The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 2331 times

The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Curiosity »

Obrazek

O tej grze dowiedziałem się czegoś więcej dopiero wczoraj, z kanału Granie w chmurach, gdzie w podsumowaniu kwietnia mówił o niej Bartek z Melanżownia TV. Z tego samego źródła dowiedziałem się, że Galakta wyda polską wersję - POTWIERDZENIE

Gra z gatunku Legacy (niszczymy komponenty, naklejamy naklejki, zmieniają się zasady, otwieramy tajne koperty). Lubię gry Legacy (chociaż grałem tylko w obydwa Pandemiki), ale to wystarczyło, żeby rzucić na nią okiem.

OPIS via BGG:
King`s Dilemma to interaktywna narracja z elementami legacy, zawierająca kilka rozgałęzionych fabuł, prowadzących do wielu możliwych finałów oraz mająca ewoluującą talię kart wydarzeń. Gracze reprezentują różne rody kierujące rządem Królestwa Ankista.

W każdej rundzie losujesz jedną kartę z talii „Dylemat” i przeżywasz historię gry. Każda karta stanowi problem, który Rada musi rozwiązać w imieniu króla. Jako członkowie wewnętrznego kręgu króla, Wasze decyzje określają przebieg historii i los królestwa. Każde wydarzenie zdarza się tylko raz: dyskutujesz i negocjujesz z innymi graczami, a następnie dokonujesz wyboru, decydujesz o wyniku, rozwijasz historię gry i ewentualnie odblokowujesz kolejne wydarzenia.

Musisz utrzymywać królestwo w trwaniu, jednocześnie szukając korzyści dla własnego rodu; ta walka o władzę może doprowadzić królestwo do wojny, głodu lub zamieszek lub może wygenerować bogactwo i dobrobyt. Będzie to zależeć od twoich wyborów! Chodzi o to, że każda decyzja ma konsekwencje, a to, co jest dobre dla królestwa jako całości, może być złe dla twojej rodziny ...

Czy działasz dla większego dobra, czy myślisz tylko o sobie?

Liczba graczy: 3-5
Ktoś grał, kupił, zamierza kupić, widział jakieś recenzje?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 158 times

Re: The King's Dilemma || Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Zet »

Po recenzji SU&SD zachorowałem na tę grę.
https://youtu.be/XaTHH7xDRqE
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Wosho »

+1 miałem kupować ang ale tym razem na czas Galakta się pochwaliła :)
feniks_ciapek
Posty: 2284
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 926 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: feniks_ciapek »

Mam, ale nie udało mi się znaleźć ekipy do zagrania, wszyscy się jakoś wykręcają jak mówię, że to legacy. Nikt nie chce się deklarować, bo nie znają gry i nie wiedzą, czy im się spodoba. Tchórze :D
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: rattkin »

Jedna z najlepszych gier tamtego roku.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1819 times
Kontakt:

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Gambit »

feniks_ciapek pisze: 07 maja 2020, 15:06 Mam, ale nie udało mi się znaleźć ekipy do zagrania, wszyscy się jakoś wykręcają jak mówię, że to legacy. Nikt nie chce się deklarować, bo nie znają gry i nie wiedzą, czy im się spodoba. Tchórze :D
Jakby co chętnie uwolnię Cię od tego ciężaru. Ja nie mam gry, ale mam ekipę, która bardzo chce zagrać :)
Cyel
Posty: 2571
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1424 times

Re: The King's Dilemma || Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Cyel »

Zet pisze: 07 maja 2020, 14:02 Po recenzji SU&SD zachorowałem na tę grę.
https://youtu.be/XaTHH7xDRqE
Miałem dokładnie tak samo :) Innowacyjne i nowe w zupełnie odmienny sposób niż gry, które wmawiają, że są innowacyjne bo karty w nich się liczy od prawa do lewa zamiast od lewa do prawa albo mają odkrywczy worker displacement zamiast placementu.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
feniks_ciapek
Posty: 2284
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 926 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: feniks_ciapek »

