Mezo (John Clowdus)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2071
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 427 times

Mezo (John Clowdus)

Post autor: tomp »

Mezo (2019)
Designer: John Clowdus
Artist: Daryl Toh, Liem Zhan
Kickstarter

Description:
It is a time of blood, of ritual, of war. Gods walk among the tribes, each hungering for the devotion that gives them form. Though the gods are many, only one will endure the ages above all others.

Mezo is an innovative game of area control for 2-4 players inspired by Mayan mythology. You will control a powerful god and it’s tribe of followers. These tribes will clash for dominance, build step pyramids, and make sacrifices all in the name of their god. Featuring massive god miniatures, each with vastly asymmetrical strategies, as well as numerous ways for you to achieve victory, Mezo is a unique take on the area control genre.

Key Points
- Innovative and intuitive area control with multiple ways to win.
- Massive Mayan god figures, each with their own unique strategies and actions.
- A rich Mayan theme, beautiful artwork, and engaging gameplay.

Okładka:
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 27 maja 2020, 15:42 przez tomp, łącznie zmieniany 1 raz.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2071
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 427 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: tomp »

Podobno Portal Games wyda to w tym roku (2020) - jeśli mam złe informacje, niech ktoś sprostuje.

Czy wiadomo jak będzie to wydane ? Jeden bigbox z wszystkimi dodatkami, tylko podstawa, podstawka + osobno dodatki (które) ?
Szczególnie interesuje mnie Mezo: Souls for Xibalba
Wg BGG:
Mezo: Souls for Xibalba is a limited quantity expansion featuring all of the unlocked stretch goal content from the 2018 Kickstarter. This expansion contains 3 new massive god figures with their components and unique strategies and several new modules and variants including the solo vengeful god variant!
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10881
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: japanczyk »

https://sklep.portalgames.pl/producent/mezo
No i hyc- przedsprzedaz, cały pakiet za 600 zł
Awatar użytkownika
ThunderFantastic
Posty: 112
Rejestracja: 23 gru 2018, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 16 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: ThunderFantastic »

Czy ktoś porównywał zawartość/cena KS do wersji Portal? Są oczywiście linki ale czyste lenistwo sprawia, że nie chce mi się :oops: 8)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10881
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: japanczyk »

ThunderFantastic pisze: 23 cze 2020, 15:49 Czy ktoś porównywał zawartość/cena KS do wersji Portal? Są oczywiście linki ale czyste lenistwo sprawia, że nie chce mi się :oops: 8)
wersja KS za 165$(125$ Devoted pledge + 25$ piramidy + 15$ piramidy) z przesyłką (650 zł), wersja Portalu z przedsprzedazy 600 zł (a ze znizka to i 510 zł jak ktoś ma 15%)
Ostatnio zmieniony 23 cze 2020, 16:12 przez japanczyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2071
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 427 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: tomp »

Jeśli chodzi o zawartość (jak coś pokręciłem to niech ktoś sprostuje).
Strech goal'e miały być na kickstarczerze dostarczone jako dodatek Souls of Xibala.
Pytanie na ile polska wersja będzie się różniła od tej z kickstartera. Ten dodatek jest dostępny.
Zaś god-pack ma mieć dodrukowane polskie karty. Jest informacja o ograniczonej ilości egzemplarzy.
I jeszcze bonus dla early birds, dodatkowe piramidy na pierwszych (100?) osób.

Wydaje się mi, że Portal bardzo dobrze wynegocjował warunki polskiego wydania.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
bowie
Posty: 487
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 218 times
Been thanked: 63 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: bowie »

tomp pisze: 23 cze 2020, 16:04 Jeśli chodzi o zawartość (jak coś pokręciłem to niech ktoś sprostuje).
Strech goal'e miały być na kickstarczerze dostarczone jako dodatek Souls of Xibala.
Tak. I miał to być dodatek w limitowanej ilości.
Tymczasem na stronie wydawcy, jest to jedyny jeszcze dostępny dodatek
https://kolossalgames.com/product-category/mezo/
tomp pisze: 23 cze 2020, 16:04 Pytanie na ile polska wersja będzie się różniła od tej z kickstartera.
wygląda na to, że nie będzie się różnić, ale może lepiej dopytać Portal
tomp pisze: 23 cze 2020, 16:04 Zaś god-pack ma mieć dodrukowane polskie karty. Jest informacja o ograniczonej ilości egzemplarzy.
ponoć nie jest już drukowany, a jeśli dotyczy to także Souls of Xibala to oznacza, że obydwa dodatki są limitowane
tomp pisze: 23 cze 2020, 16:04 Wydaje się mi, że Portal bardzo dobrze wynegocjował warunki polskiego wydania.
Bardzo dobrze Ci się wydaje. Nawet jeśli w przedsprzedaży podstawka jest oferowana w innych sklepach sporo taniej, to opcja z darmowymi piramidami niweluje tę różnicę. Portal już udowodnił co może na przykład w Cthulhu Death May Die. Ciekawe co wynegocjują przy Ankh Gods of Egypt :)
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: E2MD »

A wie ktoś może w jaki sposób sprawdzić czy się załapało do pierwszej setki zamówień?

