Taktyka i Strategia

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Raleen
Posty: 853
Rejestracja: 29 cze 2004, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 56 times
Kontakt:

Re: Taktyka i Strategia

Post autor: Raleen »

Pan ma generalnie problemy z rozumieniem czytanego tekstu i to jest podstawowy problem wiążący się z Pańskim udziałem we wszelkich forach, grupach dyskusyjnych etc. Pogłębia to niestety Pańska chorobliwa wrogość do mojej osoby, o której można się przekonać czytając m.in. Pańską witrynę. Po prostu rzeczy, które Pan pisze nijak mają się do mojej wypowiedzi. Jej merytoryczność oceniać zaś będą na szczęście czytający, nie Pan, więc tego typu uwagami nie zaklnie Pan rzeczywistości:
Na sprostowanie nie było żadnej merytorycznej odpowiedzi - w zasadzie tylko odwracanie kota ogonem.
Odkąd nie ma mnie na forum Strategie, nikt nie wycina mi postów bez uprzedniej informacji o tym fakcie.
Nie zauważyłem by na większych forach była praktyka uprzedniego informowania o wycinanych postach. Co do naszego forum, od czasu panów wybycia, rzadko się zdarza, by była potrzeba stosowania takich środków. Można powiedzieć, że problem rozwiązał się sam. Zapewne mógłbym w podobnym tonie rozpocząć wycieczki w stosunku do Pańskiego forum, na którym nie takie praktyki miały miejsce, ale jak słusznie Witold zauważył, brniemy w temat, z którego nic pożytecznego nie wynika.
Ostatnio zmieniony 20 sie 2009, 08:00 przez Raleen, łącznie zmieniany 1 raz.
Zulu Frh. von Auffenberg

Re: Taktyka i Strategia

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

Raleen pisze:Pan ma generalnie problemy z rozumieniem czytanego tekstu i to jest podstawowy problem wiążący się z Pańskim udziałem we wszelkich forach, grupach dyskusyjnych etc. Pogłębia to niestety Pańska chorobliwa wrogość do mojej osoby, o której można się przekonać czytając m.in. Pańską witrynę. Po prostu rzeczy, które Pan pisze nijak mają się do mojej wypowiedzi. Jej merytoryczność oceniać zaś będą na szczęście czytający, nie Pan, więc tego typu uwagami nie zaklnie Pan rzeczywistości:
Na sprostowanie nie było żadnej merytorycznej odpowiedzi - w zasadzie tylko odwracanie kota ogonem.
No to proszę wszystkim wytłumaczyć, żeś się pomylił pisząc, że najważniejsza przyczyną stworzenia gry było to, że pracownik magistratu kraśnickiego wymyślił, że mozna tak miasto wypromować.
A jak nie pomyliłes się - dalej twierdzisz, że tak było - to proszę o źródła informacji. To nie bajkopisarstwo.

Opowiadanie bajek, że można to wydedukować to tworzenie nowego Sherlocka, a nie wskazywanie na źródła informacji.

Jeśli chodzi o brak merytoryki, to akurat ty w tym celujesz unikając odpowiedzi na pytania i usiłując zamydlić czytelnikowi oczy robiąc z siebie ofiarę złych Wojtków, Archaniołów, Zulusów i Bóg wie kogo jeszcze.

Zatem proszę o krótką wypowiedź:

pomyliłem się, przepraszam.

albo

nie pomyliłem się, wiem to od/z - i źródło informacji.

PS
Jak już schodzimy na taki poziom, to powiem, że moja urojona przez ciebie chorobliwa wrogość do ciebie jest byłaby i tak mniejsza od prawdziwej (nie urojonej) twojej wrogości w stosunku do Zalewskiego.
Albo przestaniesz wypisywać banialuki i wtedy prowadź sobie to swoje forum - jest mi ono całkowicie obojętne, i tak poza gadaniem nic więcej nie robisz, albo każda bzdura na mój temat spotka się z reakcją.
Zulu Frh. von Auffenberg

Re: Taktyka i Strategia

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

Raleen pisze: Nie zauważyłem by na większych forach była praktyka uprzedniego informowania o wycinanych postach. Co do naszego forum, od czasu panów wybycia, rzadko się zdarza, by była potrzeba stosowania takich środków. Można powiedzieć, że problem rozwiązał się sam. Zapewne mógłbym w podobnym tonie rozpocząć wycieczki w stosunku do Pańskiego forum, na którym nie takie praktyki miały miejsce, ale jak słusznie Witold zauważył, brniemy w temat, z którego nic pożytecznego nie wynika.
Mówimy o kulturze administrowania forum, a nie o gabarytach.
Ja zawsze użytkowników informuję, że cenzura działa.

