Lowlands (Claudia Partenheimer, Ralf Partenheimer)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Lowlands (Claudia Partenheimer, Ralf Partenheimer)

Post autor: ChlastBatem »

Lowlands, niby gra z 2018 roku, a nadal nie ma swojego wątku na forum. W rankingu BGG dosyć wysoko (959, strategy 479). Zatem skąd ta cisza?

Jest to pierwsza gra nowego projektanckiego duetu. Pierwsze skojarzenie jakie mi przychodzi do głowy, po zbadaniu komponentów to Uwe Rosenberg i jego farma. No i faktycznie otrzymujemy symulator farmy, set collection, tile placement no i oczywiście worker placement. Akcja dzieje się w Holandii... jakby cokolwiek miało to wnieść :wink:

Obrazek

Obrazek

Czy ktoś grał? Czy ktoś poleca?
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Lowlands (Claudia Partenheimer, Ralf Partenheimer)

Post autor: elayeth »

Tom Vasel poleca. ;)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Lowlands (Claudia Partenheimer, Ralf Partenheimer)

Post autor: BartP »

Cisza, bo bardzo droga swego czasu była, a obecnie niedostępna chyba w Polsce, więc trudno zagrać ;].
ScoutMindset
Posty: 21
Rejestracja: 02 lis 2018, 23:07
Has thanked: 36 times

Re: Lowlands (Claudia Partenheimer, Ralf Partenheimer)

Post autor: ScoutMindset »

Ja widziałem entuzjastyczną rekomendację Shut Up & Sit Down i od tego czasu regularnie sprawdzam, czy jest gdzieś do dostania za rozsądne pieniądze. Niestety, jedyne opcje to kupienie gry po niemiecku za ponad 200 zł albo sprowadzenie angielskiego egzemplarza za jedyne 100$ z amerykańskiego amazona ;(. Dlatego jakby ktoś chciał się rozstać ze swoim egzemplarzem to ja chętnie przygarnę ;)
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Lowlands (Claudia Partenheimer, Ralf Partenheimer)

Post autor: crsunik »

Był dodruk. Gra powinna wrócić do sklepów
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Lowlands (Claudia Partenheimer, Ralf Partenheimer)

Post autor: KubaP »

Gralem dwa razy. Bardzo Rosenbergowe. Fajna tama w trojwymiarze. Spoko, ale nie urwalo mi niczego. Solidne 7.5/10.
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Lowlands (Claudia Partenheimer, Ralf Partenheimer)

Post autor: MiXB »

Grałem 3 razy.

Bardzo dobra gra w gatunku Uwe-podobnym. Dynamika tamy kontra owce bardzo fajna. Nie jest to może jakiś majstersztyk, ale gra się szybko, jest bardzo relaksująca (kiedy tama działa) i pozwala na granie na wiele sposobów. Fakt, że jest jakaś interakcja pomiędzy graczami i trzeba autentycznie uważać i obserwować innych sprawia, że dla mnie jest lepsza od zdecydowanej większości gier Uwe-podobnych. Ode mnie 8/10 na luzie, ale może być więcej.

Szkoda, że nikt nie wydaje w Polsce, warta tego.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Lowlands (Claudia Partenheimer, Ralf Partenheimer)

Post autor: playerator »

crsunik pisze: 12 paź 2019, 23:37 Był dodruk. Gra powinna wrócić do sklepów
Skąd jest ta informacja? U Z-MANa nie widzę.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 413
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 75 times
Been thanked: 470 times
Kontakt:

Re: Lowlands (Claudia Partenheimer, Ralf Partenheimer)

Post autor: crazygandalf »

Nagraliśmy materiał o Low Lands. Jakby ktoś chciał sprawdzić, czy gra daje radę i jak się w nią gra.
https://www.youtube.com/watch?v=cuZnXBJ8uD0
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 550 times
Been thanked: 1253 times

Re: Lowlands

Post autor: Fojtu »

Ja zagrałem raz, ale jakoś bez kosmosu moja grupka to odebrała. Napięcie dość przyjemne, ale to czy tama pęknie czy nie w ostatniej turze powoduje ogromne zmiany w punktowaniu. Ja nie jestem fanem takiego rozwiązania, ale rozumiem, że niektórym może się to podobać.

Sama gra jest dość przyjemna, budujemy domki i chodujemy sobie te owieczki, przypomina mi to trochę małą Agricolę. Ciekawa zagadka przestrzenna przy układaniu budynków i płotów daje sporo frajdy, ale podejrzewam, że na dłuższą metę nie będzie to porywało przy każdej grze. Same budynki podobne jak w grach Rosenberga, szczerze mówiąc jak widziałem grę po raz pierwszy, to myślałem, że to on jest autorem.

