Monopoly

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
n1ckola
Posty: 3
Rejestracja: 10 sty 2009, 21:52
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Monopoly

Post autor: n1ckola »

Hej, nie znalazłam wątku o tej grze, a moim zdaniem zasługuje na osobny topic ;)
Gracie w Monopoly? Bo ja mam wrażenie że to wciąż popularna gra, mimo zalewu tych komputerowych, z czego się bardzo cieszę. To taka fajna gra, mi przypomina dzieciństwo...
Słyszałam coś o nowej wersji - wiecie coś na ten temat? Niby ta sama gra, a coś ma być w niej zmienione, takie "odświeżenie" ;)
Dobrze, że wciaz są ludzie, którzy grają w gry planszowe :)
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Monopoly

Post autor: B »

(prowokacja!)
markoo
Posty: 155
Rejestracja: 02 wrz 2008, 13:00
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Monopoly

Post autor: markoo »

Ooo zaraz zacznie się burza :wink:
Myślę, że ciężko będzie Tobie uzyskać jakieś informacje o tej grze na forum.
Za to polecam poradnik, tam znajdziesz masę ciekawych gier na początek przygody z planszówkami, jak spróbujesz czegoś nowego gwarantuje, że do Monopoly nie wrócisz :wink:
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Monopoly

Post autor: Veridiana »

n1ckola pisze:Hej, nie znalazłam wątku o tej grze, a moim zdaniem zasługuje na osobny topic ;)
oczywiście, że zasługuje! żeby sobie uzmysłowić jak to dobrze, że są inne gry...
Gracie w Monopoly?
JUŻ nie. I wcale nie chodzi o wiek :D
Bo ja mam wrażenie że to wciąż popularna gra
owszem, wśród klientów supermarketów, którzy nie odważyli się niczego kupić w Empiku
To taka fajna gra, mi przypomina dzieciństwo...
druga część zdania OK :wink:
Dobrze, że wciaz są ludzie, którzy grają w gry planszowe :)
to w końcu pytasz o Monopol czy o gry? :lol: bo to tak jak z maluchem i samochodami...
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Monopoly

Post autor: Geko »

Dobrze trafiłaś. Widać, że masz ochotę pograć. Tu masz duże szanse dowiedzieć się, że Monopoly to słaba gra, jak na dzisiejsze czasy. Powodzenia. Poczytaj poradnik na głównej stronie.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Jabol
Posty: 207
Rejestracja: 28 kwie 2008, 22:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Monopoly

Post autor: Jabol »

Bardzo słaba rzekłbym wręcz. Mi Monopoly niezmiennie kojarzy się z chińczykiem do którego dodano niewielki element decyzyjny. Ciekaw jestem czy tylko ja mam takie skojarzenia ;).
Każdy w końcu kiedyś zaczyna...
xawerka
Posty: 159
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: Monopoly

Post autor: xawerka »

Monopoly... dawne to były czasy....ostatni raz grałam kilkanaście lat temu. Jeszcze trzy lata temu moje pojęcie o świecie planszówek ograniczało się do: chińczyk, warcaby i właśnie monopoly.
Spróbuj zagrać w zupełnie coś nowego. Ja zaczynałam od pylosa, albalone i filarów; teraz po caylusie, goa i reef`ie napewno do monopoly nie wrócę.
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Monopoly

Post autor: Dzej »

Lepiej pograc w Eurobiznes 8)
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
n1ckola
Posty: 3
Rejestracja: 10 sty 2009, 21:52
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Re: Monopoly

Post autor: n1ckola »