Nie my brniemy, ty brniesz, unikając odpowiedzi na proste pytanie:

prawda - fałsz.
Raleen
Posty: 853
Rejestracja: 29 cze 2004, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 56 times
Kontakt:

Re: Taktyka i Strategia

Post autor: Raleen »

Myślę, że wszyscy zainteresowani już dawno zorientowali się co miałem na myśli. Nie pomyliłem się, bo nie napisałem tego, co mi przypisujesz. Moje ostatnie wypowiedzi, jeśli ktoś miał wątpliwości, powinny to wystarczająco uściślić.

Po prostu jak nie rozumiesz czegoś albo wydaje się niejasne, to najlepiej pytać co autor miał dokładnie na myśli, zamiast zaczynać przepychanki i potem walczyć z wiatrakami, wymyślając komuś, że mówi nieprawdę, że Cię obraża itp.
Albo przestaniesz wypisywać banialuki i wtedy prowadź sobie to swoje forum - jest mi ono całkowicie obojętne, i tak poza gadaniem nic tam ciekawego dla mnie nie ma, albo każda bzdura na mój temat spotka się z reakcją.
:lol:
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6448
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 577 times
Been thanked: 933 times

Re: Taktyka i Strategia

Post autor: Odi »

Taktyka i Strategia. Sprite i Pragnienie. Duma i Uprzedzenie. Zulu i Raleen

:roll:
Ostatnio zmieniony 20 sie 2009, 09:24 przez Odi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bartek_b
Posty: 105
Rejestracja: 30 gru 2006, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Taktyka i Strategia

Post autor: bartek_b »

Archanioł pisze:
Wejdź na http://www.taktykaistrategia.pl i sprawdź u źródła
normalnie :shock:

Mówiąc o źródle miałem na myśli wydawnictwo i jego wszystkie produkty. W przypadku Kraśnika właściwym miejscem poszukiwań autora jest oczywiście forum GIS :idea:
".to jest jednak hobby i rozrywka a nie usługi o znaczeniu żywotnym dla odbiorcy, należy swoje oczekiwania tonować, bo zastosowanie podejścia tak dalece roszczeniowego spowoduje w dłuższej perspektywnie wycofywanie się wydawców z produkcji.." C.
Archanioł
Posty: 72
Rejestracja: 24 kwie 2008, 18:56
Lokalizacja: Płock

Re: Taktyka i Strategia

Post autor: Archanioł »

