Trial by Trolley / Dylemat Wagonika (Scott Houser)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Trial by Trolley / Dylemat Wagonika (Scott Houser)

Post autor: REBEL.pl »

Jeszcze w roku 2020 nakłądem wydawnictwa Rebel ukaże się gra "Dylemat Wagonika", czyli polska edycja "Trial by Trolley".

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dylemat wagonika to imprezowa gra karciana przeznaczona dla osób pełnoletnich. Łączy filozoficzne rozważania z krwawą jatką i zmusza uczestników do podejmowania trudnych moralnie decyzji.

Na czym to polega?
W każdej rundzie jeden z uczestników wciela się w maszynistę – to jego zadaniem będzie podjęcie decyzji, po którym z torów przejedzie morderczy pociąg. W tym czasie pozostali gracze, podzieleni na dwie drużyny, będą starali się przekonać go do przestawienia zwrotnicy i uśmiercenia tych, którzy znajdują się na TYM DRUGIM torze.

W tym celu będą wykorzystywali karty nieskazitelnych postaci, plugawych postaci oraz modyfikatorów - dobrych i złych czynów, których dokonali ludzie uwięzieni na torach. Wszystko byleby uratować "swoich".

Ostateczna decyzja należy oczywiście do maszynisty, który, gdy karty zostaną zagrane, będzie musiał odpowiednio przestawić zwrotnicę. Każdy gracz z drużyny, której tor stał się miejscem zbrodni, otrzymuje znacznik śmierci jako przypomnienie o plamie na sumieniu. A następnie zamieniamy się rolami!

Artykuł na stronie wydawnictwa: https://www.wydawnictworebel.pl/pages/r ... -1519.html

Sugerowana cena detaliczna: 109,95 zł
Szacowana data premiery: IV kwartał 2020 r.
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10876
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Dylemat Wagonika / Trial by Trolley (Rebel)

Post autor: japanczyk »

Lol, tego sie nie spodziewałem xD

cyanide and happiness w grze może być ciekawe w normalnej cenie :D
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 183 times
Been thanked: 227 times

Re: Dylemat Wagonika / Trial by Trolley (Rebel)

Post autor: bardopondo »

A gdzie tu filozofia?
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1275
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 358 times
Been thanked: 213 times

Re: Dylemat Wagonika / Trial by Trolley (Rebel)

Post autor: ShapooBah »

Dylemat wagonika to filozoficzne zagadnienie

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dylemat_wagonika
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Dylemat Wagonika / Trial by Trolley (Rebel)

Post autor: Largo »

Must have :D
Trzeba będzie zamówić razem z Podaj dalej bez cenzury :D
Awatar użytkownika
lukkk
Posty: 443
Rejestracja: 21 gru 2017, 00:49
Has thanked: 95 times
Been thanked: 99 times

Re: Trial by Trolley / Dylemat Wagonika (Scott Houser)

Post autor: lukkk »

Wygląda ciekawie. Tylko obawiam się o regrywalność więc poczekam na pierwsze recenzje.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9425
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Trial by Trolley / Dylemat Wagonika (Scott Houser)

Post autor: MichalStajszczak »

lukkk pisze: 16 kwie 2020, 13:10 Wygląda ciekawie. Tylko obawiam się o regrywalność więc poczekam na pierwsze recenzje.
Szczególnie przy grze w tym samym składzie
Uncle_Grga
Posty: 557
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Dylemat Wagonika / Trial by Trolley (Rebel)

Post autor: Uncle_Grga »

ShapooBah pisze: 16 kwie 2020, 10:18 Dylemat wagonika to filozoficzne zagadnienie

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dylemat_wagonika
Całkiem poważnego nawiasem mówiąc..

No ciekawie bez wątpienia. O rzeczach poważnych w klimacie rozrywki. Ląduje w zasięgu radaru..
Eskimos
Posty: 102
Rejestracja: 01 kwie 2019, 21:31
Has thanked: 19 times
Been thanked: 14 times

Re: Trial by Trolley / Dylemat Wagonika (Scott Houser)

Post autor: Eskimos »

Rozumiem, że całkowity wybór leży po stronie maszynisty i jak ktoś się uprze na drugą osobę to może rozjeżdżać jego 'ludzi' bez względu na karty na drugim torze?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4464
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1099 times

Re: Trial by Trolley / Dylemat Wagonika (Scott Houser)

Post autor: garg »

