San Juan / Puerto Rico: Gra karciana (Andreas Seyfarth)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
cohlerc1
Posty: 315
Rejestracja: 11 wrz 2012, 07:30
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: San Juan

Post autor: cohlerc1 »

Ma ktoś może polska instrukcję (na bgg link nie działa) i mógłby się podzielić, w zasadzie to angielską też nie pogardzę ;)
romancef
Posty: 81
Rejestracja: 22 cze 2011, 10:00

Re: San Juan

Post autor: romancef »

cohlerc1 pisze:Ma ktoś może polska instrukcję (na bgg link nie działa) i mógłby się podzielić, w zasadzie to angielską też nie pogardzę ;)
Rebel.pl ma do sciagniecia instrukcje z pierwszej edycji.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: San Juan

Post autor: ChlastBatem »

Dwa pytania do Was :)

powstały na skutek obejrzenia tego flimiku na temat zasad gry:
http://www.planszolandia.pl/2015/07/wid ... -juan.html

1) Jak działa Katedra czyli ten kafelek? Ja myślałem, że to jest budynek dostępny dla wszystkich graczy i wybudować go może jedna osoba. Na filmiku przedstawiono, że jest to jakby postać i ją się wybiera zamiast podstawowych... trochę dziwne.

2) Jak poprawnie wymawia się San Juan? "Sen Łan" czy "San Huan"?
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: San Juan

Post autor: cezarr »

ChlastBatem pisze: 2) Jak poprawnie wymawia się San Juan? "Sen Łan" czy "San Huan"?
Wydaje mi się, że są nawet 3 poprawne formy. Ta pierwsza podana przez Ciebie będzie "z angielska", druga - to chyba taka polska wersja. Trzecia, której pewnie użyłaby większość hiszpańskojęzycznych mieszkańców San Juan - "San Hłan".

Jednak mówiąc Sen Łan lub San Hłan do rodaka, możesz wyjść na snoba, ;) więc w ramach granic RP najlepsze wydaje mi się San Huan. ;)

Żałuję, że nigdy nie grałem i o samej grze nie umiem się wypowiedzieć. Muszę to nadrobić. Z żoną bardzo lubimy Puerto Rico, to pewnie i San Juan by się nam spodobał.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: San Juan

Post autor: Legun »

ChlastBatem pisze:1) Jak działa Katedra czyli ten kafelek? Ja myślałem, że to jest budynek dostępny dla wszystkich graczy i wybudować go może jedna osoba. Na filmiku przedstawiono, że jest to jakby postać i ją się wybiera zamiast podstawowych... trochę dziwne.
My gramy tak, że jest to budynek leżący sobie z boku i jeśli zarządzasz fazę budowniczego to możesz go sobie postawić, zaś jeśli ty nie postawisz, to może to zrobić ktoś z pozostałych graczy. Nie pamiętam, żebym miał wątpliwości w tej sprawie. Opowiadający reguły zrobił skrót myślowy i faktycznie brzmi to inaczej niż jest w regułach.
Nowe wydanie jest piękne i tylko bardzo żałuję, że nie ma kart wydarzeń - one są naprawdę świetne.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: San Juan

Post autor: evenstar »

Czym się różni pierwsza edycja od drugiej :?:
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: San Juan

Post autor: Legun »

Druga edycja, poza ładniejszą grafiką i jakąś kosmetyką w zaznaczaniu wybranych ról, ma takie podstawowe zmiany:
- budynki z dodatku zostały od razu włączone do gry,
- nie ma kart wydarzeń z dodatku (to mnie tylko powstrzymuje przed zmianą na nową wersję)
- dodany jest jeden dodatkowy budynek (chatynka - taki socjal dla wykluczonych ze sprzedaży)
- zmieniono zasady punktowania za Gildię.
To ostatnie moim zdaniem niepotrzebnie - jeszcze bardziej przechyla to szalę na stronę strategii fioletowej, przynajmniej w grze we dwie-trzy osoby (można jednak stosować stare zasady i tyle).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: San Juan

Post autor: Legun »

garg pisze:
Legun pisze:[...]"San Juan" (to ostatnie głównie za sprawą Absolutnie Najlepszej Żony, która straciła serce do gry, gdy wymogłem usunięcie jednego elementu z zestawu kart, zapewniającego jej regularną przewagę w zwycięstwach...). [...]
A ciekawości - jaka to karta? :)
Stolarz (Carpenter) - w kombosie z Kamieniołomem i Biblioteką pozwala w każdym etapie zbudować fioletowy budynek o wyjściowej cenie 3-4 kart bez ubytku kart z ręki. Z trzech kart tego kombosu ten jest najmniej spójny z pozostałymi mechanizmami gry.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4475
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: San Juan

Post autor: garg »

