Overbooked / Boarding (Daryl Chow)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Overbooked / Boarding (Daryl Chow)

Post autor: bobule »

Obrazek

"Zapraszamy na pokład samolotu!
Twoim celem jest rozmieszczenie pasażerów w samolocie. Zakochani chcą siedzieć obok siebie, dzieci muszą mieć obok siebie dorosłych, a inni liczą na miejsce przy oknie lub przejściu. Zdobędziesz punkty, jeśli uda ci się spełnić oczekiwania pasażerów. Uwaga! W razie potrzeby możesz… wyprosić pasażera z samolotu! Za to jednak dostaniesz punkty ujemne."

Liczba graczy: 1-4
Czas gry: 30 min

W spoilerze pozostałe zdjęcia gry
Spoiler:
Link do instrukcji

Ktoś miał okazję już może zagrać i podzieliłby się z nami opinią na temat gry ;) ?
thegammer
Posty: 153
Rejestracja: 13 kwie 2017, 17:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 29 times

Re: Overbooked / Boarding (Daryl Chow)

Post autor: thegammer »

Bardzo fajna rodzinna układanka. Na 2 jak i 4 graczy chodzi b. dobrze. Brak interakcji między graczami. Jedyna interakcja to podbieranie sobie 1 karty z "rynku". Poza tym, każdy robi swoje. Do grania z dziećmi i jako filer jak najbardziej warta uwagi. Gra zmusza do kombinowania co czasami powoduje małe przestoje w końcowej fazie gry.
Zasady do wytłumaczenia w minutę, błyskawiczny setup. ~2 razy zdarzyło się, że na kartę z rozłożonymi pasażerami komuś upadła karta i wszystko się pomieszało i trzeba było grać od nowa. To chyba jedyna wada tej gry. Pewnie lepsza była by tektura z wgłębieniami ale to podniosło by cenę.
NK ma to do siebie, że wydaje bardzo fajne, ciekawe rodzinne gierki, z prostymi zasadami ale nie przeciętną mechaniką. Polecam.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4474
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Overbooked / Boarding (Daryl Chow)

Post autor: garg »

Ja zagrałem wczoraj w dwie osoby i mam pozytywne wrażenia - dostałem dokładnie to, czego oczekiwałem. Tylko muszę od razu napisać, co to były za oczekiwania :) . Potrzebowałem grę optymalizacyjną do zajęć ze studentami, która musi spełniać kilka wymogów:
  • niski próg wejścia, tj. tłumaczenie reguł maksymalnie 10 minut
  • czas rozgrywki do 45 minut, żeby zmieścić się z tłumaczeniem, rozgrywką i omówieniem w 90 minutach
  • miejsce na optymalizację i możliwość korygowania planu na bieżąco (gra czysto strategiczna zwykle nie wychodzi dobrze podczas pierwszej rozgrywki, a nie mam czasu na granie kilka razy)
  • komponenty niewrażliwe na zgubienie, czyli nawet po zagubieniu kilku elementów nadal da się grać
  • neutralna grafika i neutralny temat, żeby nie musieć po rozgrywce robić długiego debriefengu, bo ktoś był niezadowolony z fabuły
Wszystko to dostałem, więc jest dobrze. Gra nie jest co prawda zbyt głęboka (miałem nadzieję na jakąś nieco większą głębię), ale to podczas zajęć nie będzie przeszkadzać.

Muszę się natomiast podzielić komentarzem mojego syna po zakończonej rozgrywce, bo jest zabawny, ale też dotyka istotnego aspektu gry - "Po co w to graliśmy?" :lol: Faktycznie jest to bardziej popierdółka, ale jednak solidna, regrywalna i dająca przyjemne odczucia z rozgrywki. Więc czujcie się ostrzeżeni. Dla mnie takie solidne 6/10 według skali BGG.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Overbooked / Boarding (Daryl Chow)

Post autor: Neoptolemos »

To ja dodam parę słów od siebie, bo o grze jest cicho, a jest naprawdę dobrym fillerkiem.
Recenzja Boardingu
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Overbooked / Boarding (Daryl Chow)

Post autor: Bruno »

Świetna, niezobowiązująca gierka! W sam raz do szybkiej partyjki kilku szybkich partyjek, we dwójkę do rozegrania nawet na stoliku kawowym.

Zasady banalne, a pokombinować można.
Niby to abstrakcyjna zagadka logiczna, ale jednak klimat upychania pasażerów w samolocie jest niespodziewanie odczuwalny. Podczas rozgrywek, na białe czy czerwone żetony mówiliśmy "gówniarze" i "lowelasi" (wg instrukcji: dzieci i zakochani), zżymając się w ten sposób na ich specyficzne wymagania względem 'dupenplatzu' (pardon my French).

Bardzo doceniam brak negatywnej interakcji w tej grze. To jest abstrakcyjna układanka, więc nie po to próbujemy zoptymalizować ułożenie kolorowych dropsów na swojej planszetce, żeby przeciwnik jednym swoim kapryśnym zagraniem nam je zepsuł.

Polecam spróbować!
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Overbooked / Boarding (Daryl Chow)

Post autor: Legun »

Zagrałem i odświeżam temat, bo gra ma dużo uroku. Jeśli chodzi o interakcję, to oczywiście konfrontacji nie ma, zaś dominuje konkurencja na równoległych pasach, lecz jednak mechanizm płacenia za ściąganie późniejszych kart z wystawki jest warty docenienia. Gdy mamy odrobinę wolnych zasobów czasowych, istotnym elementem korelacyjnej interakcji jest doradzanie/podpuszczanie/zniechęcanie kogoś, kto wybiera kartę przed nami, żeby wziął inną kartę niż ta, która nam pasuje, zaś najlepiej jakąś późniejszą, bo wtedy na naszej upatrzonej karcie pojawi się jeszcze dodatkowa dopłata.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Overbooked / Boarding (Daryl Chow)

Post autor: Bruno »

Hmmm... Gra nad stołem miałaby pewnie jeszcze większy sens (skuteczność), gdyby wprowadzić house rule umożliwiający przekazywanie sobie tych niebieskich żetonów między graczami :idea:
Wtedy miałoby się jakieś solidne argumenty w ręku... :wink:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
ODPOWIEDZ