Othello (John W. Mollett, Lewis Waterman)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Othello (John W. Mollett, Lewis Waterman)

Post autor: Platan »

Obrazek

OTHELLO – jeżeli ktoś nie miał okazji lub o tej grze jeszcze nie słyszał proponuję nie zwlekać i jak najszybciej spróbować. Jeżeli ktoś preferuje logiczne gry dwuosobowe to w tej grze może przeżyć niejeden pełen napięcia pojedynek. Gra jest wyjątkowo prosta w regułach. Na pudełku gry mamy pewną maksymę, która brzmi „A MINUTE TO LEARN … A LIFETIME TO MASTER”
Korzenie gry sięgają XVIII wieku a od XIX wieku grała ponoć niemal cała Europa.
Poniżej za Wikipedią zacytuję krótki opis gry
„Othello (również Reversi) – gra dla dwóch osób, rozgrywana na planszy o wymiarach 8 na 8 pól (jak w szachach i warcabach) przy pomocy 64 białych i czarnych pionów. Należy do gier strategicznych, które charakteryzują się szybkimi zmianami sytuacji i wyników. Gra wymaga myślenia perspektywicznego.
Celem gry jest wypełnienie planszy większą liczbą własnych pionów niż przeciwnik. Gra kończy się, gdy żaden z graczy nie może wykonać poprawnego ruchu”.
Ruch gracza składa się z zamknięcia rzędu pionów przeciwnika i odwrócenia ich tak, żeby wskazywały kolor gracza. Zamknięcie to umieszczenie swojego piona tak, że rząd lub rzędy pionów przeciwnika, są zakończone pionami w kolorze aktywnego gracza. Jeśli gracz nie ma możliwości dołożenia piona i obrócenia piona przeciwnika, traci ruch i przeciwnik zaczyna swoją kolejną turę. Kiedy gracz ma możliwy ruch, musi go wykonać, nie może pominąć tury. Raz umieszczony pion pozostaje na swoim miejscu do końca gry. Kiedy żaden z graczy nie może wykonać ruchu, gra się kończy. Gracz, który ma więcej pionów na planszy - wygrywa.

Dodam, że gra zyskuje na popularności, gdyż są rozgrywane liczne turnieje jak i mistrzostwa Polski, Europy i Świata. Od roku 2005 istnieje Światowa Federacja Othello.
Jeżeli ktoś nie ma czasu i chęci aby zgłębić grę w szachy a warcaby już się przejadły to Othello świetnie wypełni tę lukę, gdyż charakteryzuje się większą dynamiką od wymienionych dwóch wcześniej. Myślę, że grę warto promować w każdej grupie wiekowej bo rozwija perspektywiczne i przestrzenne myślenie i również możemy włączyć czynnik rywalizacji gdy na przykład zorganizujemy jakiś mały turniej w szkole czy turniej rodzinny.
Na rynku jest dostępne naprawdę solidne wydanie gry. Plansza wykonana na wysokim poziomie pokryta materiałem w stylu welur i miłe w dotyku piony. Już samo fizyczne obcowanie z grą zachęca do rozgrywek.
Uważajcie. Jak spróbujecie Othello to Wasze gry z obecnej kolekcji mogą pokryć się na jakiś czas kurzem.
ODPOWIEDZ