Karczma Pod Pękatym Kuflem (Wolfgang Warsch)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Karczma Pod Pękatym Kuflem (Wolfgang Warsch)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Karczma Pod Pękatym Kuflem/The Taverns of Tiefenthal
BGG https://boardgamegeek.com/boardgame/269 ... tiefenthal
Wydawca G3.
Jak grać- https://www.youtube.com/watch?v=2G5mO3ZvkLc&t
Przykładowa rozgrywka- https://www.youtube.com/watch?v=vkEvP1zAiVc
Obrazek
Ostatnio zmieniony 21 paź 2019, 13:43 przez Dr. Nikczemniuk, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Karczma Pod Pękatym Kuflem (Wolfgang Warsch)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Ciekawie zapowiadająca się turlanka+karty+moduły+piwo :D
Będę chciał ją nabyć i sprawdzić.
Ktoś :?: Coś :?:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Karczma Pod Pękatym Kuflem (Wolfgang Warsch)

Post autor: Blue »

Wavelength, a Scale of One to T-Rex, Karczma Pod Pękatym Kuflem. Wolgang jest w ogniu zdecydowanie :D.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Karczma Pod Pękatym Kuflem (Wolfgang Warsch)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Zaczynają się pojawiać preordery, 90 zeta to super cena :D
Po lekturze instrukcji ciekawi mnie motyw z modułami, można grać w gołą podstawkę lub dołączać moduły.
Aż dziw bierze że nie wydali gołej podstawki a potem moduły w formie dodatków :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Karczma Pod Pękatym Kuflem (Wolfgang Warsch)

Post autor: BartP »

Grałem raz. Deck-buildingowa, optymalizacyjna gra w budowanie silnika. Interakcji prawie że nie ma. Niby jest draft kości, ale bierzesz takie, które tobie pasują, nie interesuje ciebie, co inni gracze robią. Po drafcie gracze w zasadzie równolegle wykorzystują je na swoich planszetkach. Ktoś mówi, że ma tam ileś piwa i kupuje klienta; wzruszasz ramionami. Mielisz karty, mielisz, ulepszasz karczmę, na końcu patrzysz, kto nachapał najwięcej punktów. Mnie się nie podobało.
Wizualnie wygląda fajnie, w szczególności rozwijanie karczmy, kładzenie do niej gości itd.
Maddas
Posty: 178
Rejestracja: 21 lis 2008, 15:17
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 3 times

Re: Karczma Pod Pękatym Kuflem (Wolfgang Warsch)

Post autor: Maddas »

Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Karczma Pod Pękatym Kuflem (Wolfgang Warsch)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

BartP pisze: 25 paź 2019, 14:00 Grałem raz. Deck-buildingowa, optymalizacyjna gra w budowanie silnika. Interakcji prawie że nie ma. Niby jest draft kości, ale bierzesz takie, które tobie pasują, nie interesuje ciebie, co inni gracze robią. Po drafcie gracze w zasadzie równolegle wykorzystują je na swoich planszetkach. Ktoś mówi, że ma tam ileś piwa i kupuje klienta; wzruszasz ramionami. Mielisz karty, mielisz, ulepszasz karczmę, na końcu patrzysz, kto nachapał najwięcej punktów. Mnie się nie podobało.
Wizualnie wygląda fajnie, w szczególności rozwijanie karczmy, kładzenie do niej gości itd.
Łatwo tę opinię przekuć w zaletę bo jeśli ktoś szuka gierki do pogrania solo to chyba się nada... :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Karczma Pod Pękatym Kuflem (Wolfgang Warsch)

Post autor: Arachion »

Coś wiadomo więcej na temat premiery?
Jakieś recenzje? Grane było przez kogoś?

Brakowało mi 70 monet do darmowej wysyłki i wziąłem kupiłem, teraz myślę czy warto było...
Chyba uzależnienie od nowości za bardzo rządzi w życiu.
Sucharzysta
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Karczma Pod Pękatym Kuflem (Wolfgang Warsch)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Arachion pisze: 18 lis 2019, 09:35 Coś wiadomo więcej na temat premiery?
Jakieś recenzje? Grane było przez kogoś?

Brakowało mi 70 monet do darmowej wysyłki i wziąłem kupiłem, teraz myślę czy warto było...
Chyba uzależnienie od nowości za bardzo rządzi w życiu.
Premiera była w zeszły czwartek tzn. pojawiło się info PREMIERA i na tym koniec. :evil:
Ja grę zamówiłem w aleplanszowki.pl i jak na razie cisza.
Swoją drogą definicja słownikowa brzmi tak:
"Premiera- pierwsze przedstawienie danego utworu lub towaru szerokiej publiczności."
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Karczma Pod Pękatym Kuflem (Wolfgang Warsch)

Post autor: Arachion »

Kupione, zagrane - sprawdzone.

