Wyspa kotów/The Isle of Cats (Frank West)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Wyspa kotów/The Isle of Cats (Frank West)

Post autor: Arachion »

Isle of Cats, średniej wagi pozycja polegająca na układaniu kotów, przeznaczona dla 1-4 graczy (6 z dodatkami).

Jakim prawem owy tytuł jeszcze nie zasłużył na swój wątek - dobre recenzje, świetne wykonanie, ciekawe flow, prosta gra rodzinna która potrafi zaciekawić również zaawansowanego użytkownika.
Wdarła się na bardzo dobrą pozycję w rankingu BGG - 207/ strategia - 123/ gra rodzinna - 18 / ... ale czy to jest jej MAKS?
https://boardgamegeek.com/boardgame/281259/isle-cats

Może angielska instrukcja odrzuca? - ale proszę bardzo: https://drive.google.com/file/d/1l6Ep7z ... Fcum_/view Polska instrukcja.
Cieżki angielski na kartach ? :
Spoiler:

Prosty angielski na kartach ale również można dodać mały tekst po Polsku aby każdy mógł czerpać równą radość z obcowania z tą pozycją.
Sucharzysta
Awatar użytkownika
rand
Posty: 485
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Re: The Isle of Cats (2019) Frank West

Post autor: rand »

Mam dużą nadzieje, że wyda to ktoś po Polsku, ale jak się nikt nie zapowie to pewnie w przyszłym roku kupie wersje angielską. Z początku myślałem że będzie to coś podobnego do Ogródka, na szczęście po obejrzeniu wielu recenzji myliłem się. Nie, żeby ogródek był zły ale posiadam i myślałem, że to będzie powtórka z rozrywki :wink:
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: The Isle of Cats (2019) Frank West

Post autor: Witchma »

Cały czas liczę na Lucky Duck Games :)
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: The Isle of Cats (Frank West)

Post autor: vikingowa »

Gra jest fantastyczna! Wykonanie pierwsza klasa... te rybki, kotki, kolorowe plansze i karty są przepiękne! Co prawda gram tylko solo ale za każdym razem jest to niemałe wyzwanie i ciężko jest wygrać z ''siostrą''.
Polecam zakupić wersję angielską. Raczej nie wierzę w wydanie polskie bo pudełko to niezła kobyła i wątpię czy w Polsce będzie aż tylu chętnych na grę o kotach, która, nie oszukujmy się, większe zainteresowanie będzie miała wśród kobiet.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10882
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: The Isle of Cats (Frank West)

Post autor: japanczyk »

vikingowa pisze: 09 wrz 2020, 11:25 Polecam zakupić wersję angielską. Raczej nie wierzę w wydanie polskie bo pudełko to niezła kobyła i wątpię czy w Polsce będzie aż tylu chętnych na grę o kotach, która, nie oszukujmy się, większe zainteresowanie będzie miała wśród kobiet.
Lucky Duck Games pisze: 08 wrz 2020, 21:04
rand pisze: 08 wrz 2020, 12:55 Jest szansa na wydanie The Isle of Cats, czy nie ma co robić sobie nadziei?
Wydaliśmy grę we Francji, ale w Polsce nie. Powód jest prosty - wyda ją ktoś inny :)
;)
I proszę Cię! Myślisz, że mało jest fanów kotów wśród facetów? :P
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: The Isle of Cats (Frank West)

Post autor: vikingowa »

japanczyk pisze: 09 wrz 2020, 11:26 ;)
I proszę Cię! Myślisz, że mało jest fanów kotów wśród facetów? :P
Haha! Bardzo mnie to cieszy, że jest ich więcej niż myślałam:wink:
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: The Isle of Cats (Frank West)

Post autor: MichalStajszczak »

vikingowa pisze: 09 wrz 2020, 11:30
japanczyk pisze: 09 wrz 2020, 11:26 ;)
I proszę Cię! Myślisz, że mało jest fanów kotów wśród facetów? :P
Haha! Bardzo mnie to cieszy, że jest ich więcej niż myślałam:wink:
Nie dziwię się, że tak myślałaś, skoro polskie media koncentrują się tylko na jednym miłośniku kotów :wink:
Forcemaster
Posty: 105
Rejestracja: 21 cze 2017, 23:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 26 times
Been thanked: 60 times

Re: The Isle of Cats (Frank West)

Post autor: Forcemaster »

Poza tym Panowie wykorzystują takie tematy, żeby wprowadzać Panie w temat gier planszowych i sami je kupują;)
Ja to czekam na wersję PL, bo chcę pograć z córką.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: The Isle of Cats (Frank West)

Post autor: rattkin »