Mam odrobinę obaw wobec tej gry, bo dylemat wagonika dotyka wartości i rozgrywka może się potoczyć w nieprzyjemnym kierunku, ale zakładam, że autorzy jakoś sobie z tym poradzili i popatrzę, jak to wygląda w praktyce. Oby było dobrze :) .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
bubu
Posty: 605
Rejestracja: 21 lut 2014, 15:16
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Trial by Trolley / Dylemat Wagonika (Scott Houser)

Post autor: bubu »

Mam wersję angielską, grałem raz. Z jednej strony pomysł niezły, rozgrywka szybka. Karty zabawne (np George Lucas chwilę przed wymyśleniem Jar Jar Binksa). Gra niby imprezowa a jednak trochę głębi w niej jest- ja nad moim dylematem trochę się faktycznie musiałem zastanowić.
Niemniej po tej rozgrywce widzę dwa minusy gry:
-jeżeli traktujemy ją serio to pewne sytuacje/karty mogą nas emocjonalnie uruchomić. Np. możemy rozjechać prześladowcę z lat szkolnych ale i lekarstwo na nieuleczalną chorobę. Koleżanka dostała kartę "Twój ojciec". Który nie żyje, a z którym była mocno emocjonalnie związana. Podjęła decyzję, żeby go rozjechać wybierając większe dobro (albo mniejsze zło) i po grze stwierdziła, że już nie chce w to więcej grać. Czyli nie dla każdej grupy.
-z uwagi na arbitralny werdykt maszynisty, zwycięstwo niekoniecznie zależy od grających. Przykład- w początkowym rozstawieniu na naszym torze był mędrzec, który rozwiąże problem wojen na świecie, na torze przeciwników Jezus, który wrócił na ziemię. Maszynistą była wierząca koleżanka, która powiedziała, że nie rozjedzie Jezusa, choćby nie wie co. I dalsze karty, które dokładaliśmy nie zmieniły jej zdania. W końcowej mowie powiedziałem, że Jezus po to przyszedł po raz drugi, żeby zgładzić grzechy i że ona musi go rozjechać tak jak Judasz musiał zdradzić. A jeżeli bycie rozjechanym nie jest w Boskim Planie to przecież Jezus umie przenikać przez przedmioty i uniknie śmierci albo znowu wróci. Nic z tego, była nieprzejednana. Czyli cokolwiek moja grupa by zrobiła i cokolwiek zrobiłaby druga grupa, wynik był już przesądzony. Dość frustrujące.

Tak czy siak, prawdopodobnie kupię polskie wydanie bo jednak gra jest mocno zależna językowo a doświadczenie ciekawe.
Lidia_lifestyle

Re: Trial by Trolley / Dylemat Wagonika (Scott Houser)

Post autor: Lidia_lifestyle »

Ciekawe postacie... nawet podoba mi się ta prosta stylistyka rodem z komiksu. Może mogłabym zostać maszynistką?...
kelvar
Posty: 327
Rejestracja: 04 lut 2017, 18:11
Has thanked: 16 times
Been thanked: 24 times

Re: Trial by Trolley / Dylemat Wagonika (Scott Houser)

Post autor: kelvar »

bubu pisze: 16 kwie 2020, 18:48 . Czyli cokolwiek moja grupa by zrobiła i cokolwiek zrobiłaby druga grupa, wynik był już przesądzony. Dość frustrujące.
Podejrzewam, że aż tak skrajne karty dla danych uczuć nie są częste. Zwłaszcza, że te gry (Appels to appels itp.) sprowadzają się do argumentacji "na osobę decyzyjną", a nie nas + mają sporo losowości (jak nie mamy kart to lipa :P)...

Z innej strony faktycznie tutaj jest trochę decyzyjności na osobę może być minusem (bardzo subiektywny wybór kogo wybrać... jak ktoś się nie wczuwa i nie traktuje gier na zasadzie "w grze wszystkim równo", a tutaj dodatkowo nie gra "pod siebie" co czasami jest trudne). Samemu raczej jak "nie muszę" (jak wypada to staram się dobrze bawić i nie psuć zabawy innym :D) nie gram od dłuższego czasu w tego typu gry.
Choć tutaj widać potencjał do rozważania wielu dylematów i wykorzystania gry szerzej. Do tego grafika mi się podoba!:)

Grę już zresztą na KS oglądałem, ale angielski jednak może być przeszkodą.
Tutaj muszę pomyśleć bo widzę potencjał dla tej gry i możliwość wykorzystania w działalności :twisted:
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 763
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 478 times

