Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY!
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY GIER!
ENDryu
Użytkownik wspierający
Been thanked: 2 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: ENDryu » 12 kwie 2019, 16:03

Miszon pisze:
12 kwie 2019, 15:59
Poza Imperium to chyba Złoty Wiek bym brał, które nie wprowadza aż tylu nowych rzeczy, a daje nowe możliwości np. poprzez nowe karty skarbu i zwycięstwa. Ten dodatek znajdował się na BGG jeszcze niedawno w top 20 gier jeśli uwzględniac podstawki i dodatki.
A jak to można sprawdzić na BGG?

Miszon
Użytkownik wspierający
Has thanked: 17 times
Been thanked: 14 times

Post autor: Miszon » 12 kwie 2019, 16:20

Wchodzisz na pierwszą stronę rankingu i wciskasz Geek Rating, żeby od najlepszego sortowało. Wtedy uwzględnia wszystko, nie tylko podstawki:
https://boardgamegeek.com/browse/boardg ... rtdir=desc

i Złoty Wiek jest w tej chwili między miejscem 16, a 17. Kolejne dodatki widoczne przed miejscem 50 to:
Lords of Waterdeep: Scoundrels of Skullport
Twilight Imperium (Third Edition): Shattered Empire
Pandemic: On the Brink
Mage Knight Board Game: The Lost Legion Expansion
Dominion: Przystań
Scythe: Invaders from Afar
Race for the Galaxy: The Gathering Storm
Terraforming Mars: Prelude
Ticket to Ride: USA 1910
Tuscany Essential Edition
planszomania.pl - 10%

ENDryu
Użytkownik wspierający

Post autor: ENDryu » 12 kwie 2019, 17:03

dzięki! jakis czas temu to odkryłem przypadkiem i zapomniałem jak to się robiło. wówczas Złoty Wiek był chyba 8 czy 9.

Miszon
Użytkownik wspierający

Post autor: Miszon » 12 kwie 2019, 17:07

Tak, całkiem niedawno wypadł z 10-ki, a ostatnio doszło sporo nowych kobył, które go wypchnęły jeszcze kilka miejsc niżej.
planszomania.pl - 10%

Awatar użytkownika
seki
Użytkownik wspierający
Has thanked: 57 times
Been thanked: 65 times

Post autor: seki » 12 kwie 2019, 17:09

Szczerze mówiąc Przystań też jest świetna i sprawiła, że się zachwyciłem Dominionem. Również nie wywraca gry do góry nogami a dodaje fajne karty następstw i embargo. Wychodzi na to, że Imperium, Przystań i Złoty wiek to wszystko świetne dodatki i warto nabyć póki są.

Miszon
Użytkownik wspierający

Post autor: Miszon » 12 kwie 2019, 17:21

Nie ma bata, tak to wychodzi :-P .
A Intryga w sumie też może być, ewentualnie zamiennie zamiast podstawki.
planszomania.pl - 10%

Awatar użytkownika
Leser
Użytkownik wspierający
Has thanked: 45 times
Been thanked: 75 times

Post autor: Leser » 12 kwie 2019, 17:55

Wielka szkoda, że ta seria ma takiego pecha w naszym kraju. Brak Adventures i Dark Ages, to spora strata dla polskich graczy.
Dum bibo pywo stat mihi kolano krzywo

Miszon
Użytkownik wspierający

Post autor: Miszon » 12 kwie 2019, 19:36

A wydawało się że juz niedługo będą, instrukcje 2 edycji podstawek wskazują że robili już tłumaczenia.
Hinterlands też szkoda, niby same karty, ale fajne.
planszomania.pl - 10%

Awatar użytkownika
morris
Użytkownik wspierający
Been thanked: 35 times

Post autor: morris » 12 kwie 2019, 19:44

Nie, instrukcje wskazują jedynie, że razem z tłumaczem mamy już "opracowane" wszystkie polskie nazwy kart i dodatków (ja na swoje potrzeby mam przetłumaczone wszystkie karty i prawie wszystkie dodatki) i tyle. O ile mi wiadomo, to nie było prac nad kolejnymi dodatkami (chyba że tłumacz zrobił to sobie na zaś, żeby mieć gotowe w razie jakby co).
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG

Miszon
Użytkownik wspierający

Post autor: Miszon » 12 kwie 2019, 21:09

Skoro mieli nazwy kart i dodatków, to znaczy że jednak coś tam mieli przetłumaczone;-) .
planszomania.pl - 10%

