San Juan / Puerto Rico: Gra karciana (Andreas Seyfarth)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
misiek
Posty: 44
Rejestracja: 17 maja 2005, 14:26

San Juan / Puerto Rico: Gra karciana (Andreas Seyfarth)

Post autor: misiek »

szykuje sie do kupna. gra zapowiada sie niezle. co o niej myslicie? nie gralem PR, i nie mam zamiaru kupowac, bo gra jest na 3+, a san juan juz od 2 osob. ktos gral? duzo interakcji? duza miodnosc gry?
Awatar użytkownika
Martie
Posty: 83
Rejestracja: 27 cze 2004, 14:59
Lokalizacja: Łodź

Post autor: Martie »

Mam , grałem, polecam.
Testowałem rozgrywkę dwu i trzy-osobową. Według mnie działa bardzo dobrze. San Juan to takie uproszczone Puerto Rico. Każdy z graczy ma pulę kart. Wystawia plantacje i budynki które dają różne bonusy. Tak jak w PR wybiera się role, które wpływają na wykonywane przez gracza akcje. Z pod adresu tego możesz pobrać darmową wersję na peceta.
Awatar użytkownika
Yatzek
Posty: 132
Rejestracja: 20 sie 2004, 09:53
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time

Post autor: Yatzek »

Również grę uważam za bardzo dobrą... lub dobrą , zależnie od nastroju...
ale.. jesli oczekujesz interakcji - to jest ona powiedzmy na poziomie Lost Cities... (po namyśle.. jednak jest więcej interakcji niż w LC ;) )
To jest tzw. pasjans na wielu graczy, każdy w sumie zajmuje się swoim miastem i stara się "wycisnąć" z niego jak najwięcej punktów...
Głownym źródłem wpływania na innych graczy jest dobór roli, tak aby zysk dla Ciebie był maksymalny, i/lub zysk przeciwników minimalny...

Jedyna wada (dla nowych graczy) wdg mnie to to, że budynków jest sporo i trzeba poznać ich działanie - to wymaga 1-3 gier...
Potem mozna kombinować :D

Polecam, jeśli cię nie zrujnej jej zakup...

BTW ... W Puerto Rico, całkiem dobrze gra się we dwójkę, i powiedziałbym że PR nawet we 2 jest lepsze niż SJ... ale tylko troszeczkę :)
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Post autor: Browarion »

San Juan mam (samoróbkę, bo chciałem wypróbowac grywalność po zachwycie PR).

Powiem to co mówi tez Yatzek - gra na 2 osoby to raczej wyścig z kartami które masz na ręce vs. karty przeciwnika. nawet stosując zasady z BGG dla 2-ch osób (tj. gra bez Bibliotek i zmniejesze liczby VP do 1. za posesje produkcyjną gdy się wybuduje Gildię Handlową - co właściwie jest konieczne dla zbilansowania rozgrywki) gra nie jest zbyt porywająca; szczególnie gdy Op dostanie szybko Prefekturę...
Gra zaczyna być sympatyczna od 3 osób... ale tu porównane z PR wypada średnio - choć szybciej się gra i generealnie łatwiej zachęcić ludzi "z boku" do próby zapoznania się, to jednak elementy losowe w SJ zbyt duże.

Ogólnie powiem tak - samoróbka była by poznać możliwości - i po paru próbach z SJ jednak zdecydowanie wybieram Puerto Rico!
Warto popróbowac e-wersję dla zapoznania się z mechaniką (do tej pory nie jestem pewien zasad ustalania ceny sprzedaży towarów z faktorii produkcyjnych :?) i grywalnością.

Ale gra dostarcza też przyjemności rozgrywki ekonomicznej i jest sympatycznym elementem na wieczór - co najmniej 3-krotnie krótszym w rozgrywce niż PR.

POzdrawiam 8)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Martie
Posty: 83
Rejestracja: 27 cze 2004, 14:59
Lokalizacja: Łodź

Post autor: Martie »

Browarion pisze: (do tej pory nie jestem pewien zasad ustalania ceny sprzedaży towarów z faktorii produkcyjnych :?)
To proste. W grze jest pięć podłużnych żetonów. Na każdym znajdują się ceny pięciu towarów. Na każdym żetonie ceny trochę się różnią. W momencie wybrania przez któregoś z graczy roli kupca, losuje się jeden z tych żetonów i takie ceny obowiazują w danej rundzie.
misiek
Posty: 44
Rejestracja: 17 maja 2005, 14:26

Post autor: misiek »

hmm. no to znowu daliscie mi do myslenia :) ale tym razem nad zakupem puerto rico - skoro sa jednak dostepne zasady dla 2 graczy. hmm - brain damage, brain damage...
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Post autor: Browarion »

