Cosmic Encounter / Kosmiczne spotkania (B. Eberle, J. Kittredge, B. Norton, P. Olotka, K. Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
ScoutMindset
Posty: 22
Rejestracja: 02 lis 2018, 23:07
Has thanked: 38 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: ScoutMindset »

Niestety wygląda na to, że żaden wydawca nie jest zainteresowany wydaniem dodatków do CE po polsku. A tak przynajmniej twierdzą Planszowe Newsy na facebooku https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 2247151100

Akurat byłem zainteresowany polską wersją, ale czekałem na dodatki. Teraz myślę, żeby kupić polską wersję i ewentualnie połączyć ją z angielskimi dodatkami. Czy ktoś może wie, czy są jakieś różnice w odcieniach tyłów kart albo jakieś inne rzeczy, które by to utrudniły?
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 728
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 146 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Cosmic Encounter / Kosmiczne spotkania (B. Eberle, J. Kittredge, B. Norton, P. Olotka, K. Wilson)

Post autor: Munchhausen »

Ech, szkoda gadać. Świetna gra, którą w naszym kraju zabił zerowy marketing i zaporowa cena. Galakta chyba myślała, że tak głośny tytuł sprzeda się sam. Strasznie boleję nad brakiem dodatków, bo fajnie byłoby pograć w sześcioosobowym składzie, nie mówiąc już o nowych, zakręconych rasach :/
xol
Posty: 4
Rejestracja: 30 lis 2018, 15:30

Re: Cosmic Encounter / Kosmiczne spotkania (B. Eberle, J. Kittredge, B. Norton, P. Olotka, K. Wilson)

Post autor: xol »

No w tym samym czasie wydali żelazny tron, co pewnie kompletnie ubiło cosmica:( sam nabyłem właśnie żelazny tron i nie żałuję bo przynajmniej jest do tego jeden dodatek na więcej graczy
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4502
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: Cosmic Encounter / Kosmiczne spotkania (B. Eberle, J. Kittredge, B. Norton, P. Olotka, K. Wilson)

Post autor: PytonZCatanu »

PytonZCatanu pisze: 13 sty 2020, 23:50 Bum - będzie Cosmic Encouner Duel!

Z jednej strony Wow - uwielbiam Cosmic Encouner!

Z drugiej strony to gra, której siłą jest atmosfera, grupowa interakcja. Nie wiem, czy gra 1 vs 1 jest w stanie to odtworzyć.....

https://www.fantasyflightgames.com/en/n ... nter-duel/
Wrzucam newsa ☺️
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cosmic Encounter / Kosmiczne spotkania (B. Eberle, J. Kittredge, B. Norton, P. Olotka, K. Wilson)

Post autor: donmakaron »

Dwuosobowa imprezówka to bardzo dziwny koncept. Z drugiej strony samo CE to dziwny koncept - gra imprezowa w kalibrze dużej gry strategicznej - więc kto wie?
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Cosmic Encounter / Kosmiczne spotkania (B. Eberle, J. Kittredge, B. Norton, P. Olotka, K. Wilson)

Post autor: Bludgeon »

donmakaron pisze: 14 sty 2020, 08:54 Dwuosobowa imprezówka to bardzo dziwny koncept. Z drugiej strony samo CE to dziwny koncept - gra imprezowa w kalibrze dużej gry strategicznej - więc kto wie?
A gdzieś było napisane że to gra imprezowa? Musiałem przegapić.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cosmic Encounter / Kosmiczne spotkania (B. Eberle, J. Kittredge, B. Norton, P. Olotka, K. Wilson)

Post autor: donmakaron »

Mam na myśli, że Cosmic Encounter to jest gra imprezowa i jej dwuosobowa wersja budzi moje wątpliwości z tego powodu. Chociaż to leniwy komentarz osoby, której się nie chciało przeczytać artykułu, żeby zobaczyć co to za gra będzie, więc może nie być wiele wart.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Cosmic Encounter / Kosmiczne spotkania (B. Eberle, J. Kittredge, B. Norton, P. Olotka, K. Wilson)

Post autor: Bludgeon »

donmakaron pisze: 14 sty 2020, 15:09 Mam na myśli, że Cosmic Encounter to jest gra imprezowa
Nigdy bym nie pomyślał że CE to gra imprezowa. Jedyne co ma imprezowe to lekki zabawny klimat. Cała reszta wszystkie zasady itp. to rozbudowana strategia z wprawdzie dość prostymi zasadami ale dużą ilością ruchomych elementów.
Może dlatego ludzie potrafią pomylić CE z grą imprezową że ciężko znaleźć inne tytuły które mają lekki klimat ale nie lekką mechanikę.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cosmic Encounter / Kosmiczne spotkania (B. Eberle, J. Kittredge, B. Norton, P. Olotka, K. Wilson)

