Memoir '44 (Richard Borg)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Memoir'44

Post autor: wirusman »

Z jednej strony masz rację. Krowe wydoili dość mocno. Z drugiej strony dodają nowe mapy i ma być nowy dodatek z samolotami :)
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Memoir'44

Post autor: wirusman »

Może mi ktoś wyjasnic jak działaja combat deck?
wrogreg
Posty: 45
Rejestracja: 17 sie 2016, 02:05
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times

Re: Memoir'44

Post autor: wrogreg »

https://www.daysofwonder.com/memoir44/e ... nd-desert/
Pod tym linkiem masz reguły. Jak zjedziesz na dół to ściągniesz, są to nowe zasady, które mają również odniesienie do poprzednich talii.
pawello.t
Posty: 8
Rejestracja: 29 mar 2014, 10:32

Re: Memoir'44

Post autor: pawello.t »

W Winter wars masz wyjaśnione jak działają zimowe karty, ale to się przekłada też na inne. Rebel ma przetłumaczoną instrukcję.
https://www.rebel.pl/repository/files/i ... ars_pl.pdf
wrogreg
Posty: 45
Rejestracja: 17 sie 2016, 02:05
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times

Re: Memoir'44

Post autor: wrogreg »

Pawello, polecam jednak grać z zasadami z najnowszego battle map. Są trochę zmienione te zasady na plus. Jest tam też wyraźnie zaznaczone, że należy grać wg tych zasad z poprzednimi taliami. Oczywiście obowiązku nie ma ;)
PS. Co do tłumaczenia rebela. Bardzo cenię, że je zrobili jednak znalazłem całem mnóstwo błedów w tłumaczeniu, które dość mocno wpływały na rozgrywkę. Lepiej korzystać z orygianału.
Pozdrawiam
pawello.t
Posty: 8
Rejestracja: 29 mar 2014, 10:32

Re: Memoir'44

Post autor: pawello.t »

https://www.boardgamegeek.com/filepage/ ... zasadfy-pl

A w stosunku do tych duże są zmiany?
wrogreg
Posty: 45
Rejestracja: 17 sie 2016, 02:05
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times

Re: Memoir'44

Post autor: wrogreg »

Może nie duże zmiany ale znaczące. Najważniejsza jest że:
Gracz nie może zagrać drugiej karty z ręki na tą samą jednostkę przeciwnika. Oraz gracz nie może zagrać karty przeciwko graczowi, który użył w swojej turze karty walki. Czyli jeden gracz wzmacnia swoją jednostkę dodając jej kość walki, a przeciwnik wywala kartę out of ammo i akcja stracona, teraz tak nie można. Tak samo nie można zagrać dwóch kart na tą samą jednostkę przeciwnika np. brak amunicji i od razu drugą żeby się wycofała. Można na dwie różne.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Memoir'44

Post autor: wirusman »

Czy w mapy overload mogę grać w dwie osoby? I czy muszę posiadać 2 podstawki?
wrogreg
Posty: 45
Rejestracja: 17 sie 2016, 02:05
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times

Re: Memoir'44

Post autor: wrogreg »

wirusman pisze: 06 sty 2019, 13:20 Czy w mapy overload mogę grać w dwie osoby? I czy muszę posiadać 2 podstawki?
Jak najbardziej możesz.
Dwie podstawki są głównie potrzebne żeby ułożyć mapę oraz mieć wstarczającą ilość figurek. Jeżeli posiadasz dodatek overlord to masz tam wydrukowane kartonowe odpowiedniki figurek, które możesz użyć. Możesz też użyc gotowych map z serii battle maps. W takim wypadku nie potrzebujesz drugiej podstawki. A jeżeli nie jesteś jakimś wielkim estetą to wystarczy połączyć zwykłą mapę z podstawki z zimową/ pustynną jeżeli posiadasz i też moża grać. Widziałem, że dużo ludzi tak gra.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: wirusman »

