Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: [sprzedam] Dominion - nowość z Essen

Post autor: Sztefan »

yosz pisze:
Mam taką wątpliwość właśnie o której wspominają Valmont i Ja_n: czy to nie jest tak, że ciągnie się te karty, kupuje na to nas stać przy czym wybierając ewentualnie z 2 czy trzech kart o tej same wartości?

(...) Nielubiany przez Was RFtG ma tę przewagę że jest więcej różnorodnych kart i mogę bardziej dostosowywać się do tego co mam na ręku / rękę do tego co chcę zrobić. Czy grając w Dominion macie np założenia, ok to będę grał na Milicję żeby uszczuplać ręce przeciwników i na Market żeby ciągnąć karty, mieć dodatkowe akcje? (pytam się a nie czepiam ;) ). Poza tym zdaję sobie sprawę że RFtG i Dominion to dwie różne gry.
To chyba nie do końca tak. Przede wszystkim Dominion tak jak każda karcianka niekolekcjonerska formalnie, ale kolekcjonerska duchowo ;) polega na konstuowaniu komba dającego wygraną. Tyle, że w Dominion dochodzi jeszcze jeden aspekt. Naszą talię budujemy dopiero w trakcie gry. Karty, które mamy w talii będą nam się cały czas trafiały. W przeciwieństwie do RftG wszystkie karty są od razu dostępne na stole. Także wydaje mi się, że to w Dominio łatwiej grac według z góry założonej strategii.

Z budową talii nie jest tak prosto. Generalnie im więcej kart w talii, tym bardziej będzie ona rozwodniona. W sensie każda karta będzie mniej znaczyła. W związku z tym nie można kupowac wszystko jak leci, tylko trzeba o robić według planu. Wybierając tylko te karty, które są nam rzeczywiście potrzebne. I to w odpowiednich ilościach. Tyle, że to nie wszystko. Musimy mieć dochód. Trzeba kupowac monety 2 i 3 (ewentualnei zamieniać np. kopalnią). Tylko jak będziemy kupować same monety, to nie zdążymy potem stworzyć jakiś sensowny silnik. Czyli generalnie trzeba znaleść złoty środek między kartami a monetami. A przecież są jeszcze punkty zwycięstwa ;) Niby to o nie walczymy, ale jak zaczniemy je zbierac za szybko, to zawalimy sobie niepotrzebjie talie. Jak będziemy czekać za długo, to nie zdążymy.

Generalnie gra ma wyraźnie charakter karcianki kolekcjonerskiej. Nie każdemu musi się to podobać. Mi gra bardzo przypadła do gustu. Choć też bez przesady. Jakaś super hiper to też nie jest. Jak dla mnie Race for the Galaxy jest zdecydowanie fajniejszy.

Plusem Dominion jest na pewno jej szybkość. w piątek partie trwały po 25 minut, a podobno graliśmy minimalnie źle (część kart służy za znaczniki, w sensie w samej grze powinno ich być ciut mniej), także może partie będą trwały z 20 minut. Tylko jeszcze bardziej niż w Rftg trzeba mieć zaufanie do innych graczy. Jak ktoś chce oszukiwac, to przy mega szybkim graniu nie wychwycimy wszystkie zagrywki.

Zastanawiam sie jednak, czy Dominion nie ma jednego problemu. Jak odkryjemy, że karty się mocno kombują, to możemy w wielu grach próbować grać dokładnie tak samo. Niby gramy z losowymi kartami, ale jest ich tylko 25. Nie znowu aż tak dużo. No i gdzieś tam powyżej ktoś pisał, że był złodziej, ale nie było obrony. Czy w stytacji gdy jest w grze karta agresywna, a nie ma defensywnej, czy wtedy wybór się nie zawęża. W sensie wtedy trzeba brac taką ostrą kartę?

