Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: ragozd »

Ryslaw - takie rzeczy zauwazam - naprawde :)
Granie na ogrody to rozrzedzanie talii. Czyni ja slabsza. Branie darmowych kart jednoznacznie wskazuje na taka taktyke, i wyciaganie wnioskow przy grze gdzie inni gracze tego niezauwazyli uwazam za malo trafione :) Jak grac z ogrodami kiedy widze ze przeciwnik sie do nich przymierza - wiem. kto chce - chetnie go do tego przekonam przy stole :P
Pancho - z najwieksza przyjemnoscia bym sie przejechal - ale to nie bedzie dla nikogo latwe :P Niestandardowych strategii sie nie boje - uwazam tylko na te wydajne :P
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: Ryslaw »

ragozd pisze:Ryslaw - takie rzeczy zauwazam - naprawde :)
:P
Ok :)

Po prostu wspomniałeś o tym w takim sposób, iż myślałem, że przypadkowo Ci umknęło. :)

A co do "rozwodnienia" talii - wszystkiemu można zaradzić. Karty takie jak Adventurer czy Library plus wszelakie "przewijacze" w rodzaju Smithy pomagają uporać się z tą przypadłością.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: mst »

ragozd pisze:Granie na ogrody to rozrzedzanie talii. Czyni ja slabsza.
Oczywiście, podobnie jak kupowanie VP - ale jeśli nie zaczniesz kupować VP to nie masz szans na wygraną. Poza tym czasami nie da się odpowiednio szybko lub nawet w ogóle uczynić talii megaefektywną - czasami się udaje: miałem taka partię (minimalnie wygraną :) ) gdzie zdołałem pozbyć się 9 z 10 otrzymanych na początku kart.
ragozd pisze: Branie darmowych kart jednoznacznie wskazuje na taka taktyke, i wyciaganie wnioskow przy grze gdzie inni gracze tego niezauwazyli uwazam za malo trafione :)
Zależnie od zestawu kart to nie zawsze jest tak oczywiste. :)
ragozd pisze: Jak grac z ogrodami kiedy widze ze przeciwnik sie do nich przymierza - wiem. kto chce - chetnie go do tego przekonam przy stole :P
Bardzo chętnie zmierzę się z Tobą, z Ogrodami lub bez, na Pionku. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: Pancho »

mst pisze:Bardzo chętnie zmierzę się z Tobą, z Ogrodami lub bez, na Pionku. :)
Pewnie, utrzyj mu nosa :) Wygrał parę razy i się napina. Kubeł zimnej wody dobrze mu zrobi :P
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: bazik »

ragozd pisze: Granie na ogrody to rozrzedzanie talii. Czyni ja slabsza. Branie darmowych kart jednoznacznie wskazuje na taka taktyke
oj ragozd ragozd. mialem gre z moneylender-em gdzie bralem darmowe miedziaki zeby bylo czym nakarmic moneylendera... gdzie to jednoznaczne wskazywania na ogrody?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: mst »

He, he ja też wygrałem 4 z pierwszych moich 5 partii ale później dwie porażki (w tych dwóch ostatnich grała moja żona więc było trudniej :wink: ). Swoją drogą ciekawe czy po Pitchcarze Dominion będzie kolejną grą, w którą uruchomione zostaną regionalne rozgrywki. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: wc »

mst pisze: Ogrody dały mi w tej partii 36 punktów (9 Ogrodów, 48 kart - nie dobiłem do 50 bo zostałem kilkakrotnie okradziony), a w sumie 57 punktów, 16 punktów przewagi na drugim uikiem i bardzo zdecydowane zwycięstwo. :)
Ja w kwestii formalnej - pamiętam tę partię doskonale - bo faktycznie wszyscy pozostali patrzyli jak sobie zbierasz te ogrody. Marcin z 12 sztuk zgarnął 8, ja 3 a bazik 1. A uiek jakoś nie miał na nie ochoty mimo że wyzywałem go od łosi i apelowałem do jakiegoś podłączenia się w odbieranie ogrodów Marcinowi. I - drogi mst - 2 miejsce miałem ja, a uiek był ostatni :wink:
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: mst »

wc pisze:I - drogi mst - 2 miejsce miałem ja, a uiek był ostatni :wink:
A to przepraszam. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: Don Simon »

mst pisze:Swoją drogą ciekawe czy po Pitchcarze Dominion będzie kolejną grą, w którą uruchomione zostaną regionalne rozgrywki. :)
Byloby to o tyle ciekawsze, ze mogli bysmy losowac zestawy kart i cala Polska gralaby z wykorzystaniem tych samych zestawow. Latwo by bylo porownywac wyniki.