Mezo śmignęło mi koło nosa na KS i żałowałem, że nie kupiłem. Wygląda bardzo interesująco.
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10881
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: japanczyk »

E2MD pisze: 23 cze 2020, 20:37 A wie ktoś może w jaki sposób sprawdzić czy się załapało do pierwszej setki zamówień?

Mezo śmignęło mi koło nosa na KS i żałowałem, że nie kupiłem. Wygląda bardzo interesująco.
Pokibhrafika jest na stronie puty są piramidy gratis :)
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 316
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 56 times
Been thanked: 43 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: xtomashx »

Który dodatek wydaje się być obowiązkowy? Z nowymi bóstwami? Bo może bym zamówił właśnie z jednym dodatkiem na stronie portalu.
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: krwlng »

E2MD pisze: 23 cze 2020, 20:37 A wie ktoś może w jaki sposób sprawdzić czy się załapało do pierwszej setki zamówień?
Dopóki są w ofercie pakiety oznaczone czerwonym logo bonusu dopóty dorzucają do nich piramidy - info wygrzebane gdzieś z komentarzy pod postami Portalu na fb.
xtomashx pisze: 24 cze 2020, 20:33 Który dodatek wydaje się być obowiązkowy? Z nowymi bóstwami? Bo może bym zamówił właśnie z jednym dodatkiem na stronie portalu.
Dodatek z bogami obowiązkowy może nie jest, ale będzie dostępny z kartami pl (druk cyfrowy, nie będą takie same jak oryginalne) tylko w sklepie Portalu i nakład jest ograniczony (+ kupując pakiet można dostać 55 plastikowych piramid :D) Reszta dodatków trafi do sklepów (5ty gracz i dodatek z 3 bogami w pakiecie z opcjonalnymi modułami)
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: Yuri »

japanczyk pisze: 23 cze 2020, 15:55
ThunderFantastic pisze: 23 cze 2020, 15:49 Czy ktoś porównywał zawartość/cena KS do wersji Portal? Są oczywiście linki ale czyste lenistwo sprawia, że nie chce mi się :oops: 8)
wersja KS za 165$(125$ Devoted pledge + 25$ piramidy + 15$ piramidy) z przesyłką (650 zł), wersja Portalu z przedsprzedazy 600 zł (a ze znizka to i 510 zł jak ktoś ma 15%)
Właśnie sobie zamawiałem set za 600zł ceny regularnej i z rabatem 6% w Portalu, wyszło mnie równe 563.95 PLN. Czyli taniej od wersji KS o niemal 100zł i dodatkowo w rodzimym języku. Faktycznie nieźle to wynegocjowali :)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 316
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 56 times
Been thanked: 43 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: xtomashx »

Dobra zamówiłem podstawkę plus God Pack. Jak sądzie to resztę się dokupi.
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: krwlng »

Yuri pisze: 24 cze 2020, 21:53
japanczyk pisze: 23 cze 2020, 15:55
ThunderFantastic pisze: 23 cze 2020, 15:49 Czy ktoś porównywał zawartość/cena KS do wersji Portal? Są oczywiście linki ale czyste lenistwo sprawia, że nie chce mi się :oops: 8)
wersja KS za 165$(125$ Devoted pledge + 25$ piramidy + 15$ piramidy) z przesyłką (650 zł), wersja Portalu z przedsprzedazy 600 zł (a ze znizka to i 510 zł jak ktoś ma 15%)
Właśnie sobie zamawiałem set za 600zł ceny regularnej i z rabatem 6% w Portalu, wyszło mnie równe 563.95 PLN. Czyli taniej od wersji KS o niemal 100zł i dodatkowo w rodzimym języku. Faktycznie nieźle to wynegocjowali :)
Ciągle działa kod nextlvl10 na 10%, just sayin'...
focar
Posty: 146
Rejestracja: 19 gru 2017, 20:47
Has thanked: 6 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: focar »

Jest jedną różnica między polską wersja, a KS. 12ty bóg czyli Xolotl.

Ja się cieszę że kupiłem ostatecznie wersję z tektura i drewnem. Rzeczywiście wynegocjowali u nas super cenę.

