u Trolli.
Takie są uroki crowdfunding.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: The Isofarian Guard (Eric Bittermann, Sean Craten, David Yanchick)

Post autor: japanczyk »

No ja niestety czekam na styczniowa wyplate, albo zwrot ze sprzedazy gier, bo budzet grudniowy napiety do limitu :D
Ale gra juz jest na wishliscie w 3trolle
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: The Isofarian Guard (Eric Bittermann, Sean Craten, David Yanchick)

Post autor: feniks_ciapek »

Tak z ciekawości - i nie trollując - co do was przemawia w tej grze?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: The Isofarian Guard (Eric Bittermann, Sean Craten, David Yanchick)

Post autor: japanczyk »

feniks_ciapek pisze: 10 gru 2019, 12:36 Tak z ciekawości - i nie trollując - co do was przemawia w tej grze?
co-op + fabuła + klimatyczna apka

https://youtu.be/hqBd7ZqPt6A
Awatar użytkownika
ath3na
Posty: 219
Rejestracja: 03 lut 2017, 23:27
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 13 times

Re: The Isofarian Guard (Eric Bittermann, Sean Craten, David Yanchick)

Post autor: ath3na »

ath3na pisze: 10 gru 2019, 10:58 [...]
Dzisiaj widziałem, że na 3Trollach jest wersja "KS z matą" za 439,90 zł. Ciekawi mnie tylko, czy ta wersja zawiera Forteller (narracja aktorów), bo cena jest naprawdę mega korzystna jeżeli brać pod uwagę, że przy 7% zniżki lojalnościowego i 10% weekendowego można ją dostać za niecałe 370 zł.
[...]
Dla tych, którzy nie obserwuje wątku u 3Trolli, to potwierdzili, że obie wersje w sklepie są bez narracji z Forteller'a.
Spokojnie, Sky Kingdom w FAQ pisało, że będzie można sobie zainstalować apke i wykupić narrację dla The Isofarian Guard (jednak nie podali jaka będzie cena, bo pewnie ustali ją Forteller).
Void
Posty: 209
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 10 times
Been thanked: 81 times

Re: The Isofarian Guard (Eric Bittermann, Sean Craten, David Yanchick)

Post autor: Void »

ath3na pisze: 11 gru 2019, 14:46
ath3na pisze: 10 gru 2019, 10:58 [...]
Dzisiaj widziałem, że na 3Trollach jest wersja "KS z matą" za 439,90 zł. Ciekawi mnie tylko, czy ta wersja zawiera Forteller (narracja aktorów), bo cena jest naprawdę mega korzystna jeżeli brać pod uwagę, że przy 7% zniżki lojalnościowego i 10% weekendowego można ją dostać za niecałe 370 zł.
[...]
Dla tych, którzy nie obserwuje wątku u 3Trolli, to potwierdzili, że obie wersje w sklepie są bez narracji z Forteller'a.
Spokojnie, Sky Kingdom w FAQ pisało, że będzie można sobie zainstalować apke i wykupić narrację dla The Isofarian Guard (jednak nie podali jaka będzie cena, bo pewnie ustali ją Forteller).
Podobno ma kosztować 15$.
Awatar użytkownika
ath3na
Posty: 219
Rejestracja: 03 lut 2017, 23:27
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 13 times

Re: The Isofarian Guard (Eric Bittermann, Sean Craten, David Yanchick)

Post autor: ath3na »

Void pisze: 11 gru 2019, 14:55 Podobno ma kosztować 15$.
Tyle faktycznie kosztowało w kampanii, a poza nią, to zobaczymy.
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 533
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 119 times
Been thanked: 383 times

Re: The Isofarian Guard (Eric Bittermann, Sean Craten, David Yanchick)

Post autor: Gribbler »

Trwa druga kampania. Czy ktoś wsparł pierwszą i pograł już w tę grę?
Awatar użytkownika
ath3na
Posty: 219
Rejestracja: 03 lut 2017, 23:27
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 13 times

Re: The Isofarian Guard (Eric Bittermann, Sean Craten, David Yanchick)

Post autor: ath3na »