Nie jest obraczona żadnym błędem, jeśli odniesiemy ją do tego konkretnego przypadku.
Oczywiście, że jest bo partycypacja w kosztach produkcji dzieła może być najzwyklejszym mecenatem. Płacę za czyjeś działo dlatego że lubię kulturę, gry wojenne albo po prostu dlatego, żeby mieć inny materiał promocyjny niż reklama w regionalnej TV. W rewanżu autor/wydawca umieszcza np. herb miasta i podaje, że dane miasto objęło produkt patronatem finansowym. Cały jednak proces tworzenia dzieła jest poza zainteresowaniem patrona/mecenasa. Tak też było z Krasnikiem z tego co wiem.
Cóż, ciekawe, że przez parę dni ten post tutaj wisiał i żaden z użytkowników tego forum, niezwiązanych z panów grupką jej tak nie odebrał.
Kolejna teoria spiskowa :?
Warto być bardziej domyślnym i starać się ustalić adekwatny sens cudzej wypowiedzi, a nie na siłę szukać dziury w całym.
Pierwszeństwo ma wykładnia gramatyczna, zawsze i wszędzie. Zresztą jakiego sensu się w tych andronach doszukiwać?
O prawie autorskim pisałem w zupełnie innym kontekście, nawiązywałem do opracowanej wcześniej Galicji.
A co ma Galicja do Kraśnika? Zresztą Sławek publicznie głosił, że Galicja nie jest przeznaczona do wydania.
Zdrowy rozsądek, niezadekretowany wprost w żadnej ustawie niestety, stąd może kolega ma problem.
Zawsze uważałem, że logika dla prawników powinna byc obowiązkowa :lol: Aby analogię stosować trzeba mieć się do czego odwołać aby ją stosować, jeśli jest oczywiście przydatna.
Owszem, na pewno bardziej rzeczowa niż wywody kolegi.
Rozczaruję Cię, póki co to Ty jesteś nierzeczowy.
Jeśli o nas chodzi, mogę powiedzieć, że od czasu zniknięcia z Forum Strategie panów Zulu i Archanioła jest w zasadzie błogi spokój i nie ma żadnych awantur, mimo że trafiają różne nowe osoby itd. To zresztą nie moja opinia tylko osób z zewnątrz, często wcześniej zupełnie niezwiązanych z wargamingiem.
Z tym, że na forum Strategie nie ma nikogo, poza Tobą, kto je pierwotnie zakładał. Nikt mi nie powie, że to przypadek. A co do rzekomej mojej i Sławka kłótliwości jakoś sobie nie skaczemy do oczu na GIS-ie, a przecież powinnismy wedle Twojej teorii. Co więcej, w przeciwieństwie do nas, Ty możesz dowolnie pisać na GIS - nikt cię nie wyrzucał.
Po prostu, mam, podobnie jak Ty - z tego co zauważyłem w jednym z Twoich postów na początku tego wątku, krytyczny stosunek do szeregu produkcji TiS i odmienne opinie na ten temat, a niektórzy nie potrafią sobie z tym poradzić.
Ty masz krytyczny stosunek do każdej produkcji TiS w któej nie uczestniczyłeś. O żadnej grze spod ręki Wojtka Zalewskiego dobrego słowa nie powiesz. Kreujesz się na "fachowca". Wszystko cacy było w TiS-ie dokąd tam byłeś i jakoś nie przeszkadzało Ci, że wydaja raptem gry w 3 systemach - wszystko drugowojenne. Ty nie krytykujesz, Ty prowadzisz krucjatę.
Po prostu rzeczy, które Pan pisze nijak mają się do mojej wypowiedzi. Jej merytoryczność oceniać zaś będą na szczęście czytający, nie Pan, więc tego typu uwagami nie zaklnie Pan rzeczywistości:
Jaką merytoryczność? Najpierw twierdzisz, że UM Kraśnik grę zamówił, potem, że źle odczytano sens Twojej wypowiedzi. Przyznaj się do błędu i przeproś - to żaden wstyd. A nie czynisz "czary mary" o "merytoryczności", "ocenach" itp. zresztą, taki wybieg to często stosowana przez Ciebie technika jak brakuje Ci argumentów.
Nie pomyliłem się, bo nie napisałem tego, co mi przypisujesz. Moje ostatnie wypowiedzi, jeśli ktoś miał wątpliwości, powinny to wystarczająco uściślić.
Nie pomyliłeś się, podłeś fałszywą informację:
Witold Janik napisał(a):
Z tego co wiem, historia powstania "Kraśnika" jest mniej-więcej taka: Zulu (Sławomir Łukasik, występujący na tym forum pod pseudonimem Zulu Frh. von Auffenberg) jako jeden z fanów "Tannenbergu 1914" starego Dragona (i ja, i ja też! ) zrobił cały front wschodni w 1914; powstała też oczywiście w ramach tego projektu mapa z Galicją. Jednak skala operacyjna nie ukazywała całej złożoności bitwy stoczonej w okolicach Kraśnika, więc Sławek zrobił po prostu nową grę Nie grałem niestety, ale jeśli chodzi o mechanikę są tam nowe, ciekawe rozwiązania.

Wydaje mi się jednak, że główną przyczyną było to, że nagle urząd miasta w Kraśniku nabrał za sprawą jednego z jego pracowników chęci wyłożenia pieniędzy na produkcję gry, jako materiału promocyjnego dla lokalnego samorządu. Z kolei gra nie mogła być taka sama jak "Tannenberg 1914", bo wówczas autor tamtego mógłby mieć słuszne pretensje. Resztę uzasadnień potraktowałbym w charakterze działań promocyjnych .
- podkreślenie moje.
Zechciej wyjaśnić jak to się ma do póxniejszych Twoich wywodów (współpraca i te inne głupoty)?
Awatar użytkownika
robert-wg
Posty: 135
Rejestracja: 13 wrz 2006, 12:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Taktyka i Strategia

Post autor: robert-wg »