Także Dominion wydaje się całkime przyjemną grą, choć nie widze tu aż takiej frajdy jak w RftG. Tak, wiem, to różne gry. Różne pod względem mechaniki, ale jedna i druga to karcianka niekolekcjonerska (? ;) o charakterze karcianki kolekcjonerskiej.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: yosz »

Dzięki Sztefan za wyczerpujące wyjaśnienia :)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: [sprzedam] Dominion - nowość z Essen

Post autor: Pancho »

Sztefan pisze:Tyle, że to nie wszystko. Musimy mieć dochód. Trzeba kupowac monety 2 i 3 (ewentualnei zamieniać np. kopalnią). Tylko jak będziemy kupować same monety, to nie zdążymy potem stworzyć jakiś sensowny silnik.
No właśnie sympatia do tej gry wzrasta jeszcze bardziej po kilku rozgrywkach. Powyżej wymieniłeś pewną strategię, która istnieje przy podstawowym rozdaniu kart (tym zalecanym dla pierwszej styczności z grą). Okazuje się, że w innym losowaniu kart do rozgrywki ta strategia jest nic nie warta. Czasami o całej strategii, sposobie rozgrywania partii decyduje jeden typ karty. Przykład:

Wylosowały nam się bardzo agresywne i dostarczające interakcji karty: Milicja, Złodziej i Wiedźma. Co najważniejsze w zestawie była Wioska (m.in +2 akcje). Rozgrywka była masakryczna, ludzie kupowali kartę Złodzieja i na masę kradli sobie pieniądze. Nikt nie kupował 2 czy 3, bo było za duże ryzyko, że ktoś im je ukradnie. Do tego pojawiały się ciągle Wiedźmy, które dokładały ujemne punkty. Trzeba było sprawnie kombinować, cwaniakować, żeby chociaż uzbierać/uciułać 5 monet na te 3 punkty zwycięstwa. Ostatecznie rozgrywka skończyła się minimalnymi wynikami punktowymi. Zwycięzca miał 9 punktów, najbardziej przegrany 3. Świetna partia.

Za chwilę drugie rozdanie losowe. Tym razem znowu była Wiedźma oraz Złodziej. Niby podobne rozdanie, a jednocześnie kompletnie inne, bo brakowało Wioski. Wszyscy początkowo rzuci się na kartę Złodzieja, ale co z tego jak teraz są nic nie warci. Złodziej działał świetnie w połączeniu z Wioską, a w momencie gdy musisz zmarnować akcje, żeby zdobyć marne złoto to przestał być tak atrakcyjny. Rozgrywka kompletnie zmieniła swój przebieg i coś innego prowadziła do walki o punkty.

Tyle jeżeli chodzi o różnorodność partii oraz strategii.
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1177
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 274 times

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: siepu »

Cóż, ja oceniłem Dominion na 6,5, ale okazuje się, że na BSW zagrałem już ponad 20 partii, a zdarzyło mi się grać z ludźmi, którzy tych partii mają ponad 100. To tyle na temat powtarzalności ;) Zresztą gra sprawia wrażenie bardzo porządnie testowanej i wszystko kręci się jak należy. A ocena pewnie pójdzie w górę, bo z każdą grą widać coraz więcej ciekawych zależności. Ba, pojawia się nawet interakcja (choć póki co ogarniam tylko w wersji dwuosobowej).
Awatar użytkownika
LostLukas
Posty: 215
Rejestracja: 31 sie 2007, 22:17
Lokalizacja: Karpacz

Re: [sprzedam] Dominion - nowość z Essen

Post autor: LostLukas »

yosz pisze: Mam nadzieję, że będę sam to mógł niedługo zweryfikować.
Dominiona można spróbować na BSW. Po przeczytaniu instrukcji można grać, interfejs (jak na BSW) jest wyjątkowo przyjazny.
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: [sprzedam] Dominion - nowość z Essen

Post autor: Sztefan »

Pancho pisze: Ostatecznie rozgrywka skończyła się minimalnymi wynikami punktowymi. Zwycięzca miał 9 punktów, najbardziej przegrany 3. Świetna partia.
Fajnie, czyli 1PZ może się nawet przydać. Zastanawia mnie jednak cały czas po co są momety 1. Przecież ich się zupełnie nie opłaca kupować. Czy jest jakaś karta (układ kart), który to zmienia?

siepu pisze:ale okazuje się, że na BSW zagrałem już ponad 20 partii,
LostLukas pisze:
Dominiona można spróbować na BSW. Po przeczytaniu instrukcji można grać, interfejs (jak na BSW) jest wyjątkowo przyjazny.
Dlaczego piszecie o grach komputerowych. :twisted: To forum planszówkowe jest
:wink:
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: [sprzedam] Dominion - nowość z Essen