Dla mnie to gierka w którą warto zagrać i pewnie nie odmówiłbym kolejnej partii, ale nie widzę, żeby się w to jakoś specjalnie zagrywać partię za partią.
Na pewno cena 320zł jest z kosmosu :o
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 626
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 254 times
Been thanked: 287 times

Re: Lowlands (Claudia Partenheimer, Ralf Partenheimer)

Post autor: trixon »

Wczoraj zagrałem z żoną pierwszą rozgrywkę na 2 osoby.

U mnie dość pozytywne zaskoczenie. Na wstępie dodam, że Agricola była jedną z moich pierwszych gier planszowych, wiec ten klimat gier dość mocno ze mną rezonuje. Jesteśmy na etapie redukcji kolekcji, więc staramy się ogrywać dość podobne tytuły i decydować która gra bardziej nam się podoba i to ją zostawiać w kolekcji, a drugą wystawiać na sprzedaż. W zeszłym tygodniu padło na ogranie Hallertau i właśnie Lowlands. Zasiadając do Lowlands byłem pewien, że Hallertau ma pewno pozycję w kolekcji, a Lowlands po ograniu wyląduje na serwisie sprzedażowym. Finalnie jednak to Lowlands zostanie w kolekcji, ale po kolei.

Tak jak zostało to wcześniej wspomniane, Lowlands jest w odbiorze bardzo podobne do wszelkich gier Uwe Rosenberga. W Lowlands analogicznie jak w przypadku Agricoli mamy własną planszetkę, którą zabudowujemy ulepszeniami, budynkami oraz tworzymy zagrody. Budowa budynków i zagród zwiększa nasz przychód, który otrzymujemy na kolejnych etapach. Podoba mi się także fakt, że w odróżnieniu od Agricoli/Kawerny, zwierzęta mnożą się parami, a nie dodawane jest jedno zwierzę. W Lowlands walczymy bardziej z innym problemem, a mianowicie jak te zwierzęta u siebie pomieścić. Dlatego możliwość przesuwania poszczególnych segmentów ogrodzenia oraz fakt, że ściany budynków traktujemy jak ogrodzenie, ma tutaj kolosalne znaczenie. W połowie rozgrywki mając sporo owiec, okazuje się, że próba pomieszczenia większej ilości owiec wymaga sprytnej aranżacji przestrzennej.

Wisienką na torcie jest dość niecodzienna mechanika budowania wału. Wał jest budowany przez wszystkich graczy i wpływa na końcowe punktowanie graczy. W dużym skrócie - jeżeli wał zawsze będzie większy niż nadchodzące fale, to punkty dla budowniczych wału będą bezwartościowe a owce dadzą dużo punktów. Z kolei jeżeli podczas gry wał zostanie zaniedbany to gracze którzy nie partycypowali w jego tworzeniu, mogą na koniec gry otrzymać karę oraz wartość zgromadzonych przez wszystkich graczy owiec jest dużo niższa.

Grając w grę należy umiejętnie balansować pomiędzy odpowiednim rozwojem wałów oraz własnej planszetki.

Pomimo, że ostatecznie rozgrywkę z żoną przegrałem, to bardzo dużą satysfakcję dało mi to, że udało mi się wyszarpać małżonce w ostatniej fazie akcji 20 punktów (finalny wynik oscylował w okolicy 100) właśnie dzięki temu, że ta mocno zwiększyła ilość owiec, a ja zaniedbując budowę wału, obniżyłem wartość każdej z jej owiec o jeden punkt.

Pomimo, że obiektywnie Hallertau wydaje mi się być lepszą i lepiej zaprojektowaną grą, to właśnie przy Lowlands bawiliśmy się lepiej. Jeżeli ktoś ma możliwość zagrać - polecam spróbować.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Lowlands (Claudia Partenheimer, Ralf Partenheimer)

Post autor: warlock »

Ależ to jest ŚWIETNY eurosek! Nawet bez sięgania do instrukcji od razu czuć, że to gra developowana przez Uwe Rosenberga (i w zasadzie mogłaby być pozycją z jego katalogu), w której kolektywnie budujemy wały chroniące nas przed wodami oceanu, a jednocześnie rozwijamy nasze gospodarstwo ;). Sama łamigłówka na planszy to połączenie małej Agricoli i Szklanego Szlaku, ale do tego dochodzi sporo innych smaczków jak np. rynek owiec ;).

Nie wiem jak działałoby to na 2 osoby, ale na 3 to dla mnie 9/10 z automatu. Świetny temat, ciekawa interakcja związana z zapraszaniem do wspólnej budowy zapory, pracownicy o różnej sile, mnóstwo ciekawych efektów budynków. Jak dla mnie to jedna z najlepszych gier tzw. "okołorosenbergowych" ;). Każdy rzucił się teraz na Ucztę dla Odyna - zamiast tego polecam rozważyć sięgnięcie po Lowlands :D.

Obrazek
ODPOWIEDZ