Powyżej narzekałem, że przepłaciłem na KS, ale po przebojach jakie mają 3Trolle z realizacją swojego zamówienia, to widzę, że nie straciłem na tym, a nawet zyskałem, bo w przeciwieństwie do większości zamawiających w sklepie, miałem już okazję zagrać 2 razy.
Plusy
Jakość wykonania i ilość contentu niesamowita (pudło zajmuje jedną całą wnękę Kallaxa).
Jestem na samym początku, ale historia zapowiada się na ciekawą
Spoiler:
Podoba mi się system walki z dociąganiem żetonów, różnorodni wrogowie i drzewko rozwoju bohaterów. Pierwszych dwóch herosów ma zupełnie inne zdolności i grając nimi mamy całkowicie inne podejście do walki- jeden to wojownik, drugi bardziej wsparcie (ale też potrafi przysolić).
Styl graficzny bardzo mi się podoba- jest mnóstwo ilustracji, które dodają klimatu.
Minusy:
Moim zdaniem słabo napisana instrukcja (dosyć często zaglądałem do niej jeszcze podczas gry).
Żeby swobodnie pograć, to przyda się spory stół, bo po rozłożeniu zajmuje dużo miejsca.

Podsumowując-
Mnie ta gra urzekła na KS oprawą graficzną i tym, że będzie to gra kmpanijna- na razie się nie zawiodłem.
Bez zastanowienia dokupiłem pakiet uzupełniająco-naprawczy :p
Super
Posty: 393
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 212 times
Been thanked: 117 times

Re: The Isofarian Guard (Eric Bittermann, Sean Craten, David Yanchick)

Post autor: Super »

A pokusiłbyś się o jakieś porównanie do innych tytułów kampanijnych i swoją opinię o nich?
Void
Posty: 209
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 10 times
Been thanked: 81 times

Re: The Isofarian Guard (Eric Bittermann, Sean Craten, David Yanchick)

Post autor: Void »

Super pisze: 17 wrz 2023, 13:56 A pokusiłbyś się o jakieś porównanie do innych tytułów kampanijnych i swoją opinię o nich?
Z moich spostrzeżeń po przejściu połowy pierwszej kampanii wybory nie mają znaczenia w kontekście całej kampanii, prezentują jedynie alternatywne ścieżki a które potem schodzą się i nie wpływają na dalsze losy. Choć podobno teraz przy reprincie mają coś dodać co trochę to zmieni. Mamy rozwój postaci, craftowanie sprzętu, sidequesty z różnymi nagrodami, rozwój bazy prezes zbieranie materiałów. Cztery kampanie z przeplatająca się historia i piąta spinająca to w całość.
Awatar użytkownika
ath3na
Posty: 219
Rejestracja: 03 lut 2017, 23:27
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 13 times

Re: The Isofarian Guard (Eric Bittermann, Sean Craten, David Yanchick)

Post autor: ath3na »

Void pisze: 17 wrz 2023, 14:55
Super pisze: 17 wrz 2023, 13:56 A pokusiłbyś się o jakieś porównanie do innych tytułów kampanijnych i swoją opinię o nich?
Z moich spostrzeżeń po przejściu połowy pierwszej kampanii wybory nie mają znaczenia w kontekście całej kampanii, prezentują jedynie alternatywne ścieżki a które potem schodzą się i nie wpływają na dalsze losy. Choć podobno teraz przy reprincie mają coś dodać co trochę to zmieni. Mamy rozwój postaci, craftowanie sprzętu, sidequesty z różnymi nagrodami, rozwój bazy prezes zbieranie materiałów. Cztery kampanie z przeplatająca się historia i piąta spinająca to w całość.
Tak, już po pierwszych grach też mam wrażenie, że podejmowane decyzję nie mają znaczenia ;)
Void
Posty: 209
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 10 times
Been thanked: 81 times

Re: The Isofarian Guard (Eric Bittermann, Sean Craten, David Yanchick)

Post autor: Void »

A i dodam od siebie że pudło nie mieści się w standardowym kallaxie :wink: Zamiar był aby idealnie wchodziło ale na produkcji przyszaleli bez konsultacji i wyszło jak wyszło xD
Awatar użytkownika
ath3na
Posty: 219
Rejestracja: 03 lut 2017, 23:27
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 13 times

Re: The Isofarian Guard (Eric Bittermann, Sean Craten, David Yanchick)

Post autor: ath3na »

