Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: Dominion

Post autor: ernin »

Ciekawe czy po polsku cokolwiek w tym roku się pojawi nowego. I czy nadal będą dodatki wydawane przez wspieraczki? Wspieram.to na razie mają zablokowane ale może jakoś inaczej? Chociaż po tylu udanych kampaniach dominiona może już są wstanie sami wydać w całości bo już wiedzą, że się sprzeda i zwróci gra.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Z tego co wiem, wszystko zależy od RGG - czy planuje druk. Wydawcy lokalni (w sensie wydawcy wersji językowych) sami o tym nie decydują.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4630
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Dominion

Post autor: warlock »

Ja tam w pierwszej kolejności chcę stare dodatki po polsku ;).
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Dominion

Post autor: Leser »

Mam nadzieję, że Nocturn był tylko wypadkiem przy pracy, a nie zwiastunem braku pomysłów, czy też wypalenia Donalda. Kupić, na pewno kupię, ale nie czekam jak na szpilkach, jak bywało wcześniej przed zapowiedziami dodatków.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion

Post autor: kozz84 »

Jaki tam wypadek. Alchemy był wypadkiem, Nocturne był całkiem, całkiem.

Z informacji z forum dodatek ten ma się ukazać w październiku i ma być mniej skomplikowany od Nocturne.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Dominion

Post autor: Leser »

Alchemia z kilku względów świetna nie była i wiele do świata Dominiona nie wniosła, ale nie jestem w stanie czepić się zastosowanych w niej mechanik. Poza kartą transmute, która nadaje się najwyżej na zakładkę do książki, wszystko tu działa. Problemem było raczej zrobienie małego dodatku wprowadzającego mechanikę, która dużo lepiej by się sprawdzała przy dużej liczbie kart z niej korzystających.

Natomiast boony i hexy w Nocturnie to po pierwsze festiwal całkowicie zbędnej losowości, po drugie masa żmudnej, męczącej, przedłużającej rozgrywkę obsługi gry. Mechanika night na papierze w porządku, ale w praktyce za cenę dodatkowych zasad i elementów, o których trzeba pamiętać w trakcie gry, wnosi bardzo niewiele. Dla mnie zdecydowanie największa wtopa w serii, tym bardziej przykra, że wydana po świetnym Empires.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion

Post autor: kozz84 »

Najlepsze co wnosi Nocturne to karty spadku, które zmieniają początkowe miedziaki. Cześć z nich potrafi całkowicie zmienić grę. Boon i Hex osobiście lubię, ale grałem głównie online i tam nie przedłuża za bardzo gry.

Jedynie nie wiem co sądzić o kartach Nocy. Nowa faza gry nie zmiana aż tak gry i podobny efekt można uzyskać dodając do każdej karty +action.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Dominion

Post autor: Leser »

Co do Heirloomów, to pełna zgoda. Są bardzo fajne.
Zagraj kiedyś w "analogową" wersję, to zobaczysz, o czym mówię z tą obsługą gry ;)
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Dominion

Post autor: Fiacik »

Czuję, że coś ominąłem. Nie mam żadnego konkretnego deckbuildera w kolekcji, wkrótce dołączy Aeon's End. Czy z perspektywy czasu warto zainteresować się jeszcze staruszkiem czy szukać coś wsród nowyszych tytułów?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3357
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Dominion

Post autor: seki »

Wg mnie warto. Praktycznie lubię wszystkie gry z tą mechaniką ale Dominion jest dla mnie w ich czołówce ze względu na różnorodność partii i różnorodność możliwych do wykonania akcji. Jest ciekawie i wymagająco bo trzeba zawsze dostosować strategię do nowego zestawu kart. Tam gdzie jest zmienny rynek strategia ma mniejsze znaczenie a tutaj rynek po setupie jest stały co czyni grę bardziej strategiczną od wielu jej konkurentów. Ja nie czuję jakiegoś zestarzenia się tej gry. Wadą jest na pewno niewielka interakcja między graczami więc musisz wiedzieć przed zakupem czy jej wymagasz czy niekoniecznie.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion

Post autor: kozz84 »

Dominion w moich oczach nadal jest królem deckbuilding-ów. Jedyne do czego można się przyczepić to grafiki (design kart), ale poza tym gra jest najlepsza w swojej klasie.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Games Factory- plany wydawnicze

Post autor: morris »

ENDryu pisze: 04 wrz 2018, 12:12
morris pisze: 03 wrz 2018, 19:50 W razie gdybyś chciał sobie wydrukować wkładkę z alfabetycznym porządkiem kart (wiele razy już zwracałem im na to uwagę, ale uparli się na sortowanie po kosztach), to mam zrobione wkładki dla wszystkich rozszerzeń - wprawdzie po angielsku, ale zrobienie z tego polskiej wersji to żaden problem.
Chodzi o ten kawałek kartki na środku wypraski z info w której przegródce są jakie karty królestwa? Jesli tak, to ja poproszę takie pliki alfabetyczne do wszystkiego co zostało wydane po polsku (Róg Obfitości również) :D
Proszę :) (zajęło mi trochę dłużej niż myślałem)
https://www.dropbox.com/s/ll8hy8p96aytb ... 1.pdf?dl=0