Geko pisze:Dobrze trafiłaś. Widać, że masz ochotę pograć. Tu masz duże szanse dowiedzieć się, że Monopoly to słaba gra, jak na dzisiejsze czasy. Powodzenia. Poczytaj poradnik na głównej stronie.
Dzięki, przeczytałam poradnik, ale wiesz, przesadzasz pisząc to że to już nie gra "na dzisiejsze czasy". Równie dobrze można by powiedzieć że wszystkie planszówki są niemodne, bo teraz są gry komputerowe, a to przecież nieprawda. :)
Każdy ma prawo do swojego gustu i nie ma co się oburzać na kogoś, że lubi Monopoly - a są wciąż tacy.
Ja myślę że są gry ponadczasowe, w które zawsze ludzie będą grywać, tak jak ta :)
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Monopoly

Post autor: waffel »

Kod: Zaznacz cały

forum.ini
set flame=1
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Monopoly

Post autor: Geko »

n1ckola pisze:
Geko pisze:Dobrze trafiłaś. Widać, że masz ochotę pograć. Tu masz duże szanse dowiedzieć się, że Monopoly to słaba gra, jak na dzisiejsze czasy. Powodzenia. Poczytaj poradnik na głównej stronie.
Dzięki, przeczytałam poradnik, ale wiesz, przesadzasz pisząc to że to już nie gra "na dzisiejsze czasy". Równie dobrze można by powiedzieć że wszystkie planszówki są niemodne, bo teraz są gry komputerowe, a to przecież nieprawda. :)
Każdy ma prawo do swojego gustu i nie ma co się oburzać na kogoś, że lubi Monopoly - a są wciąż tacy.
Ja myślę że są gry ponadczasowe, w które zawsze ludzie będą grywać, tak jak ta :)
Maluch też jest ponadczasowy. Ale jak pojeździsz współcześnie produkowanymi samochodami, to już nie będzie Cię ciągnęło do dalszego jeżdżenia maluchem :-) Po prostu rozwiązania mechaniczne i konstrukcyjne są zupełnie inne i te różnice wyraźnie czuć. I o to mi chodziło w powyższej wypowiedzi, nie miało to nic wspólnego z modą na gry komputerowe.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
n1ckola
Posty: 3
Rejestracja: 10 sty 2009, 21:52
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Re: Monopoly

Post autor: n1ckola »

Geko pisze:Maluch też jest ponadczasowy. Ale jak pojeździsz współcześnie produkowanymi samochodami, to już nie będzie Cię ciągnęło do dalszego jeżdżenia maluchem :-) Po prostu rozwiązania mechaniczne i konstrukcyjne są zupełnie inne i te różnice wyraźnie czuć. I o to mi chodziło w powyższej wypowiedzi, nie miało to nic wspólnego z modą na gry komputerowe.
Monopoly to nie maluch. To Mercedes, a także stare modele mercedesów są super :)
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6426
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: Monopoly

Post autor: Odi »

Nikt się nie oburza :)

Ale z drugiej strony zrozum nas trochę - pisanie o Monopoly na tym forum, to tak jakbyś na forum o nowinkach na rynku komputerów, plamtopów, gadżetów IT etc etc zachwycała się ZX Spectrum (że niby taki ponadczasowy... :twisted: )
No to się nie dziw, że próbujemy Ci pokazać, że od czasów 'Spectruma' rynek znacząco się rozwinął :wink:

Najważniejsze w planszówkach jest przede wszystkim, żebyś czerpała radość z gry i miło spędzała czas z rodziną/znajomymi. Jeśli lubicie Monopoly, to sobie grajcie i w Monopoly. Ale jeśli chcielibyście spróbować czegoś nowego (do czego namawiamy) - kupcie Osadników z Catanu (dostępni w każdym EMPiKu). Spodoba się Wam, a jest to gra tańsza od nowych wersji Monopoly (w których tak naprawdę nic nie zmieniono...)

ps I naprawdę, nie próbuj nas przekonać, że Monopoly to 'mercedes oldtimer' 8) (no chyba, że taki z muzeum motoryzacji - fajnie się nim przejechać, ma swoje miejsce w historii, ale jako samochód rodzinny/sportowy/jakikolwiek użytkowy, funkcji swojej nie jest w stanie już pełnić. Z tym się wszyscy na tym forum zgodzimy :wink: )
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6426
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: Monopoly

Post autor: Odi »

aha - tutaj możesz sobie zobaczyć, jak oceniają Monopolyużytkownicy serwisu BGG, czyli osoby, które znają także współczesne planszówki

Dla ułatwienia - jest to ocena 4,52/10.
4998 miejsce w rankingu gier na świecie.

