Shadows Over Camelot (Bruno Cathala, Serge Laget)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Post autor: TOMI »

Dzięki ale mam jeszcze pytanie czy jest ona podobna do Memoir 44 bo obiście ta gierka mi sie nie pdobala z powodu losowości i jakiejś takiej dziecinne zabawy- czy jest podobna czy raczej dla starszych graczy ( do których sie niestety zaliczam hi hi lata płyną....) :P
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Post autor: Elemele »

Twoje notoryczne powtarzanie, że M'44 jest dla dzieci jest śmieszne i nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale obrażasz sporo osób, które tą grę lubi a dziećmi nie jest.
Nie podoba się to nie - nikt nie każe Ci w to grać. Każda gra może być "dziecinna" jeśli się w zły sposób do niej podchodzi.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Tak jak pisalem w SoC jest sporo losowosci. W M44 jest rowniez, ale to gra bardziej taktyczna. Przy dobrym kombinowaniu losowosc przegrywa ze strategia ;-)
SoC to przygodowka, z nastawieniem na zabawe. To nie gra w ktorej gimnastykujesz umysl. Dla mnie to wlasnie swietny przyklad gry rodzinnej, w czasie ktorej i dzieci i dorosli fajnie sie bawia. Mam 35 lat i uwazam ze zabawa jest fajna, ale jak chce zagrac w cos powazniejszego to wybieram ElGrande, Puerto Rico, San Marco czy Go :)
Awatar użytkownika
mahon
Posty: 30
Rejestracja: 21 maja 2006, 10:31
Lokalizacja: Swarzędz / Poznań

Post autor: mahon »

No to jeśli nie odpowiada Ci losowość, to odpuść sobie SOC. W zasadzie cała fabuła oparta jest o losowo przydzielane karty...

Gracze zmagają się z tym co im *los* zgotuje, a właśnie losowość tego z czym w jakiej kolejności muszą się zmierzyć i co mają do dyspozycji dodaje tej grze uroku. Inaczej miałbyś tak sztywno ustalony przebieg rozgrywki, że więcej niż 1-2 razy by się w to zagrać nie dało....

Dlatego: jeśli potrzebujesz tylko gimnastyki umysłowej, a element losowy powoduje w Tobie nerwowe drgawki, odpuść sobie SOC... ;)
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 296 times
Been thanked: 97 times

Post autor: MataDor »

Niestety mam już 30tkę na koncie, a Memoir'44 to jedyna grywana przeze mnie pozycja na 2 osoby. Gry planszowe na 2 osoby nie sprawiają mi przyjemności więc generalnie w nie niegram, a tu jest wyjątek. To przede wszystkim gra taktyczna. Jedną z najważniejszych spraw jest odpowiednie wykorzystanie terenu. Przy tym masa zabawy przy układaniu kombosów z kart :P Losowość jest teoretycznie duża, ale jak dla mnie jej "losowość" aż tak nie boli ;) Poprostu dobrze wpleciona w realia.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Post autor: TOMI »

Dzięki wielkie za pomoc i Pozdrawiam fanów Memoir 44 ........bo przecież są gusta i guściki.....dzieki :D
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

MataDor pisze:Niestety mam już 30tkę na koncie (...)
Nie wyglądasz :wink: ...

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Post autor: TOMI »

Po waszych radach nareszcie zakupiłem sobie SoC i nie żaluje ani troche.
Gra wykonania bardzo ładnie i porządnie. Instrukcja napisana bardzo przejrzyście co zdecydowanie ulatwia dalsza rozgrywkę. ( chociaż moga pojawiać się wątpliwości bo zasad jest sporo ale o tym później ).
Gra jest połączeniem plansżówki, karcianki i pokera. Daje dużo możliwości rozgrywki a co najwazniejsze wspólpraca daje sporo frajdy. Gra jest inna i może wlasnie przez to, o wiele ciekawsza - moja zona zadowolona, mimo że nie grywa.
Trzeba się napracowac by wygrać a ze zdrajca to prawdziwa sztuka. Jedyną wada może być chyba tylko jej żywotnośc. Szybko się nie znudzi ale lepiej chyba grać w różnym składzie osobowym.
Grę polecam wszystkim bo wciąga swoim niesamowitym Kimatem :!: - to jej podstawowa zaleta klimat.
P.S Uważam że usuwanie bialych kart z solowych wypraw w wypadku jej opuszczenia jest bezsensu :!: dlatego gramy że można zamieniac rycerzy a karty zostają bo przecież dociągać karty można tylko w Camelocie więc powrót do zamku w trakcie wyprawy jest nieunikniony - chyba że się mylę to poprawcie mnie :lol:
Biale karty rozumiem dociągamy tylko w Camelocie lub je wygrywamy na wyprawie :?: :oops:
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