Post autor: donmakaron »

W tej "rozbudowanej strategii" masz znikomy wpływ na to kogo i czym atakujesz, obrońca może nie mieć się czym bronić, a wygra trzeci, który wprosił się jako sojusznik ¯\_(ツ)_/¯

Gra jest rozbudowana jak na imprezówkę, ale decyzyjność jest tam niewielka, a losowość wprost przeciwnie. Do tego humor, elementy take-that i wartkie tempo. Ani chybi imprezówka.

Co nie znaczy o CE źle. Wręcz przeciwnie. To gra dobra, a co najważniejsze - wyjątkowa, w swoim własnym stylu.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Cosmic Encounter / Kosmiczne spotkania (B. Eberle, J. Kittredge, B. Norton, P. Olotka, K. Wilson)

Post autor: Bludgeon »

donmakaron pisze: 14 sty 2020, 16:08 W tej "rozbudowanej strategii" masz znikomy wpływ na to kogo i czym atakujesz, obrońca może nie mieć się czym bronić, a wygra trzeci, który wprosił się jako sojusznik ¯\_(ツ)_/¯

Gra jest rozbudowana jak na imprezówkę, ale decyzyjność jest tam niewielka, a losowość wprost przeciwnie. Do tego humor, elementy take-that i wartkie tempo. Ani chybi imprezówka.

Co nie znaczy o CE źle. Wręcz przeciwnie. To gra dobra, a co najważniejsze - wyjątkowa, w swoim własnym stylu.
Okej, może strategia to niewłaściwe słowo, ale na pewno jest to rozbudowana gra.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Cosmic Encounter / Kosmiczne spotkania (B. Eberle, J. Kittredge, B. Norton, P. Olotka, K. Wilson)

Post autor: Bludgeon »

donmakaron pisze: 14 sty 2020, 16:08 wartkie tempo
No nie bardzo. W połowie gry gracze mają na rękach łącznie dużo kart z reward decku i flar, każda z toną tekstu, specjalnymi zasadami. Choćby timing jest problemem - często tyle było protestów od ludzi że nie zdążyli zareagować że musiałem specjalnie wolno na głos odliczać fazy każdej tury. A i tak ludzie nie ogarniali.
To jest jest wartkie tempo. Palce w pralce to jest wartkie tempo.

CE uwielbiam, ale trzeba wiedzieć do czego się siada a CE pod tym względem trochę oszukuje.
Ta gra obiecuje świetną zabawę "imprezową" a potem robi wszystko żeby do niej nie dopuścić. To jest największy problem CE, większy niż losowość.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cosmic Encounter / Kosmiczne spotkania (B. Eberle, J. Kittredge, B. Norton, P. Olotka, K. Wilson)

Post autor: donmakaron »

Cóż... grywam z ludźmi co ogarniają i tempo jest wartkie ;) Wrażenia mam wprost odwrotne: gra obiecuje strategię, podboje planet, rozwój technologii i walki w kosmosie, a potem robi wszystko, żeby być imprezówką ;)

Let's agree to disagree. A tak skrajne opinie świadczą tylko o wyjątkowości gry.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Cosmic Encounter / Kosmiczne spotkania (B. Eberle, J. Kittredge, B. Norton, P. Olotka, K. Wilson)

Post autor: Bludgeon »

donmakaron pisze: 14 sty 2020, 17:30 Cóż... grywam z ludźmi co ogarniają i tempo jest wartkie ;) Wrażenia mam wprost odwrotne: gra obiecuje strategię, podboje planet, rozwój technologii i walki w kosmosie, a potem robi wszystko, żeby być imprezówką ;)

Let's agree to disagree. A tak skrajne opinie świadczą tylko o wyjątkowości gry.
Jak na połączenie tych 2 ekstremów i tak jest skuteczna.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cosmic Encounter / Kosmiczne spotkania (B. Eberle, J. Kittredge, B. Norton, P. Olotka, K. Wilson)

Post autor: donmakaron »