I to nie jest tak, że 'wszystko co stare jest ble'.
Szachy - ocena 7,07/10, 214 miejsce w rankingu
Brydż - ocena 7,56/10, 134 miejsce w rankingu
Acquire (rok powstania 1962) - ocena 7,56/10, 56 miejsce w rankingu
Go - ocena 7,91/10, 30 miejsce w rankingu

Cóż, Monopoly jest po prostu znakomicie rozpropagowane na świecie przez Hasbro, no i jako jedna z nielicznych gier przedarła się przez 'żelazną kurtynę', stąd pamiętamy ją jako grę naszej młodości. W żadnym wypadku nie jest więc mercedes. Conajwyżej stary rower dziadka, na którym jako smarkacze uczylismy się jeździć 8)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Monopoly

Post autor: Geko »

Odi pisze: Cóż, Monopoly jest po prostu znakomicie rozpropagowane na świecie przez Hasbro, no i jako jedna z nielicznych gier przedarła się przez 'żelazną kurtynę', stąd pamiętamy ją jako grę naszej młodości. W żadnym wypadku nie jest więc mercedes. Conajwyżej stary rower dziadka, na którym jako smarkacze uczylismy się jeździć 8)
Otóż to.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Arhtu
Posty: 518
Rejestracja: 06 paź 2004, 18:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Monopoly

Post autor: Arhtu »

n1ckola pisze: Monopoly to nie maluch. To Mercedes, a także stare modele mercedesów są super :)
pozdrawiam
W pełni rozumiemy Twój sentyment do tej gry. Jednakże kiedy poznasz trochę gier, o których piszemy na tym forum, przekonasz się, że trzeba będzie poddać swoje poglądy rewizji. :) Nie martw się, to zupełnie normalna sprawa. Dobrze, że masz jakąś planszówkową fascynację, świadczy to o Twoim potencjale do zagłębienia się w to przesympatyczne hobby i wciągnięcia w nie swoich znajomych i rodziny.
-
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Monopoly

Post autor: Perpetka »

Monopoly, a w zasadzie Eurobiznes, to także gra mojego dzieciństwa... I nigdy do niej nie wrócę.

Nigdy się nie kończył. Można było grać, grać i grać do całkowitego wyczerpania uczestników. Czasem ktoś odpadał, ale zwykle ciągnęło się toto jak guuuuma, ze znikomą frajdą, bo czekaliśmy tylko, aż kolejny nieszczęśnik wpadnie do Wiednia i zbankrutuje. Jeden gracz natomiast siedział zadowolony za stołem zastawionym akcjami i pieniędzmi i czekał na nieunikniony koniec reszty.

I nic nie zależało od człowieka, tylko od kostek. W chińczyku można było przynajmniej zdecydować, którym pionkiem się ruszy. A tu kostki, kostki, kostki, karta losu.

Jeśli więc Twój post nie jest prowokacją, to powyżej masz oczywiste dla większości użytkowników tego forum argumenty, dlaczego Monopoly jest grą bardzo słabą.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Monopoly

Post autor: mst »

Perpetka pisze:I nic nie zależało od człowieka, tylko od kostek. W chińczyku można było przynajmniej zdecydować, którym pionkiem się ruszy. A tu kostki, kostki, kostki, karta losu.
Ze względu na element negocjacyjny w Monopoly zależy jednak znacznie więcej od graczy niż w Chińczyku. No chyba, że graliście zupełnie bez handlu.