TOMI pisze: P.S Uważam że usuwanie bialych kart z solowych wypraw w wypadku jej opuszczenia jest bezsensu :!: dlatego gramy że można zamieniac rycerzy a karty zostają bo przecież dociągać karty można tylko w Camelocie więc powrót do zamku w trakcie wyprawy jest nieunikniony - chyba że się mylę to poprawcie mnie :lol:
Biale karty rozumiem dociągamy tylko w Camelocie lub je wygrywamy na wyprawie :?: :oops:
Dodatkowo są karty specjalne, które umożliwiają dociąganie kart.

Co do wypraw solowych to nie powinniście zmieniać tej zasady. Powrót nie jest nieukniony - wystarczy, że zbierzesz odpowiednią ilość kart PRZED pójściem na wyprawę. Bo pchanie się do questa, kiedy nie masz wymaganych kart jest trochę...głupie. Bardzo sobie ułatwiacie grę...

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Post autor: Ezechiel »

Tomi pisze:P.S Uważam że usuwanie bialych kart z solowych wypraw w wypadku jej opuszczenia jest bezsensu dlatego gramy że można zamieniac rycerzy a karty zostają bo przecież dociągać karty można tylko w Camelocie więc powrót do zamku w trakcie wyprawy jest nieunikniony - chyba że się mylę to poprawcie mnie Laughing
IMHO chodzi o wychodzenie na solowe wyprawy, dopiero wtedy, gdy ma się komplet kart. Wymusza to wymianę kart i odpoczynki w Camelocie. No i wyobraźcie Sobie sytuację - pojedynek z Czarnym Rycerzem, jadą na siebie, już mają zaatakować - a tutaj Rycerz Okrągłego Stołu zawraca do Camelotu, ponieważ uznał, że nie ma kopii.
Tomi pisze:Trzeba się napracowac by wygrać a ze zdrajca to prawdziwa sztuka. Jedyną wada może być chyba tylko jej żywotnośc. Szybko się nie znudzi ale lepiej chyba grać w różnym składzie osobowym.
Na BGG jest kilka dobrych modyfikacji poprawiających żywotność gry. Zwlaszcza indywidualne cele dla każdego z Rycerzy są niesamowite.

My w SoC gramy raz na dwa miechy, przy muzyce i świecach. W takich momentach gra zbliża się do sesji erpegowej, i nawet losowość i powtarzalność nie przeszkadzają. Dla mojej ekipy SoC stało się wstępem do innych planszówek, przyciągając erpegowców do hobby. Gra jest mało konfliktowa i bardzo towarzyska,przez co jest idealna na początek znajomości z planszówkami.
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Post autor: TOMI »

Dzięki wielkie za pomoc ale mam jeszcze jedno pytanie jak rozwiązaliście problem misji, które są na dwóch stronach tej samej planszy - mam tu na mysli smoka i tą drugą misję. Co zroboić jak rycerze chcą iśc na obie równoczesnie albo pojawiają się czarne karty do obu misji - to gdzie je wtedy kłaść :oops: :?:
Awatar użytkownika
Misiołak
Posty: 245
Rejestracja: 05 cze 2004, 13:06
Lokalizacja: Bydgoszcz // Londyn
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Post autor: Misiołak »

Smok pojawia się dopiero po zakończeniu misji z Lancelotem. Karty dla obu misji są takie same - połowa karty dotyczy Lanca, połowa smoka.

Po ukończeniu misji z Excaliburem albo Graalem czarne karty dla tych misji zamieniają się w katapulty.

Plansze odwraca się po zakończeniu misji - nieważne wygranej czy przegranej.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

TOMI pisze:Dzięki wielkie za pomoc ale mam jeszcze jedno pytanie jak rozwiązaliście problem misji, które są na dwóch stronach tej samej planszy - mam tu na mysli smoka i tą drugą misję. Co zroboić jak rycerze chcą iśc na obie równoczesnie albo pojawiają się czarne karty do obu misji - to gdzie je wtedy kłaść :oops: :?:
Mam wrażenie, że to:
Instrukcja napisana bardzo przejrzyście co zdecydowanie ulatwia dalsza rozgrywkę.
napisałeś trochę na wyrost, bo Twoje pytania są wyjaśnione w instrukcji. O ile jakieś niuanse moga być niejasne to pytasz o bardzo podstawowe rzeczy.
Proponuję byś przeczytał dokładnie i sumiennie instrukcję, a Twoje pytania same znikną...