PDF zawiera 3 strony. Pierwsze dwie wkładki to pierwsze edycje Dominion i Intrygi. Następnie jest Dominion II Edycja, Przystań, Złoty wiek, Róg obfitości i Imperium. Karty sortowane alfabetycznie - oprócz niektórych wyjątków, typu Miedziaki, Srebrniki, Złoto, Klątwa i Posiadłość - bo te mają trochę szersze otwory w wyprasce i musiały zostać na oryginalnych pozycjach.

EDIT: link do nowszej wersji
Ostatnio zmieniony 17 wrz 2018, 20:29 przez morris, łącznie zmieniany 1 raz.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: Dominion

Post autor: ENDryu »

Nie wiem jak to sie stało, bo byłem święcie przekonany, że dziękowałem za pliki... W kazdym razie nadrabiam i pięknie dziękuję, świetna robota! :)

Edit: właśnie przymierzylem Imperium i Róg Obfitości i chyba coś źle wydrukowalem, bo niestety nie spasowalo się i brakuje ze 2 cm, zeby przykrylo stare, co skutkuje tym, ze dolna połówka sie rozjechala :(
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Dziękowałeś, ale w innym wątku (poprosiłem o przeniesienie tego posta po prostu do tego wątku), spoko :)

Albo źle wydrukowałeś (włączone skalowanie?) albo odwrotnie wkładasz do pudełka.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: Dominion

Post autor: ENDryu »

wkladam tak, jak mialem standardowo w pudelku, ale sam pasek jest za krotki, wiec chyba musze druknac ponownie bez marginesow, czy cos takiego ;)
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Lekko zaktualizowałem plik (nowy link powyżej), nieznacznie poprzesuwałem etykiety, ujednoliciłem rozstaw - w sensie że jest taki sam na Dominion, jak i na Intrydze, Przystani itp. (Imperium i Róg obfitości jednakże mają inne rozstawy niż pozostałe rozszerzenia). Zmieniłem kolor Krajobrazów i Zdarzeń - teraz nie powinny być takie ciemne. Wysokości wkładek nie zmieniałem. Każda ma rozmiar 6cm x 27,4cm

Taki feature - w pliku PDF są warstwy, które można wyłączać i włączać. Zrobiłem dwie warstwy tła - czarną i białą-z-szarą-ramką. Jak kto woli.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: Dominion

Post autor: ENDryu »

No nie, a ja właśnie wydrukowałem dzisiaj bez marginesow i przymierzylem, ze teraz pasuje.... A tu trzeba nowsza wersje drukować :lol:
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Dominion - Renaissance

Post autor: morris »

Donald X. Vaccarino puścił w świat pierwszy "przeciek" z zawartości najnowszego rozszerzenia: http://www.dominion.przystanekplanszowk ... nce#Teaser

Od jutra (w zasadzie to już od dzisiaj ;-) ) przez 5 dni będzie prezentacja kilku kart / nowej mechaniki czy co tam DXV postanowił ujawnić przed premierą.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion - Renaissance

Post autor: morris »

M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4630
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Dominion

Post autor: warlock »

Proste, interesujące, o pasującym do Dominiona temacie. Jestem więcej niż zainteresowany tym dodatkiem ;). Przy czym przestałem wierzyć w kontynuację serii Dominion po polsku...
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion - Renaissance

Post autor: morris »

Hmmm...
Academy, Acting Troupe, Barracks, Border Guard, Canal, Capitalism, Cargo Ship, Cathedral, Citadel, City Gate, Crop Rotation, Ducat, Exploration, Fair, Flag, Flag Bearer, Fleet, Guildhall, Hideout, Horn, Improve, Innovation, Inventor, Key, Lackeys, Lantern, Old Witch, Pageant, Patron, Piazza, Recruiter, Research, Road Network, Scepter, Sculptor, Sewers, Silk Merchant, Silos, Sinister Plot, Spices, Star Chart, Swashbuckler, Treasure Chest, Treasurer, Villain
Ciekawe czy to są prawdziwe nazwy pozostałych kart... ;-)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion - Renaissance

Post autor: morris »

Druga porcja nowych kart oraz nowy element mechaniki - http://www.dominion.przystanekplanszowk ... eview_.232
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion

Post autor: kozz84 »

Warto też dodać, że we wszystkie nowe karty można zagrać legalnie i za darmo na dominion.games
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Dominion

Post autor: wirusman »

Dominion giń :) niektóre sprawy trzeba zakopać z godnością.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion

Post autor: kozz84 »

Bluźnisz :) Dominiona nigdy nie jest za mało.
ODPOWIEDZ