Re down: rzeczywiście. No to nie ma żadnej różnicy! Mój blad
Ostatnio zmieniony 25 cze 2020, 02:56 przez focar, łącznie zmieniany 1 raz.
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: krwlng »

focar pisze: 24 cze 2020, 23:22 Jest jedną różnica między polską wersja, a KS. 12ty bóg czyli Xolotl.

Ja się cieszę że kupiłem ostatecznie wersję z tektura i drewnem. Rzeczywiście wynegocjowali u nas super cenę.
Coś przegapiłem? Xolotl jest w Duszach dla Xibalby...

https://portalgames.blob.core.windows.n ... 1.2_pl.pdf
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 316
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 56 times
Been thanked: 43 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: xtomashx »

Na aleplanszowki.pl pojawił się do kupienia dodatek Gods pack który miał nie być dostępny nigdzie poza sklepem Portalu. Trochę słaba akcja.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10881
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: japanczyk »

xtomashx pisze: 25 cze 2020, 19:29 Na aleplanszowki.pl pojawił się do kupienia dodatek Gods pack który miał nie być dostępny nigdzie poza sklepem Portalu. Trochę słaba akcja.
Drożej i bez piramid
W czym problem?
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 316
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 56 times
Been thanked: 43 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: xtomashx »

japanczyk pisze: 25 cze 2020, 19:36
xtomashx pisze: 25 cze 2020, 19:29 Na aleplanszowki.pl pojawił się do kupienia dodatek Gods pack który miał nie być dostępny nigdzie poza sklepem Portalu. Trochę słaba akcja.
Drożej i bez piramid
W czym problem?
W tym, że na stronie jest napisane o ekskluzywnym dodatku. Ja i tak już u nich w sklepie zamówiłem jednak jakiś taki niesmak jest.
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: krwlng »

xtomashx pisze: 25 cze 2020, 19:29 Na aleplanszowki.pl pojawił się do kupienia dodatek Gods pack który miał nie być dostępny nigdzie poza sklepem Portalu. Trochę słaba akcja.
Tak samo Portal miał mieć mieć wyłączność na Storage boxa do ONI, a pojawił się w aleplanszowkach - kupili w sklepiku Portalu i dodali do własnej oferty.
Awatar użytkownika
Irr3versible
Posty: 984
Rejestracja: 09 cze 2019, 01:03
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów
Has thanked: 618 times
Been thanked: 541 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: Irr3versible »

Jeśli się mylę, to poprawić...
Portal informował, że ta wyłączność oznacza że gra nie jest oferowana w cenach b2b dla sklepów, jeśli jednak te zdecydują się na zakup bezpośrednio ze strony internetowej portalu (max 15 % lojalnościowego upustu), to takie zamówienia zostaną uszanowane.
Trudno mieć żal za takie rozwiązanie, jak widać aleplanszowki widzą w tym interes.
Skandalu brak :)
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2071
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 427 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: tomp »

Irr3versible pisze: 26 cze 2020, 09:36 Jeśli się mylę, to poprawić...
Portal informował, że ta wyłączność oznacza że gra nie jest oferowana w cenach b2b dla sklepów, jeśli jednak te zdecydują się na zakup bezpośrednio ze strony internetowej portalu (max 15 % lojalnościowego upustu), to takie zamówienia zostaną uszanowane.
Trudno mieć żal za takie rozwiązanie, jak widać aleplanszowki widzą w tym interes.
Skandalu brak :)
Wszystko zależy od polityki firmy i sposobu dystrybucji.
Jeśli chodzi o Portal bardzo podoba mi się to co zaczęli robić, czyli dodawanie promosek do tytułów starych i nowych. Wcześniej było, ale na mniejszą skalę.
Przy takim tytule jak Mezo na pewno trafiają w instynkt kolekcjonera.
Wymieniony wcześniej sklep pewnie też chciał skorzystać z tego psychologicznego mechanizmu. Jednak widać po cenie, że Portal nie dał żadnych specjalnych upustów - cena jest wyższa.
Osoby patrzące portfelem na pewno wybiorą sklep Portalu.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: Gizmoo »

A, że tak zmienię temat... Grał już ktoś? Ktoś może skreślić kilka słów? Opisać jakieś pierwsze wrażenia? Bo KS dostarczony był już jakiś czas temu, a na razie opinii jak na lekarstwo.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: Lothrain »