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Post autor: TOMI »

Co do instrukcji jest ona niewątpliwie napisana prostym językiem ale samo musicie przyznać że gra ma wiele wariantów i zagrań a czym ich więcej - pojawiają się pytania. To tak jak z grą War of the ring niby wszystko jasne ale pytań na forum dwa miliony. W domu przewertuję jeszcze instrukcję - dzięki.......
Awatar użytkownika
Vasquez21
Posty: 167
Rejestracja: 21 lip 2004, 14:26
Lokalizacja: Jaworzno
Kontakt:

Post autor: Vasquez21 »

hehe śmiem twierdzić że instrukcja do WotR jest mimo wszystko dużo bardziej skomplikowana :)
http://www.mgla.pl - ogromny wybór gier bitewnych, gier planszowych i gier karcianych. Jeżeli jesteś w Jaworznie lub okolicach odwiedź nas!
(HUDSON): Hey Vasquez, Have you ever been mistaken for a man?
(VASQUEZ): No... Have you ?
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Post autor: grucha »

Czy SoC jest bardzo podobne do arkham ? bo tu i tu walczymy z tekturka.
czy jesli arkham zupelnie we mnie nie trafia to mam sobie dac spokoj z SoC ?
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

Post autor: dewodaa »

szczerze mówiąc w arkham nie grałem ale pierwszy raz spotykam się z porównaniem tych gier. SoC to ponoć LotR (ponoć bo w grę Knizii też nie grałem) w tematyce arturiańskiej wzbogacony o zdrajcę.
tomasz_z
Posty: 44
Rejestracja: 14 lut 2007, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: tomasz_z »

Witam,
czy ktoś mógłby wspomóc tłumaczeniem Księgi zadań (Quest book)?

Kupiłem grę w Wargamerze, pięknie zareklamowana, instrukcja dołączona - tylko.. no właśnie zabrakło księgi w tłumaczeniu.

Proszę o wysłanie na adres tomasz.zembrowski@interia.pl
follow the white rabbit...
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

O ile dobrze pamiętam w księdze questów są tylko dokładniej opisane questy, które są i tak w pełni wytłumaczone w podręczniku. Możesz grać bez tłumaczenia.
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 323
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Post autor: cboot »

Mam pewną wątpliwość co do zasad. Czy jeśli wykładam fula w Wyprawie po Lancelota, to muszę od początku określić, które karty będą trójką, a które parą? Czy też mogę wyłożyć dwie trójki i dwie czwórki i dopiero w ostatnim ruchu zdecydować, czy piątą kartą będzie trójka czy czwórka? Niby instrukcja nie mówi nic o określaniu, które karty będą tworzyć trójkę, a które parę, ale też plansza zawiera przygotowane miejsce pod karty i waham się, czy jeżeli położę czwórkę na miejscu na parkę, to mogę potem przesunąć ją na miejsce na trójkę i dołożyć więcej kart?
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Nie zmieniasz położenia wyłożonych już kart, tak więc faktycznie wystawienie pierwszych kart jest bardzo istotne (i może pomóc w identyfikacji zdrajcy :-D).
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 323
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Shadows Over Camelot - wygląda smakowicie...

Post autor: cboot »

Lista zauważonych w rebelowym tłumaczeniu instrukcji błędów, ograniczam się do błędów mogących mieć wpływ na rozgrywkę. Zamieszczam tutaj, bo pisałem tam z pół roku temu do Nataniela z 2 razy, ale mi nie odpowiedział, a błędy nadal są w pliku zamieszczanym na strone Rebela.

