Wysokie Napięcie - dodatek Korea / Chiny

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Wysokie Napięcie - dodatek Korea / Chiny

Post autor: WRS »

Nie grałem jeszcze na tej mapie. Przymierzam się dopiero do kupna.

Mam problem z interpretacją przepisu:
In reverse player order, each player chooses one of the two markets from which he will buy resources this round. He must buy all resources for the round from the market he chooses. If the market chosen has no more of a resource he wants, he will not be able to buy that resource this round.

Nie jestem pewien, czy sens tego przepisu polega na:
a) wstępnym zadeklarowaniu przez każdego z graczy, przed jakimkolwiek rozpoczęciem zakupu surowców!, z którego rynku będę kupował surowce - wtedy widzę sens w dopisku o wyczerpaniu zasobów... nagłym i niespodziewanym ;)
czy też
b) każdy gracz kolejno, gdy nadejdzie jego kolej, określa rynek z którego korzysta.

Proszę P.T. Kolegów o opinie w tej sprawie, bo dość znacząco zmienia to sposób rozgrywki.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 251 times

Re: Wysokie Napięcie - dodatek Korea / Chiny

Post autor: jax »

odpowiedź b) jest prawdziwa a dopisek jak dopisek - wyjasnia, ze jak sie skonczy suroweic na danym rynku to nie mozesz juz na nim (ani nigdzie) dokupywac. Takie potwierdzenie oczywistosci.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie - dodatek Korea / Chiny

Post autor: WRS »

Dziękuję za, jak zwykle, szybką odpowiedź.
Jednakże gdybym mógł prosić P.T. Kolegę o jakieś uzasadnienie.
Czy ta pewność bijąca z wypowiedzi P.T. Kolegi wynika z jakiegoś FAQ, BGG, rozgrywek już toczonych itp.

Z góry zastrzegam, że nie podważam, jeno szukam argumentów w przekonywaniu współgraczy.
(proszę o wybaczenie, ale nie każdy traktuje - jak ja - opinie Kolegi jaxa jako rozstrzygające)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Wysokie Napięcie - dodatek Korea / Chiny

Post autor: Van »

Rety. Pomagają a jeszcze mało. Skoro faktycznie zależy Ci na odpowiedzi z pewnego, niepodważalnego źródła to sam poszukaj. Jest na BGG. Jest tutaj dokładnie http://www.boardgamegeek.com/thread/332677. Wystarczy trochę poszukać a nie pisać "pomocy poszukajcie za mnie, przetłumaczcie i napiszcie". Z resztą prosiłeś tylko o opinie.
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie - dodatek Korea / Chiny

Post autor: WRS »

Van_Hoover pisze:Rety. Pomagają a jeszcze mało.
Cóż, okazuje się, iż moja bezradność była/jest większa niż przypuszczałem. Stąd moje dodatkowe pytanie.
Van_Hoover pisze:Wystarczy trochę poszukać a nie pisać "pomocy poszukajcie za mnie, przetłumaczcie i napiszcie".
Hmm... nie przypominam sobie, bym użył takich lub podobnych słów.
Van_Hoover pisze:Jest tutaj dokładnie http://www.boardgamegeek.com/thread/332677.
Serdecznie dziękuję P.T. Koledze za wskazówkę. Od niedawna jestem z planszówkami, stąd wiele spraw - w tym może zwłaszcza BGG - to dla mnie nowości. Dzięki celnej uwadze P.T. Kolegi następnym razem łatwiej i szybciej odnajdę podobne tej informacje.
Van_Hoover pisze:Z resztą prosiłeś tylko o opinie.
Całkowicie się zgadzam z zasłużoną przyganą P.T. Kolegi. Nieprecyzyjnie sformułowałem swoją prośbę oraz pytanie, czym - jednak zapewniam, że niechcący - naraziłem P.T. Kolegów na marnowanie czasu. Gdybym się lepiej zastanowił, to być może nie byłoby konieczne uzupełniające pytanie/prośba z mojej strony.
Van_Hoover pisze:Skoro faktycznie zależy Ci na odpowiedzi z pewnego, niepodważalnego źródła to sam poszukaj. Jest na BGG.
Cóż, moje podejście jest nieco inne. Za niepodważalne mam przepisy dołączone do gry. Także wypowiedzi P.T. Autorów, Wydawców (również w formie oficjalnego FAQ).
Jednak znając nieco życie, zdaję sobie sprawę, że nie każdy jest w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości (mniejsza o przyczyny). Część reguł ujawnia swoją dwuznaczność dopiero w trakcie rozgrywki!
Dlatego opinie graczy mogą stanowić cenną wskazówkę.
Opinia jednak ma zwykle jakieś źródło. Albo własna decyzja gracza - zdroworozsądkowa! Albo czyjaś wykładnia mniej oficjalna, a jednak upubliczniona.
BGG jest zapewne znaczącym autorytetem, ale w przedmiotowej sprawie - jeszcze raz dziękuję P.T. Koledze za linki - wypowiadający się gracze (angielskojęzyczni) podnieśli te same wątpliwości. Wypowiedzi odnoszące się do reguł w j. niemieckim (którego nie znam) sugerują jednoznaczną wykładnię.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Wysokie Napięcie - dodatek Korea / Chiny

