Minerały (Magdalena Śliwińska)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Minerały (Magdalena Śliwińska)

Post autor: AnimusAleonis »

Ponieważ została ogłoszona premiera i ruszyła nawet przedsprzedaż tak pomyślałem że czas na wątek.

Minerały
Obrazek

Strona BGG: LINK

Cieszy że gra w końcu zostanie wydana po perypetiach z Games Factory :)

Ze strony nowego wydawcy:
"Minerały – to nie tylko gra planszowa, lecz także małe dzieło sztuki! Gra idealnie wpisuje się w popularny nurt abstrakcyjnych gier logicznych, które urzekają nie tylko świetnymi zasadami, ale także przepięknie wyglądają. Jej pojawienie się w sprzedaży będzie wielkim wydarzeniem w świecie gier planszowych.
Autorką gry jest Magdalena Śliwińska – absolwentka wydziału grafiki użytkowej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Co ważne, jest ona także odpowiedzialna za ilustracje i cały koncept gry. Jest to więc szczególny projekt gry, którego historia jest tak barwna i szczegółowa, jak jej elementy."


Ok ok, może to za dużo o grze nie mówi i super zachęcająco nie brzmi, ale podobno gra jest dobra :D
Oczywiście jest to gra abstrakcyjna, w której wcielamy się w geologów wyruszających w poszukiwaniu najcenniejszych minerałów, jak sama nazwa wskazuje ;)
Czym cenniejszy minerał tym trudniej go wydobyć, lecz można dokupować "narzędzia" aby sobie w tym pomóc. Zestawy minerałów można zamieniać na "kolekcje", a na koniec gry kto ma kolekcje i minerały najwięcej warte wygrywa.
Kolor kafelka na którym stoimy determinuje jak daleko możemy się ruszyć, a ogólna mechanika to set collection, jest trochę tile placement bowiem "plansza" jest modularna składająca się z kafli, jak i ta mechanika kupowania narzędzi.

Na pewno bardzo ładnie wygląda, i z tego co słyszałem od osób które miały szansę zagrać w prototyp gra jest bardzo przyjemna, bardziej rodzinna niż jakaś ciężka gra abstrakcyjna. Czy będzie to może zastępca / następca Azul jako następna bardzo ładna lekka rodzinna gra na naszym stole? :wink:

Premiera Listopad 2019


EDIT: literówka w tytule :oops:
Ostatnio zmieniony 01 paź 2019, 00:39 przez AnimusAleonis, łącznie zmieniany 1 raz.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Minerały (Magdalena Śliwińska)

Post autor: Banan2 »

AnimusAleonis pisze: 30 wrz 2019, 09:30 Na pewno bardzo ładnie wygląda, i z tego co słyszałem od osób które miały szansę zagrać w prototyp gra jest bardzo przyjemna, bardziej rodzinna niż jakaś ciężka gra abstrakcyjna. Czy będzie to może zastępca / następca Azul na naszym stole? :wink:
Raczej jest to następca "Hej to moja ryba". Grałem w prototyp i i jest to "Hej to moja ryba" na sterydach. Oczywiście nie oznacza to, że jest to zła gra, bo jest tam więcej kombinowania. W swojej kategorii (gra rodzinna) będzie to najprawdopodobniej bardzo dobry tytuł. No i wykonanie. Już w prototypie było cudne. Tak więc jeśli zostało to zachowane to może to być taki mały hiciorek w kategorii gier "pod choinkę".
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Minerały (Magdalena Śliwińska)

Post autor: AnimusAleonis »

Banan2 pisze: 30 wrz 2019, 09:46 Raczej jest to następca "Hej to moja ryba". ...
Z tym Azulem to oczywiście chodziło mi o następce pod kątem wyglądu, no i obie są dość lekkimi rodzinnymi grami abstrakcyjnymi, ale rzeczywiście teraz jak to powiedziałeś to brzmi to jak "Hej to moja ryba" tylko trochę rozbudowana... jakby nie było na pewno się dobrze sprawdzi jako prezent pod choinkę :D

Nie wiem jakie jest SCD ale przedsprzedaż ruszyła i w przedsprzedaży cena to około 120 - 140 PLN.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Minerały (Magdalena Śliwińska)

Post autor: Banan2 »

AnimusAleonis pisze: 30 wrz 2019, 09:58
Banan2 pisze: 30 wrz 2019, 09:46 Raczej jest to następca "Hej to moja ryba". ...
Nie wiem jakie jest SCD ale przedsprzedaż ruszyła i w przedsprzedaży cena to około 120 - 140 PLN.
W moim sklepie po bardzo dobrych zniżkach niecałe 120 PLN. Trochę dużo :( Dobrą ceną było coś ok. 90 PLN, chociaż pewnie te kafelki swoje kosztują. A te promocyjne pionki powinny być standardem, bo bez nich gra może stać się baaaardzo upierdliwa :(
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Minerały (Magdalena Śliwińska)

Post autor: Brylantino »

Banan2 pisze: 30 wrz 2019, 09:46 Grałem w prototyp i i jest to "Hej to moja ryba" na sterydach.
Moje zainteresowanie umarło, a określanie tego mianem "następcy" Azula to trochę marketingowy bełkot w takim razie.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Minerały (Magdalena Śliwińska)

Post autor: AnimusAleonis »