Gambit pisze: 07 maja 2020, 15:29
Jakby co chętnie uwolnię Cię od tego ciężaru. Ja nie mam gry, ale mam ekipę, która bardzo chce zagrać :)
Och, ależ ja zupełnie nie zamierzam się z nią rozstawać. Może nawet kupię polską wersję w nadziei, że da się przekonać kilka osób, które nie „spikają” :)
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 950
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 358 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: yrq »

Kupiłem w Essen, zagraliśmy parę gier i leży. Próbowaliśmy na TTS zagrać od początku z innym nastawieniem i też jakoś się odechciało.

To nie jest zła gra, tylko ani nie można grać na wczucie się i odgrywanie roli, ani nie można zagrać czysto na współzawodnictwo.
Wyniki wydarzeń są nieraz zbyt nieprzewidywalne, gdy liczymy na spory wzrost któregoś wskaźnika dostaje raptem +1, potem w innym wydarzeniu odpuszczamy, a było tam +3.

Dodatkowo system głosowania jest tak skrojony, że czasem nie można już zareagować. Trudno wytłumaczyć bez wchodzenia w mechanikę i przykłady - w każdym razie nie zawsze można wygrać głosowanie, na którym nam zależy.

Agendy mogą zupełnie nie zagrać z wydarzeniami i jeśli mamy taką by jak najwięcej znaczników było na plusie, a wydarzenia to tylko straty, to nic nie jesteśmy w stanie zrobić, poza graniem na szybsze zakończenie gry.

Wisienka: parę razy wygrywały osoby, które przez cały czas pasowały - odpowiedni układ agend, głosowań i celów innych graczy. Gra nie powinna nagradzać za totalny brak udziału. I jakby zdarzyło się raz to bym przymknął oko.

Jeśli ktoś chce to mogę zrobić tutorial na TTS. Albo po pandemii zaprosić na dokończenie fizycznej kopii.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: rattkin »

Ja skończyłem kampanię i mogę tylko powiedzieć, że byłbym bardzo ostrożny z używaniem „wygrywały” w kontekście pojedynczej gry.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Leser »

No tylko problem polega na tym, że na początku kampanii nikt nie jest "po ukończeniu kampanii". A w trakcie takie jałowe partie, w których nie robisz nic i realizujesz swoje cele, bardzo kiepsko wpływają na satysfakcję z rozgrywki i morale graczy.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Paskuder »

Jestem napalony no tą pozycję jak szczerbaty na suchary
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: rattkin »

Leser pisze: 07 maja 2020, 23:18 No tylko problem polega na tym, że na początku kampanii nikt nie jest "po ukończeniu kampanii". A w trakcie takie jałowe partie, w których nie robisz nic i realizujesz swoje cele, bardzo kiepsko wpływają na satysfakcję z rozgrywki i morale graczy.
Ok, to jest gra z rodzaju "experience", więc nie mogę negować tego, że komuś to niefajnie wyszło. Ale w moich grach nacisk był na odgrywanie ról, na przekomarzanki i ogólnie na takie parcie eksploracyjne - co będzie dalej w tej historii i jak to się potoczy. Nikt specjalnie nie patrzył na "punkty", a tak jakoś wyszło, że przez pierwszych kilka gier, każda osoba / dom, zapisała się ciekawie w "dziejach" i czuła się częścią tej historii.