Pewnie. Choć polscy gracze się od niej w większości odbili (jak sądzę - przed premierą był hype, po premierze cisza) bo gra nie jest tym czym się wydaje, to nadal jest to rewelacyjna gra. Warto dać jej drugą szansę, jeśli przy pierwszym podejściu ten dziwny miks nie siadł.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Cosmic Encounter / Kosmiczne spotkania (B. Eberle, J. Kittredge, B. Norton, P. Olotka, K. Wilson)

Post autor: Bludgeon »

donmakaron pisze: 14 sty 2020, 17:39 Pewnie. Choć polscy gracze się od niej w większości odbili (jak sądzę - przed premierą był hype, po premierze cisza) bo gra nie jest tym czym się wydaje, to nadal jest to rewelacyjna gra. Warto dać jej drugą szansę, jeśli przy pierwszym podejściu ten dziwny miks nie siadł.
Dla mnie (a raczej dla moich współgraczy) największym i w sumie jedynym problemem jest fakt że każdy musi znać angielski (głównie przez flary) :(
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Cosmic Encounter / Kosmiczne spotkania (B. Eberle, J. Kittredge, B. Norton, P. Olotka, K. Wilson)

Post autor: kaszkiet »

Bludgeon pisze: 14 sty 2020, 17:12
donmakaron pisze: 14 sty 2020, 16:08 wartkie tempo
No nie bardzo. W połowie gry gracze mają na rękach łącznie dużo kart z reward decku i flar, każda z toną tekstu, specjalnymi zasadami. Choćby timing jest problemem - często tyle było protestów od ludzi że nie zdążyli zareagować że musiałem specjalnie wolno na głos odliczać fazy każdej tury. A i tak ludzie nie ogarniali.
To jest jest wartkie tempo. Palce w pralce to jest wartkie tempo.

CE uwielbiam, ale trzeba wiedzieć do czego się siada a CE pod tym względem trochę oszukuje.
Ta gra obiecuje świetną zabawę "imprezową" a potem robi wszystko żeby do niej nie dopuścić. To jest największy problem CE, większy niż losowość.
Daj im inne rasy niż Kosmiczne Ślimaki.
Z tym workiem kart na ręku to bardzo różnie bywa. Może jakoś akurat tak gracie. U mnie partie trwają zazwyczaj około godziny.
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 728
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 146 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Cosmic Encounter / Kosmiczne spotkania (B. Eberle, J. Kittredge, B. Norton, P. Olotka, K. Wilson)

Post autor: Munchhausen »

donmakaron pisze: 14 sty 2020, 17:39 Pewnie. Choć polscy gracze się od niej w większości odbili (jak sądzę - przed premierą był hype, po premierze cisza) bo gra nie jest tym czym się wydaje, to nadal jest to rewelacyjna gra. Warto dać jej drugą szansę, jeśli przy pierwszym podejściu ten dziwny miks nie siadł.
Mam wrażenie, że polscy gracze odbili się nie tyle od samej gry, co raczej od jej ceny. Sam latami czekałem na premierę polskiej wersji, ale jak zobaczyłem, ile będzie kosztować w dniu premiery, to przeżyłem mały szok. Oczywiście kupiłem, ale moja wewnętrzna cebula płakała. Teraz opłakuję brak dodatków z nowymi rasami :/
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cosmic Encounter / Kosmiczne spotkania (B. Eberle, J. Kittredge, B. Norton, P. Olotka, K. Wilson)

Post autor: donmakaron »

Możliwe, chociaż te 180+ zł za kultową, dużą grę, od znanego autora, na którą królowie prorocy czekali z wytęsknieniem latami to nie jest jakaś kosmiczna (hehe) cena. Wersja angielska była dostępna w podobnej cenie, nie było specjalnie zaskoczenia. Chyba że w okolicach premiery gra była droższa.
szyimon
Posty: 59
Rejestracja: 20 wrz 2016, 11:14
Has thanked: 4 times
Been thanked: 9 times

Re: Cosmic Encounter / Kosmiczne spotkania (B. Eberle, J. Kittredge, B. Norton, P. Olotka, K. Wilson)

Post autor: szyimon »

Ja niedawno zakupiłem polską wersję i z marszu wbiła się do najczęściej ogrywanych tytułów na naszych spotkaniach. Co więcej pojawiła się potrzeba, aby zakupić zestaw dla 6 gracza. Ze względu na brak polskich dodatków i problem współgraczy z językiem angielskim trochę mi szkoda kasy na zakup angielskiego dodatku tylko po to, aby dodać do gry kilka kart celów, 5 planet, stateczki i znacznik ilości koloni...

