Grunwald 1410

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
profes79
Posty: 426
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 35 times
Been thanked: 135 times

Re: Grunwald 1410

Post autor: profes79 »

NIe zmienia to faktu, ze nawet doswiadczeni TiSowcy wytrzymali z gra trzy etapy u nas w Lodzi. Faktycznie widzac w akcji "nowy" Grunwald i znajac dosyc dobrze "stary" (Dragona) zdecydowanie polece stary.
Awatar użytkownika
Paweł Puzio
Posty: 130
Rejestracja: 06 paź 2004, 22:38
Lokalizacja: Poland

Re: Grunwald 1410

Post autor: Paweł Puzio »

Odnośnie samej gry, to jest wielka. Duzo zetonow duza plansza. Faktycznie trudna do objecia. Ale wedlug mnie siła systemu średniowiecznego TiS-u tkwi w bitwach dodawanych do magazynu Taktyka i Strategia. A żeby w nie grać to trzeba mieć instrukcje zawartą albo w Grunwaldzie albo w Kosowym Polu. Poropnuje jednak zakupić grunwald gdyż zetony do niego wykorzystywane są w 2 bitwach opublikowanych w Taktyce i Strategii. Kosowe Pole kusi za to poprawioną instrukcją i zupełnie innym klimatem.
Awatar użytkownika
Mr Teatime
Posty: 64
Rejestracja: 28 wrz 2008, 13:14
Lokalizacja: Festung Posen

Re: Grunwald 1410

Post autor: Mr Teatime »

Tzn mam wydać jakieś 60zł na delikatnie mówiąc mało grywalny tytuł aby później móc wydać kolejne pieniądze aby pograć sobie w jakieś mini gry z gazety ???
It's pronounced Teh-a-Tee-may, sir
Awatar użytkownika
Paweł Puzio
Posty: 130
Rejestracja: 06 paź 2004, 22:38
Lokalizacja: Poland

Re: Grunwald 1410

Post autor: Paweł Puzio »

Ja ci nie każe, odpowiadam na pytanie. Sam Grunwald nie jest niegrywalny. Jest poprostu duży, co ma swoje dobre i złe strony, jak zreszta w każda duża gra. Gry z czasopisma nie są minigrami. Są pełnowartościowymi grami i co dobre wydawnictwo planuje publikować kolejne. Dlatego jak ktoś lubi średniowiecze i chce je "zwiedzać" od strony taktycznej to polecam. Co do gier wymienianych przez innych kolegów, niestety nie umiem nic powiedzieć gdyż w nie nie grałem.
Zulu Frh. von Auffenberg

Re: Grunwald 1410

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

Lepiej chyba kupić Kosowe Pole.
Nie wygląda na straszecznie rozbuchane.

Dodatki sa różne, w zeszłym roku w Muszynie dyskutowalismy z Konradem Małetą na temat Kurzętnika - raczej wyzdziwiany (szarża rycerstwa przez rzekę).

No ale jeśli ktoś lubi, to czemu nie?
Awatar użytkownika
Paweł Puzio
Posty: 130
Rejestracja: 06 paź 2004, 22:38
Lokalizacja: Poland

Re: Grunwald 1410

Post autor: Paweł Puzio »

Dodatki które dotychczas się ukazały

Bannockburn 1314
Kurzętnik 1410
Koronowo 1410
Chojnice 1454

Grałem w Koronowo, bardzo ciekawa bitwa. Grało mi się świetnie.

Kurzętnik, bardzo ciekawy scenariusz alternatywny ( na szczęście Wladysław Jagiełło zrezygnował z forsowania tego bronionego odcinka rzeki i doszło do bitwy pod Grunawldem a nie Kurzętnikiem ), choć brakuje paru żetonów z grunwaldu ale można zastąpić je innymi. Ja sam zrezygnowałem z grania po rozegraniu paru tur, wolałem piwo od krwawej walki na brodach.
Atak przez rzeke wydziwianiem ? Jak będziemy w coś kiedyś grać to mam nadzieje że będziesz równie konserwatywny.
Zulu Frh. von Auffenberg

Re: Grunwald 1410

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

To nie jest byle jaki atak, tylko szarża rycerstwa. Rzeczpospolita nie posiada piechoty a pierwszy ruch to szarża polskiej chorągwi przez bród celem odepchnięcia stojących za nim Krzyżaków.

Nie znam się na średinowiecznej taktyce, ale Konrad stwierdził, że nie bardzo było coś takiego mozliwe.
Z duzych gier zdecydowanie wolę zagrać w Kosowe Pole - nie tylko z uwagi na autorstwo rodowitego Serba, ale i z uwagi na ilość żetonów.
Awatar użytkownika
Paweł Puzio
Posty: 130
Rejestracja: 06 paź 2004, 22:38
Lokalizacja: Poland

Re: Grunwald 1410

Post autor: Paweł Puzio »

Siła ataku mocno spada, impet do 1. Sam się o tym dowiedziałem od autora na forum ( ale już po rozgrywce :-) ). Sam scenariusz bardzo ciekawy, ale uważam że już przy mocno średniej jakości dowodzenia Krzyżackiego niemożliwy do wygrania przez strone polską. Pomimo że mocno jednostronny to jednak fajnie zobaczyć na własne oczy że Jagiełło to nie była rycerska głowa ( czyt. zakuta pała ).

Nie znam Konrada wiec trudno mi coś powiedziec.

Ze względu na poprawioną instrukcje, większą różnorodność wojsk, no i ze względów towarzyskich polecił bym Kosowe Pole. Ale jednak posiadanie Grunwaldu daje możliwość zagrania w 2 gry z Taktyki i Strategii.
SternKRK
Posty: 25
Rejestracja: 06 gru 2013, 13:11

Re: Grunwald 1410

Post autor: SternKRK »

Ma ktoś może instrukcję do Grunwald 1410 od dragona?
Jeśli byłby ktoś tak dobry to proszę o skan, z góry dziękuję ;)
ODPOWIEDZ