Awatar użytkownika
morris
Użytkownik wspierający

Post autor: morris » 12 kwie 2019, 21:15

Powiem tak - "oni" mieli przetłumaczone tylko te *nazwy* kart z innych dodatków, które znalazły się w polecanych zestawach kart Królestwa (czyli nie wszystkie nazwy kart). Jeśli zaś idzie o przetłumaczone instrukcje oraz *treści* kart z pozostałych dodatków, to "oni" nie mieli żadnych. Niby dodatek "Adventures" miał się ukazać jako następny - ale wszyscy wiem, jak to się skończyło.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG

Miszon
Użytkownik wspierający

Post autor: Miszon » 12 kwie 2019, 21:18

Jasne, aczkolwiek nie twierdziłem, że wszystko było przetłumaczone, tylko że na pewno coś ruszyli, nie napisałem że już były tłumaczenia gotowe, tylko że je robili (czy może zaczęli przygotowywać).
Swoją drogą - nie jest przypadkiem tak, że w polecanych zestawach tak czy inaczej znajdują się wszystkie karty jakie są do wyboru, jak by podsumować?
planszomania.pl - 10%

Awatar użytkownika
morris
Użytkownik wspierający

Post autor: morris » 12 kwie 2019, 21:24

Istnieje *wysokie prawdopodobieństwo*, że coś bym o tym wiedział, gdyby "oni" mieli coś zrobione w tym kierunku.
Oczywiście najbardziej zorientowaną osobą jest tłumacz, który, jeśli zechce, to się na ten temat wypowie.

EDIT: Nie, w polecanych zestawach nie ma wszystkich kart.
m_knox @ BGG

Miszon
Użytkownik wspierający

Post autor: Miszon » 12 kwie 2019, 21:34

Cóż, wg mojej definicji "coś"=nazwy dodatków i niektórych kart ;-)
planszomania.pl - 10%

polsyn24

Post autor: polsyn24 » 17 kwie 2019, 18:56

Przymierzam się do zakupu podstawki Dominiona. Pytanie do Was jaką wersję gry kupić, bo np na allegro już widzę dwie wersje - tańsza z podpisem "edycja 2018" oraz droższa na której pudełku jest "II edycja". Czy to wgl ma znaczenie? I kolejna kwestia to co po takiej podstawce? Jaka jest polecana kolejność dodatków?

Awatar użytkownika
morris
Użytkownik wspierający

Post autor: morris » 17 kwie 2019, 19:26

"Edycja 2018" to właśnie jest "II edycja" i tę powinieneś kupić - zresztą upewnij się, co jest faktycznie na pudełku (w sensie tam powinno być napisane "II edycja").

Co do rozszerzeń to nie potrafię doradzić. Najprostsze byłoby kupienie Intrygi, ale chyba już się skończył nakład. Róg obfitości był w miarę prosty, ale tego to już od dawna nie ma. Przystań ma karty Następstwa, co może być konsternujące dla nowych graczy (Imperium to samo, plus Zdarzenia, Krajobrazy, Dług itp.), a z kolei w Złotym wieku dochodzą żetony, które chyba mogą być dość proste do ogarnięcia, i karty Skarbu, które mają dodatkowe działanie - co też może lekko konsternować nowych graczy. Niech wypowiedzą się eksperci.
m_knox @ BGG

polsyn24

Post autor: polsyn24 » 17 kwie 2019, 19:38

morris pisze:
17 kwie 2019, 19:26
"Edycja 2018" to właśnie jest "II edycja" i tę powinieneś kupić - zresztą upewnij się, co jest faktycznie na pudełku (w sensie tam powinno być napisane "II edycja").

Co do rozszerzeń to nie potrafię doradzić. Najprostsze byłoby kupienie Intrygi, ale chyba już się skończył nakład. Róg obfitości był w miarę prosty, ale tego to już od dawna nie ma. Przystań ma karty Następstwa, co może być konsternujące dla nowych graczy (Imperium to samo, plus Zdarzenia, Krajobrazy, Dług itp.), a z kolei w Złotym wieku dochodzą żetony, które chyba mogą być dość proste do ogarnięcia, i karty Skarbu, które mają dodatkowe działanie - co też może lekko konsternować nowych graczy. Niech wypowiedzą się eksperci.
Chodziło mi tutaj bardziej o to jaka jest kolejność kupowania dodatków dla doświadczonych graczy, nie mam zamiaru kupować gry z jakimś dodatkiem od razu, tylko ograć podstawkę i potem coś ewentualnie dokupić. Chciałbym wiedzieć już na przyszłość

kozz84
Użytkownik wspierający
Been thanked: 9 times

Post autor: kozz84 » 17 kwie 2019, 19:59

Z dodatków, które wyszły po polsku wszystkie są bardzo dobre, więc bierz to co będzie w promocji.