Leci 8/10 - po dwóch dwuosobowych partiach na 3/5 modułów.
Może spaść ze względu na regrywalność ale my z żoną jako exelowcy szybko nudzimy się jedną tabelką więc nie jestesmy dobrym wyznacznikiem ale na werdykt końcowy jeszcze parę partii przed nami.
Ogólnie dużo w tym racji - przebija hotel austria - pewne, że ikonografia jest logiczna w tym porównianiu.
Ciekawe decyzje pomimo, że cała gra nie jest tworem ultra wybitnym.


Napewno brakuje mi małego podsumowania przebiegu gry więc stworzyłem coś przy kawie:
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 04 gru 2019, 19:12 przez Arachion, łącznie zmieniany 1 raz.
Sucharzysta
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Karczma Pod Pękatym Kuflem (Wolfgang Warsch)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Ja gram z wszystkimi modułami i nie widzę powodu aby grać z ich mniejszą ilością. W mojej ocenie gra jest pełniejsza, można zrobić więcej.
Gra przypomona mi Osadników:NI pod tym względem że powoli się rozkręca, w 1 rundzie zrobimy tyle co kot napłakał a w 2 tyle co dwa koty :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Karczma Pod Pękatym Kuflem (Wolfgang Warsch)

Post autor: detrytusek »

Jako fan GAH nie mogłem nie zwrócić uwagi na Kufla. Oczywistym jest dla mnie, że toto nie "zwolni" GAH ze swojej pozycji ale ciekawią mnie odczucia kogoś kto też lubi Hotel.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Karczma Pod Pękatym Kuflem (Wolfgang Warsch)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

detrytusek pisze: 04 gru 2019, 16:29 Jako fan GAH nie mogłem nie zwrócić uwagi na Kufla. Oczywistym jest dla mnie, że toto nie "zwolni" GAH ze swojej pozycji ale ciekawią mnie odczucia kogoś kto też lubi Hotel.
Hotel nie jest złą grą, mnie po prostu w tej grze zabrakło większej interakcji z kośćmi (biorę kość i kładę ją tu czy tam, odpalam akcje itd.), podobnie Lorenzo gdzie kości sobie leżą, ja jednak od gry kościanej wymagam turlania/miąchania/przerzucania interakcji i obcowania z kośćmi, a to ma Karczma czy takie gry jak Marco Polo, RollFTG, Zamki, Santa Maria.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Karczma Pod Pękatym Kuflem (Wolfgang Warsch)

Post autor: detrytusek »

Z tego co widziałem to tu jest dokładnie to samo. Turlasz kości, draft, odpalasz akcje. Interakcji tak jak BartP napisał jest bardzo mało (i to czuć) także nie rozumiem.
aa i
W GAH przerzucać przecież możesz, a w Santa Marii to już wogóle gdzie tam było obcowanie? Brałem kość i kładłem w rzędzie bądź kolumnie - that`s it.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Karczma Pod Pękatym Kuflem (Wolfgang Warsch)

Post autor: seki »

Dr. Nikczemniuk pisze: 04 gru 2019, 21:20
detrytusek pisze: 04 gru 2019, 16:29 Jako fan GAH nie mogłem nie zwrócić uwagi na Kufla. Oczywistym jest dla mnie, że toto nie "zwolni" GAH ze swojej pozycji ale ciekawią mnie odczucia kogoś kto też lubi Hotel.
Hotel nie jest złą grą, mnie po prostu w tej grze zabrakło większej interakcji z kośćmi (biorę kość i kładę ją tu czy tam, odpalam akcje itd.), podobnie Lorenzo gdzie kości sobie leżą, ja jednak od gry kościanej wymagam turlania/miąchania/przerzucania interakcji i obcowania z kośćmi, a to ma Karczma czy takie gry jak Marco Polo, RollFTG, Zamki, Santa Maria.
Za opinię, że w Lorenzo kości sobie tylko leżą bez możliwości modyfikacji powinno się karać. Możliwości są większe niż w wymienionych przez ciebie tytułach. Tu nie tylko możesz modyfikować kość w bezpośredni sposób za pomocą zasobów ale też możesz użyć kości na zdobycie kart umożliwiających permanentne zwiększanie wartości na kościach, bądź odpalenie dodatkowych bardzo różnorodnych akcji. Możliwość zastosowania kości na odpalenie akcji i możliwości zmiany ich wartości są tak duże, że nie mogę uwierzyć że ktoś ich nie dostrzega. Nie przepadam za Lorenzo ale Twoja opinia jest niezwykle krzywdząca dla tego tytułu.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Karczma Pod Pękatym Kuflem (Wolfgang Warsch)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

seki pisze: 04 gru 2019, 23:01 Za opinię, że w Lorenzo kości sobie tylko leżą bez możliwości modyfikacji powinno się karać. Możliwości są większe niż w wymienionych przez ciebie tytułach. Tu nie tylko możesz modyfikować kość w bezpośredni sposób za pomocą zasobów ale też możesz użyć kości na zdobycie kart umożliwiających permanentne zwiększanie wartości na kościach, bądź odpalenie dodatkowych bardzo różnorodnych akcji. Możliwość zastosowania kości na odpalenie akcji i możliwości zmiany ich wartości są tak duże, że nie mogę uwierzyć że ktoś ich nie dostrzega. Nie przepadam za Lorenzo ale Twoja opinia jest niezwykle krzywdząca dla tego tytułu.
Wszystko się zgadza, tylko że to odbywa się wirtualnie, a ja wolę fizycznie wziąść kość i odpalić akcję bo wtedy czuję że gram kośćmi, takie odczucia daje mi Karczma.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Karczma Pod Pękatym Kuflem (Wolfgang Warsch)