Może to kwestia ekipy do grania. Jeśli do tego podejść jak do optymalizacyjnego eurasa, no to może być zawód.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Leser »

Ja to sobie akurat cenię, kiedy doświadczenie idzie w parze z jakąś tam sensowną mechaniką. A choć klimat Dylematów na razie bardzo mi leży, to mechaniczna część mnie zwyczajnie irytuje. Mimo to mam nadzieję, że ekipa się nie wykruszy i dogramy to do końca.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 2331 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Curiosity »

Jak duża jest zależność językowa? Skala od 1 do 5, gdzie:

1 - niezależna językowo.
5 - jak nie jesteś native speakerem to nie podchodź.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 950
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 358 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: yrq »

Curiosity pisze: 08 maja 2020, 20:40 Jak duża jest zależność językowa? Skala od 1 do 5, gdzie:

1 - niezależna językowo.
5 - jak nie jesteś native speakerem to nie podchodź.
Bo ja wiem, 4?
Sporo słownictwa charakterystycznego dla średniowiecza, na kartach sporo tekstu. Choć nie ma informacji ukrytych i jeśli jedna osoba jest np. w locie tłumaczyć o co chodzi w wydarzeniu to reszta może wcale języka nie znać.

Oczywiście powinni dobrze znać tekst agend i wyzwań dla swoich domów, żeby nie pytać się w czasie gry o nie.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1819 times
Kontakt:

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Gambit »

Zagrane, skończone, czas zatem na "króciutkie" podsumowanie
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: rattkin »

Moja ocena jest odrobinę niższa, ale i tak bardzo zbieżna. Skoryguję swoją opinię z kilku postów wyżej - to była absolutnie najlepsza gra ubiegłego roku. I jakże niespodziewana! Jak się okazuje, można coś zrobić dobrze, innowacyjnie i mądrze bez kretyńskich kickstarterów z cycatymi figsami.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: DarkSide »

Jeśli dobrze zrozumiałem Gambita w recenzji, to po przejściu całej kampanii gra ma wartość opałową, tak? :roll:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: rattkin »

Tak.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1819 times
Kontakt:

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Gambit »

DarkSide pisze: 30 cze 2020, 14:46 Jeśli dobrze zrozumiałem Gambita w recenzji, to po przejściu całej kampanii gra ma wartość opałową, tak? :roll:
Niestety tak.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 856
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 303 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: konradstpn »

DarkSide pisze: 30 cze 2020, 14:46 Jeśli dobrze zrozumiałem Gambita w recenzji, to po przejściu całej kampanii gra ma wartość opałową, tak? :roll:
Do zimy powinieneś ograć. :D
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Szewa »

DarkSide pisze: 30 cze 2020, 14:46 Jeśli dobrze zrozumiałem Gambita w recenzji, to po przejściu całej kampanii gra ma wartość opałową, tak? :roll:
Szukasz 4 innych kompanów i wszyscy się składacie równo (wszakże wszyscy będziecie w to grać). I już wcale to nie wygląda tak strasznie.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: lotheg »

Szewa pisze: 01 lip 2020, 08:00
DarkSide pisze: 30 cze 2020, 14:46 Jeśli dobrze zrozumiałem Gambita w recenzji, to po przejściu całej kampanii gra ma wartość opałową, tak? :roll:
Szukasz 4 innych kompanów i wszyscy się składacie równo (wszakże wszyscy będziecie w to grać). I już wcale to nie wygląda tak strasznie.
Na Planszostrefie, mimo, że brak, jest cena 320 zł. Ciekawe jaki będzie SCD Galakty...
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: DarkSide »

Szewa pisze: 01 lip 2020, 08:00
DarkSide pisze: 30 cze 2020, 14:46 ...
Szukasz 4 innych kompanów i wszyscy się składacie równo (wszakże wszyscy będziecie w to grać). I już wcale to nie wygląda tak strasznie.
W moim najbliższym otoczeniu powiedzmy że mam 6-7 osób z którymi mniej lub bardziej regularnie grywam. To nie problem znaleźć chętnych, którzy by się zrzucili na grę legacy. To bardziej kwestia zorganizowania stałego składu, z którym da się przeprowadzić całą kampanię w relatywnie krótkim czasie (regularność spotkań w tym samym składzie). No ale to odwieczny "problem" wszystkich gier typu legacy. :roll:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
ODPOWIEDZ