Friedrich (Richard Sivel)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Comandante
Posty: 572
Rejestracja: 21 lip 2004, 15:49
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Friedrich (Richard Sivel)

Post autor: Comandante »

Gra strategiczna dla 4 osob, oparta na historii Wojny Siedmioletniej. Zebrała niezłe recenzje w czasie ostatnich Targów w Essen.

http://www.histogame.de/e_index.html

jutro będę miał ją w rękach, a w sobotę 19 marca, w Klubie Garnizonowym w Warszawie będzie można ją zobaczyć, bo będziemy w nią grać.
Awatar użytkownika
Christof
Posty: 5
Rejestracja: 14 lut 2005, 11:33
Lokalizacja: z lasu
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Friedrich [Histogame]

Post autor: Christof »

Amilkar pisze:jutro będę miał ją w rękach, a w sobotę 19 marca, w Klubie Garnizonowym w Warszawie będzie można ją zobaczyć, bo będziemy w nią grać.
19tego są WSK, czy aby Klub bedzie dostępny?
Awatar użytkownika
Comandante
Posty: 572
Rejestracja: 21 lip 2004, 15:49
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Post autor: Comandante »

z tego co wiem final jest zaplanowany od dawna
Awatar użytkownika
strategos Formion
Posty: 191
Rejestracja: 17 lip 2004, 01:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Friedrich [Histogame]

Post autor: strategos Formion »

Videoprezentacja znanej i lubianej gry :) :

http://www.youtube.com/watch?v=z_mFOyMI ... re=channel
"O wojnie" :
"... aby uczynić z niej grę , jednego już teraz tylko potrzeba czynnika , którego wojnie z pewnością nie brak : czynnikiem tym jest przypadek "

Carl von Clausewitz
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Friedrich [Histogame]

Post autor: arturion »

Odkopię temat o tej niezwykle ciekawej grze :)

Próbował ktoś gry w wariancie dwuosobowym?
Saluton amikoj!
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Friedrich [Histogame]

Post autor: ozy »

Tak, można zagrać, ale tak raczej szkoleniowo. Gra rozwija skrzydła w wersji pełnej. Tylko dla dwóch osób kupować nie warto - Maria w tym wariancie sprawdza się dużo lepiej i można ją polecić jako dwuosobówkę.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Friedrich [Histogame]

Post autor: arturion »

ozy pisze:Tak, można zagrać, ale tak raczej szkoleniowo. Gra rozwija skrzydła w wersji pełnej. Tylko dla dwóch osób kupować nie warto - Maria w tym wariancie sprawdza się dużo lepiej i można ją polecić jako dwuosobówkę.
Jestem od wczoraj w posiadaniu Frycka i oczywiście wiem, że dwuosobówka to tylko namiastka. Zastanawiałem się czy w ogóle opłaca się odpalać tryb 2osobowy :)

/edit Jak rozumiem podczas odtwarzania regimentów wykładane karty nie muszą być w tym samym kolorze?
Saluton amikoj!
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Friedrich [Histogame]

Post autor: cezner »

Opłaca się.
Przede wszystkim te scenariusze dwuosobowe są zdecydowanie krótsze, więc idealnie nadają się na rozgrywkę szkoleniową.
Do odtwarzania wykorzystujesz z tego co pamiętam dowolne kolory (nie muszą być te same).
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Friedrich [Histogame]

Post autor: arturion »

Zagrałem scenariusz "Wojna z Austrią", grało się super. Eh, ale znalezienie składu na 4osobówkę będzie trudne :(
Mam pytanie dotyczące wstrzymywania walki, polska instrukcja kiepsko to precyzuje. Rozumiem, że gdy aktualny wynik walki wynosi zero (po zagraniu karty przez przeciwnika) i prawo zagrywania kart przechodzi na mnie, to mogę przerwać walkę nawet jeżeli mam odpowiednie karty?
Saluton amikoj!
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Friedrich [Histogame]

Post autor: adalbert »

polska instrukcja kiepsko to precyzuje
Moim zdaniem precyzuje to zupełnie jasno: jeśli po zzagraniu KT przez przeciwnika wynik=0 a ty masz KT w odpowiednim kolorze to MUSISZ ją zagrać (niekiedy przeciwnik gra specjalnie na 0, żeby "pociągnąć cię" w jakimś kolorze); wyjątek stanowią karty rezerwy, które możesz ale nie musisz zagrywać przy 0.

Można bez żadnych problemów grac w 3, każdy gracz ma wtedy sporo do roboty; przy 4 gracz Francji może (nie musi) się lekko nudzić.

A scenariusze rzeczywiście bardzo przydatne na "zajawkę".