Czy jakiś sklep będzie sprowadzal do kraju najnowszy dodatek?
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: REBEL.pl »

wirusman pisze: 20 mar 2019, 17:41Czy jakiś sklep będzie sprowadzal do kraju najnowszy dodatek?
Rebel jako dystrybutor sprowadza go do kraju, a gdy tylko Memoir'44: New Flight Plan trafi na nasze magazyny, to sklepy partnerskie będą mogły go kupować także od nas. Szacowana data dostępności to Maj/Czerwiec 2019 r. - jeszcze do potwierdzenia przez Days of Wonder.
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: mauserem »

REBEL.pl pisze: 22 mar 2019, 14:42
wirusman pisze: 20 mar 2019, 17:41Czy jakiś sklep będzie sprowadzal do kraju najnowszy dodatek?
Rebel jako dystrybutor sprowadza go do kraju, a gdy tylko Memoir'44: New Flight Plan trafi na nasze magazyny, to sklepy partnerskie będą mogły go kupować także od nas. Szacowana data dostępności to Maj/Czerwiec 2019 r. - jeszcze do potwierdzenia przez Days of Wonder.
buk zapłać dobrzy ludzie :mrgreen:
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: wirusman »

REBEL.pl pisze: 22 mar 2019, 14:42
wirusman pisze: 20 mar 2019, 17:41Czy jakiś sklep będzie sprowadzal do kraju najnowszy dodatek?
Rebel jako dystrybutor sprowadza go do kraju, a gdy tylko Memoir'44: New Flight Plan trafi na nasze magazyny, to sklepy partnerskie będą mogły go kupować także od nas. Szacowana data dostępności to Maj/Czerwiec 2019 r. - jeszcze do potwierdzenia przez Days of Wonder.
Super wieści. Czy będzie polskie wydanie dodatku?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: rastula »

Jak może być polski dodatek do gry, która nie posiada oficjalnej polskiej wersji???
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: wirusman »

rastula pisze: 22 mar 2019, 17:21 Jak może być polski dodatek do gry, która nie posiada oficjalnej polskiej wersji???
Nigdy nie było polskiego wydania?
Może chociaż instrukcja w pdf:)
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: p_olo86 »

Witam, mam zamia rozszerzyć swojego M44 i tu pytanie do was. Gdzie znajdę jakiś dosyć jasny opis zależności miedzy dodatkami to znaczy który dodatek wymaga jakich innych dodatków? Nie ukrywam że język polski bardzo by to ułatwił. A według was w jakiej kolejności najlepiej zaopatrywać się w dodatki?
Myślałem na początek o Estern front lub Mediterranean + mapa winter/desert.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: maciejo »

wirusman pisze: 22 mar 2019, 17:28
rastula pisze: 22 mar 2019, 17:21 Jak może być polski dodatek do gry, która nie posiada oficjalnej polskiej wersji???
Nigdy nie było polskiego wydania?
Może chociaż instrukcja w pdf:)
Jak potrzebujesz instrukcji do podstawki to mam.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: mauserem »

wirusman pisze: 22 mar 2019, 17:28
rastula pisze: 22 mar 2019, 17:21 Jak może być polski dodatek do gry, która nie posiada oficjalnej polskiej wersji???
Nigdy nie było polskiego wydania?
Może chociaż instrukcja w pdf:)
instrukcja w pdf jest dostępna na BGG, ale jest w niej sporo błędów rzeczowych
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: wirusman »

mauserem pisze: 24 mar 2019, 11:58
wirusman pisze: 22 mar 2019, 17:28
rastula pisze: 22 mar 2019, 17:21 Jak może być polski dodatek do gry, która nie posiada oficjalnej polskiej wersji???
Nigdy nie było polskiego wydania?
Może chociaż instrukcja w pdf:)
instrukcja w pdf jest dostępna na BGG, ale jest w niej sporo błędów rzeczowych
Do podstawki i dodatków instrukcje są na steonie portala. Mi chodzi o najnowszy latający dodatek:)
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: mauserem »

Portala?! A co oni maja do Memoir?
Do najnowszego dodatku instrukcja wisi na stronie Days of Wonder o tutaj
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: wirusman »

mauserem pisze: 24 mar 2019, 13:06 Portala?! A co oni maja do Memoir?
Do najnowszego dodatku instrukcja wisi na stronie Days of Wonder o tutaj
a pfu rebela:D
eloprokoks
Posty: 2
Rejestracja: 18 kwie 2019, 23:38
Been thanked: 4 times