Re: Trial by Trolley / Dylemat Wagonika (Scott Houser)

Post autor: _Berenice_ »

Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Trial by Trolley / Dylemat Wagonika (Scott Houser)

Post autor: roadrunner »

bubu pisze: 16 kwie 2020, 18:48
Spoiler:

Opisałeś coś, co sprawiło, że mocniej zastanowiłem się nad tą grą. Grami - ogólniej. I paroma innymi rzeczami tak przy okazji. Swoje dodała mini-recka Darii.
_Berenice_: https://www.gamesfanatic.pl/2020/12/04/ ... gangstera/

Sądzę, że nikt nie zna moich znajomych tak dobrze jak ja ich znam. Nie pseudobehawioryści z netu. Nie rodzina. Na pewno :shock: nie algorytmy Facebooka.
Gry. Rozrywka jak inne. Rzecz w tym, że różnych ludzi rozrywają różne rzeczy. Jedni lubią gokarty. Drudzy jazdę konno. Ludzie hodują modliszki (pozdro, MR!). Trzymają w piwnicy kolekcję kolejek. Albo robią inne rzeczy jakie odkrywa przed widzem fascynujący dokument Ulricha Seidla.

Nie wszystkie gry są dla wszystkich. Przekonałem się kiedyś, że w gronie tym jest bilard. Porażka przy stole-pokrytym-suknem (#lubito znajome grono wargamerów) może doprowadzić ludzi do płaczu. Wrzasku. No i nerwów takich, że z przerażenia kulą się grzecznie ustawione pod ścianą kije.
Znam osoby, które jedyny dystans do świata mają na felgach w swoim aucie. Gra Dominant Species powstała dla innego odbiorcy.
Munchkin wg bgg jest grą opartą na mechanice take that. Bzdura! I humbug. A to dlatego, że główną mechaniką Munchkina jest "in your face". Podobnie jak bilard i Dominancik, Munchkin nie jest grą dla każdego.
"Wagonik" nie jest grą dla każdego bardziej.
Sądzę, że nieprzyjemności nie zafundowała Twoim graczom gra. Jak wynika z tego, co opisałeś - znasz ich całkiem nieźle. Gra sprawiła im dyskomfort, bo taką im wybrałeś.

Nasunął mi się w tym kontekście wniosek ogólny, że bardzo ważną umiejętnością grania w planszówki poza: krok #1 umiejętnością przegrywania; krok #2 umiejętnością w podstawy kultury; krok #3 mile widzianą higieną przy stole,
jest też umiejętność dobrania gier do współgraczy. Nie chodzi mi teraz wcale o dylemat pt.
Spoiler:
a taki nieomal dylemat wagonika, jaki opisałeś, bubu. Gier wymienionych i paru innych nie proponowałem/nie zaproponuję każdemu znajomemu, lecz teraz dokładniej wiem, dlaczego. To cenne, że forum przykuwa takie refleksje.

Dziękuję, za ten post. Intrygujący, treściwy, przydatny. Lepiej czuję powody, dla których części znajomych nigdy nie zaserwuję wagonika w menu popołudnia. Inni, to pewne jak kolejna ligowa porażka FC Barcelony, będą wsiadać doń z wypiekami na pyszczkach.
Tytuł na radarze miałem wcześniej. Z powodów, o jakich napisałeś i jakie wymieniła Daria - jestem bardziej ciekaw rozgrywki.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Awatar użytkownika
bubu
Posty: 605
Rejestracja: 21 lut 2014, 15:16
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Trial by Trolley / Dylemat Wagonika (Scott Houser)

Post autor: bubu »

roadrunner pisze: 06 gru 2020, 16:46 Sądzę, że nieprzyjemności nie zafundowała Twoim graczom gra. Jak wynika z tego, co opisałeś - znasz ich całkiem nieźle. Gra sprawiła im dyskomfort, bo taką im wybrałeś.
Kiedy nie do końca "znam ich całkiem nieźle"- ludzie z pracy, luźne spotkanie przy grach (Dixit, Tajniacy). No i Wagonik : ). Rzeczy, które o nich napisałem (nieżyjący ojciec, głęboka wiara) wyszły w trakcie gry i po jej zakończeniu.