Martie pisze:W grze jest pięć podłużnych żetonów. Na każdym znajdują się ceny pięciu towarów. Na każdym żetonie ceny trochę się różnią. W momencie wybrania przez któregoś z graczy roli kupca, losuje się jeden z tych żetonów i takie ceny obowiazują w danej rundzie.
Tez tym słyszałem, ale w wersji na PC to nie działa - np zawsze pierwszy trade (checked on 4 plays) ma charakterystykę 1:1:2:2:3 (poczynając od indygo)
:(
A ponieważ wzorowałem się na wersji PC do samoróbki to trochę mi to zamieszało :evil:

Co i tak nie zmienia opinii, że w SJ fajnie się gra, szczególnie gdy mało czasu, ale jak jest czas to PR "bierze całą pulę" ;-)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Post autor: Browarion »

misiek pisze:... brain damage, brain damage...
Witaj w klubie... a ile się napociłem przed ostatnimi zakupami ;-)...
Ech, i to nas też kręci

8)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

misiek pisze:hmm. no to znowu daliscie mi do myslenia :) ale tym razem nad zakupem puerto rico - skoro sa jednak dostepne zasady dla 2 graczy. hmm - brain damage, brain damage...
Nie znam SJ - grałem tylko kilka razy z komputerem, 100% w ciemno - nie znając zasad i próbując je rozczaić z rozgrywki.

Moge tylko napisać o PR w oderwaniu od SJ. To wspaniała gra. Zasady wyglądają skomplikowanie, ale szybko wchodzą do głowy i zazwyczaj budzą zachwyt u nowych graczy nawet już w trakcie tłumaczenia, a co dopiero przy graniu. Wariant dla 2 graczy jest znakomity - gra traci bardzo niewiele na atrakcyjności przy dwóch graczach. Polecam.

(to jedna z nielicznych gier, którą wolę jako swoją samoróbkę; uważam, że oryginałem gra się mniej wygodnie; moja samoróbka ma dużo fajniejsze pieniądze - plastikowe zetony z ruletki - oraz duzo fajniejszych kolonistów - plastikowe figurki z Riska)
Awatar użytkownika
Sasannka
Posty: 59
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:04
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Sasannka »

ja_n pisze:(to jedna z nielicznych gier, którą wolę jako swoją samoróbkę; uważam, że oryginałem gra się mniej wygodnie;
To ja wtrącę swoje 3 grosze nie na temat - co do PR to każda samoróbka jest lepsza od oryginału. Oryginał jest potwornie, tragicznie brzydki. Chyba najbrzydsza gra jaką widziałam... Czy pozostałe gry tej firmy są tak samo paskudne? Za taką cenę chce się mieć jakieś ładne grafiki... :)
Pozdrawiam!

Sasannka :]
misiek
Posty: 44
Rejestracja: 17 maja 2005, 14:26

Post autor: misiek »

ok! to mam pytanie - jak zrobic ta samorobke? skad sciagnac jakies wzory (?) kart, ewentualnie texty, zasady itp. w jaki sposob sami wykonaliscie puerto rico?
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

misiek pisze:ok! to mam pytanie - jak zrobic ta samorobke? skad sciagnac jakies wzory (?) kart, ewentualnie texty, zasady itp. w jaki sposob sami wykonaliscie puerto rico?
Ja robiłem wszystko od zera - mając opisy budynków (z BGG) i zasady, poszukałem w necie zdjęć z wyspy (takiego zdjęcia użyłem jako tła pod plansze graczy) oraz starych pocztówek z puerto rico - z nich zrobiłem tło pod budynki. Symbole uprawianych dóbr wziąłem z clipartów power pointa (można dociągać cliparty z sieci - zawsze coś się znajdzie) i z tego zrobiłem żetony plantacji. Towary z modeliny, pieniądze i koloniści - już pisałem. Punkty zwycięstwa - użyłem takich ceramicznych malutkich kafelków do samodzielnego robienia mozaiki. Kupiłem je w Empiku w Arcadii w Warszawie. To chyba z grubsza wszystko.

Drukowałem wszystko na samoprzylepnym papierze i naklejałem na tekturę - poszukaj w innych wątkach informacji o detalach technologicznych.
Awatar użytkownika
Yatzek
Posty: 132
Rejestracja: 20 sie 2004, 09:53
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time

Post autor: Yatzek »

Ja_n - widzę kafelki w Mpiku przyciągają oko prawdziwych graczy :)
Też oczywiscie kupiłem paczkę jak tylko zobaczyłem ;)

Misiek - Karty SJ - grafika plus teksty - wszystko jest w wyżej wymienionej elektronicznej wersji.


Oczywiscie sposób wykonania, sposób użycia dostępnych materiałów jak coś zrobić "aby się nie narobić" i jeszcze wyglądało to jakos znośnie...
Szperanie po najdalszych stronach sieci za każdym kawałkiem potrzebnej informacji...
A potem dłubanie w programach graficznych, (albo modelinie), kombinowanie z wydrukami....