Raleen pisze:Wydaje mi się jednak, że główną przyczyną było to, że nagle urząd miasta w Kraśniku nabrał za sprawą jednego z jego pracowników chęci wyłożenia pieniędzy na produkcję gry, jako materiału promocyjnego dla lokalnego samorządu.
Nawet jeśli by tak było. To co w tym złego :?:
Raleen pisze: Z kolei gra nie mogła być taka sama jak "Tannenberg 1914", bo wówczas autor tamtego mógłby mieć słuszne pretensje. Resztę uzasadnień potraktowałbym w charakterze działań promocyjnych :wink: .
Nawet jeśli by to była ta samam mechanika - to znowu zapytam. Co w tym złego? Na świecie wychodzą w ogromnej masie gry czerpiące mechanizmy lub wręcz chodzące na tym samym "silniku", co inne.
Raleen
Posty: 853
Rejestracja: 29 cze 2004, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 56 times
Kontakt:

Re: Taktyka i Strategia

Post autor: Raleen »

robert-wg pisze:
Raleen pisze:Wydaje mi się jednak, że główną przyczyną było to, że nagle urząd miasta w Kraśniku nabrał za sprawą jednego z jego pracowników chęci wyłożenia pieniędzy na produkcję gry, jako materiału promocyjnego dla lokalnego samorządu.
Nawet jeśli by tak było. To co w tym złego :?:
Raleen pisze: Z kolei gra nie mogła być taka sama jak "Tannenberg 1914", bo wówczas autor tamtego mógłby mieć słuszne pretensje. Resztę uzasadnień potraktowałbym w charakterze działań promocyjnych :wink: .
Nawet jeśli by to była ta samam mechanika - to znowu zapytam. Co w tym złego? Na świecie wychodzą w ogromnej masie gry czerpiące mechanizmy lub wręcz chodzące na tym samym "silniku", co inne.
A gdzie ja piszę, że coś w tym złego?
Archanioł pisze:Z tym, że na forum Strategie nie ma nikogo, poza Tobą, kto je pierwotnie zakładał.
Forum Strategie zakładaliśmy razem z Grenadyerem (obecnie występuje pod nickiem Itagaki) i on też był razem ze mną pierwszym administratorem. Nikt z Was go ze mną nie zakładał. Skasowaliście czy zablokowaliście mu konto na swoim forum, bo zrezygnował, z powodu jak był tam traktowany. U mnie bywa regularnie.

Reszta jak zwykle, możnaby tak jeszcze długo, ale obawiam się, że mało kogo to interesuje. Kto z Was będzie ciekaw, zapraszam w nasze skromne progi: http://www.strategie.net.pl

Pozdrawiam
Raleen
Ostatnio zmieniony 20 sie 2009, 11:21 przez Raleen, łącznie zmieniany 1 raz.
Archanioł
Posty: 72
Rejestracja: 24 kwie 2008, 18:56
Lokalizacja: Płock

Re: Taktyka i Strategia

Post autor: Archanioł »

Nawet jeśli by tak było. To co w tym złego ?
No właśnie nic. Byłoby wspaniale gdyby więcej takich inicjatyw powstało.
Nawet jeśli by to była ta samam mechanika - to znowu zapytam. Co w tym złego? Na świecie wychodzą w ogromnej masie gry czerpiące mechanizmy lub wręcz chodzące na tym samym "silniku", co inne.
Też nic. Jak dobry silnik to nawet lepiej :)

Ale jak widać są tacy którym sukces innych przeszkadza.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Taktyka i Strategia

Post autor: Nataniel »

Naprawde NIKOGO na tym forum nie interesuja ani kwestie personalne ani kwestie tego na czyje zamowienie powstala czy nie powstala gra ani wyjasnienia i sprostowania. Wszystkie wypowiedzi nie dotyczace meritum (jakosc gry, czas gry, itp.) beda wywalane a jezeli beda uporczywe - ich autorzy banowani.