Swoją drogą to kolejne wypowiedzi w tym wątku są coraz bardziej zgrabne i miłe - chyba jakiś klub terapeutyczny na forum założymy. :twisted:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Monopoly

Post autor: Veridiana »

dołożę się:
Perpetka pisze: I nic nie zależało od człowieka, tylko od kostek.
no jak? no gdzie?? a decyzja, w którym państwie postawić domki? (bo kierunek - jeśli chodzi o miasta - był już z góry ustalony). a mozolne ważenie argumentów za i przeciw kupieniu owych domków "teraz" a nie "eeee, jednak potem"? a handlowy element wymiany kart to przecież interakcja z lekka tylko ulepszona później w Osadnikach! a wybór spośród "...cośtam cośtam.... lub ciągniesz kartę z drugiego zestawu" to pikuś??
Jak więc widać, godziny nad Eurobiznesem były mózgożerne :twisted:
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Monopoly

Post autor: Perpetka »

Tak naprawdę niewiele jest tych negocjacji - w pierwszej fazie gry każda zgarnia, na czym mu się uda stanąć, potem w środkowej, krótkiej, jedynej ciekawej, faktycznie można coś pohandlować, pokombinować, ale potem jest krótka piłka - "może i mi się nie przyda, ale Tobie przecież do monopolu nie oddam" i "nie chcesz sprzedać, to nie, wpadniesz do mnie, to oddasz".

Acz można grać w Monopoly jak w party game, po rodzinie jeszcze krąży historia, jak w czasach przed moim urodzeniem moja mama strasznie zgorszyła ciocię, bo zaproponowała tacie, że w zamian za jakąś kartę odda mu się na stole :twisted:
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Monopoly

Post autor: mst »

I może właśnie ten rodzaj negocjacji handlowych jest kluczem do zrozumienia 66 ocen 10, które Monopoly ma na BGG. :twisted:
Ostatnio zmieniony 13 sty 2009, 23:21 przez mst, łącznie zmieniany 1 raz.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Monopoly

Post autor: Dzej »

Nie zniszczcie wspomnien z dziecinstwa i nie grajcie juz w eurobiznes 8)
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
Arhtu
Posty: 518
Rejestracja: 06 paź 2004, 18:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Monopoly

Post autor: Arhtu »

mst pisze:I może właśnie ten rodzaj negocjacji handlowych jest kluczem do zrozumienia tych 66 ocen 10, które Monopoly ma na BGG. :twisted:
Perpetka pisze: Acz można grać w Monopoly jak w party game, po rodzinie jeszcze krąży historia, jak w czasach przed moim urodzeniem moja mama strasznie zgorszyła ciocię, bo zaproponowała tacie, że w zamian za jakąś kartę odda mu się na stole :twisted:
To zdecydowanie zasługuje na dychę na BGG! :twisted:
-
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Monopoly

Post autor: waffel »

Wow. Kilka luźnych uwag:

Po pierwsze, TMI. Zdecydowanie TMI. Przepraszam za obcy akronim ale nic innego mi nie przychodzi do głowy.

Po drugie, podoba mi się taka definicja party game.

Po trzecie, dobrze, że ktoś znalazł jakiś sposób na przyjemne spędzenie czasu przy Monopoly.

Po czwarte, taki "metagaming" można praktykować w zasadzie w każdej grze z jakimkolwiek elementem negocjacji. Ja bym to widział np. w Bohnanzie (sorry, nigdy się nie przyzwyczaję do "Fasolek").

Po piąte, do takich rzeczy służy Twister. Nie przypadkiem na nowszej okładce jest uśmiechnięty chłopak i dwie dziewczyny.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9415
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Monopoly

Post autor: MichalStajszczak »

Perpetka pisze:po rodzinie jeszcze krąży historia, jak w czasach przed moim urodzeniem moja mama strasznie zgorszyła ciocię, bo zaproponowała tacie, że w zamian za jakąś kartę odda mu się na stole
Czy to było 9 miesięcy przed Twoim urodzeniem? :D
ODPOWIEDZ