A może ktoś ma kilka dodatków angielskich z zestawami dla 6, 7 i 8 gracza i chciałby za jakąś rozsądną cenę sprzedać jeden z nich to byłbym zainteresowany :D :D :D
Awatar użytkownika
lukkk
Posty: 443
Rejestracja: 21 gru 2017, 00:49
Has thanked: 95 times
Been thanked: 99 times

Re: Cosmic Encounter / Kosmiczne spotkania (B. Eberle, J. Kittredge, B. Norton, P. Olotka, K. Wilson)

Post autor: lukkk »

A to nie lepiej gdzieś zlecić produkcję. wydruk stateczków 3D i kartonu planety aby zwiększyć liczbę graczy zamiast kupować dodatku? Bo w podstawce to pamiętam, że jest tyle ras, że nie ma wielkiej potrzeby ich zwiększania ( no chyba, że ktoś chce).
U mnie problemem było to, że CE jakoś nie za bardzo się przyjęło. Zawsze było coś fajniejszego do ogrania. Ale zastanawiam się nad ponownym wypróbowaniem tego tytułu.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Cosmic Encounter / Kosmiczne spotkania (B. Eberle, J. Kittredge, B. Norton, P. Olotka, K. Wilson)

Post autor: Rafal_Kruczek »

lukkk pisze: 15 sty 2020, 15:10 A to nie lepiej gdzieś zlecić produkcję. wydruk stateczków 3D i kartonu planety aby zwiększyć liczbę graczy zamiast kupować dodatku? Bo w podstawce to pamiętam, że jest tyle ras, że nie ma wielkiej potrzeby ich zwiększania ( no chyba, że ktoś chce).
U mnie problemem było to, że CE jakoś nie za bardzo się przyjęło. Zawsze było coś fajniejszego do ogrania. Ale zastanawiam się nad ponownym wypróbowaniem tego tytułu.
W jednym z dodatków pojawiło sie wiecej kart do głownej talii do zastosowania przy grze na wiecej niż 5 graczy przy grze na 7 lub 8 graczy czasami może trochę braknąć kart.
Talia nagród tez jest ciekawa.
Można tez kupic kolejna podsatwkę i przemalowac stateczki :)
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Cosmic Encounter / Kosmiczne spotkania (B. Eberle, J. Kittredge, B. Norton, P. Olotka, K. Wilson)

Post autor: Bludgeon »

Rafal_Kruczek pisze: 15 sty 2020, 15:56 Można tez kupic kolejna podsatwkę i przemalowac stateczki :)
To już lepiej kupić 42 i masz ileśtam nowych kolorów.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
lukkk
Posty: 443
Rejestracja: 21 gru 2017, 00:49
Has thanked: 95 times
Been thanked: 99 times

Re: Cosmic Encounter / Kosmiczne spotkania (B. Eberle, J. Kittredge, B. Norton, P. Olotka, K. Wilson)

Post autor: lukkk »

Ciekawi mnie czy ta gra ma kiedykolwiek szansę na ponowne odkrycie. Za oceanem się nią zachwycają a u nas rzeczywiście nawet ciężko natrafić na recenzje.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Cosmic Encounter / Kosmiczne spotkania (B. Eberle, J. Kittredge, B. Norton, P. Olotka, K. Wilson)

Post autor: Bludgeon »

lukkk pisze: 23 sty 2020, 13:46 Ciekawi mnie czy ta gra ma kiedykolwiek szansę na ponowne odkrycie. Za oceanem się nią zachwycają a u nas rzeczywiście nawet ciężko natrafić na recenzje.
Może jeśli wydadzą CE duel po polsku i okaże się hitem. Inaczej wątpię.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
lukkk
Posty: 443
Rejestracja: 21 gru 2017, 00:49
Has thanked: 95 times
Been thanked: 99 times

Re: Cosmic Encounter / Kosmiczne spotkania (B. Eberle, J. Kittredge, B. Norton, P. Olotka, K. Wilson)

Post autor: lukkk »

Bludgeon pisze: 23 sty 2020, 16:33
lukkk pisze: 23 sty 2020, 13:46 Ciekawi mnie czy ta gra ma kiedykolwiek szansę na ponowne odkrycie. Za oceanem się nią zachwycają a u nas rzeczywiście nawet ciężko natrafić na recenzje.
Może jeśli wydadzą CE duel po polsku i okaże się hitem. Inaczej wątpię.
Nie chcę być czarnowidzem ale raczej CE duel ma małe szanse na hit.
ODPOWIEDZ