Legun pisze:
garg pisze:
Legun pisze:[...]"San Juan" (to ostatnie głównie za sprawą Absolutnie Najlepszej Żony, która straciła serce do gry, gdy wymogłem usunięcie jednego elementu z zestawu kart, zapewniającego jej regularną przewagę w zwycięstwach...). [...]
A ciekawości - jaka to karta? :)
Stolarz (Carpenter) - w kombosie z Kamieniołomem i Biblioteką pozwala w każdym etapie zbudować fioletowy budynek o wyjściowej cenie 3-4 kart bez ubytku kart z ręki. Z trzech kart tego kombosu ten jest najmniej spójny z pozostałymi mechanizmami gry.
Carpenter i Quarry razem faktycznie działają mocno :) . Natomiast do odpalenia Library (i skorzystania z tej zniżki przy budowaniu) musisz wybrać rolę budowniczego, a przecież są jeszcze inni gracze, więc to już aż tak przegięte chyba nie jest?
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: San Juan

Post autor: Legun »

garg pisze:Carpenter i Quarry razem faktycznie działają mocno :) . Natomiast do odpalenia Library (i skorzystania z tej zniżki przy budowaniu) musisz wybrać rolę budowniczego, a przecież są jeszcze inni gracze, więc to już aż tak przegięte chyba nie jest?
W dwie osoby możesz to sobie na pewno odpalić co drugi ruch. Do tego wcale nie jest oczywiste, że przeciwnikowi opłaca się odpalać budowniczego na początku swojego ruchu - jeśli idzie w produkcję, to zgromadzenie kart na tyle, żeby to miało sens, wymaga czasu. Tymczasem gracz z takim trójkowym zestawem zapyla jak mały samochodzik. Dzięki Library może w swoim ruchu ograniczać się do prospectora a jak mu jeszcze przyjedzie Prefektura i Custom Office, to już od razu można tasować karty na potrzeby nowej partii.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4475
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: San Juan

Post autor: garg »

Legun pisze:
garg pisze:Carpenter i Quarry razem faktycznie działają mocno :) . Natomiast do odpalenia Library (i skorzystania z tej zniżki przy budowaniu) musisz wybrać rolę budowniczego, a przecież są jeszcze inni gracze, więc to już aż tak przegięte chyba nie jest?
W dwie osoby możesz to sobie na pewno odpalić co drugi ruch. Do tego wcale nie jest oczywiste, że przeciwnikowi opłaca się odpalać budowniczego na początku swojego ruchu - jeśli idzie w produkcję, to zgromadzenie kart na tyle, żeby to miało sens, wymaga czasu. Tymczasem gracz z takim trójkowym zestawem zapyla jak mały samochodzik. Dzięki Library może w swoim ruchu ograniczać się do prospectora a jak mu jeszcze przyjedzie Prefektura i Custom Office, to już od razu można tasować karty na potrzeby nowej partii.
W grze dwuosobowej faktycznie jest to mocniejsze :) .

Z drugiej strony możesz to kontrować budując np. Smitha i Guild Hall, a jak współgraczka odpala budowniczego, wystawiać tanie budynki produkcyjne.

A jeśli postawisz Goldsmitha, to jej odpalanie roli Prospectora daje Ci często poboczne korzyści, w postaci darmowej karty.

Innymi słowy - kombo jest istotnie mocne, ale chyba nie zawsze zabójcze. Zależy, co Ty wyłożysz.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: Furan »

Lacerta zapowiedziała polską edycję: Puerto Rico: Gra karciana. Jeśli cena będzie równie przyjemna jak na wersję niemiecką (~11-12 ojro), to mam nadzieję, że będzie hit. :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4475
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: garg »

Furan pisze: 11 maja 2018, 08:56 Lacerta zapowiedziała polską edycję: Puerto Rico: Gra karciana. Jeśli cena będzie równie przyjemna jak na wersję niemiecką (~11-12 ojro), to mam nadzieję, że będzie hit. :)
I od razu dzień stał się piękniejszy :D .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: Legun »

Szkoda, że w polskiej edycji - tak samo jak w drugim wydaniu - nie ma kart wydarzeń. Może ktoś się kiedyś zdecyduje na promocyjny dodatek? Niemniej polskie wydanie gdy, która jest na piątym miejscu w rankingu najczęściej granych tytułów w moim domu, to zapowiedź rozszerzenia grona grających w toto na przyjaciół i znajomych. Taka mała gra może być idealna na prezent :).

PS. Inna rzecz, to eliminacja z polskiego wydania "socjalnego" wymiaru gry. Zamiast przytułka (poor house) mamy przybudówkę, zamiast caritasu - tawernę :roll:. Wyczuwam tu jakiś mentalny triumf anarcho-liberalizmu ;).
Ostatnio zmieniony 12 cze 2018, 06:55 przez Legun, łącznie zmieniany 1 raz.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: San Juan

