Pharaon (Henri Pym)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rand
Posty: 485
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Pharaon (Henri Pym)

Post autor: rand »

Zauważyłem, że nie ma jeszcze wątku o dopiero co wydanej przez Barda grze Pharaon. Premiera nastąpiła dosyć niezapowiedzianie, dużo sklepów jeszcze nie ma nawet swoich egzemplarzy( o ile w ogóle będzie miała). Już jakiś czas temu przy pierwszych przeciekach o polskiej edycji postanowiłem przejrzeć zagraniczne recenzje i jakoś mnie to nie powaliło. Mimo wszystko Zee Garcia dał Seal of Excellence z oceną 8,5/10, co sprawiło, że mimo wszystko gra została w kręgu zainteresowań. Niewiele jest polskich opinii o grze więc kto grał, niech powie pare słów czy warto kupić ;-)

Obrazek
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Pharaon (Henri Pym)

Post autor: asiok »

Mam od kilku miesięcy (jakbyś się Bardzie przyznał że będzie wersja PL to bym poczekał :) ).
Bardzo miłe, nieco logiczne euro. Kilka sprytnych pomysłów, zmienna plansza - nie żałuję wydanej kasy. Dla mnie tak między 7 a 8 na BGG.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 431 times

Re: Pharaon (Henri Pym)

Post autor: tomp »

Typowy worker placement. Zabawa tkwi w dopasowywaniu kolorów i analizowaniu jak kolory zmienią się w kolejnej rundzie.
Bardzo fajny sposób wyrównywania szans dla 1 i/lub 2 gracza pasującego w rundzie (im więcej "kółek" zrobią konkurenci, tym więcej zasobów dostaje się na kolejną rundę).
Mam wrażenie, że lepiej się gra przy 4 osobach. Rywalizacja o konkretne akcje jest bardzo widoczna. Przy 2-3 graczy, troszeczkę mniejsza.
Tryb solo jest słaby, automa jest całkowicie losowa i nieprzewidywalna, zazwyczaj na niekorzyść automy.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 763
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 478 times

Re: Pharaon (Henri Pym)

Post autor: _Berenice_ »

Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Pharaon (Henri Pym)

Post autor: mikeyoski »

Pierwszy raz chyba spotkałem się z mechaniką, w której zależy nam na jak najszybszym spasowaniu :-) I to obracające się koło, które wymusza nieoczywiste wybory. Naprawdę miłe zaskoczenie :-)
Awatar użytkownika
rand
Posty: 485
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Re: Pharaon (Henri Pym)

Post autor: rand »

Jest to jedna z moich najlepszych gier lekkich euro + do 1h-1,5h. Gra się przyjemnie, podejmowany wybory w grze bywają ciężkie jak i oczywiste, wydanie super, w tej cenie tylko brać. Ogólnie jesli chodzi o przyjemność i ciężar gry wpasowuje się u mnie koło Stone Age ( Epoka kamienia). Szkoda, że Bard położył gre zerowym marketingiem wypuszczając gre w najgorętszym okresie, przez co przeszła bez echa. Tym większa szkoda, bo właśnie powstaje dodatek do gry, który pewnie ma małe szanse na wydanie w Polsce. Dobrze by było jakby Bard w przyszłości się określił czy ma zamiar wydać gre, ale kontakt z Bardem bywa dosyć ogrniczony więc pozostaje czekać na rozwój sytuacji i zachęcać do grania w tytuł ;-)
Awatar użytkownika
skibo
Posty: 93
Rejestracja: 18 paź 2021, 12:37
Has thanked: 58 times
Been thanked: 19 times

Re: Pharaon (Henri Pym)

Post autor: skibo »

Niedawno dotarł do mnie dodatek Conflits prosto z Włoch ;) ( btw ciężko go zdobyć )

Ogólnie sporo nowych żetonów konfliktu powiązanych z kołem akcji, karty specjalne dodatkowe żetony miecza (Konfliktów ) , nowy tor Nilu itp

Sporo dobrego :)
Jestem w trakcie tłumaczenia instrukcji , ale patrząc na same zdjęcia ,dużo jest kwestii intuicyjnych
Spoiler:
Awatar użytkownika
rand
Posty: 485
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Re: Pharaon (Henri Pym)

Post autor: rand »

Zazdroszczę! Bardzo bym chciał dodatek, gra bardzo niedoceniana, a mega przyjemna. O dodatku nawet na bgg mało informacji jest, chyba nawet po angielsku to nie wyszło.
Awatar użytkownika
skibo
Posty: 93
Rejestracja: 18 paź 2021, 12:37
Has thanked: 58 times
Been thanked: 19 times

Re: Pharaon (Henri Pym)

Post autor: skibo »

rand pisze: 09 wrz 2023, 15:49 Zazdroszczę! Bardzo bym chciał dodatek, gra bardzo niedoceniana, a mega przyjemna. O dodatku nawet na bgg mało informacji jest, chyba nawet po angielsku to nie wyszło.
Tak instrukcja włoska i francuska :) na bgg jednak jest angielska

Co do dodatku była zbiórka z niemieckiego sklepu spiele… za 32 euro
Ja wyhaczylem przez znajomego w Holandii za 25 euro.
Całkiem spoko kwota
Jeśli chcesz napisz na Pw podam Ci link :)
Awatar użytkownika
Luk83bb
Posty: 94
Rejestracja: 21 mar 2021, 06:09
Has thanked: 57 times
Been thanked: 24 times

Re: Pharaon (Henri Pym)

Post autor: Luk83bb »

Eh, zazdroszczę dodatku. Czytałem o nim, ale 100%, że Bard go nie wyda. Dobrze, że chociaż wydali podstawkę, która jest bardzo dobra. Sucha, ale pięknie chodzi. Jedynie na minus jedna karta arystokraty (ta dająca punkty za żetony ofiary), która moim zdaniem jest za mocna.
Edit: Jak pograsz troszkę więcej w ten dodatek to opisz wrażenia - może faktycznie warto go będzie nabyć:)
ODPOWIEDZ