Bardzo fajna gra, która zjada Rosenbergowe familijne nudy na śniadanie, zagryza ciastkiem i popija mleczkiem. Ma jednak dość spory problem z "pacingiem" pod koniec gry, kiedy to punktowane są prywatne karty lekcji. W większym gronie, obliczanie punktowania (które często zależy od planszetek innych graczy), potrafi potrwać tyle co pół samej rozgrywki. Nie siadałbym do tego w więcej niż 3 osoby, a jak w 4, to wybierałbym takie zestawy, które mają mało kart lekcji w sobie - szczęśliwie można to sobie elastycznie rekonfigurować.
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: The Isle of Cats (Frank West)

Post autor: jnowaczy »

Czy do gry głównie solo ma sens zakup dodatku The Isle of Cats Late Arrivals ? a może podstawka spokojnie wystarczy ?
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: The Isle of Cats (Frank West)

Post autor: rattkin »

Wystarczy. Jeśli nie planuje się grać w więcej graczy, to ten dodatek dodaje tylko "więcej wszystkiego" - dwa dodatkowe moduły "lekcji" i więcej unikalnych kaflli kotków (w tym oshaxów), ale dodatek można spokojnie sobie darować, szczególnie że granie w więcej niż 4 osoby nieznośnie wydłuży grę.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10882
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: The Isle of Cats (Frank West)

Post autor: japanczyk »

jnowaczy pisze: 29 wrz 2020, 15:30 Czy do gry głównie solo ma sens zakup dodatku The Isle of Cats Late Arrivals ? a może podstawka spokojnie wystarczy ?
To dodatek dla 5 i 6 gracza, po co go kupować do gry solo? Nie ma sensu :P
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: The Isle of Cats (Frank West)

Post autor: vikingowa »

japanczyk pisze: 29 wrz 2020, 15:37
jnowaczy pisze: 29 wrz 2020, 15:30 Czy do gry głównie solo ma sens zakup dodatku The Isle of Cats Late Arrivals ? a może podstawka spokojnie wystarczy ?
To dodatek dla 5 i 6 gracza, po co go kupować do gry solo? Nie ma sensu :P
No ja kupiłam i mam więcej wszystkiego więc dla mnie ma sens :wink:
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: The Isle of Cats (Frank West)

Post autor: jnowaczy »

No wlasnie w opisie oprocz 5-6 gracza jest jeszcze enigmatycznie napisane - wiecej dobrego A skoro dla vikingowej ma sens to wiecej dobrego to kupie I ja
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10882
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: The Isle of Cats (Frank West)

Post autor: japanczyk »

vikingowa pisze: 29 wrz 2020, 15:39 No ja kupiłam i mam więcej wszystkiego więc dla mnie ma sens :wink:
Popraw mnie jeśli się mylę, ale do gry solo są wykorzystywane oddzielne decki lekcji, czy nie?
Wiec jedyne z czego skorzystasz z late arrivals to kafelki kotków i skrabów, które powielają te z podstawki... wiec technicznie rzecz biorąc zaburzasz "balans" dociągu kafelków ;-)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: The Isle of Cats (Frank West)

Post autor: rattkin »

Technicznie to "balansu" nie zaburzasz (bo dokłada się każdego koloru tyle samego nowych), ale na pewno zwiększasz wariancję.

Kotki w dodatku mają nowe, inne kształty.

W solo (także) wykorzystuje się standardowe lekcje, więc dokupienie ich więcej dla różnorodności jakiś tam sens ma.
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: The Isle of Cats (Frank West)

Post autor: jnowaczy »

a czy da się wmówić, że te koty wsytepujące w tej grze to psy ?, czy wyglądają w jakiś sposób na psy ?, pytam dlatego, ze dzieckiem zagram ale może udało by sie wciagnac moją drugą połówkę a ona kotów nie cierpi a psy owszem. Jakbym ją jakoś przekabacił, ze te koty to psy to może byśmy i w 3 osoby zagrali
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: The Isle of Cats (Frank West)

Post autor: rattkin »

Obrazek
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: The Isle of Cats (Frank West)

Post autor: vikingowa »

japanczyk pisze: 29 wrz 2020, 15:45
vikingowa pisze: 29 wrz 2020, 15:39 No ja kupiłam i mam więcej wszystkiego więc dla mnie ma sens :wink:
Popraw mnie jeśli się mylę, ale do gry solo są wykorzystywane oddzielne decki lekcji, czy nie?
Wiec jedyne z czego skorzystasz z late arrivals to kafelki kotków i skrabów, które powielają te z podstawki... wiec technicznie rzecz biorąc zaburzasz "balans" dociągu kafelków ;-)
1.Lekcje są te same co w grze wieloosobowej. Zasada pozostaje identyczna czyli używamy tylko 3 modułów plus lekcje standardowe. Dodatek daje nam 2 nowe moduły, które możemy dodać do naszego decku ale zawsze można mieć tylko 3.
2.Automa do solo ma swój własny osobny deck z lekcjami, kolorami i koszykami. Wyśmienicie się gra przeciwko "siostrze", bardzo polecam :wink:
3.Nowe kafelki kotów nie powielają tych z podstawki bo mają unikalne kształty.
4.Jedyne czego nie używa się w solo to dodatkowe discovery cards, so one przeznaczone tylko do gry dla 5-6 graczy.
5. Nie ma czegoś takiego jak balans dociągu kafelków - moim zdaniem im większa różnorodność wyboru tym lepiej.
6. I na koniec - plansze graczy nie są identyczne, tzn. kolory mapek z bonusami na każdej są rozmieszczone inaczej, na tych z dodatku też co bardzo urozmaica każdą rozgrywkę.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: The Isle of Cats (Frank West)