Post autor: Van »

Więcej zaufania. Myślę, że Jax nie odpisałby nie wiedząc o czym pisze. Nie pisał, że chyba tak albo, że jego zdaniem. Pytanie-odpowiedź i można grać spokojnie. Ba, nawet jakby odpowiedź była zła, nic się nie dzieje. Pograsz na złych regułach, ktoś inny z forum zauważy, że jest błąd, napisze i można grać na dobrych zasadach.
WRS pisze:
Van_Hoover pisze:Wystarczy trochę poszukać a nie pisać "pomocy poszukajcie za mnie, przetłumaczcie i napiszcie".
Hmm... nie przypominam sobie, bym użył takich lub podobnych słów.
Pozwoliłem sobie sparafrazować wyolbrzymiając problem. No offence :wink:
Takie jeszcze moje przemyślenie ogólne odnośnie interpretowania zasad: czasami lepiej jest "zrozumieć" zasady po swojemu jeżeli ma się lepiej i milej grać. Ludzie potrafią o takie błahe rzeczy pytać, że aż wstyd na nie odpowiadać. Nie mówię, że w tym przypadku bo akurat tutaj różnica w przebiegu gry byłaby duża.
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie - dodatek Korea / Chiny

Post autor: WRS »

[offtop]
Van_Hoover pisze:Więcej zaufania. Myślę, że Jax nie odpisałby nie wiedząc o czym pisze.
Hmm...
Jak pisałem (a i w danych z profilu to widać) jestem tu raczej nowy.
Przeglądając forum - bo to też zrobiłem wchodząc w planszówkowe towarzystwo - widziałem, że pytają nie tylko przypadkowi, nowi (jak ja), ale też i aktywni forumowicze.
Nie znam Was jeszcze, to i pytanie dodatkowe zadałem.
Van_Hoover pisze:Ludzie potrafią o takie błahe rzeczy pytać, że aż wstyd na nie odpowiadać.
Ale też i życzliwa odpowiedź na nawet proste czy błahe pytanie inaczej jest odbierana.
Widziałem kilka wątków, gdzie tutejsi aktywni forumowicze dość lekko jechali po kimś kto czegoś nie wiedział. I kilka wątków, gdzie równie błahe pytanie "starego znajomego" nie było powodem do cienkich szyderstw.
[/offtop] ;)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie - dodatek Korea / Chiny

Post autor: Nataniel »

Van_Hoover pisze:Więcej zaufania.
Wiecej wyrozumialosci. EOT.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re: Wysokie Napięcie - dodatek Korea / Chiny

Post autor: Tommy »

Van_Hoover pisze:Rety. Pomagają a jeszcze mało. Skoro faktycznie zależy Ci na odpowiedzi z pewnego, niepodważalnego źródła to sam poszukaj. Jest na BGG. Jest tutaj dokładnie http://www.boardgamegeek.com/thread/332677. Wystarczy trochę poszukać a nie pisać "pomocy poszukajcie za mnie, przetłumaczcie i napiszcie". Z resztą prosiłeś tylko o opinie.
Chyba miałeś zły dzień mistrzu....
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Wysokie Napięcie - dodatek Korea / Chiny

Post autor: Van »

Starałem się najłagodniej jak mogłem :oops: .. Taki dzień, trzeba było nic nie pisać i przeczekać :| . WRS przyjmij moje przeprosiny, pytać się nie bój, jak będę mógł to też pomogę i nawet źródła podam :wink:
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie - dodatek Korea / Chiny

Post autor: WRS »

