San Juan / Puerto Rico: Gra karciana (Andreas Seyfarth)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana

Post autor: Olgierdd »

Mimo braku wypraski, w pudełku jest bardzo mało wolnego miejsca. Karty w pionie mieszczą się prawie na styk. Dodam, że są bardzo dobrej jakości, więc sam zrezygnowałem z koszulek.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana (Andreas Seyfarth)

Post autor: bobule »

Czym różni się San Juan od Puerto Rico: Gra karciana, czyli pierwsza edycja od drugiej? ;)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana (Andreas Seyfarth)

Post autor: Legun »

Wydaje mi się, że zmian jest tyle:
- zmiana punktacji za "Gild hall",
- dołączone od razu budynki z dodatku,
- dodatkowy budynek "Hut",
- "Prefectura" kosztuje 4 a nie 3, zaś "Bank" na odwrót,
- zmiana działania "Goldmine",
- nie ma kart wydarzeń z dodatku (a wielka szkoda!).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana (Andreas Seyfarth)

Post autor: Legun »

Właśnie przyszło mi do głowy, że można sobie jakoś poradzić z największą słabością polskiego wydania, czyli brakiem kart wydarzeń. Trzeba kupić dodatkowy egzemplarz i zrobić naklejki na karty. W sumie, to z jednego egzemplarza można zrobić 17 sztuk dodatku :). Może kiedyś się zbiorę to dam znać. Można przy okazji pomyśleć o dodatkowych, fanowskich wydarzeniach (co najmniej jedna propozycja już tu kiedyś padła - jednorazowa przebudowa budynku). Gdyby ktoś był chętny do współpracy (miał na przykład pod ręką edytor do pdf-ów), to jestem otwarty.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4474
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana (Andreas Seyfarth)

Post autor: garg »

Legun pisze: 22 lip 2019, 08:00 Właśnie przyszło mi do głowy, że można sobie jakoś poradzić z największą słabością polskiego wydania, czyli brakiem kart wydarzeń. Trzeba kupić dodatkowy egzemplarz i zrobić naklejki na karty. W sumie, to z jednego egzemplarza można zrobić 17 sztuk dodatku :). Może kiedyś się zbiorę to dam znać. Można przy okazji pomyśleć o dodatkowych, fanowskich wydarzeniach (co najmniej jedna propozycja już tu kiedyś padła - jednorazowa przebudowa budynku). Gdyby ktoś był chętny do współpracy (miał na przykład pod ręką edytor do pdf-ów), to jestem otwarty.
W sumie mądrze prawisz. Finansowo to nawet nie jest duża sprawa, bo tylko kupno jednej nowej gry i wydrukowanie kilku(nastu) naklejek. Nie edytowałem niestety nigdy pdf-ów, ale w razie potrzeby przy tłumaczeniu lub innych działaniach chętnie pomogę.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana (Andreas Seyfarth)

Post autor: Legun »

Dostałem na PW pytanie o karty wydarzeń, więc dla wszystkich ciekawych, a znających tylko polskie wydanie, wyjaśniam:
Wydarzenia to jakby 6 dodatkowych, jednorazowych ról, które pojawiają się (lub i nie) w trakcie gry. To 6 kart, które mają identyczny tył jak zwykłe karty. Wtasowuje się je talię i jeśli ktoś dobiera karty i przyjdzie mu takowa, to wykłada ją na stół obok kart ról a dobiera sobie następną. Karta wydarzenia leży na stole tak długo, aż ktoś zdecyduje się jej użyć zamiast wybrać jedną ze zwykłych ról. Nie ma żadnego przywileju dla tego, kto ja odpalił, natomiast działa na wszystkich. Użyta karta trafia tam, gdzie pozostałe użyte i ma szanse wrócić jeszcze do gry po przetasowaniu.
Bardzo ładny smaczek - zwłaszcza 'Free building" i "Governor visit", lecz i "Debt relief" można zagrać na koniec rundy, gdy się widzi, że inni mają już maksimum kart na ręce, czy też tuż przed skokiem na bank. "General amnesty" nigdy chyba nie użyliśmy. "Taxes" i "Earthquake" są dość agresywne, co nie bardzo współgra z resztą. W sumie to jednak nie jest duża zmiana, natomiast ubarwienie niewątpliwe, przy praktycznie zerowej komplikacji rozgrywki.
https://boardgamegeek.com/image/948215/treasure-chest
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
ODPOWIEDZ