Post autor: rattkin »

vikingowa pisze: 29 wrz 2020, 16:20 5. Nie ma czegoś takiego jak balans dociągu kafelków - moim zdaniem im większa różnorodność wyboru tym lepiej.
Jest, jest. I może działać właśnie dokładnie odwrotnie, niż piszesz :) - np. może zdarzyć się tak, że wyciągniesz same tylko niebieskie (bo jest ich teraz więcej w worku) - różnorodność wyboru nagle drastycznie spadnie. To oczywiście rozmowa na poziomie suchej statystyki, ale zgaduję, że o to chodziło japanczykowi.
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: The Isle of Cats (Frank West)

Post autor: vikingowa »

rattkin pisze: 29 wrz 2020, 16:28
vikingowa pisze: 29 wrz 2020, 16:20 5. Nie ma czegoś takiego jak balans dociągu kafelków - moim zdaniem im większa różnorodność wyboru tym lepiej.
Jest, jest. I może działać właśnie dokładnie odwrotnie, niż piszesz :) - np. może zdarzyć się tak, że wyciągniesz same tylko niebieskie (bo jest ich teraz więcej w worku) - różnorodność wyboru nagle drastycznie spadnie. To oczywiście rozmowa na poziomie suchej statystyki, ale zgaduję, że o to chodziło japanczykowi.
Rozumiem... Ale wiesz, że teraz wszystkich kolorów kafelków jest po równo więcej w worku? Więc nawet z mniejszą ilością możesz nadal dociągnąć same niebieskie :wink:
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 990 times
Been thanked: 433 times

Re: The Isle of Cats (Frank West)

Post autor: KurikDeVolay »

To co piszesz jest.... złe. Ja wiem że gra familijna, że pentomino, ale rachunek prawdopodobieństwa jest raczej po stronie Rattkina. I rozumu. To dokładnie ta sama sytuacja, jaka była w podstawowej wersji Sagrady. Mając za dużo kolorowych kostek dochodziło do paskudnych sytuacji blokujących graczy.

Tematy do nadrobienia:
-Rachunek prawdopodobieństwa
-Wariacja bez powtórzeń
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: The Isle of Cats (Frank West)

Post autor: vikingowa »

Na pewno macie rację w tych obliczeniach bo ja się na takich rzeczach w ogóle nie skupiam. Ot gra planszowa, więcej kafelków = więcej wyboru i zabawy. Żadna matematyka mi tutaj niepotrzebna do gry solo ale dziękuję za zwrócenie uwagi i podanie źródeł - postaram się doczytać.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: The Isle of Cats (Frank West)

Post autor: Bruno555 »

jnowaczy pisze: 29 wrz 2020, 16:01 a czy da się wmówić, że te koty wsytepujące w tej grze to psy ?, czy wyglądają w jakiś sposób na psy ?, pytam dlatego, ze dzieckiem zagram ale może udało by sie wciagnac moją drugą połówkę a ona kotów nie cierpi a psy owszem. Jakbym ją jakoś przekabacił, ze te koty to psy to może byśmy i w 3 osoby zagrali
Mam to samo. Lubię mechanikę ala patchwork ale ta tematyka mnie odrzuca. Czemu ładujemy te kolorowe sierściuchy na statek? Już wolałbym jakbyśmy układali skrzynie lub kontenery.
Chyba taka ściema nie przejdzie że: ten fioletowy to pudel, a żółty to mops :)
Awatar użytkownika
Macok
Posty: 171
Rejestracja: 18 gru 2011, 22:58
Lokalizacja: NeoGliwice 3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Re: The Isle of Cats (Frank West)

Post autor: Macok »

Bruno555 pisze: 29 wrz 2020, 19:15[...] ale ta tematyka mnie odrzuca. Czemu ładujemy te kolorowe sierściuchy na statek? Już wolałbym jakbyśmy układali skrzynie lub kontenery.
Chyba taka ściema nie przejdzie że: ten fioletowy to pudel, a żółty to mops :)
Nie ma innej odpowiedzi na to pytanie jak: bo autor tak chciał.
Koleś lubi koty, ma chyba ze 3 i zrobił grę o kotach.

Ludzie na prawdę tak nie lubią kotów, czy to po prostu obowiązek ich nie lubić bo są w przeciwnej frakcji niż psy?

Zawsze możesz powiedzieć, że to nie koty a Pokemony, Abyssiniany albo [tu wstaw jakąś nazwę].
Spoiler:
Owned
ODPOWIEDZ