Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

Gram z żoną, która nie ogarnia angielskiego i nie ma większych problemów. Znaczną część kart zna na pamięć; trudniejsze i te, które dawno nie były na stolę, tłumaczę przed rozpoczęciem rozgrywki. Ale gramy regularnie od ładnych paru lat, więc to pomaga.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: playerator »

birdm pisze: 11 mar 2020, 10:42 (...) Dominion jest świetny (...)
Dlatego z pewnością ktoś się tym zajmie. Szczególnie, że gra jest ciągle rozwijana.
birdm pisze: 11 mar 2020, 10:42 (...) Mam Intrygę i zastanawiam się nad sensem zakupu dodatku(Złoty Wiek) który jeszcze gdzieś się pojawia. Co Wy generalnie o tym sądzicie? (...)
Kupuj i graj, taki zestaw wystarczy na wiele rozgrywek.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Leser »

birdm pisze: 11 mar 2020, 10:42 Nikt faktycznie nie chce na polski rynek wprowadzać gry, która jest wręcz kultowa? Dziwne...
Pakowanie się w starą grę z taką liczbą dodatków, to prośba o finansowe samobójstwo. Może znajdzie się ktoś dostatecznie zdeterminowany (lub szalony), by się za to zabrać, ale będę zdziwiony, jeżeli tak się stanie, a już całkiem zszokowany, jeżeli uda mu się wydać wszystkie tytuły z serii. Jeżeli się ktoś się za to zabierze, wyda wszystko i jeszcze nie zbankrutuje, to będę musiał zbierać szczękę z podłogi.

PS. Do gry w Dominiona naprawdę nie jest potrzebna żadna znajomość języka.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: warlock »

Leser pisze: 11 mar 2020, 11:26
birdm pisze: 11 mar 2020, 10:42 Nikt faktycznie nie chce na polski rynek wprowadzać gry, która jest wręcz kultowa? Dziwne...
PS. Do gry w Dominiona naprawdę nie jest potrzebna żadna znajomość języka.
Obrazek
No to wrzucaj na stół 10 takich kart i jedziesz z tematem bez słownika i BGG.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Leser »

warlock pisze: 11 mar 2020, 11:35
Leser pisze: 11 mar 2020, 11:26
birdm pisze: 11 mar 2020, 10:42 Nikt faktycznie nie chce na polski rynek wprowadzać gry, która jest wręcz kultowa? Dziwne...
PS. Do gry w Dominiona naprawdę nie jest potrzebna żadna znajomość języka.
Obrazek
No to wrzucaj na stół 10 takich kart i jedziesz z tematem bez słownika i BGG.
Nie widzę obrazka, ale zakładam, że to jakaś skrajność. Większość kart do dominiona jest prosta jak drut, tworząc królestwo można ograniczyć sie do 2-3 kart trudniejszych i przetłumaczyć je sobie ze słownikiem. Poza tym sprawnie działa polska sekcja dominion wiki

A granie dobrze ze skrajnymi kartami typu Possession to i ze znajomością języka jest trudne ;)
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 28 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: birdm »

playerator pisze: 11 mar 2020, 11:06 Kupuj i graj, taki zestaw wystarczy na wiele rozgrywek.
Kupione, zagrane, polubione:) Dzięki za radę. Szybkie pytanie jeszcze(oczywiście wiem, że to nie ten dział, ale....) - czy grając kartami mieszanymi z Intrygi i Złotego wieku wykorzystuję zarówno platynę i kolonię?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Jest ma chyba jakaś zasada - że jeśli użyjesz ileś tam kart ze Złotego Wieku, to dodajesz Platynę i Kolonię. Ale to jest bardziej sugestia niż nakaz, bo możesz używać Platyny i Kolonii kiedy tylko chcesz (pamiętaj jednakowoż, że to zmienia warunki zakończenia gry - w sensie, ze tak jak były pozostają bez zmian, ale dochodzi to, ze wyczerpanie Kolonii kończy grę).
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: hsiale »

Zasada jest taka: liczysz karty ze Złotego Wieku w wybranej dziesiątce, rzucasz kostką k10 (taką numerowaną od 1 do 10), jeśli wynik rzutu jest wyższy, to grasz bez Kolonii i Platyny.
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 28 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: birdm »

Dzięki wszystkim za porady. Na razie ogrywam sam Złoty Wiek więc gram z koloniami i platyną. Ale już przymierzam się do kolejnych zakupów. Tylko imperium czy przystań? Wiem. Najlepiej obie:)
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

viewtopic.php?f=1&t=6283&p=1148867#p1148867 - może pomoże podjąć decyzję ;-)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Przy okazji - nie zapomniałem o najnowszym dodatku. "Robi się" Dam znać jak będzie skończone 8)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

birdm pisze: 21 mar 2020, 09:29 Dzięki wszystkim za porady. Na razie ogrywam sam Złoty Wiek więc gram z koloniami i platyną. Ale już przymierzam się do kolejnych zakupów. Tylko imperium czy przystań? Wiem. Najlepiej obie:)
Najpierw Przystań.
Imperium już nieco komplikuje mechanikę.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 28 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: birdm »