Czyli nie żałujesz wymiany :wink:
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Friedrich [Histogame]

Post autor: arturion »

adalbert pisze: Czyli nie żałujesz wymiany :wink:
Oczywiście, że nie :)
Saluton amikoj!
TomuSS
Posty: 188
Rejestracja: 13 lip 2009, 17:46

Re: Friedrich [Histogame]

Post autor: TomuSS »

A ile czasu grałeś w dwie osoby?
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Friedrich [Histogame]

Post autor: arturion »

TomuSS pisze:A ile czasu grałeś w dwie osoby?
Bodajże, koło dwóch godzin, z tym, że ojciec grał pierwszy raz więc było tłumaczenie zasad. Staram mu się podsuwać coraz trudniejsze gry, bo Hammer of the Scots, wciąż czeka na pierwszą partyjkę :)
Saluton amikoj!
TomuSS
Posty: 188
Rejestracja: 13 lip 2009, 17:46

Re: Friedrich [Histogame]

Post autor: TomuSS »

Widzę, że ty tutaj zdecydowanie klimaty wojenne :D
Nad Friedrichem sie zastanawiam i to bardzo gleboko...
Odrzuca mnie tylko czas... Moze nie mnie co moich wspolgraczy. A najczesciej jednego...
Zawsze ktos pyta ile czasu to zajmie... Jak uslyszą odpowiedź, że około 2 godzin to padnie kwestia podobna do: "dobra.... to wyjmij lepiej RftG"... No i na tym się skończy :P
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Friedrich [Histogame]

Post autor: arturion »

TomuSS pisze: Odrzuca mnie tylko czas... Moze nie mnie co moich wspolgraczy. A najczesciej jednego...
Zawsze ktos pyta ile czasu to zajmie... Jak uslyszą odpowiedź, że około 2 godzin to padnie kwestia podobna do: "dobra.... to wyjmij lepiej RftG"... No i na tym się skończy :P
Fu! 2 godziny to długo? Toż to jacyś niedzielni gracze!
Zastosuj podstęp i mów, że Frycek to filler na pół godzinki, a jak już zaczną się niecierpliwić bo miną już trzy godziny (tak, tak, na 4osobowego Fryca potrzeba co najmniej 3 godziny z górką) to powiedz, że dobre wychowanie nakazuje zostać przy stole do końca i tyle :D
Saluton amikoj!
TomuSS
Posty: 188
Rejestracja: 13 lip 2009, 17:46

Re: Friedrich [Histogame]

Post autor: TomuSS »

hahahaha :D
No cóż... Jest to jakiś sposób :)
A Maria? Próbowałeś/Słyszałeś? Przeczytałem relacje przed chwilką i podobno lepiej spisuje się na 2 osoby...
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Friedrich [Histogame]

Post autor: arturion »

TomuSS pisze: A Maria? Próbowałeś/Słyszałeś? Przeczytałem relacje przed chwilką i podobno lepiej spisuje się na 2 osoby...
Słyszałem i chciałbym zagrać (mam nadzieję, że Russ czyta te słowa bo on jest jedynym znanym mi posiadaczem tej gry i może kiedyś zagramy w nią na UP ;) ). Tak na oko to jest to Frycek z zasadami/mapą przystosowaną na dwóch graczy, poprawcie mnie jeżeli się mylę :)
Saluton amikoj!
TomuSS
Posty: 188
Rejestracja: 13 lip 2009, 17:46

Re: Friedrich [Histogame]

Post autor: TomuSS »

Ma moje oko, jako osoby, która nie grała w żadną z tych gier to wygląda to dosyć podobnie.
Ale jestem ciekawy czy Maria spisuje sie w 3 osoby równie dobrze co Frycek. Może stałaby się grą uniwersalną...
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Friedrich [Histogame]

Post autor: arturion »

Wydaje mi się, że jeżeli będziesz często grał w gronie więcej niż dwuosobowym to powinieneś brać Frycka.
Saluton amikoj!
TomuSS
Posty: 188
Rejestracja: 13 lip 2009, 17:46

Re: Friedrich [Histogame]

Post autor: TomuSS »

Właśnie rzadko zdarza mi się znaleźć więcej niż jedną osobę chętną do gry...
Ale chodzi mi o ewentualność...
Czy z Marią nie jest tak, że w dwie jest ekstra, ale w trzy lepiej jej nie ruszać... Bo czasami zdarza mi się pograć czasami w trzy osoby... A klimaty moje jak i moich współgraczy, tytuł sympatyczny, ale jednak mam swoje obawy...
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Friedrich [Histogame]

Post autor: surmik »

Moim zdaniem nie jest tak źle ale Austria trzeba się nauczyć grać ;) Odiemu za drugim razem szło o wiele lepiej :)
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Friedrich [Histogame]

Post autor: clown »