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: eloprokoks »

p_olo86 pisze: 23 mar 2019, 15:34 Witam, mam zamia rozszerzyć swojego M44 i tu pytanie do was. Gdzie znajdę jakiś dosyć jasny opis zależności miedzy dodatkami to znaczy który dodatek wymaga jakich innych dodatków? Nie ukrywam że język polski bardzo by to ułatwił. A według was w jakiej kolejności najlepiej zaopatrywać się w dodatki?
Myślałem na początek o Estern front lub Mediterranean + mapa winter/desert.
Najlepszymi dodatkami na start są zdecydowanie dodatki armijne (nie wymagają one innych dodatków + wprowadzają najwięcej nowego).

Moim zdaniem najlepszym dodatkiem na start jest Eastern Front. Posiada nowe zasady w tym "wspaniały" żeton rosyjskiego komisarza, rosyjską armię, nowe hexy i naprawdę fajne scenariusze (w tym Stalingrad,jeden z najlepszych i najbardziej zbalansowanych scenariuszy w jakie grałem), mapa winter/desert niby nie jest obowiązkowa ale nie wyobrażam sobie grać w EF bez niej.

Kolejnym równie dobrym dodatkiem jest Pacyfic Theater i znowu to samo, nowa armia, hexy, nowe zasady do Japońskiej armii, nowe scenariusze oraz plansza dnia i nocy. Też uważam, że to dobry dodatek na start plus nie jest potrzebna dodatkowa mapa do niego.

Mediterranean Theater zalecam kupić po zakupie dwóch poprzednich, wprowadza nową armię i nowe zasady jednak zasady w tym dodatku nie zmieniają zbyt wiele, plus pustynne scenariusze na których często prawie w ogóle nie ma terenów. Nie jest to zły dodatek jednak słabszy od dwóch poprzednich. No i do niego oczywiście również zalecana jest dodatkowa mapa.

Terrain Pack, jeśli lubisz sam tworzyć scenariusze to dodatek idealny dla Ciebie, dużo nowych hexów i znaczników (część z nich 15 lat po premierze nie doczekała się oficialnego wykorzystania w sceariuszach), sam posiada tylko 4 nowe scenariusze, trochę mało... Często TP wykorzystuje się przy "większych dodatkach" żeby rozłożyć jakąś drogę albo tory.

W takiej kolejości zalecam zakup pierwszych dodatków. Nie wiem jak obecnie z dostępnością pozostałych więc o nich nie wspomniałem, jakbyś miał jakieś pytania, pytaj :wink:
mk20336
Posty: 1524
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 71 times
Been thanked: 428 times
Kontakt:

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: mk20336 »

Memoir’44 – Winter Wars Campaign – Part 1

Memoir'44 jest jedną z tych gier, które naprawdę błyszczą z dodatkami. Jednym z moich ulubionych jest Winter Wars. W poniższym wpisie chciałbym przedstawić pierwszą część relacji z kampanii opowiadającej o wielkiej ofensywie niemieckiej w Ardenach w grudniu 1944. Miłej lektury!

Memoir’44 – Winter Wars Campaign – Part 1

Obrazek

PS. Relacja jest po angielsku.
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Porfirion
Posty: 62
Rejestracja: 28 lis 2018, 17:26
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: Porfirion »

Bardzo dużo błędów w tej relacji (językowych, literówek), mocno to psuje wrażenie.
mk20336
Posty: 1524
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 71 times
Been thanked: 428 times
Kontakt:

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: mk20336 »

Porfirion pisze: 20 wrz 2019, 15:47 Bardzo dużo błędów w tej relacji (językowych, literówek), mocno to psuje wrażenie.
Hm, przyznaję, że znalazłem błąd w słowie Memoir i kilka "the" warto było dodać (to już poprawione), ale nie widzę aż tak dramatycznych uchybień. Errata w postaci żony nie zawsze ma czas spojrzeć na to co wyprodukuje :(
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
ODPOWIEDZ