Tommy pisze:
Van_Hoover pisze:Rety. [...]
Chyba miałeś zły dzień mistrzu....
Też tak to odebrałem.
Van_Hoover pisze:WRS przyjmij moje przeprosiny, pytać się nie bój, jak będę mógł to też pomogę i nawet źródła podam :wink:
W porządku. Łatwo nie było, bo za niewinność - raczej - mi się dostało. Ale dałem radę...
Troszku sobie w kąciku popłakałem :cry: , że mnie w internecie okrzyczeli, ale mama mnie przytuliła :P i jakoś żyję ;)

Luzik...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Wysokie Napięcie - dodatek Korea / Chiny

Post autor: maciejo »

siemka

jestem nowy na forum ale jak czytam niektore odpowiedzi to zaczynam sie bac pisac jakiekolwiek posty zeby nie zebrac opierdzielu za zle sformuowane albo niescisle pytanie.
chyba nie o to chodzi panowie.

czlowiek tylko zadal zwiezle pytanie i oczekiwal zwiezlej odpowiedzi.
nic ponadto.

pozdrawiam i wiecej luzu. :D :P :lol:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Wysokie Napięcie - dodatek Korea / Chiny

Post autor: Van »

Najpierw pytanie, potem ewentualny opierdziel 8) takie są reguły. Z resztą teraz to musztarda po obiedzie :wink:.
Van_Hoover
#Lista gier
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Wysokie Napięcie - dodatek Korea / Chiny

Post autor: Lucf »

a ja w tym wątku zaczepię ;)
kupił jużktoś DODRUK POLSKI/BENELUXu ???
Bo na poczatku lutego miał byś dodruk tego dodatku, a np w Rebelu pisze "dostepne za 14dni", w planszomanii.pl jest już dostępny, w dragonusie jeszcze nie widzę by był dostępny. A może ktoś z Was kupił w stacjonarnym sklepie?
Coś Lacerta nie pisze na swoim forum jak zwykle kiedy bedzie :D
Na ich forum czytałem POST z 8 lutego, że "DOSTĘPNY JEST JUZ OD TYGODNIA, albo niebawem bedzie" :) Więc chyba rzeczywiście niebawem :)

BTW-na ich forum ludziska pytali o talię kart dodatkową - myślałem że z tym nie ma probelmu :| W dużej ilości sklepów to widziałem , np Imperium Gier, Dragonus.pl :| , ale Lacerta też napisała że własnie dodruku tali nie będzie.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie - dodatek Korea / Chiny

Post autor: WRS »

Pytałem mailowo o Europę Centralną/Benelux w Rebelu.
26.I. odpisano mi, że: "Polski będzie za miesiąc lub więcej."

co by się mniej więcej zgadzało ze sklepowym wskaźnikiem.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
BMC
Posty: 120
Rejestracja: 08 maja 2008, 23:37
Lokalizacja: Radom

Re: Wysokie Napięcie - dodatek Korea / Chiny

Post autor: BMC »

Czy posiada ktoś polską instrukcję do tego dodatku w formie elektronicznej i mógłby mi udostępnić?
Z góry dziekuję.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie - dodatek Korea / Chiny

Post autor: WRS »

Jeśli ta wersja P.T. Koledze odpowiada, to dorzucę na BGG Koreę.
(z powodu pewnego nieporozumienia jakoś Korea się nie przyjęła za pierwszym razem ;) )
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
BMC
Posty: 120
Rejestracja: 08 maja 2008, 23:37
Lokalizacja: Radom

Re: Wysokie Napięcie - dodatek Korea / Chiny

Post autor: BMC »

Oczywiście że odpowiada :) dziękuję serdecznie.
I jeśli to nie kłopot to poroszę o tę Koreę :)
Mandragora
Posty: 4
Rejestracja: 17 lis 2018, 10:55

Re: Wysokie Napięcie - dodatek Korea / Chiny

Post autor: Mandragora »

Czy ja również mogę prosić o polską instrukcję do rozszerzenia Chiny/Korea?
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Wysokie Napięcie - dodatek Korea / Chiny

Post autor: predki »

Instrukcje, chyba już do wszystkich map, wiszą na BGG. Tylko poszukać.
Mandragora
Posty: 4
Rejestracja: 17 lis 2018, 10:55

Re: Wysokie Napięcie - dodatek Korea / Chiny

Post autor: Mandragora »

Szukałam. Gdybym znalazła po polsku to bym nie prosiła.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie - dodatek Korea / Chiny

Post autor: WRS »

Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
ODPOWIEDZ