Idea Imperium, o której pisał Morris bardzo mi pasuje. Rozwinięcie Złotego Wieku o dług byłoby ekstra. Niemniej odtrąca mnie trochę informacja, że żetony nie są metalowe. Te ze Złotego Wieku mnie urzekły. Dlatego pewnie zdecyduję się na Przystań. Karty następstwa to jednak tez fajna "nowość". Zawsze we wszelakich informacjach ludzie piszą najpierw ZW i Przystań, potem inne rozszerzenia i pewnie nie z sufitu biorą się powtarzające się rady. Dlatego i ja się do niej zastosuje. A co do polskich wydań - jeszcze raz powtórzę - łezka w oku się kręci, że GFP poszło na dno razem z wszelkimi nadziejami na nasze wydanie. A fakt, że pudełka z polskojęzycznym Dominionem i dodatkami stają się coraz rzadsze nastraja negatywnie. Swoją Intrygę 2 lata temu kupiłem za nieco ponad 100, obecnie na grupach używki chodzą już po 150+... Jak teraz nie kupię Przystani(i Imperium pewnie też) to za chwilę ich nie będzie, albo znajdą się klasyczni polscy Janusze biznesu i będą sprzedawali po 200+...
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

birdm pisze: 21 mar 2020, 13:42 Idea Imperium, o której pisał Morris bardzo mi pasuje.
Nie ja, tylko autor gry :-)

Właśnie sprawdziłem Allegro. Kurde, Dominion II Edycja jest nawet po 300+ (wystawiona, ale czy ktoś za tę cenę kupi?).

Jeśli chodzi Imperium - możesz kupić Imperium za ~140 (edit: a nawet za nieco ponad 120 z przesyłką w jednym sklepie), a metalowe żetony osobno za 63 w am76.pl Tak, wiem, że to wyjdzie całkiem sporo, ale jeśli lubisz brzęk metalu podczas gry, to się nie wahaj. Zresztą, co kto lubi.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
Misiek1977
Posty: 91
Rejestracja: 26 kwie 2021, 13:54
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 27 times
Been thanked: 11 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Misiek1977 »

Witam wszystkich. Starszy wiekiem ale od niecałego roku świerzak w planszówkach. Mam pytanie i będę wdzięczny za odpowiedź. Czy Dominion i Dominion rozdarte królestwo to to samo czy dwie różne gry?
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

To samo.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

No to zależy. Dominion - Rozdarte królestwo (podtytuł nie występuje w wersji oryginalnej, jest obecny w niektórych wersjach językowych) jest pierwszym wydaniem gry (wydawnictwo Bard). Potem nieco odświeżone wydanie GamesFactory było już bez podtytułu (czyli samo "Dominion"). W tym miejscu oba wydania (Barda i GF) są tożsame - w sensie są te same karty (w sensie działania, bo niektóre doczekały się zmiany szaty graficznej). Z kolei druga edycja Dominion to już nieco inna gra - większość kart jest taka sama, ale kilka zostało wyrzuconych i kilka doszło, a Sala tronowa i Kopalnia doczekały się malutkiej zmiany. No i, o ile dobrze pamiętam, została oficjalnie dopisana reguła dotycząca zagrywania kart Skarbu w fazie zakupu (reguła, której nie było w pierwotnej wersji, a która powstała bodajże wraz z ukazaniem się dodatku Alchemy).
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

W styczniu 2022 ma się ukazać nowy dodatek. Na razie nic nie wiadomo, ale niedługo powinny pojawiać się teasery. Ja czekam.

Ostatni dodatek Menagerie dodał parę fajnych kart: Black Cat, Stockpile, Bounty Hunter (większość kart z mechaniką exile jest ciekawa). Konie są takie sobi i nie wyobrażam sobie grać inaczej jak w wersję cyfrową. Way of mocno zależy od układu kart; czasami zmieniają grę, czasami nikt ich nie używa.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Markus »

Czy ta gra doczekała się już wersji DIGITAL?
Sporo by to uprościło
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

Na IOS/steam/android można również grać w betę dominion firmy Temple Gates (ci co zrobili Race for the galaxy).

Ale dominiom.games jest zdecydowanie najlepsze.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Markus »

i po co ja was pytałem ..... no po co...... :D :D :D
Ten webowy Dominion maksymalnie uzależnia

Dzięki wielki za namiary
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: ENDryu »

(zanim się zarejestruję wolę zapytać)

czy ta wersja online jest darmowa? czy gra się z AI czy ludźmi? live czy turowo? :D
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

Można grać za darmo. Teoretycznie konto darmowe umożliwia grę tylko podstawką, ale przy matchmakingu można zaznaczyć opcję "czekaj na dodatek" i czeka się wtedy na gracza z wykupionym abonamentem. Bardzo często gra się po 1/2 minuty. Mam grubo ponad 1000 partii i nie wykupiłem abonamentu (tylko te kupony z pudełkowych wydań).

AI jest, ale nie polecam. Graj z człowiekiem.

Dominion jest turowy, ale rozumiem, że chodzi o asynchroniczność? Jeśli tak, to tylko live. Ale partie przez internet są szybkie (5-15 minut), więc nie ma problemu.
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: ENDryu »

dzięki za odpowiedzi. Chodziło mi czy gra się nazywo czy każdy ma 24h na ruch i partia trwa 2 tygodnie :)
ODPOWIEDZ