Zagrałem w Wagonik potem jeszcze kilka razy- z ludźmi, których faktycznie znam dobrze. I było lepiej, luźniej, mniej na serio. Więc pewnie to kwestia kilku rzeczy, które się wtedy nałożyły- ludzie, dociąg kart..
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Trial by Trolley / Dylemat Wagonika (Scott Houser)

Post autor: roadrunner »

Po tym co napisales odnioslem wrazenie, ze wiedziales/mogles wiedziec o tych rzeczach wczesniej. Skoro tak nie bylo, mogles poznac ich troche lepiej przed tak ryzykownym z samej okladki tytulem ;) Zartuje. Skoro "wyszlo" w trakcie gry - sytuacja b. celnie wpisuje sie w jedno ze spostrzezen Darii, ze Wagonik w jakims stopniu odkrywa przed nami kompasy etyczne znajomych.
Tyle o sobie wiemy, ile nas sprawdzono. U Was sprawdzilo sie na 100%.

Swoja droga, po tym co na szybko poczytalem o wagoniku, uwazam, ze uniwersalnosc tej gry wykracza daleko poza latke "gry imprezowej". Mniejsza o osobny fakt, ze nazwa tej kategorii na pewno dotyczy innych imprez na jakich ja bylem. Mam na mysli uniwersalnosc w podobnym wydaniu jak to, ze 7 cudow wykracza imo poza gre dla casuali, co potwierdzi niejeden bywalec tego forum. Przychodza do glowy takie okazje jak zamkniecie growego wieczoru w wystarczajaco zaufanym gronie po ciezszych tytulach albo sytuacja zupelnie nieplanszowa, jak kolacja z bliskimi znajomymi/przyjaciolmi i wetkniecie w nią Wagonika. Dla odmiany/ciekawostki/bodzca do rozmow i rozkmin jak partyjka w Buzza na plejaku, wspolny seans filmu np. Jarmuscha, wjazd na ruszt karaoke albo scrabble dopuszczajace przeklenstwa.

PS To "przydatna" cecha kazdej karcianki: serwujac na stol danemu gronu, zawsze mozemy zawczasu karte lub kilka z talii usunac.
Ostatnio zmieniony 07 gru 2020, 10:32 przez roadrunner, łącznie zmieniany 2 razy.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 183 times
Been thanked: 227 times

Re: Trial by Trolley / Dylemat Wagonika (Scott Houser)

Post autor: bardopondo »

Nie wszystko ludzie mają na wierzchu, nawet gdyby ojciec żył, może być dla kogoś tematem trudnym z różnych względów. Można kogoś znać bardzo dobrze i nie zdawać sobie sprawy z jego traum, wyparć, nieświadomości etc.
Rozrywki które poruszają tematyki ojców, dzieci, przejeżdzania wagonikiem zwierząt, popychania ciężarnych kobiet ze schodów ( nie wiem gdzie to było w - Cards Against Humanity czy Kartach Dżentelmenów - mniejsza o to) są po prostu w kiepskim guście.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 634
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 239 times
Been thanked: 354 times

Re: Trial by Trolley / Dylemat Wagonika (Scott Houser)

Post autor: Nilis »

bardopondo pisze: 07 gru 2020, 10:25 Rozrywki które poruszają tematyki ojców, dzieci, przejeżdzania wagonikiem zwierząt, popychania ciężarnych kobiet ze schodów ( nie wiem gdzie to było w - Cards Against Humanity czy Kartach Dżentelmenów - mniejsza o to) są po prostu w kiepskim guście.
Zgadzam się. Dość prostackie
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
gogovsky
Posty: 2202
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Trial by Trolley / Dylemat Wagonika (Scott Houser)

Post autor: gogovsky »

Nilis pisze: 09 gru 2020, 11:57
bardopondo pisze: 07 gru 2020, 10:25 Rozrywki które poruszają tematyki ojców, dzieci, przejeżdzania wagonikiem zwierząt, popychania ciężarnych kobiet ze schodów ( nie wiem gdzie to było w - Cards Against Humanity czy Kartach Dżentelmenów - mniejsza o to) są po prostu w kiepskim guście.
Zgadzam się. Dość prostackie
Nie jestem fanem tej gry, ale dokładnie taka ma być chamska, prostacka z czarnym humorem.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Trial by Trolley / Dylemat Wagonika (Scott Houser)

Post autor: asiok »

Jedna z najbardziej idiotycznych "gier" w jakie grałem. Choć nie jest ona godna nazwania "grą" - każdy Chińczyk ma większą głębię od tego czegoś.
ODPOWIEDZ