To główkowanie jest moim ulubionym (oprócz grania ;) ) zajęciem :D
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

Yatzek pisze:Ja_n - widzę kafelki w Mpiku przyciągają oko prawdziwych graczy :)
Też oczywiscie kupiłem paczkę jak tylko zobaczyłem ;)
Ja kupiłem 5 paczek - wykorzystuję je także w Tygrys i Eufrat jako punkty zwycięstwa w odpowiednich kolorach. :)
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

oto wersja PR, którą można sobie zrzucic z sieci i wydrukować samemu. Jest to specjalne wydanie, które nie wszystkim może przypaść do gustu
http://www.michaeldoyle.com/PRege/LaCiudad.html
misiek
Posty: 44
Rejestracja: 17 maja 2005, 14:26

Post autor: misiek »

z samorobka zapowiada sie sporo roboty, no ale pozniej jaka satysfakcja :D czy faktycznie puerto rico jest tak brzydkie graficznie, ze nie warto wybulic tych 200 pary zlotych?
oto wersja PR, którą można sobie zrzucic z sieci i wydrukować samemu. Jest to specjalne wydanie, które nie wszystkim może przypaść do gustu
http://www.michaeldoyle.com/PRege/LaCiudad.html
wow! jak dla mnie rewelacja. czy to jest "kompletna" gra? z tego co tam wyczytalem to tak :D
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

wow! jak dla mnie rewelacja. czy to jest "kompletna" gra? z tego co tam wyczytalem to tak
tak full komplet (nie robiłem, ale z tego co przegladałem an stronie to na to wychodzi). Wszystko co potrzeba do wydruku! jednak do zrobienia potrzebujesz jeszcze kilka innych rzczey, z których dostaniem nie powinieneś mieć żadnego problemu, i tonę cierpliwości połaczoną ze zdolnosciami manualnymi ;)
Awatar użytkownika
wilczelyko
Posty: 174
Rejestracja: 04 cze 2004, 09:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 39 times

Post autor: wilczelyko »

ja_n pisze:moja samoróbka ma dużo fajniejsze pieniądze - plastikowe zetony z ruletki - oraz duzo fajniejszych kolonistów - plastikowe figurki z Riska)
To mile - uzylem tych samych elementow - riska i ruletke. Tyle ze u mnie zetony odgrywaja plantacje losowane z pieknego nieprzezroczystego woreczka powstalego praca mej Pani. Pieniadze zaczerpnalem z takiej podrobki monopoly - Leonardo - bardzo ladne zetony w roznych rozmiarach.
misiek
Posty: 44
Rejestracja: 17 maja 2005, 14:26

Post autor: misiek »

no juz sobie wydrukowalem. mapa i karty sa naprawde doskonalej jakosci i wszystko bardzo ladnie kompnuje sie kolorystycznie. teraz jeszcze tylko to posklejac, porobic tokeny i nauczyc sie grac :D
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Uiek pisze:
wow! jak dla mnie rewelacja. czy to jest "kompletna" gra? z tego co tam wyczytalem to tak
tak full komplet (nie robiłem, ale z tego co przegladałem an stronie to na to wychodzi). Wszystko co potrzeba do wydruku! jednak do zrobienia potrzebujesz jeszcze kilka innych rzczey, z których dostaniem nie powinieneś mieć żadnego problemu, i tonę cierpliwości połaczoną ze zdolnosciami manualnymi ;)
Sorry, moze mam zle dni, ale nie wiem jak to sciagnac :/
Jest adres:
http://www.michaeldoyle.com/PRege/LaCiudad.html
Jest u gory "Download art & printable directions" klikam w to i ... nici :/
Niby otwiera nowe okno, ale nic tam nie ma :-(
Moze ktos kto to ma sciagniete podeslalby mi lub gdzies wystawil.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

Tu jest małe nieporozumienie moim zdaniem. Po pierwsze ten link prowadzi do innej wersji - Puerto Rico z jedną wspólną planszą (w standardzie kazdy gracz ma swoją planszę). Zamiast określonej liczby budynków danego rodzaju, na tej planszy jest ograniczona liczba miejsc pod budynki danego rodzaju. Zamiast wielu różnych żetonów z różnymi budynkami, każdy gracz dostaje dużo identycznych żetonów oznaczonych jego kolorem. Jeżeli taki żeton położy w miejscu przeznaczonym pod cukrownię, to on staje się cukrownią. Jeśli położy go w miejscu przeznaczonym pod stocznię, to staje się stocznią.

Pliki do drukowania są na BGG. BGG mi teraz chwilowo nie chce zadziałać, pewnie dlatego link do downloadu wygląda jakby nic nie robił. Dodatkowo jest zapowiedź standardowej wersji PR (z wieloma planszami) utrzymanej w tej samej szacie graficznej, ale to dopiero zapowiedź.