Brylantino pisze: 30 wrz 2019, 12:01 Moje zainteresowanie umarło, a określanie tego mianem "następcy" Azula to trochę marketingowy bełkot w takim razie.
To że Twe zainteresowane umarło to oczywiście wyczekiwana i bezcenna informacja dla wszystkich, lecz dla sprostowania, o Azul napisałem tylko ja, wyłącznie jako retoryczne pytanie zadane pół żartem ze względu na jakość wydania, nikt tej gry nie określa takim mianem, i ani autor ani wydawca nigdzie niczego takiego nie mówią, więc bełkot to wyłącznie w Twojej wypowiedzi jest.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Vanatox
Posty: 156
Rejestracja: 12 lut 2014, 14:09
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 32 times
Been thanked: 46 times

Re: Minerały (Magdalena Śliwińska)

Post autor: Vanatox »

Przecież ta gra to prawie, że plagiat Hej, To Moja Ryba. Nic odkrywczego.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Minerały (Magdalena Śliwińska)

Post autor: AnimusAleonis »

Banan2 pisze: 30 wrz 2019, 10:29 W moim sklepie po bardzo dobrych zniżkach niecałe 120 PLN. Trochę dużo :( Dobrą ceną było coś ok. 90 PLN, chociaż pewnie te kafelki swoje kosztują. ...
U mnie tak samo, i zgadzam się że tak koło 90-100 byłoby przyjemniejszą ceną, ale tak, te kafelki pewnie kosztują a jeśliby podmienili na tekturowe hexy to też nijak by to wyglądało.
Banan2 pisze: 30 wrz 2019, 10:29 ... A te promocyjne pionki powinny być standardem, bo bez nich gra może stać się baaaardzo upierdliwa :(
Jeśli dobrze rozumiem to w podstawce są w standardzie takie silikonowe pionki:
Obrazek

A te promocyjne to dodatkowy zestaw o trochę innym kształcie:
Obrazek

Jeśli to taki "bonus" to tak średnio on bonusowy, bo kompletnie zbyteczny się wydaje :?
Fajniej by było jakby jakieś faktyczne promo wymyślili: nowe karty kolekcji czy narzędzi czy coś.
O wiele bardziej by coś takiego by mnie skłoniło do zrobienia pre-order niż troszkę inne znaczniki graczy. - może ktoś z Iuvi czyta i podejmie temat ;) -
Jak na razie gra na radarze ale bez pre-order.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Minerały (Magdalena Śliwińska)

Post autor: Trolliszcze »

Plagiat. Aha. Minerały są w takim samym stopniu plagiatem Hej, to moja ryba!, jak każdy deckbuilder jest plagiatem Dominiona, a każdy worker placement plagiatem Caylusa. Jeśli jeszcze ktoś nie zauważył, to w tym sensie jakieś 95% powstających obecnie gier to plagiaty.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Minerały (Magdalena Śliwińska)

Post autor: Gromb »

Widziałem, że w Spodku grali stiketzami że Star Wars. Fajnie to wyglądało, chociaż to pionki zastępcze były. :D
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Minerały (Magdalena Śliwińska)

Post autor: Atamán »

To kiedy dokładnie premiera? Ktoś coś wie?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Minerały (Magdalena Śliwińska)

Post autor: Trolliszcze »

Atamán pisze: 15 paź 2019, 20:03 To kiedy dokładnie premiera? Ktoś coś wie?
Właśnie ogłosili, że 24.10.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Minerały (Magdalena Śliwińska)

Post autor: rattkin »

Vanatox pisze: 30 wrz 2019, 13:01 Przecież ta gra to prawie, że plagiat Hej, To Moja Ryba. Nic odkrywczego.
Podobieństwa na pewno są duże, ale plagiatem był tego nie nazwał. Jest tam dodatkowa mechanika, która dodaje nieco przestrzeni decyzyjnej. Plus jakiś tam familijny element set collection i parę jednorazowych umiejętności. To przyjemna gra i fajnie się prezentuje na stole, ale ze względu na lekkość, rzeczywiście widziałbym ją w przedziale poniżej 100 PLN (pomijając koszty produkcyjne, na których się nie znam).
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Minerały (Magdalena Śliwińska)

Post autor: Bary »

Podrzucam kilka słów ode mnie w temacie Minerałów. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Iuvi Games
Posty: 36
Rejestracja: 07 kwie 2019, 21:19
Been thanked: 70 times

Re: Minerały (Magdalena Śliwińska)

Post autor: Iuvi Games »

Cześć.
Wiemy, że część z Was będzie na zbliżającym się festiwalu Gra i Zabawa w Gdańsku jak i na Planszówkach na Narodowym.
Przygotowaliśmy dla Was małą niespodziankę.
Każdy, kto dokona zakupów (jakichkoliwiek) na naszym stosiku, otrzyma promkę do gry Minerały:
Obrazek
Zapraszamy do przybicia piątki
"IUVI Games - jeden wydawca, wiele światów"
Obserwuj nas na:
FB: IUVI-Games
Instagram: @iuvigames
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Minerały (Magdalena Śliwińska)

Post autor: AnimusAleonis »

Iuvi Games pisze: 19 lis 2019, 16:19 Przygotowaliśmy dla Was małą niespodziankę.
Każdy, kto dokona zakupów (jakichkoliwiek) na naszym stosiku, otrzyma promkę do gry Minerały...
No fajnie. Promka też ciekawa.
Tylko co z tymi wszystkimi którzy wcześniej dali wotum ufności Iuvi i Minerałom zamawiając na przedsprzedaży?
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
ODPOWIEDZ