Amazonia / Canopy (Tim Eisner)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Amazonia / Canopy (Tim Eisner)

Post autor: Legun »

Trafiłem na grę dzięki ilustracjom Vincenta Dutraita. Jak rozumiem, lekka karcianka-zbieranka w przyrodniczych klimatach, czyli coś, co na pewno trafia na radar. Wszelkie opinie mile widziane.
Obrazek
BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/295607/canopy
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Amazonia / Canopy (Tim Eisner)

Post autor: Furan »

Jedna z ładniej ilustrowanych prostych karcianek, a tu cisza... :)

Mechanicznie bez szału. Zbieramy karty, tworzymy z nich zestawy. Są karty dobre, są złe. Niby podobnie jak w np. Ra, ale tam a) był niezależny system odliczania końca gry - stąd push your luck był ważniejszy; b) można zebrać tylko 4 (??) zestawy, więc znowu - push your luck ważniejszy. W Canopy jest spokojniej i luźniej. Nie ma licytacji, jest tylko wyścig o punkty. Karty robiące kuku (pożar/zaraza/choroby) nie są aż tak straszne, raczej tylko odstraszają od mniejszych zestawów kart.
Zbieranie zestawów - nie jest ekstremalnie ekscytujące, ani specjalnie nudne. Chyba nawet stare Ra miało ciekawsze systemy. Jest... ok - czasami szukamy dodatkowej paproci, czasem sposobu jak się nadmiarowej pozbyć.
Jeżeli chodzi o warianty zaawansowane - nie widzę powodu, żeby nie włączyć od razu ,,zaawansowanych" roślin. Co do ,,zaawansowanych" zwierząt - to wariant jest wybitnie upierdliwy (wymień z wielkiej talii wszystkie zwierzaki na zaawansowane, albo zrób mix 7 różnych). Czyli potencjalnie przed partią powinienem wydzielić karty zwierząt, wybrać zestaw 7 i ponownie wtasować. Żadna przyjemność. Więc spróbowaliśmy zagrać ze wszystkimi zwierzakami i... nie polecam tej opcji - punkty wyciągane ze zwierzaków (14 par zamiast 7) są zbyt duże i na znaczeniu tracą drzewa i rośliny.

Gra lśni graficznie. Rysunki od Wincenta są rewelacyjne i na dobrą sprawę mamy tu spokojne i relaksujące układanie swojego lasu deszczowego (momentami wydaje się nieco zbyt długa, ze względu na baaardzo powtarzalny charakter tury gracza). Umiejętności zwierzaków są fajne i czasem mega się przydają. Niestety, każdego użyjemy max 3 razy. Nie wiem na jak długo zagrzeje ta gra miejsce wśród moich 2-osobówek (przy Mr Jacku, Sobku, Jaipurze, Botaniku i wieeelu innych tytułach dających kupkę emocji), ale nie żałuję zakupu, ani 2 partyjek.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4475
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Amazonia / Canopy (Tim Eisner)

Post autor: garg »

Też zagrałem i... poszło na sprzedaż. Dwa najlepsze elementy to grafiki (są faktycznie cudne) i mechanizm doboru kart. Bardzo łagodnie zrobione press your luck, które daje emocje, ale nie powoduje jakichś zwisów systemu. Ten aspekt rozgrywki podobał mi się najbardziej.

Natomiast resztę już widziałem w gazylionie karcianek z set collection i w tej kategorii wolę 7 Cudów albo Sushi Go Party. Ale gra jest dobra i gdybym nie znał tamtych, to pewnie bym ją zachował :) .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Amazonia / Canopy (Tim Eisner)

Post autor: Furan »

Sushi Go Party niespecjalnie bunga na 2 graczy... tu natomiast wariant wieloosobowy wydaje się zrobiony tak bardzo na siłę, że nawet nie miałem ochoty doczytywać do końca jego reguł. :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Amazonia / Canopy (Tim Eisner)

Post autor: warlock »

Punktacja na niektórych kartach również przypominała mi Sushi Go Party ;). Amazonia to u mnie takie 7/10 na BGG - spoko giera na luźniejszą posiadówkę, przyjemnie się w to grało, ale nie jest to nic nadzwyczajnego. Jest mnóstwo gier, które wolałbym wyciągnąć w pierwszej kolejności ;). Dla nowicjuszy w hobby - zdecydowanie warto. Ale jak ktoś ma dużą kolekcję to IMO szkoda czasu ;).
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Amazonia / Canopy (Tim Eisner)

Post autor: Beskid »

Gra walczy jak się wydaje o ten sam segment rynku, co bardzo ostatnio zachwalany Ekosystem w nowych szatach od Nasza Księgarnia.