Update: tu jest link do ostatniej wersji pliku z BGG:
http://www.bggfiles.com/viewfile.php3?fileid=7423
Link na stronie jest niepoprawny.


Teraz jeszcze słowo o szacie graficznej tego wariantu. Moim zdaniem - zapiera dech w piersiach. Jest przepiękna i bardzo klimatyczna. Mistrzostwo świata. Jednak.... jeżeli te cuda wydrukuje się na zwykłym papierze przy użyciu domowej plujki - będzie kicha. Te grafiki będą wyglądać super, jeśli wydrukujemy je na błyszczącym papierze, profesjonalnym sprzętem drukującym. Inaczej będą ciemne, nieczytelne, stracą nasycenie kolorystyczne i będą niemiłosiernie brudzić ręce atramentem z plujki, którego na papierze będzie bardzo dużo.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Dzieki.

Sciagnalem i ogladam, faktycznie ma niesamowity nastroj... w trakcie gry pewnie jeszcze sie to poglebia.
Z tego co zauwazylem same budynki sa w dwu rodzajach, z napisami i drugie alternatywne bez napisow... mozna uzywac takie lub takie.
Poczytam sobie instrukcje :-) i sprobuje to zrobic... to spore zadanie.

Jeszcze raz dzieki
misiek
Posty: 44
Rejestracja: 17 maja 2005, 14:26

Post autor: misiek »

Po pierwsze ten link prowadzi do innej wersji - Puerto Rico z jedną wspólną planszą (w standardzie kazdy gracz ma swoją planszę).
dokladnie. to jest ta wersja doyle'a. pisze on na swojej stronie, ze chcial zebrac wszystko razem na jednej planszy.
Zamiast określonej liczby budynków danego rodzaju, na tej planszy jest ograniczona liczba miejsc pod budynki danego rodzaju.
czyli wychodzi na to, ze trzeba sie bardziej wysilic co wybudowac?
pytam z ciekawosci, bo jeszcze nie mialem okazji zagrac.
Zamiast wielu różnych żetonów z różnymi budynkami, każdy gracz dostaje dużo identycznych żetonów oznaczonych jego kolorem
w tym co ja sciagnalem sa rozne rodzaje zetonow budynkow oznaczone kolorami dla konkretnych graczy. ale z tego co widzialem na bgg to tam sa 3 wersje gry doyle'a. ja sciagnalem ta najnowsza. podejrzewam, ze poprawiona.
teraz pytan kilka-
1. skad sciagnac zasaday gry? na bgg sa tylko jakies skroty i updatey, ewentualnie setup'y gry. ale brak jest kompletnych regul. no chyba, ze to co na bgg nazwane jest "english rules" to faktycznie sa cale zasady...
2. z tego co wyczytalem, powinny byc jeszcze karty "charakterow". wersja doyle'a niestety ich nie zawiera. czy ktos moze ma pojecie skad moznaby je szarpnac? w sumie zrobienie wlasnych to nie problem,chwila z photoshopem, no ale brak czasu, len i upal ;)
3. na planszy doyle'a oprocz wydzielonych miejsc na budynki (wspolna powierzchnia pod zabudowe?) jest jeszcze 12 pol przy kazdym herbie oznaczajacym graczy. do czego to sluzy? czy moze ja mam jakas paranoje, a to jest tylko element estetyczny?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

misiek>
czyli wychodzi na to, ze trzeba sie bardziej wysilic co wybudowac?
pytam z ciekawosci, bo jeszcze nie mialem okazji zagrac.
Nie ma to wplywu na mechanike gry. Liczba sie zgadza, tylko sposob prezentacji jest inny.
z tego co wyczytalem, powinny byc jeszcze karty "charakterow".
w Puerto Rico nie ma zadnych characterow.
na planszy doyle'a oprocz wydzielonych miejsc na budynki (wspolna powierzchnia pod zabudowe?) jest jeszcze 12 pol przy kazdym herbie oznaczajacym graczy. do czego to sluzy? czy moze ja mam jakas paranoje, a to jest tylko element estetyczny?
kazdy gracz ma 12 pol, na ktorych stawia plantacje. przeczytaj pelna instrukcje, inaczej nie ma sensu robic samorobki (nie znajac zasad).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
misiek
Posty: 44
Rejestracja: 17 maja 2005, 14:26

Post autor: misiek »

przeczytaj pelna instrukcje, inaczej nie ma sensu robic samorobki (nie znajac zasad).
wiem, wiem. ino problem z ta instrukcja mam - nigdzie jej znalezc nie moge. jak juz pisalem, na bgg sa tylko jakies skroty, ktore daja ogolny zarys, ale wlasciwie wiele nie wyjasniaja.
ODPOWIEDZ