W sumie taki szybki turniej moznaby przeprowadzic na najblizszym Pionku ;-).
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: Valmont »

wc pisze: I - drogi mst - 2 miejsce miałem ja, a uiek był ostatni :wink:
I o co tyle rabanu? Każde poza pierwszym to porażka - czy jest się sens kłócić, kto jest większym przegranym? 8)

Wracając do ogrodów, nie widzę za bardzo sensu w argumentacji ragozda. Tylko raz udało mi się wygrać na samych 6VP - zebrałem chyba 7 przy trzech graczach, ale gracze musieli byc słabi skoro na to pozwolili. Tak więc 3Vp także trzeba zbierać - a primo ogród daje co najmniej 3 punkty, czyli tyle samo co Duchy - a potencjalnie nawet więcej, przy większej ilości zebranych kart, a secundo kosztuje o jeden mniej 4 vs 5, co też czasem decyduje o możliwości zakupu.
Wpieriod! - niekoniecznie efektywnie, ale efektownie.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: mst »

Don Simon pisze:W sumie taki szybki turniej moznaby przeprowadzic na najblizszym Pionku ;-).
No to już wiemy, że po bardzo udanych warsztatach Through the Ages poprowadzisz w Gliwicach warsztaty Dominion. :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: ragozd »

bazik pisze:
ragozd pisze: Granie na ogrody to rozrzedzanie talii. Czyni ja slabsza. Branie darmowych kart jednoznacznie wskazuje na taka taktyke
oj ragozd ragozd. mialem gre z moneylender-em gdzie bralem darmowe miedziaki zeby bylo czym nakarmic moneylendera... gdzie to jednoznaczne wskazywania na ogrody?
Oj bazik - czepiasz sie skrotow myslowych :P przy kombinacji tych kart widac przeciez czy gracz bierze moneylender. Napychanie sie 1 bez brania szybko moneylender jest dla mnie jednoznaczne - albo beda ogrody, albo gracz zbyt pozno wezmie moneylender. W obu wypadkach przeciwdzialanie jest identyczne :)

mst - jestesmy wiec umowieni na Dominion - rekawica przyjeta ;) ktos jeszcze dolaczy?
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: Don Simon »

mst pisze: No to już wiemy, że po bardzo udanych warsztatach Through the Ages poprowadzisz w Gliwicach warsztaty Dominion. :wink:
Pomysl do rozwazenia, ale cos mi tutaj praca zaczyna wchodzic w parade :evil:
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: ragozd »

Valmont pisze: Wracając do ogrodów, nie widzę za bardzo sensu w argumentacji ragozda. Tylko raz udało mi się wygrać na samych 6VP - zebrałem chyba 7 przy trzech graczach, ale gracze musieli byc słabi skoro na to pozwolili. Tak więc 3Vp także trzeba zbierać - a primo ogród daje co najmniej 3 punkty, czyli tyle samo co Duchy - a potencjalnie nawet więcej, przy większej ilości zebranych kart, a secundo kosztuje o jeden mniej 4 vs 5, co też czasem decyduje o możliwości zakupu.
Dlatego tez ogrody jest karta, ktora warto miec, a juz na pewno nie dopuscic by przeciwnik mial ja wiecej niz 1 od siebie. Tym samy taktyka "na ogrody" ma tyle samo sensu jak liczenie, ze sie w szachach wygra w 3 posuniec. Niby mozna, tylko co z tego?
Mnogosc kombinacji nie pozwala by wogole a jakich taktykach mowic w szczegole, nawet wartosc kart sie zmienia radykalnie w odniesieniu do innych z kombinacji.
Rownie wazne jest obserwowanie, co robi przeciwnik, zwlaszcza w bardziej interaktywnych kombinacjach. Innymi slowy - glownie gra role elastycznosc myslenia i jednak doswiadczenie.
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: Valmont »

Dzisiaj na BSW na dwóch graczy widziałem zastosowanie taktyki ogrodniczej :D Nieskuteczne zastosowanie. Z uwagi zapewne na obecność specyficzną talię (Laboratorium, Market, Złodziej, bez Moata) przeciwnik zdecydował się na nieinwestowanie w większe nominały, natomiast pojechać w ogrody (kupując je i wciągając Warsztatem). Dałem mu wciągnąć 8 ogrodów, samemu biorąc 2. Jednakże skupiłem się na stworzeniu bazy inwestycyjnej (mimo złodzieja) i zdobyłem wszystkie 8 kart 6VP. Partia trwała stosunkowo długo i obaj skończyliśmy z taliami około 50-kartowymi (masa 1-groszówek), a ostateczny wynik to 64 vs 49.
Wpieriod! - niekoniecznie efektywnie, ale efektownie.
Awatar użytkownika
rokter
Posty: 858
Rejestracja: 02 mar 2005, 14:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: rokter »

dominion w wargamerze za 99,95 zł:

http://www.wargamer.pl/index.php?id=12769
zagraj w najlepsze planszówki w Poznaniu (każdy poniedziałek od 18.00 do 24.00; klub Alibi - Al.Niepodległości 8 (wejście od Taylora): http://www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: mst »