Gizmoo pisze: 26 cze 2020, 12:32 A, że tak zmienię temat... Grał już ktoś? Ktoś może skreślić kilka słów? Opisać jakieś pierwsze wrażenia? Bo KS dostarczony był już jakiś czas temu, a na razie opinii jak na lekarstwo.
Grałem tylko raz, więc to bardziej rzut okiem. Na 4 osoby rozgrywka zajęła nam 2:50 z delikatnym zerkaniem do instrukcji. Gra toczy się w dużej mierze nad stołem i w zależności od wylosowanego boga, trzeba grać pod jego karty i umiejętności, żeby dać wycisk pozostałym. Całość spina się całkiem elegancko, aczkolwiek gra jest nieco statyczna - najpierw zagrywamy karty, szachujemy się wzajemnie i tu jest ciekawy element niepewności i ciągłego dialogu, a potem dość schematycznie lecimy regionami i roztrząsamy spory. Tu także nie brakuje jednak brzydkich słów padających nad stołem, bo zawsze jakieś niespodzianki gracze trzymają w zanadrzu. Fajne jest to, że sposóbow na punktowanie jest więcej, niż tylko sama kontrola terenów i bitwy. Umiejętnie rozmieszczone piramidy mogą też dać duży zastrzyk punktowy. Umieranie jednostek i cała mechanika z tym związana też jest ciekawym urozmaiceniem. Ogółem bawiłem się lepiej niż przy Rising Sun, jeśli jest to dla kogoś wyznacznikiem. Ale kupić nie kupię, bo takich gier mam już na półce zbyt wiele.
Ostatnio zmieniony 26 cze 2020, 22:32 przez Lothrain, łącznie zmieniany 1 raz.
feniks_ciapek
Posty: 2283
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 926 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: feniks_ciapek »

Gizmoo pisze: 26 cze 2020, 12:32 A, że tak zmienię temat... Grał już ktoś? Ktoś może skreślić kilka słów? Opisać jakieś pierwsze wrażenia? Bo KS dostarczony był już jakiś czas temu, a na razie opinii jak na lekarstwo.
Ja grałem jeszcze w wersję KS i sprzedałem ją bardzo szybko. Przez pewien czas zachodziłem w głowę dlaczego mi nie podeszła, bo lubię dudes on the map. Albo może wydawało mi się, że lubię.

Wtedy zdałem sobie sprawę, że Mezo to w zasadzie gra licytacyjna. Mamy różne waluty - wojownicy, szamani i siła naszego bóstwa. Celem jest takie zalicytowanie, żeby uzyskać większość w odpowiednich obszarach. Licytujemy się na kilku torach - kto więcej wojowników, kto więcej szamanów, kto więcej w ogóle. Wygrana licytacja uruchamia kaskadę efektów, które można wykorzystać do wygrania kolejnych i tutaj jest tak naprawdę pole do kombinowania. Każdy z bogów ma silną jedną strategię licytacyjną i pod nią należy grać, bo inaczej raczej o zwycięstwo będzie ciężko. W trakcie kolejnych epok mamy też niby drobny rozwój, ale tutaj moce są już takie same dla wszystkich. Nie jestem przekonany, na ile są zbalansowane, zwłaszcza druga o dodawaniu siły swojego boga do wyniku licytacji, ale tutaj to akurat za mało grałem, żeby się wypowiedzieć. Pewnie niektóre strategie bardziej promują inne awanse.

NIe wiem, dlaczego tak się zjeżyłem na tę grę. Może za ten ciąg licytacji. Może za losową kolejność rozpatrywania obszarów. Może przez bardzo oczywiste strategie bogów (każdy eksploatuje jeden aspekt któregoś mechanizmu i tyle). Może dlatego, że figurki są kiepskie (nie licząc bogów). Może nawet dlatego, że figurki są wręcz zbędne, bo można by zamiast nich równie dobrze użyć kostek albo żetonów, jak np. w Ethnos, czy El Grande. Może dlatego, że miałem nadzieję na ciekawą grę o przesuwaniu jednostek na mapie w stylu Lords of Hellas, a dostałem właśnie rzeczonego Ethnosa na sterydach, który jest dla mnie mega statyczny. Przy czym mówiąc statyczny mam na myśli nie to, że stan planszy się nie zmienia, tylko że figurki się w zasadzie nie ruszają :D Może za trochę niedorobione grafiki i typografię. Może jeszcze za to, że wydaje się być o jedną epokę za długi. Suma summarum - wolę się bawić przy czymś innym.

Ale jeśli komuś odpowiada przepychanka na planszy polegająca na dostawianiu pionków, w której strategia jest od początku oczywista i podyktowana wyborem bóstwa i jego mocy specjalnych, to Mezo mu podejdzie. Bo interakcja jest spora, a gra odbywa się tyle na planszy, co ponad nią. Ja po zetknięciu z Mezo stwierdziłem, że jednak za tego rodzaju area control aż tak bardzo nie przepadam, jestem bardziej fanem gier wojennych, gdzie o terytorium myśli się jako o czymś do zdobycia i utrzymania, a nie o zwykłym hit & run. Może dlatego też nie jestem fanem Kemeta, a podoba mi się LoH i Feudum. Polecam fanom licytacji i pokera.
ODPOWIEDZ