Post autor: Pancho »

Sztefan pisze:Fajnie, czyli 1PZ może się nawet przydać. Zastanawia mnie jednak cały czas po co są momety 1. Przecież ich się zupełnie nie opłaca kupować. Czy jest jakaś karta (układ kart), który to zmienia?
No właśnie złodziej często powoduje, że moneta 1 zaczyna być kupowana. Głównie dlatego, że złodziej ci ją zabiera i trzeba jakoś przywrócić sobie braki gotówki w talii, a nie stać cię jeszcze na 2 i 3.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 298 times
Been thanked: 97 times

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: MataDor »

Może mi ktoś powiedzieć jakiej wielkości są karty do Dominiona? bo wolę odrazu kupić koszulki, gdyż czuję że gra będzie miała u mnie powodzenie podobne do RftG, czyli ogromne :) Miło by było jak by ich wielkość pokrywała się z tymi do Race'a...
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: ja_n »

Moim zdaniem koszulkowanie tych kart nie ma sensu. O ile tylko będziesz w miarę często używał wszystkich decków żeby karty się równo zużywały. Będą zajechane - i co z tego? Dostaczą mnóstwo zabawy w kolejnych rozgrywkach, jeśli uznasz że nie możesz już na nie patrzeć - kupisz sobie nowe pudełko i tyle. Talię się tak często tasuje i gra jest tak szybka, że koszulki zepsują połowę zabawy.

Zalety koszulek tutaj mogą być tylko dwie - jeśli planujesz kupować dodatki i nie chcesz żeby nowe karty się wyraźnie odcinały od starych, no i koszulki zakryją te ohydne rewersy na kartach ;-).
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 298 times
Been thanked: 97 times

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: MataDor »

W RftG dobijam właśnie do 300 rozgrywki. Gdybym nie zakoszulkował tych kart to pewnie już z 2 razy kupował bym nówkę Race'a bo nie lubie grać brudnymi, tłustymi i wymiętoszonymi kartami. Wiem że granie w koszulkach to niestety nie ta sama przyjemność co granie bez, ale coś za coś... no i pieniędzy też szkoda.
Co do tasowania to przyznam że w koszulkach Ultra Pro Silver robi się to wyśmienicie sprawnie i nie ma z tym żadnych problemów.
Czyli rozumiem że rozmiar kart Dominiona jest taki sam jak do Race'a?
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: ja_n »

MataDor pisze:Czyli rozumiem że rozmiar kart Dominiona jest taki sam jak do Race'a?
Nikt nic takiego nie napisał na razie. Ja nie mam pojęcia, w obie gry grałem dotąd dwa razy (w Race'a dawno) i żadnej z nich nie mam.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: Pancho »

bazik jak się pojawi to zda pewnie dokładną relację. Kupił koszulki, nowe pudełko i szczegółowo śledził temat pakowania kart od Dominion w koszulki.
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: FormatC »

z tego, co piszecie wynika, ze ta gra jest swietna! :) (no dobrze, moze przesadzam z tym optymizmem, ale jak przeczytalam opis na BGG, to od razu sie zakochalam... :oops: ) Nie wiecie moze, kiedy bedzie mozna ja kupic w Polsce? <tuptup> :)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: yosz »

Co do rozmiaru kart:

Na bgg znalazłem ten wątek: http://www.boardgamegeek.com/thread/339118 - 91x59 (Dominion) vs 92x66 (standard)
karty są węższe - bez zgrzewarki się nie obejdzie :| (podobno ten sam rozmiar co Agricola)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: draco »

Karty są formatu Yu-Gi-Oh. Koszulki do nich można kupić bez problemu.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: Filippos »

Draco a czy gra jest może już u was w sklepie?
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: yosz »

draco pisze:Karty są formatu Yu-Gi-Oh. Koszulki do nich można kupić bez problemu.
no właśnie nie Yu-Gi-Oh - rożnica jest wprawdznie niewielka. 89x62 (yu-gi-oh) vs 91x59 (Dominion) - opieram się na BGG. W szerokości nie ma problemu, a na wysokośc po prostu mogą być akurat
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: BloodyBaron »

Na wstępie skrobnę, że nie grałem w Dominion - niemniej jednak dość wnikliwie czytałem komentarze dotyczące gry naśladującą mechaniką jeden z mechanizmów jednej z moich ulubionych karcianek - Catan Card Game.