Void pisze: 17 wrz 2023, 18:58 A i dodam od siebie że pudło nie mieści się w standardowym kallaxie :wink: Zamiar był aby idealnie wchodziło ale na produkcji przyszaleli bez konsultacji i wyszło jak wyszło xD
Serio? Sorry za dezinformację.
Mam inny regał, a zatrzymałem się na tym, że miał zajmować jedno "gniazdko" Kallaxa
Void
Posty: 209
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 10 times
Been thanked: 81 times

Re: The Isofarian Guard (Eric Bittermann, Sean Craten, David Yanchick)

Post autor: Void »

ath3na pisze: 17 wrz 2023, 20:08
Void pisze: 17 wrz 2023, 18:58 A i dodam od siebie że pudło nie mieści się w standardowym kallaxie :wink: Zamiar był aby idealnie wchodziło ale na produkcji przyszaleli bez konsultacji i wyszło jak wyszło xD
Serio? Sorry za dezinformację.
Mam inny regał, a zatrzymałem się na tym, że miał zajmować jedno "gniazdko" Kallaxa
Ja właśnie mam niskiego kallaxa no i nie wchodzi, jest lekko za szerokie. Więc stoi pudełko sobie na górze, akurat wygodnie otwierać bo nie trzeba podnosić tej ciężkiej kobyły XD Ludzie w internetach pokazywali zdjęcia że da się trzymać w kallaxie po wyjęciu wszystkiego z pudła i ułożyć luzem te wszystkie pudełeczka ;)
czebartek
Posty: 67
Rejestracja: 07 kwie 2020, 17:42
Has thanked: 12 times
Been thanked: 3 times

Re: The Isofarian Guard (Eric Bittermann, Sean Craten, David Yanchick)

Post autor: czebartek »

ath3na pisze: 17 wrz 2023, 13:05 Powyżej narzekałem, że przepłaciłem na KS, ale po przebojach jakie mają 3Trolle z realizacją swojego zamówienia, to widzę, że nie straciłem na tym...
A możesz coś więcej napisać o tych przebojach ? Co tam się dzieje ? Też czekam na paczkę z 3 trolli i na horyzoncie nie widać :).
Awatar użytkownika
ath3na
Posty: 219
Rejestracja: 03 lut 2017, 23:27
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 13 times

Re: The Isofarian Guard (Eric Bittermann, Sean Craten, David Yanchick)

Post autor: ath3na »

czebartek pisze: 17 wrz 2023, 22:52
ath3na pisze: 17 wrz 2023, 13:05 Powyżej narzekałem, że przepłaciłem na KS, ale po przebojach jakie mają 3Trolle z realizacją swojego zamówienia, to widzę, że nie straciłem na tym...
A możesz coś więcej napisać o tych przebojach ? Co tam się dzieje ? Też czekam na paczkę z 3 trolli i na horyzoncie nie widać :).
Odsyłam do wątku: viewtopic.php?p=1592807#p1592807
tommyray
Posty: 1286
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 404 times
Been thanked: 542 times
Kontakt:

Re: The Isofarian Guard (Eric Bittermann, Sean Craten, David Yanchick)

Post autor: tommyray »

Przyszło, rozpakowane, obejrzane i dysonans.
Super chipsy, ciężkie, miłe w ręku.
Ładnie posegregowane rzeczy w osobnych mini boxach. Świetne modularne rozwiązanie, przydatne. Do kalaxa to bydle w całej okazałości nie wejdzie więc nawet można tylko te subboxy ustawić kubiku i jest ok.
Pudło na zakoszulkowane karty (!) - takiego czegoś w życiu nie widziałem. Zrypany insert to często widzimy - za mały (w koszulkach karty nie wejdą) albo za duży (tylko w koszulkach, inaczej rozpierdol - tak na ciebie patrzę machina arcana 3.0).
Podręcznik, Reference book (do elementów gameplayowych) a jako osobna księga coś zwanego Indexes (?) który jest referencją dla elementów gry i trackerem co mamy.
I to wygląda świetnie.

vs
Ale... - nie ma klasycznych indexów (!).

Dwa trakery dostajemy ale o słabym ścisku - porusz nimi a lecą jak punkty w autoklikerach.