O dziwo na BGG to Amazonia zbiera wyższe oceny i lepsze opinie u tych samych recenzentów
https://boardgamegeek.com/thread/275727 ... opy-retail
https://boardgamegeek.com/thread/260381 ... -ecosystem

To dobry wybór by pyknąć sobie w przerwie na kawę?
Ktoś próbował solo?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10920
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Amazonia / Canopy (Tim Eisner)

Post autor: japanczyk »

Beskid pisze: 27 lip 2022, 13:26 To dobry wybór by pyknąć sobie w przerwie na kawę?
Dla mnie Amazonia to jeden z wiekszych zawodów ever - mocne 3/10 w skali BGG
gra jest bardzo, ale to bardzo losowa w stopniu, w ktorym mi psuje to jakakolwiek radosc z gry

Ekosystem jest zdecydowanie przyjemniejszy, ale tez prostszy w swoich zasadach
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 393
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 56 times
Been thanked: 165 times

Re: Amazonia / Canopy (Tim Eisner)

Post autor: Fyei »

Beskid pisze: 27 lip 2022, 13:26 Gra walczy jak się wydaje o ten sam segment rynku, co bardzo ostatnio zachwalany Ekosystem w nowych szatach od Nasza Księgarnia.

O dziwo na BGG to Amazonia zbiera wyższe oceny i lepsze opinie u tych samych recenzentów
https://boardgamegeek.com/thread/275727 ... opy-retail
https://boardgamegeek.com/thread/260381 ... -ecosystem

To dobry wybór by pyknąć sobie w przerwie na kawę?
Ktoś próbował solo?
Grałam solo kilka razy na fizycznym egzemplarzu i jak dla mnie jest to bardzo przyjemny fillerek do zagrania w około 40 minut. Fakt jest to gra losowa, ale nie na tyle, żeby nie mieć żadnego wpływu na rozgrywkę. Uciążliwa jest na pewno konieczność wymieniania kart jeżeli chce się zagrać z innym zestawem zwierzaków. Gra oferuje też różne poziomy trudności.
W Ekosystem natomiast nie grałam, więc nie mam porównania.
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Amazonia / Canopy (Tim Eisner)

Post autor: Beskid »

Fyei pisze: 27 lip 2022, 16:09 Grałam solo kilka razy na fizycznym egzemplarzu i jak dla mnie jest to bardzo przyjemny fillerek do zagrania w około 40 minut. Fakt jest to gra losowa, ale nie na tyle, żeby nie mieć żadnego wpływu na rozgrywkę. Uciążliwa jest na pewno konieczność wymieniania kart jeżeli chce się zagrać z innym zestawem zwierzaków. Gra oferuje też różne poziomy trudności.
W Ekosystem natomiast nie grałam, więc nie mam porównania.
Niesamowite :) Nie dalej jak dwie godziny temu przeglądałem opinie na BGG i zatrzymałem się przy Twoim uzasadnieniu, kapitalnie skalujesz tą legendą :wink:
Specjalnie zerkałem w profil czy oceniałaś Ekosystem, a tu proszę jaka miła niespodzianka. Serdecznie dziękuję :)

W linkowanej recenzji była informacja, że powinna się spodobać jeśli lubisz gry w rodzaju Najlepsza gra o kotach, Sushi Go, Morze Chmur.
A Ty do jakiej gry porównałabyś Amazonię?
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 393
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 56 times
Been thanked: 165 times

Re: Amazonia / Canopy (Tim Eisner)

Post autor: Fyei »

Beskid pisze: 27 lip 2022, 17:20
Spoiler:
Niesamowite :) Nie dalej jak dwie godziny temu przeglądałem opinie na BGG i zatrzymałem się przy Twoim uzasadnieniu, kapitalnie skalujesz tą legendą :wink:
Specjalnie zerkałem w profil czy oceniałaś Ekosystem, a tu proszę jaka miła niespodzianka. Serdecznie dziękuję :)
A dziękuję ;). Dla mnie taki sposób oceniania gier na bgg daje trochę lepszy obraz tego dlaczego ocena jest taka, a nie inna. Zawsze lepiej przeczytać komentarz do oceny niż posiłkować się samą oceną.
Beskid pisze: 27 lip 2022, 17:20 W linkowanej recenzji była informacja, że powinna się spodobać jeśli lubisz gry w rodzaju Najlepsza gra o kotach, Sushi Go, Morze Chmur.
A Ty do jakiej gry porównałabyś Amazonię?
Tutaj niestety nie pomogę. Ja ogólnie nie przepadam za grami z mechaniką push your luck i raczej ich unikam, a w Amazonię zagrałam jako ciekawostkę dołączoną do paczki z Poczty Planszówkowej. Sama byłam zaskoczona, że zaskoczyło :D.
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Amazonia / Canopy (Tim Eisner)

Post autor: Beskid »

ciekawy gameplay
https://youtu.be/mYtxy-AueHw
do samego końca dosyć emocjonujący
ODPOWIEDZ