Age of Steam (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
redy
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2008, 10:15
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Age of Steam

Post autor: redy »

Wczoraj przeczytałem instrukcję i... byłem załamany. Po prostu tragiczna. Dopiero po ponownym (pierwszy raz nie znając kompletnie gry, rozmowy o zasadach do mnie nie trafiały) przeczytaniu tego wątku rozjaśniło mi się w główce. Widzę, że sporo ludzi miało podobne wątpliwości jak ja. Bard powinien drukować sporą część tego wątku i dołączać jak FAQ ;)

Dziś pierwsza próba rozgrywki, po której pewnie będę zmuszony posiłkować się waszymi wyjaśnieniami bo podejrzewam, że mimo wszystko pojawią jakieś nieścisłości, bądź nieporozumienia.

Dodam jeszcze, że na razie jestem jakoś rozczarowany (o ile mogę to tak nazwać nie grając). Po przeczytaniu instrukcji kompletnie nic mnie nie urzekło i nie widzę tej masy możliwości o których mówiliście. Nie wydaje mi się też, że aż tyle frajdy może sprawić ta gra. Może mam za małą wyobraźnię... :mrgreen:

PS. Kompletnie nie chodzi mi też o walory estetyczne. Te mi odpowiadają.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Age of Steam

Post autor: melee »

Bard?
Awatar użytkownika
redy
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2008, 10:15
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Age of Steam

Post autor: redy »

Oni dorzucają tę polską instrukcję. Nie wiem czy do każdego egzemplarza w Polsce, ja kupiłem u nich i w przetłumaczonej instrukcji jest napis: Dystrybutor na Polskę. To z resztą nieważne. Niestety pierwsza partyjka nie doszła do skutku, gdyż ekipa wolała sprawdzony tytuł. Tak więc siadam do tej samotniczej wysepki i próbuję rozpracować o chodzi w tych ciuchciach :wink:
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Age of Steam

Post autor: zephyr »

AoS nie jest jakąś powalającą na kolana grą z mnóstwem różnych komb i nieszablonowych strategii

Ale z pewnością jest jedną z lepszych mózgożernych gier gdzie możesz i powinieneś zaplanować całą turę, cały czas masz nad sobą widmo bankructwa i odpadnięcia z gry, a element losowy jest ograniczony i trzeba się wysilić analizując graf połączeń i optymalizując zysk z perspektywą rozwoju w przyszłości.

Czy wyślę teraz tą kostkę za 6 to ... ale zaraz, inny gracz może wysłać ją wcześniej za 5... więc muszę go przebić... ale jeśli weźmie first move... no dobra to wyślę to za 5 a potem tamtą... ale jak uda mi się to zurbanizować to zablokuję te 2 wysyłki 6 rywala i ustawię sobie 5 hmm...

Jeśli ten tok rozumowania to to czego szukasz w grach AoS będzie strzałem w 10, ale z pewnością nie jest to gra która spodoba się każdemu.

[jakieś konkretne wątpliwości można przedyskutaowć na forum, nawet specjalne podforum powstało]
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
redy
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2008, 10:15
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Age of Steam

Post autor: redy »

Wątpliwości właśnie się narodziły :oops:

Żeby nie mieszać już zbytnio tutaj, założyłem temat dotyczący AoS w podforum Zasady - pytania i wątpliwości

Pomożecie? :D
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Age of Steam

Post autor: Dzej »

Redy: Z chęcia zdejme z ciebie ciężar złości na istrukcję i odkupie Aos'a dobrej cenie :mrgreen:
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
redy
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2008, 10:15
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Age of Steam

Post autor: redy »

Jeśli mnie nie zadowoli to się dogadamy :wink: Na razie toczę jednoosobowy bój o przetrwanie PKP na Barbados i gra zapowiada się intrygująco.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Age of Steam

Post autor: jax »

szykują się zakupy dla fanów AoSa - w rebelu pojawiły się dodatki China/Mexico (to mniejsze halo) i Time Traveller (ciekawe jak będzie wyglądać podróżowanie w czasie)
zatem otwieramy portfele.. ;)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Age of Steam

Post autor: staszek »

jak się pojawi exp.4 Warfroga albo Madagaskar ewentualnie Polska to pewnię portfel otworzę, na razie nie ;)
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Age of Steam