"Zła" wersja Marii na trzy osoby, to lansowana przez paru (dwóch?) graczy teza, która nie znajduje potwierdzenia w faktach. Jak dla mnie zarówno wersja na trzy osoby, jak i na dwie osoby, sprawdza się znakomicie. Oczywiście przy grze na trzy osoby należy Austrią grać dużo uważniej oraz wymaga to specyficznego podejścia do grania państwem młodziutkiej Marii Teresy, ale wygrana jest możliwa i to nie tylko dzięki wielkiemu szczęściu.
Frycek jest jak dla mnie za długi, a poza tym granie np. Rosją może być dosć frustrujące z uwagi na wiszącą nad nią groźbę w postaci wyłączenia z gry przez losowe wydarzenia historyczne, którym nie ma jak zapobiec.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Re: Friedrich [Histogame]

Post autor: Filip z Lublina »

Ja mam obie gry i nie żałuję;) Osobiście wolę Marię ze względu na nieco ciekawsze rozwiązania mechaniczne, ale za nic w świecie nie odmówiłbym gry we Fryca. Problem, o którym mówi Czarek jest do rozwiązania(zminimalizowania) poprzez wtasowanie owego wydarzenia w drugą część talii. Potwierdzam też, że Maria świetnie działa zarówno na 2, jak i 3 graczy. We Fryderyka grałem tylko na 4.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Friedrich [Histogame]

Post autor: Leviathan »

Filip Apostoł pisze:Ja mam obie gry i nie żałuję;)
Ciekawe skąd?
:mrgreen:
Filip Apostoł pisze: Osobiście wolę Marię ze względu na nieco ciekawsze rozwiązania mechaniczne, ale za nic w świecie nie odmówiłbym gry we Fryca. Problem, o którym mówi Czarek jest do rozwiązania(zminimalizowania) poprzez wtasowanie owego wydarzenia w drugą część talii. Potwierdzam też, że Maria świetnie działa zarówno na 2, jak i 3 graczy. We Fryderyka grałem tylko na 4.
Nie grałem w Marię na dwie osoby więc trudno mi powiedzieć jak to wygląda w praniu, ale na 3 osoby grało się bardzo płynnie i ciekawie. Fryderyk na 4 osoby też chadza świetnie, choć muszę się zgodzić z Clownem, że gra Rosją z mieczem Damoklesa nad głową nie jest zbyt pociągającą opcją. To o czym pisze Filip na szczęście częściowo rozwiązuje sprawę.
Radosław
Posty: 5
Rejestracja: 15 sie 2010, 10:13

Re: Friedrich [Histogame]

Post autor: Radosław »

Miałem ostatnio okazję zagrać 2 partyjki w Fryderyka (w 4 osoby) - w święta zapędziłem do gry część mojej licznej rodzinki. Byli to gracze co prawda bardzo mało doświadczeni, ale szybko pokumali o co biega w tej grze. Bez wątpienia największy atut Fryderyka to bardzo proste i łatwo przyswajalne zasady, oraz nieskomplikowana mechanika gry. Gra jest też bardzo ładnie wydana i ma miły klimat. W efekcie nie ma tu żadnej "bariery wejścia" dla nowych graczy - każdy kto potrafi kombinować szybko "wchodzi w grę". Frajda z gry jest duża, a czas aceptowalny nawet dla nowicjuszy - jakieś 3 godziny.

Jednak w trakcie drugiej rozgrywki pojawiła się w mojej głowie pewna wątpliwość. Grając Prusami skrupulatnie i bardzo konsekwentnie zastosowałem się do rady twórców gry, aby Fryderyk każdemu z wielkich wrogów przeciwstawił się innym kolorem kart. I tak pików używałem tylko i wyłącznie przeciw Rosjanom, trefli przeciw Austrii, czerw przeciw Francji, zaś dzwonki zarezerwowałem dla Szwecji i Rzeszy. W praktyce i w uproszczeniu wyglądało to tak, że obsadziłem wojskiem stosowne sektory i czekałem na wroga. Przeciwnicy zajęli co prawda większość swoich miast-celów, ale nie mieli szans na ruszenie mnie z zajętych pozycji i dokończenie podboju. Ponieważ Prusy otrzymują najwięcej kart w swojej tali miałem więcej pików niż gracz grający Rosją, więcej trefli niż gracz grający Austrią, itd. Pewnie miałem też trochę szczęścia :) Jeśli jednak ta taktyka jest faktycznie za każdym razem tak skuteczna może to sprawić, że gra straci swój urok.

Grałem we Fryderyka tylko 2 razy więc sam nie potrafię tego ocenić. Czy też macie takie doświadczenia z Fryderykiem? Zastanawiam się, czy koalicja może jakoś skutecznie przeciwstawić się takiej taktyce Prusaków? Myślę, że jest to możliwe, ale wymaga to nieco współpracy koalicjantów. Czy ktoś ma coś do dodania w tej kwestii?
ODPOWIEDZ