San Juan / Puerto Rico: Gra karciana (Andreas Seyfarth)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 856
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 303 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: konradstpn »

Czy różnica między premium a standard jest tego warta ???
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Moim zdaniem nie.
Ale np. w Cytadeli miałem tak że karty postaci miałem w tych grubszych koszulkach a reszta w cienkich.
W Puerto Rico jest 150 kart i myślę że standardy będą wystarczające aż nadto, a przy tej cenie Puerto Rico to w sumie nie wiem czy jest sens w ogóle koszulkować karty, no ale pewnie zmusi mnie do tego mój pedantyzm :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1929 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: warlock »

Zagrałem wczoraj pierwszą partyjkę dwuosobową - fajny gateway do świata tableau builderów. Banalne zasady (2-3 minuty tłumaczenia), intuicyjna rozgrywka. Ale na mnie, ogromnym fanie Race for the Galaxy, wielkiego wrażenia nie zrobiła. Dobra, lekka, przenośna gra, ale głębia decyzji dużo dużo mniejsza niż w RftG (to niby oczywiste, ale muszę to podkreślić - ciężkiego kombinowania tu raczej nie ma). Kupiłem to na wyjazd wakacyjny do grania z nie-graczami i czuję, że w takiej konfiguracji sprawdzi się doskonale. Małe gabaryty pudła i żadnych komponentów poza kartami - aż się prosi, żeby nosić to w plecaku ;). Karciane Puerto Rico to takie pozytywne 7/10. Dobra gra bez mechanicznych udziwnień, z eleganckimi zasadami. Po prostu na tym etapie planszówkowej kariery nie jest mi w stanie dostarczyć jakichś spektakularnych wrażeń.

W kategorii lekkich tableau builderów do grania domowego oczko wyżej stawiam drugą edycję London.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: seki »

No to i tak Kamilu oceniłeś grę wyżej ode mnie. Dla mnie to wstępnie 6/10, mogę zagrać ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Dla mnie San Juan to dość nudne wymienianie jednych kart na drugie. Niezależnie od wybranej roli wszyscy gracze są w stanie skutecznie wykonać swoje akcje. W Puerto Rico najciekawszym mechanizmem jest wybór postaci tak aby samemu ugrać jak najwięcej a rywale najlepiej aby nie wykonali nic. W karcianym Puerto każdy zawsze może coś zrobić, nie można nikogo zablokować przez umiejętny timing akcji. Aby być szczerym muszę zaznaczyć, że grałem tylko raz ale nie znalazłem w tym tytule nic co by mnie zachęciło do ponownej rozgrywki. To nie jest zła gra. To po prostu przeciętna gra, na którą ciężko znaleźć ochotę przy tylu świetnych innych grach.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1929 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: warlock »

Gdybym to oceniał hermetycznie z poziomu gracza-wyjadacza, to dałbym pewnie 6,5. ;) Ale raz, że nie daję połówek, a dwa, że naprawdę widzę w tej grze świetną rodzinną karciankę na pewne okazje (stąd bliżej jej u mnie do 7 niż 6). Ale San Juan do Race'a nie ma startu.

/edit: No i pamiętajmy o jednej rzeczy, ta gra jest z 2004 roku - z dzisiejszej perspektywy może nie robić już jakiegoś gigantycznego wrażenia, ale to leciwa pozycja, niemalże klasyk.
Ostatnio zmieniony 13 lip 2018, 10:03 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: Odi »

Ta gra ma w sobie coś więcej.

To nie jest gra w składanie kombosów, bo tych kombosów jest stosunkowo niewiele. Wzorów kart mamy 40, czyli - jeśli dobrze liczę - 2,5-3 razy mniej niż w RftG, a strategii jest zaledwie kilka.
San Juan to gra o elastyczności i dostosowywaniu poczynań do sytuacji na stole. Trzeba bardzo uważnie obserwować poczynania przeciwników i stosownie reagować, regulować tempo gry, dostosowywać strategię. Nie tyle więc chodzi o to, jak poszczególne elementy złożyć ze sobą (to pierwszy level wtajemniczenia), ile raczej o to, jak zareagować na elementy składane przez przeciwnika (level drugi). Nie mówię, że to ósmy cud świata, gra jest oczywiście lżejsza niż RftG, ale może dać sporo radości. No i świetnie nadaje się na wprowadzenie w tego rodzaju mechaniki, bo i tematyka fajna, i rysunki.