Awatar użytkownika
Andy
Użytkownik wspierający
Has thanked: 26 times
Been thanked: 48 times

Post autor: Andy » 17 kwie 2019, 20:55

morris pisze:
17 kwie 2019, 19:26
Niech wypowiedzą się eksperci
...napisał największy na forum ekspert od Dominiona! 😀

Jako zupełny nie-ekspert (ale grywający w Dominiona już parę lat) zasugerowałbym jako pierwszy zakup po podstawce Złoty Wiek. Zauważyłem, że początkujący często lubią iść w Big Money, a do tego Złoty Wiek jest doskonały.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.

Awatar użytkownika
Rigidigi
Użytkownik wspierający
Has thanked: 10 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Rigidigi » 17 kwie 2019, 21:24

Andy pisze:
17 kwie 2019, 20:55
Jako zupełny nie-ekspert (ale grywający w Dominiona już parę lat) zasugerowałbym jako pierwszy zakup po podstawce Złoty Wiek. Zauważyłem, że początkujący często lubią iść w Big Money, a do tego Złoty Wiek jest doskonały.
Ja tak właśnie zrobiłem. Złoty wiek to bardzo fajny dodatek. Przez długi okres uważałem, że podstawka mi wystarczy, ale teraz wiedząc, że Dominion zniknie ze sklepów zainteresowałem sie dodatkami i to był błąd, bo teraz chce wszystkie.. Mam już zamowioną Intrygę i na tym chyba też się nie skończy..

Co do pytania, którą wersję podstawki wydać to I edycja jest niedostępna, więc chyba nie za bardzo jest wybór..

Awatar użytkownika
Trolliszcze
Użytkownik wspierający
Has thanked: 27 times
Been thanked: 294 times

Post autor: Trolliszcze » 17 kwie 2019, 22:14

Miszon pisze:
12 kwie 2019, 21:34
Cóż, wg mojej definicji "coś"=nazwy dodatków i niektórych kart ;-)
Nazwy kart były tłumaczone wyłącznie na potrzeby sugerowanych zestawów w instrukcjach polskich dodatków. Nie zostały wykonane żadne prace translatorskie czy edytorskie w kierunku wydania innych dodatków niż te, które się ostatecznie ukazały (aczkolwiek były takie przymiarki, kiedy GF jeszcze istniało).

kozz84
Użytkownik wspierający
Been thanked: 9 times

Post autor: kozz84 » 18 kwie 2019, 00:02

Rigidigi pisze:
17 kwie 2019, 21:24
Ja tak właśnie zrobiłem. Złoty wiek to bardzo fajny dodatek. Przez długi okres uważałem, że podstawka mi wystarczy, ale teraz wiedząc, że Dominion zniknie ze sklepów zainteresowałem sie dodatkami i to był błąd, bo teraz chce wszystkie.. Mam już zamowioną Intrygę i na tym chyba też się nie skończy..
Zloty wiek jest fajny, tylko grając z platyną i koloniami gra wydłuża się. Dodatkowo parę kart jest zbyt mocnych i przydałaby się druga edycja tego dodatku. Jeśli jeden gracz ma rozkład 2/5 miedziaków i jest szarlatan na stole to nie ma sensu grać.

No, ale to moje narzekania po przeszło 1000 rozegranych partiach :)

Awatar użytkownika
Rigidigi
Użytkownik wspierający
Has thanked: 10 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Rigidigi » 18 kwie 2019, 07:54

kozz84 pisze:
18 kwie 2019, 00:02
No, ale to moje narzekania po przeszło 1000 rozegranych partiach :)
Oj.. To moje opinie po ledwo kilku partiach..
Ale dodatek tak się spodobał mojej 9 letniej córce, że teraz próbuje uczyć grać w Dominiona każdą koleżankę, która ja odwiedzi. Mam ubaw ;)

margrabius
Użytkownik wspierający
Has thanked: 7 times

Post autor: margrabius » 18 kwie 2019, 08:37

Wczoraj wreszcie weszła Intryga na stół i świetnie się gra mimo, że wydaje się, że jest zupełnie inne podejście do zdobywania punktów niż w pierwszej podstawce. Mieliśmy całkiem sporo kart w talii na koniec.

Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Użytkownik wspierający
Has thanked: 88 times
Been thanked: 53 times

Post autor: KurikDeVolay » 18 kwie 2019, 08:49

Pierwsza i druga edycja Intrygi ma jakieś znaczące różnice? Czy głównie to zmiana grafik na kartach?

ODPOWIEDZ