1.
MIEJSCE: str. 3, lista kart
JEST: "78 Czarnych kart"
POWINNO BYĆ: "76 Czarnych kart" ("76 Black cards") - ktoś może się załamać, że zgubił 2 karty ;)

2.
MIEJSCE: str. 13, 3 linijka od dołu strony
JEST: "jest mniejsza niż liczba wylosowana"
POWINNO BYĆ: "jest mniejsza lub równa liczbie wylosowanej"
("lower than or equal")

3.
MIEJSCE: str. 14, akapit 3, linijka 3
JEST: "oraz pokerowa trójka podczas Wyprawy po Smoka"
POWINNO BYĆ: "oraz 3 pokerowe trójki podczas Wyprawy po Smoka" ("and 3
three-of-a-kinds")

4.
MIEJSCE: str. 20, "Desolation", linijka 3
JEST: "Na jej miejsce należy położyć kartę Desolation."
POWINNO BYĆ: "Kartę Desolation należy położyć jakby była kartą Despair."
(tak jest w oryginalnej instrukcji - Desolation wcale nie kładziemy na miejsce usuniętej białej karty Graala)


The Book of Quests

5.
MIEJSCE: str. 4, "Dodanie Machiny Oblężniczej"
JEST: "należy dołożyć jedną Machinę Oblężniczą"
POWINNO BYĆ: "należy dołożyć Machiny Oblężnicze"
("that Siege Engines" - dokładniej rzecz biorąc są to zawsze 2 Machiny Oblężnicze)

6.
MIEJSCE: str. 13, "Sir Kay", linijka 3
JEST: "po ujawnieniu kart Czarnego Rycerza"
POWINNO BYĆ: "po ujawnieniu Czarnych kart" ("after the Black card in
play have been revealed")

7.
MIEJSCE: str. 15, "Messenger", linijka 2
JEST: "swoich 3 Białych kart"
POWINNO BYĆ: "swoich maksymalnie 3 Białych kart" ("up to 3 White cards")

8.
MIEJSCE: str. 15, "Messenger", linijka 3 od końca
JEST: "przekazać 3 karty"
POWINNO BYĆ: "przekazać do 3 kart" ("up to 3 cards")

9.
MIEJSCE: str. 16, "Lancelot/Dragon", akapit 2, linijka 2
JEST: "zapełni czwarte miejsce"
POWINNO BYĆ: "zapełni piąte miejsce" ("is the fifth")
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Shadows Over Camelot - wygląda smakowicie...

Post autor: Lim-Dul »

Kawał dobrej roboty, cboot. Swoją drogą jeżeli jesteś w stanie nie tylko przeczytać angielską instrukcję, lecz wręcz znaleźć błędy w tłumaczeniu, to po co Ci polska, która ZAWSZE zawiera jakieś drobne błędy? =)

Czy może właśnie nie jest Ci potrzebna, ale postanowiłeś wyświadczyć usługę na rzecz dobra społecznego, za co Cię jeszcze bardziej podziwiam? :-D
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 323
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Shadows Over Camelot - wygląda smakowicie...

Post autor: cboot »

Lim-Dul pisze:Kawał dobrej roboty, cboot. Swoją drogą jeżeli jesteś w stanie nie tylko przeczytać angielską instrukcję, lecz wręcz znaleźć błędy w tłumaczeniu, to po co Ci polska, która ZAWSZE zawiera jakieś drobne błędy? =)
To znaczy, to jest trochę inaczej. Ja nie czytam raczej angielskiej instrukcji. Ja jednak myślę po polsku i szybciej czytam i analizuję zasady po polsku. Do angielskiej to sięgam, jak czuję, że "coś mi tu nie gra", a więc jak zasady są niespójne, wieloznaczne, czy tam po prostu nie mogę zrozumieć jakiegoś kawałka, itd. To zawsze wtedy lepiej odwołać się do oryginału dla pewności. A czasami też przez przypadek coś wyłapię, bo zajrzę, żeby rozstrzynąć to, a przy okazji zauważę tamto. Tak więc zapewne błędów w polskiej instrukcji jest więcej niż wyłapuję.
Awatar użytkownika
Lord_Kristof
Posty: 110
Rejestracja: 17 lut 2008, 12:39
Lokalizacja: Kraków / Rochester / Canterbury
Kontakt:

Re: Shadows Over Camelot - wygląda smakowicie...

Post autor: Lord_Kristof »

Moja ukochana gra :) Zdecydowanie faworyt jeśli o moją kolekcję planszówek chodzi.
http://www.bestiariusz.pl/gry/planszowe/741 dość wyczerpująca recenzja mojego autorstwa, polecam się zapoznać.
Gram w nią co parę miesięcy i po prostu się nie nudzi ;) Chociaż podejrzewam że grana co tydzień, dwa, szybko by jednak stała się "ograna"... Ale ogólnie - niewiele uwag mam do tego dzieła.
Any time spent with games is time well spent!
http://www.bestiariusz.pl
Dość to popularne, więc w sumie czemu nie: moja kolekcja gier
ODPOWIEDZ