Sądząc jednak z waszych wrażeń sądząc - przereklamowane to okrutnie :)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: jax »

BloodyBaron pisze:Na wstępie skrobnę, że nie grałem w Dominion - niemniej jednak dość wnikliwie czytałem komentarze dotyczące gry naśladującą mechaniką jeden z mechanizmów jednej z moich ulubionych karcianek - Catan Card Game.
O jakim naśladowanym mechanizmie piszesz?
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: Filippos »

jax pisze: O jakim naśladowanym mechanizmie piszesz?
Że obydwie są grami karcianymi :?: :wink:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Dominion

Post autor: ragozd »

Wydzielone z wątku spotkań warszawskich, po słusznej uwadze Valmonta. /geko
Geko pisze:

Dominion
ale na razie jakoś mnie to wszystko za bardzo nie rajcuje. Ot, dobieramy karty, wykonujemy akcję, kupujemy następne karty, odrzucamy resztę kart z ręki i dobieramy kolejne pięć. W efekcie nasz stos szybko się kończy i trzeba go często przetasowywać.
jakbym czytal Trzewika o Agricoli ;) Dla mnie Dominion to najlepsza gra wogole w ogole (z kilkoma innymi ex-eqo). W swej kategorii lepsza od Razzia!
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Pancho »

Tak, Radek należy do kolejnych zarażonych. Bójcie się niewierni, Dominion 21 na BGG :P Zaraz się zacznie: "Ale ten BGG niewiarygodny!" :lol:
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: mst »

A ja przez ostatnie 4 dni miałem okazję bliżej przyglądnąć się fenomenowi Dominion. Widziałem jak zakochują się w nim zarówno fanatyczni gracze z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem jak i ludzie chłodno przyglądający się z boku objawom planszówkowej pasji (czyt.moja żona, która zagrała w tym czasie ok.20 partii). :shock:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

domin

Post autor: Geko »

ragozd pisze:
Geko pisze:

Dominion
ale na razie jakoś mnie to wszystko za bardzo nie rajcuje. Ot, dobieramy karty, wykonujemy akcję, kupujemy następne karty, odrzucamy resztę kart z ręki i dobieramy kolejne pięć. W efekcie nasz stos szybko się kończy i trzeba go często przetasowywać.
jakbym czytal Trzewika o Agricoli ;) Dla mnie Dominion to najlepsza gra wogole w ogole (z kilkoma innymi ex-eqo). W swej kategorii lepsza od Razzia!
Czekasz aż napiszę, że majtamy kartuszkami w te i we wte, kartuszki ode mnie, kartuszki do mnie, co dwie, trzy rundy tasujemy nasze kartuszki a na końcu sprawdzamy kto najlepiej majtał... kartuszkami? I że to tysiąc pięćset ósma gra karciana, gdzie zagrywamy karty, zbieramy je ze stołu, tasujemy i znowu zagrywamy? Nie, nie napiszę tak.
Ale faktycznie nie czuję zachwytu Dominionem, choć mogę zagrać bez większego marudzenia. Ba, nawet nie rozumiem co w tej grze widzą miłośnicy ciężkich i mózgożernych tytułów. Coż, tym razem to ja jestem w mniejszości (Sprite) a Wy jesteście pragnienie :twisted: A może to te karty są czymś nasączone, a ja trzymam je zbyt daleko od nosa i stąd mój brak zachwytu? :wink:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Pancho »

mst pisze:A ja przez ostatnie 4 dni miałem okazję bliżej przyglądnąć się fenomenowi Dominion. Widziałem jak zakochują się w nim zarówno fanatyczni gracze z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem jak i ludzie chłodno przyglądający się z boku objawom planszówkowej pasji (czyt.moja żona, która zagrała w tym czasie ok.20 partii). :shock:
Na wyjeździe nazwaliśmy to Dominion Madness. "Koniec... to co kolejna partia? Oczywiście!" i tak kilka z rzędu.
ODPOWIEDZ