No i behemot w pokoju - gargantuizm...
Planszetki graczy/planszetki wrogów - ich wielkość uderza od razu po oczach, absurdalny rozmiar nie usankcjonowany funkcją. Rzeczy typu hp/ attack/ armor/do zastąpięnia kostami albo jakimiś obrotowymi trakerami bo co jest to jest jak sowiecka produkcja samochodowa: "oho, mamy najcięższy wóz jaki jeździ i pali 100 na 100? Bardzo dobrze! jest największy, tak ma być!"
Projekt tych planszetek nie ma żadnego uzasadnienia funkcjonalnego. 20 razy więcej info i funkcji na dwukrotnie mniejszej powierzchni potrafi zawrzeć np. Voidfall, przynajmniej 10 razy więcej info posiada planszetka Hexplorit na 4x mniejszej powierzchni. na powierzchni jednej z planszetek z dwoch (od jednego gracza) ja bym pomieścił 4 tytanów z gearem od ATO, obszar dla gracza to jest tu jakieś chyba 6-8 planszetek z TaintedGrail - :lol: :lol: :lol:
Kartonowy wizerunek postaci - dlaczego planszetka gracza nie jest dwustronna i nie zawiera jakiegoś przydatnego info? Tu masz grafikę, imię i nic poza tym, blank po drugiej stronie. Funkcjonalnie sprawia że to jest do wywalenia, nie spełnia żadnej funkcji przócz imiennej.

Fajne rzeczy ale i fakapy w jednym. Tyle co do tego co na pierwszy rzut oka.

Poza tym - jest bardzo oldskulowy vibe, bardzo to ładnie się zapowiada, tylko jakoś sproxować tą komiczną gargantuiczność planszetek...
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1409 times

Re: The Isofarian Guard (Eric Bittermann, Sean Craten, David Yanchick)

Post autor: Mr_Fisq »

tommyray pisze: 28 wrz 2023, 09:26 Poza tym - jest bardzo oldskulowy vibe, bardzo to ładnie się zapowiada, tylko jakoś sproxować tą komiczną gargantuiczność planszetek...
Jak szacujesz "stołożerność"? 160x80? Dwa razy tyle?
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
tommyray
Posty: 1286
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 404 times
Been thanked: 542 times
Kontakt:

Re: The Isofarian Guard (Eric Bittermann, Sean Craten, David Yanchick)

Post autor: tommyray »

Mr_Fisq pisze: 28 wrz 2023, 09:35
tommyray pisze: 28 wrz 2023, 09:26 Poza tym - jest bardzo oldskulowy vibe, bardzo to ładnie się zapowiada, tylko jakoś sproxować tą komiczną gargantuiczność planszetek...
Jak szacujesz "stołożerność"? 160x80? Dwa razy tyle?
Bez sproxowania plansz to minimum 200x80
Plansza to 77x51
Planszetki jednego gracza 50x34
Plus miejsce na worki, karty, jakieś plastikowe znaczniki.

A jeszcze plansze wrogów czyli 22x32 nawet razy 4
No bezsens jakiego nie widziałem nigdy.
Dhel
Posty: 694
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 457 times
Been thanked: 388 times

Re: The Isofarian Guard (Eric Bittermann, Sean Craten, David Yanchick)

Post autor: Dhel »

Dzięki wielkie!! Zastanawiałem się nad tą grą ale właśnie mnie z niej wyleczyłeś. Nie znoszę jak gra nie szanuje miejsca na stole. I w szafie, wielkość tego pudła od początku mnie zniechęcała.
tommyray
Posty: 1286
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 404 times
Been thanked: 542 times
Kontakt:

Re: The Isofarian Guard (Eric Bittermann, Sean Craten, David Yanchick)

Post autor: tommyray »

Dhel pisze: 28 wrz 2023, 10:54 Dzięki wielkie!! Zastanawiałem się nad tą grą ale właśnie mnie z niej wyleczyłeś. Nie znoszę jak gra nie szanuje miejsca na stole. I w szafie, wielkość tego pudła od początku mnie zniechęcała.
Nieeeeeee :D bo wyjdzie, że ja tylko krytykuje i odstręczam innych od zakupów...
Na czuja to może być super tytuł ale planszetki do wywalenia i zastąpienia czymś innym, zrobię fotkę żeby to jakoś pokazać.

Zamiast 50x34 można na postać przeznaczyć 20x30 albo i mniej.

Obrazek
ODPOWIEDZ