Dla mnie raczej 7,5/10
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1929 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: warlock »

Biorę San Juan na dwutygodniowy urlop, zamierzam to zakatować na amen w czteroosobowym gronie. Startuje z pozycji 7/10 (pierwsze wrażenia), zobaczymy, ile da się z niej wycisnąć. Największym plusem tej gry jest niesamowita przejrzystość i elegancja mechaniki. Wszystko tu śmiga jak w szwajcarskim zegarku. Po partii wstałem od stołu zrelaksowany, z lekkim poczuciem satysfakcji :D. Problemem San Juan jest głownie to, że... najpierw poznałem Race'a ;). A strategicznie to mimo wszystko krok w tył - pewnie dlatego wrażenia nie są jakieś oszałamiające.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: Lothrain »

seki pisze: 13 lip 2018, 09:37 Niezależnie od wybranej roli wszyscy gracze są w stanie skutecznie wykonać swoje akcje. W Puerto Rico najciekawszym mechanizmem jest wybór postaci tak aby samemu ugrać jak najwięcej a rywale najlepiej aby nie wykonali nic. W karcianym Puerto każdy zawsze może coś zrobić, nie można nikogo zablokować przez umiejętny timing akcji.
Wybaczam tę opinię tylko dlatego, że grałeś raz :wink: Jest tu dokładnie tak samo jak w Puerto Rico. Wszystko zależy od tableau, ale wybierając Prospectora nic nikomu nie dajesz, a sam korzystasz. Czasem warto wziąć produkcję, gdy widzisz, że inni nic nie wyprodukują, bo mają zajęte sloty; czasem sprzedajesz, gdy inni nie mogą sprzedać; a budujesz, gdy inni mają mało kart na ręku i nie zawsze będą w stanie coś zrobić. Timing akcji jest tu równie kluczowy, jak w Puerto. Różnicą jest losowość w doborze kart, która potrafi być dotkliwa, ale to w sumie lekki tytuł, więc za wadę tego nie uważam. Nie jest to gra wagi ciężkiej, ale wciąga niemiłosiernie. Wersja cyfrowa ma jedne z najbardziej wymagających AI jakie widziałem. Jest wyzwanie.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1929 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: warlock »

Timing akcji jest tu równie kluczowy, jak w Puerto.
...z tą różnicą, że w San Juan zawsze sprzedasz karty, a w Puerto Rico rynek może się zapełnić i masz tam większe pole do blokowania przeciwników. No i w San Juan nie ma czegoś, co jest w Puerto Rico i w Race for the Galaxy, czyli obowiązkowej konsumpcji (nie oceniam - po prostu punktuję różnicę ;) ). Nie da się tu wymusić na kimś odrzucenia towarów za PZ (w ogóle nie ma takiej akcji), żeby nie mógł później sprzedać ich za $$$.

Grałem wprawdzie tylko raz, ale muszę to mocno podkreślić - to najbardziej elegancka i schludnie zaprojektowana karcianka ekonomiczna jaką widziałem. Pod tym względem jestem naprawdę pod wrażeniem.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: Lothrain »

Oczywiście, że Puerto jest grą bardziej złożoną, z większą możliwością blokowania przeciwników, po prostu pełniejszą i lepszą. Chodzi mi tylko o to, że timing w San Juan jest jednak istotny w kwestii wyboru akcji i nie jest tak, że zawsze możesz wszystko zrobić. Kwestia ogrania i przeciwników.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1929 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: warlock »

Jasne, zgadzam się z tym w 100%. Ciekawi mnie, czy ta gra przypadkiem nie zyskuje na 3-4 osoby.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: Lothrain »

Moim zdaniem zdecydowanie zyskuje. Co więcej zupełnie inaczej gra się na 3 i na 4 osoby. Na trzy znacznie częściej wykorzystuje się akcje, które nie dają za wiele przeciwnikom, dużo korzysta się właśnie z Prospectora. Na 4 jest już wyścig i znacznie więcej jest produkcji i sprzedaży. Przynajmniej takie taktyki widzę częściej stosowane.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: seki »

Lothrain cieszę się, że wybaczasz :) po jednej partii nie można mieć pełnego obrazu dlatego o ilości rozgrywek napisałem. Problem w tym, że grałem w marcu i mimo długiej przerwy do gry nie bardzo mam ochoty usiąść ponownie. W mojej partii chyba ani razu nie było sytuacji, że ktoś nie mógł czegoś sprzedać, kupić czy wyprodukować. Może miałem zbyt duże oczekiwania ale osobiście bardzo się zawiodłem na tym tytule. Nikt z moich współgraczy nie odczuł takiej ekscytacji jaką czuje się grając w Puerto, było nudno. Może problemem jest, że oczekiwałem gry dającej podobne wrażenia co planszowy brat a to zupełnie innej ciężkości gra na którą akurat w mojej kolekcji nie widzę miejsca bo mam inne lekkie szybkie karcianki bardziej ekscytujące niż San Juan.
Ostatnio zmieniony 13 lip 2018, 12:06 przez seki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Z mini karcianek to chyba Puerto Rico i tak będzie jeden z lepszych wyborów.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

seki pisze: 13 lip 2018, 12:02 Lothrain cieszę się, że wybaczasz :) po jednej partii nie można mieć pełnego obrazu dlatego o ilości rozgrywek napisałem. Problem w tym, że grałem w marcu i mimo długiej przerwy do gry nie bardzo mam ochoty usiąść ponownie. W mojej partii chyba ani razu nie było sytuacji, że ktoś nie mógł czegoś sprzedać, kupić czy wyprodukować. Może miałem zbyt duże oczekiwania ale osobiście bardzo się zawiodłem na tym tytule. Nikt z moich współgraczy nie odczuł takiej ekscytacji jaką czuje się grając w Puerto, było nudno. Może problemem jest, że oczekiwałem gry dającej podobne wrażenia co planszowy brat a to zupełnie innej ciężkości gra na którą akurat w mojej kolekcji nie widzę miejsca bo mam inne lekkie szybkie karcianki bardziej ekscytujące niż San Juan.
Jakie?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: seki »