Radku, z drugą częścią twojej wypowiedzi chętnie się zgodzę - modyfikacja swoich planów na podstawie tego co robią przeciwnicy jest kluczowa. Mnogość kombinacji powoduje, że także wstępna ocena zestawu i dobór strategii poczatkowej jest b.ważny, a jestem przekonany, że przy wielu zestawach trudno wskazać optymalną.
Nie mam jeszcze doświadczeń z rozgrywek 2-osobowych ale w 3/4-osobowej rozgrywce ściganie się z kimś kto zaczął brać Ogrody może przynieść opłakany skutek (np.jeśli pozostali gracze błyskawicznie wykupią 3 rodzaje kart). :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: mst »

rokter pisze:dominion w wargamerze za 99,95 zł:

http://www.wargamer.pl/index.php?id=12769
Tyle, że niemiecki.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: Pancho »

Valmont, jak się ma to:
"After 1 game. It does not get to me. Simple luck based card game pretending to be somewhat deeper. Verified to 6 after the second play. However I wonder if it will get boring after more plays."

Do tego:
"Plays: 22"

Pokuta czy nudy w robocie? :D
torquemada
Posty: 102
Rejestracja: 06 wrz 2004, 19:18
Kontakt:

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: torquemada »

Don Simon pisze:
Tommy pisze: Słyszałem, że gra jest dostępna za 30USD dlatego standardowo dziwi mnie cena w H. za bodajże 140pln......
W Essen kosztowala 30 EUR, wiec 140 PLN jest tylko troche wiecej.

Za 30 USD pewnie mozna kupic w USA, ale jeszcze musisz dodac koszt przesylki...
Cena w Hobbicie to 129,99zł w tym Pierścień o wartości 9,59zł na następne zakupy, wersja angielska i oczywiście dostepna od zaraz

pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: jax »

Ja po lekturze tego watku juz czuje jak w mozgu aktywuje mi sie AMO (Antyhypowy Mechanizm Obronny), ktory mi mowi: 'olej te gre, nie probuj'. Ale dzielnie z tym walcze. Choc nie wiem jak dlugo bede w stanie :) Pewnie nie wchodzenie w ten watek wydatnie pomoze w mojej walce z AMO :P (wytrzymac do jutra... :-) )
Ostatnio zmieniony 13 lis 2008, 17:19 przez jax, łącznie zmieniany 1 raz.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: janekbossko »

ehhhhh a juz mialem zamawiac :?
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: Valmont »

Pancho pisze: Do tego: "Plays: 22"

Pokuta czy nudy w robocie? :D
Nie zmieniłem opisu, ale po 22 grach oceny nie zmienię. Jestem na urlopie teoretycznie, ale siedzę w domu pomagając w opiece nad bobasem, więc gram na BSW w gry krótkie, bo dziecko może w każdej chwili się obudzić, trzeba będzie przewinąć, wymyć czy napoić. Zatem Dominion z racji swojej krótkości jest dobry (patrz na ilość moich rozgrywek w Transamericę, która ma podobną ocenę). Co nie zmienia mojego zdania o tej grze, że to niekolekcjonerski (narazie) MtG :P o mimo wszystko sporej losowości.
Wpieriod! - niekoniecznie efektywnie, ale efektownie.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: Geko »

jax pisze:Ja po lekturze tego watku juz czuje jak w mozgu aktywuje mi sie AMO (Antyhypowy Mechanizm Obronny), ktory mi mowi: 'olej te gre, nie probuj'. Ale dzielnie z tym walcze. Choc nie wiem jak dlugo bede w stanie :) Pewnie nie wchodzenie w ten watek wydatnie pomoze w mojej walce z AMO :P (wytrzymac do jutra... :-) )
Jax, trzymaj się dzielnie. W razie czego zawsze mogę przynieść na Politechnikę jedną grę i jak wszyscy będą gra.. tasować w Dominion, to my sobie spokojnie zagramy w... Yspahana :mrgreen:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1181
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 279 times

Re: Dominion - nowość z Essen

Post autor: siepu »

Valmont pisze: Co nie zmienia mojego zdania o tej grze, że to niekolekcjonerski (narazie) MtG :P o mimo wszystko sporej losowości.
Jako że gram turniejowo w MtG od ładnych paru lat i mimo że może prosem nie jestem, to raczej znam się na tym bardziej niż ktokolwiek na tym forum chciałbym zaprzeczyć. Ta gra z MtG wspólne właściwie tylko czas gry oraz to, że jest to karcianka. Podejmowane decyzje są kompletnie różne, a doświadczenie z Magica przydaje się tylko w baaardzo specyficznych przypadkach (przy niestandardowym dociągu przy graniu na skrajnie skomplikowane jak na tą grę comba, często z wykorzystaniem Chancellora, Moneylandera i biblioteki ;P).
ODPOWIEDZ