Owczy pęd

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Owczy pęd

Post autor: nikozja_dg »

Od kilku dni gram w Shear Panic i mam kilka pytań, może ktoś zaznajomiony z tą grą i/lub z owczym pędem będzie mógł mi pomóc.

W przypadku gry 2-osobowej zazwyczaj brakuje już możliwości wykonania ruchów (tzn. wybór jest bardzo ograniczony. Co można zrobić jesli, wypada mi np. inny kolor niż mój własny, a ja mam tylko wolne ruchy dla wlasnych owieczek?).

Czy za ruch wykonany na polu paniki doliczane są punkty, lub przesuwany jest wskaźnik czasu?
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Owczy pęd

Post autor: Geko »

Nie wiem, czy do końca gracie dobrze z zasadami. Kilka uwag, dla jasności:

1) niezależnie od ilości graczy, zawsze na planszy są wszystkie owieczki,
2) pamiętaj, że w grze dwuosobowej każdy gracz stosuje drugi zestaw akcji (odwrócone żetony) jako przyspieszacz czasu - tj. wykonujesz swój ruch (wybierasz żeton), dorzucasz drugi żeton (z tych odwróconych) i o sumę ich wartości ruszasz znacznik czasu. W ten sposób zawsze skończysz grę z niewykorzystanymi akcjami własnymi,
3) jak rzucasz na panikę, to taranujesz owieczką, której kolor wypadnie - ale nie zużywasz wtedy żadnych swoich żetonów ruchu - po prostu rzucasz, wypada np. czerwona, wybierasz jedną z czerwonych i nią taranujesz (zgodnie z zasadami). Jak już z taranujesz, to ewentualnie przyznajesz punkty (jeśli dotyczy to danej fazy).

W razie czego zobacz instrukcję wideo na stronie http://www.krainaplanszowek.pl Tam jest wszystko po kolei wyjaśnione.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 122
Rejestracja: 03 lut 2005, 00:11
Lokalizacja: Lublin

Re: Owczy pęd

Post autor: Tomasz »

Nie mam przy sobie instrukcji, ale czy punkty nie przyznaje się PRZED taranowaniem?
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Owczy pęd

Post autor: Geko »

Tomasz pisze:Nie mam przy sobie instrukcji, ale czy punkty nie przyznaje się PRZED taranowaniem?
Widzisz, sam się nad tym zastanawiałem i pytałem chyba na Krainie Gier. Jarek z Egmontu odpisał, żeby punktować po taranowaniu. W instrukcji faktycznie nie jest to precyzyjnie wyjaśnione. Oczywiście można się umówić przed rozgrywką - punktowanie przed taranowaniem utrudnia grę, a po - ułatwia.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Hiszp_Inkwizycja
Posty: 72
Rejestracja: 17 paź 2007, 16:08
Lokalizacja: Wawa

Re: Owczy pęd

Post autor: Hiszp_Inkwizycja »

Moim zdaniem punkty przyznaje się po. Wtedy ma właśnie sens dokładanie tych "przyspieszaczy" po to, żeby właśnie wylądować na polu z tym darmowym taranowaniem. Wtedy zawsze sytuacja może się zmienić.
Dlatego ja gram tak
Pozdrawiam
Hiszpan
Nikt sie nie spodziewał Hiszpańskiej Inkwizycji!

Moja kolekcja na BGG
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 323
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Owczy pęd

Post autor: cboot »

Zasady mówią jasno, że bonusowe taranowanie jest PO punktowaniu (ostatnia strona zasad - Przebieg gry).
Awatar użytkownika
ananas
Posty: 126
Rejestracja: 03 sty 2010, 19:38
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Been thanked: 4 times

Re: Owczy pęd

Post autor: ananas »

Natknąłem się na takie zdjęcie: http://www.boardgamegeek.com/image/634078/shear-panic. Może mi ktoś coś więcej napisać o tej planszy?
Piękniej wygląda żołnierz poległy w bitwie niż wolny w ucieczce.
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Owczy pęd

Post autor: nikozja_dg »

pudełko wskazuje na wersję angielską, jednak w mojej nie było takiej planszy. przypuszczam, że to dla dwóch graczy być może do odznaczania wykonanych ruchów.
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
ODPOWIEDZ