Post autor: staszek »

Może jednak ta podróż w czasie mnie skusi...
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 191 times

Re: Age of Steam

Post autor: Palmer »

Czy Steam Barons da się bez większych problemów połączyć z AoS ?
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Age of Steam

Post autor: jax »

staszek pisze:Może jednak ta podróż w czasie mnie skusi...
Gralem raz i nie jest zle - szczegolnie dla osoby z mala iloscia posiadanych dodatkow. Ja troche mam i szczegolnego olsnienia nie czulem, troche dodatek Moon przypomina.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 191 times

Re: Age of Steam

Post autor: Palmer »

Tylko, że większość aspektów, w których obie gry się różnią są w SB pomijane.
Produkcji nie ma, dochód i Vp są liczone w zupełnie inny sposób w Sb niż w Aos i Steamie. Jedynie cennik torów należałoby zmienić na ten ze Steama.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wystarczą odpowiednie tabelki i można grać. Pytam, bo pewnie ktoś już próbował ? :wink:
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Age of Steam

Post autor: Geko »

I jeszcze jakieś żetony w 6 odpowiednich kolorach by się przydały, do oznaczenia wyemitowanych i kupowanych akcji. W SB brane są z gry podstawowej (gdzie służą do zaznaczania własności torów), natomiast do oznaczania torów idą pociągi w 6 kolorach (z czego biały i drewniany są do siebie podobne, niestety). Czyli na pewno potrzeba znaczników własności torów i akcji w 6 konkretnych kolorach - odpowiadającym kolorom 6 firm kolejowych (duże płytki w SB).
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
jamm1
Posty: 56
Rejestracja: 22 wrz 2009, 08:48
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Age of Steam

Post autor: jamm1 »

Czy ma ktos instrukcje po Polsku w pliku i moglby mi podeslac?
Dzieki :-)
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Age of Steam

Post autor: norkbes »

Dolaczam sie do prosby z poprzedniego postu. Wlasnie poznaje Steam'a i odkrywam bogactwo (rowniez) fanowskich map do Age of Steam. Dysponuje instrukcja do Age of Steam w jezyku francuskim, jednak nie bardzo jest dla mnie zrozumiala :) Bede wdzieczny za namiar na instrukcje w j. pol. lub ang. do Age of Steam.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Age of Steam

Post autor: mig »

Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Age of Steam

Post autor: norkbes »

Bardzo dziekuje!
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: Age of Steam

Post autor: hancza123 »

skoro już ktoś AofS przypomniał.. które mapy najbardziej wam przypadły do gustu? ja grałem wiele razy ale niemal zawsze w podstawkę. wypróbował ktoś więcej niż 5 różnych map i może coś powiedzieć? próbowaliście grać w "pojechane" mapy np. "Zombie Apocalypse"?
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Age of Steam

Post autor: vaski »

Czas odkopać stary wątek.
Czy jest jakaś szansa na dodruk AoS?
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Age of Steam

Post autor: Kin@a »

Też jestem ciekawa czy będzie dodruk.
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Age of Steam

Post autor: norkbes »

dodruk planowany w 2018

źródło
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: kmd2000 »

Czy ktoś już testował nową wersję i może potwierdzić / zdementować informacje o ścierających się cyfrach na żetonach do pokera?
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: konrad.rymczak »

Grałem raz, ale po 1 partii się nie starły ;)
Nawet jakby się starły całkiem to nadal są w różnych kolorach.

Bardziej mnie boli błąd na mapie.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: kmd2000 »

konrad.rymczak pisze: 12 lis 2019, 08:06 Grałem raz, ale po 1 partii się nie starły ;)
Nawet jakby się starły całkiem to nadal są w różnych kolorach.

Bardziej mnie boli błąd na mapie.
Który? Zły kolor miasta? Błedny tor kolejności? Literówki w nazwach miast? Część nazw w innym języku? Czy może jakieś nowe już znaleziono? :D

A tak na serio to mapy mogę sobie naprawić naklejką, więc mniej mi to przeszkadza, a z żetonami bieda, szczególnie że takie porządne, przenośne mini żetony są w PL nie do dostania. Niestety gdy gram z rodziną, waluta musi być „ocyfrowana” : (
ODPOWIEDZ