Post autor: detrytusek »

Dr. Nikczemniuk pisze: 05 gru 2019, 06:55 Wszystko się zgadza, tylko że to odbywa się wirtualnie, a ja wolę fizycznie wziąść kość i odpalić akcję bo wtedy czuję że gram kośćmi, takie odczucia daje mi Karczma.
Czy Tobie chodzi o to, że smyrasz kostki po ściankach w trakcie ruchu? W SM nie modyfikujesz wartości ale podczas robienia akcji ją przenosisz z pola na pole. W Kuflu tykasz kostkę i przenosisz na odpowiednie pole. W Marco też, a w GAH tylko raz ją tykniesz przenosząc z planszy na miejsce.
Chyba powinieneś kupić Quarriors!

I nie oglądać tego zdjęcia za często :D
Spoiler:
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Karczma Pod Pękatym Kuflem (Wolfgang Warsch)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

detrytusek pisze: 05 gru 2019, 08:31
Dr. Nikczemniuk pisze: 05 gru 2019, 06:55 Wszystko się zgadza, tylko że to odbywa się wirtualnie, a ja wolę fizycznie wziąść kość i odpalić akcję bo wtedy czuję że gram kośćmi, takie odczucia daje mi Karczma.
Czy Tobie chodzi o to, że smyrasz kostki po ściankach w trakcie ruchu? W SM nie modyfikujesz wartości ale podczas robienia akcji ją przenosisz z pola na pole. W Kuflu tykasz kostkę i przenosisz na odpowiednie pole. W Marco też, a w GAH tylko raz ją tykniesz przenosząc z planszy na miejsce.
Chyba powinieneś kupić Quarriors!

I nie oglądać tego zdjęcia za często :D
Spoiler:
Stary jak ty mnie teraz dopieściłeś! :wink: :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 243
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Karczma Pod Pękatym Kuflem (Wolfgang Warsch)

Post autor: Arcziwald »

Jest już może dostępny jakiś gameplay po polsku ?
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 862
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Karczma Pod Pękatym Kuflem (Wolfgang Warsch)

Post autor: konradstpn »

Arcziwald pisze: 05 gru 2019, 12:49 Jest już może dostępny jakiś gameplay po polsku ?
Jeszcze nikt się nie pokusił. Obawiam się, pomimo dużej ilości kart, o regrywalność oraz praktycznie brak interakcji. Obym się mylił bo gra raczej w moim typie...
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Karczma Pod Pękatym Kuflem (Wolfgang Warsch)

Post autor: Furan »

jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Karczma Pod Pękatym Kuflem (Wolfgang Warsch)

Post autor: detrytusek »

"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Karczma Pod Pękatym Kuflem (Wolfgang Warsch)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

detrytusek pisze: 06 gru 2019, 12:20 I jeszcze Radziu

https://www.youtube.com/watch?v=qTTLt3vHg5w
Czy ja dobrze widziałem że Radho nie posuwa białej kosteczki za różnicę między piwem a dochodem?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Karczma Pod Pękatym Kuflem (Wolfgang Warsch)

Post autor: detrytusek »

Dr. Nikczemniuk pisze: 06 gru 2019, 13:50
detrytusek pisze: 06 gru 2019, 12:20 I jeszcze Radziu

https://www.youtube.com/watch?v=qTTLt3vHg5w
Czy ja dobrze widziałem że Radho nie posuwa białej kosteczki za różnicę między piwem a dochodem?
Przecież to Radziu.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Karczma Pod Pękatym Kuflem (Wolfgang Warsch)

Post autor: probbi »

Patrząc na moduły znalazłem jedną dziwną rzecz. Aby zastosować któryś z nich muszę wziąć pod uwagę każdy kolejny. I ładnie się to spina bo stopniowo dorzuca się kolejne elementy i mechaniki w grze. Ale nie pasuje mi tu moduł nr4. On po prostu wprowadza inny setup talii stratowej jeżeli oczywiście gracze wybiorą różne opcje. Wg mnie to powinien być ostatni moduł ponieważ nr5 czyli księgę gości można spokojnie ogarnąć przy pierwszej partii natomiast zmienny setup najlepiej się sprawdzi po minimum jednej partii na standardowej talii.
Dzisiaj zagrałem w podstawową wersję ale kolejnym razem z nowymi graczami raczej postapie niezgodnie z instrukcją i zagram 5 moduł ale bez czwartego.
ODPOWIEDZ