Post autor: Legun »

garg pisze: 26 cze 2017, 21:44
Legun pisze:
garg pisze:Carpenter i Quarry razem faktycznie działają mocno :) . Natomiast do odpalenia Library (i skorzystania z tej zniżki przy budowaniu) musisz wybrać rolę budowniczego, a przecież są jeszcze inni gracze, więc to już aż tak przegięte chyba nie jest?
W dwie osoby możesz to sobie na pewno odpalić co drugi ruch. Do tego wcale nie jest oczywiste, że przeciwnikowi opłaca się odpalać budowniczego na początku swojego ruchu - jeśli idzie w produkcję, to zgromadzenie kart na tyle, żeby to miało sens, wymaga czasu. Tymczasem gracz z takim trójkowym zestawem zapyla jak mały samochodzik. Dzięki Library może w swoim ruchu ograniczać się do prospectora a jak mu jeszcze przyjedzie Prefektura i Custom Office, to już od razu można tasować karty na potrzeby nowej partii.
W grze dwuosobowej faktycznie jest to mocniejsze :) .
Przeglądając polską instrukcję przyszedł mi do głowy taki pomysł na złagodzenie tego kombosu - bonus za Stolarnię dostaje się tylko wtedy, gdy się nie dostało zniżki za kamieniołom. Uzasadnienie jest proste - albo stawiasz budynek kamienny, albo drewniany :).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: predki »

Legun pisze: 12 cze 2018, 06:45
PS. Inna rzecz, to eliminacja z polskiego wydania "socjalnego" wymiaru gry. Zamiast przytułka (poor house) mamy przybudówkę, zamiast caritasu - tawernę :roll:. Wyczuwam tu jakiś mentalny triumf anarcho-liberalizmu ;).
Ja nie widzę tu żadnej eliminacji.
Obrazek
Poor house, patrząc na ilustrację na oryginale, nie jest żadnym przytułkiem (SJP: "zakład opieki dla opuszczonych dzieci, starców lub chorych") tylko kiepskim domkiem, szałasem zbitym z desek, czyli takim domem biedaka. Natomiast nazwa Przybudówka może rzeczywiście nie jest najbardziej adekwatna.
Obrazek
Natomiast jak chodzi o Tawernę, to w oryginale jest Tavern. Caritas to był pomysł w wersjach nieoficjalnych i Lacerta raczej nie może sobie pozwolić na takie wycieczki.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: warlock »

Dlaczego Tavern miało by być jakimś caritasem :shock: ;)

Poor House to faktycznie coś na kształt Rudery, natomiast poorhouse (pisane łącznie) słowniki określają jako schronisko dla ubogich (może dlatego ktoś poszedł z tłumaczeniem w tę stronę).
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: Legun »

predki pisze: 12 cze 2018, 07:34 Ja nie widzę tu żadnej eliminacji.
Nie chodziło mi o eliminację budynków, lecz o odejście od wcześniejszej narracji. Nie przeszkadza mi to jakoś - ot, taki smaczek...
predki pisze: 12 cze 2018, 07:34Poor house, patrząc na ilustrację na oryginale, nie jest żadnym przytułkiem (SJP: "zakład opieki dla opuszczonych dzieci, starców lub chorych") tylko kiepskim domkiem, szałasem zbitym z desek, czyli takim domem biedaka. Natomiast nazwa Przybudówka może rzeczywiście nie jest najbardziej adekwatna.
Porównywałem z pierwszą edycją - tam to wygląda na przytułek dla ubogich. Generalnie jednak oba te budynki były elementem strategi "socjalnej" w grze, w tym też kończenia jej jak najszybciej, zanim ci inwestujący w produkcję i inne dochodowe ustrojstwa rozwiną skrzydła. Nie raz tak wygrałem :).
predki pisze: 12 cze 2018, 07:34Natomiast jak chodzi o Tawernę, to w oryginale jest Tavern. Caritas to był pomysł w wersjach nieoficjalnych i Lacerta raczej nie może sobie pozwolić na takie wycieczki.
W pierwszym wydaniu był Caritas - dopiero teraz zauważyłem, że tu przemianowanie nastąpiło już w angielskim drugim wydaniu.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Jaki jest rozmiar kart wydania PL?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: predki »

Rozmiar kart jest taki sam, jak w San Juan, czyli 91x59 mm.
Żeby nie być gołosłownym:
Spoiler:
Dziwi mnie tylko, że instrukcja jest szersza od pudełka i żeby się w nim zmieścić musi być zagięta. Pudełko jest identyczne jak Zamki Burgundii karciane lub kościane.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 861
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: konradstpn »

Czy do pudełka zmieszczą się karty w koszulkach ?
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: rastula »

Jeśli pudełko jest takie jak od małych zamków Burgundii to spokojnie się zmieszczą.
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: carlos »

rastula pisze: 12 lip 2018, 16:10 Jeśli pudełko jest takie jak od małych zamków Burgundii to spokojnie się zmieszczą.
W grubszych koszulkach (FFG, Arcane Tinmen, Rebel Premium) się nie zmieszczą. Pudełko się nie domyka (ok. 1 cm), ale można to przeżyć. :)
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 861
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: konradstpn »

Czyli trzeba mierzyć w Rebel Standard...
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: carlos »

konradstpn pisze: 12 lip 2018, 16:26 Czyli trzeba mierzyć w Rebel Standard...
Nie. Trzeba się przekonać, że trochę niedomknięte pudełko to nie jest dramat. ;)
ODPOWIEDZ