Np. 7 cudów pojedynek, Łowcy kryształów, Dominion, Star Realms, Pocket Mars, Iron Curtain. W każdą z tych szybkich, lekkich karcianek zagram chętniej niż w San Juan.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: Vester »

San Juan jest fajną grą. Co najważniejsze, przygotowuje grunt pod Race'a, na przykład w umyśle żony. Najwyższa pora na wersję PL.

Swoją drogą, ciekawe, czy kiedykolwiek wydawca rozważał nazwę Portoryko? Bo w dzisiejszych zmerykanizowanych czasach taki szczegół łatwo przeoczyć.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: Rafal_Kruczek »

Grałem niedawno w wersje angielska drugiej edycji i wczoraj kupiłem polska.
Ogólnie róznice na lepsze - pudełko bardziej dostosowane do wielkosci gry, przeniesienie kafelków handlu na karty zapewne obnzyło cene bez wiekszego wplywu na rozgrywke.
Ale trochę nie rozumiem znian w liczbach budynkow produkcyjnych , a zwłasza przy grze z dodatkiem. przy angielskiej wersji drugiej edycji
wprowadzało sie 30 nowych budynków - i przy okazji wchodziły dodatkowe budynki produkcyjne - oznakowane tak jak dodatek. W polskiej wszsytkie produkcyjne są takei samei nie za bardzo wiem jak liczba trzeba grac z podstwak jaka z dodatkiem.

Nie mam wersji angieskiej/miemieckiej zeby zrboić konfrontację i sprawdzic dokładne liczby , ale czy nie bedzie groźby rozrzedzenia produkcyjnych budynków w wiekszej talii?

Z takich drobiazgów - w starej wersji przy akcji kupca w instrukcji była tabelka(?)/obrazek jakie sa wartosci przy poszcegolnych towarach.
I gra nie jest nieazależna językowo - na kafelkach nie było miejsca na nazwy surowców, ale na w wersji polskie kartach handlu jest sporo miejsca na nazwy surowców.
Awatar użytkownika
Ginet
Administrator
Posty: 222
Rejestracja: 02 cze 2012, 00:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: Ginet »

Recenzja polskiej wersji na Games Fanatic :D - LINK
Polecam:
GAMESFANATIC - Największy serwis o grach planszowych i karcianych
NEWS GAMESFANATIC - Najnowsze wieści z planszówkowego świata
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 509
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: Pisarka »

bardzo polecam, moja rodzina nigdy nie zagra ze mną w Puerto Rico, ale San Juanem mam zamiar ich zarazić ;)
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 141 times
Been thanked: 42 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: elbruus »

A jak dla mnie ta gra nie robi szału, spodziewałem się czegoś więcej. Intertakcji mało (jedynie poprzez wybranie np. karty produkcji dla siebie kiedy przeciwnik nie może nic więcej wyprodukować), grafiki nieładne, kombosów mało. Przy O Mój Zboże, San Juan/PR wypada blado.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3349
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1997 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: Ardel12 »

elbruus pisze: 07 sie 2018, 10:44 A jak dla mnie ta gra nie robi szału, spodziewałem się czegoś więcej. Intertakcji mało (jedynie poprzez wybranie np. karty produkcji dla siebie kiedy przeciwnik nie może nic więcej wyprodukować), grafiki nieładne, kombosów mało. Przy O Mój Zboże, San Juan/PR wypada blado.
Mam bardzo zbliżone spostrzeżenia. Gra w cztery osoby nie powala. Większość postaci schodzi, więc ostatni gracze mają zerowy wybór. Przeważnie brak głębszych wyborów. Planszowa wersja znacznie bardziej mi odpowiada. Z małych karcianek z produkcją lepiej wypada OMZ (ach te łańcuchy).
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: vincentblack »

Ktoś się orientuje jaki rozmiar mają karty w polskim wydaniu i czy zakoszulkowane mieszczą się do pudełka?
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 141 times
Been thanked: 42 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: elbruus »

vincentblack pisze: 01 wrz 2018, 10:36 Ktoś się orientuje jaki rozmiar mają karty w polskim wydaniu i czy zakoszulkowane mieszczą się do pudełka?
Standard Euro, mieszczą się.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

elbruus pisze: 01 wrz 2018, 16:05
vincentblack pisze: 01 wrz 2018, 10:36 Ktoś się orientuje jaki rozmiar mają karty w polskim wydaniu i czy zakoszulkowane mieszczą się do pudełka?
Standard Euro, mieszczą się.
Te cienkie bo te grubsze koszulki już wybebeszą wieczko w kosmos. :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ODPOWIEDZ