Zulu Frh. von Auffenberg - ostrzezenie, posty wywalone.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
bartek_b
Posty: 105
Rejestracja: 30 gru 2006, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Taktyka i Strategia

Post autor: bartek_b »

Nataniel pisze:Naprawde NIKOGO na tym forum nie interesuja ani kwestie personalne ani kwestie tego na czyje zamowienie powstala czy nie powstala gra ani wyjasnienia i sprostowania. Wszystkie wypowiedzi nie dotyczace meritum (jakosc gry, czas gry, itp.) beda wywalane a jezeli beda uporczywe - ich autorzy banowani.
I wracając do meritum - opinie n/t produktów Taktyki i Strategii można znaleźć przede wszystkim na Forum TiS, Forum GIS oraz Forum S. Wybór duży, dla każdego coś miłego :D
".to jest jednak hobby i rozrywka a nie usługi o znaczeniu żywotnym dla odbiorcy, należy swoje oczekiwania tonować, bo zastosowanie podejścia tak dalece roszczeniowego spowoduje w dłuższej perspektywnie wycofywanie się wydawców z produkcji.." C.
Zulu Frh. von Auffenberg

Re: Taktyka i Strategia

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

Ja ze swej strony jestem zawsze gotów - czy to na forum Taktyki, czy na galicyjskim, czy także na tym odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z grą, która zresztą polecam jako faktycznie coś nowego w stajni TiS i w pewnym - skromnym zakresie - nietypowego na polskim rynku.

No i tematyka I Wojny w Polsce grającej jest reprezentowana - poza Kraśnikiem - tylko przez dwie gry, obydwie starsze.
Z czego Galicja z Dragona Hobby jest grą na zasadach Tannenbergu, w skali kilkukilometrowej - jesli chodzi o zasady dośc niefortunnie skonstruowaną (zmieniono skalę mapy pozostawiając starą ruchliwość i zwłaszcza zasieg taborów), mapa jest źle narysowana (nie zawiera podstawowych elementów topografii) i na dodatek same żetony - zwłaszcza austro-węgierskie - są źle zrobione.

Kraśnik by TiS ma inną skalę (3 km), żetony na szczeblu pułku, inny system rozstrzygania starć i przede wszystkim mapę zrobioną na podstawie mapy topograficznej.
Archanioł
Posty: 72
Rejestracja: 24 kwie 2008, 18:56
Lokalizacja: Płock

Re: Taktyka i Strategia

Post autor: Archanioł »

bartek_b pisze:
Nataniel pisze:Naprawde NIKOGO na tym forum nie interesuja ani kwestie personalne ani kwestie tego na czyje zamowienie powstala czy nie powstala gra ani wyjasnienia i sprostowania. Wszystkie wypowiedzi nie dotyczace meritum (jakosc gry, czas gry, itp.) beda wywalane a jezeli beda uporczywe - ich autorzy banowani.
I wracając do meritum - opinie n/t produktów Taktyki i Strategii można znaleźć przede wszystkim na Forum TiS, Forum GIS oraz Forum S. Wybór duży, dla każdego coś miłego :D

Także w Planszowym Weteranie można znaleźć 4 recenzje gier TiS.

A tak w ogóle to ja czekam na Orła i Gwiazdę :) To będzie hicior :)
profes79
Posty: 426
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 35 times
Been thanked: 135 times

Re: Taktyka i Strategia

Post autor: profes79 »

Kraśnik i Tannenberg łączy w zasadzie tylko i wyłącznie tematyka tj. okres I Wojny Światowej. Obie gry mają zupełnie różne zasady (wynikające chociażby ze skali) jak również trochę innego podejścia do samej walki.
Moje doświadczenia z rozgrywki (chociaż niewielkie - byłem jedną z osób testujących) wskazują na to co już pokazał Archanioł - potrzeba sporo czasu na rozegranie pełnego scenariusza. Grałem zarówno w wersje pierwotna jak i wersje wydaną i muszę powiedzieć że wersja pierwotna była ciekawsza (aktywacje, silne zróżnicowanie artylerii), ale wersja wydana chyba jest bardziej grywalna pod względem czasowym. (No i IgoUgo wygodniej sie gra na CB). Sama gra odzwierciedla schemat walki I wojny - dopóki się nie przełamiesz to w zasadzie jest przepychanka; po przełamaniu przychodzi czas na manewr.

[ wywalone, ostrzezenie - Nataniel ]
Ostrzeżenie przyjęte, więcej nie będę :)

Gabryś - co do Orła i Gwiazdy w zupełności się zgadzam - kontakt z grą w Warszawie mnie zachwycił.
Zulu Frh. von Auffenberg

Re: Taktyka i Strategia

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

profes79 pisze:Sama gra odzwierciedla schemat walki I wojny - dopóki się nie przełamiesz to w zasadzie jest przepychanka; po przełamaniu
Przy czym nie zawsze to przełamanie jest trudne, za to jest sporo manewrów - zachodzenia się ze skrzydeł, jest krwawo też. No i czas gra rolę - Rosjan mnogo i się ciągle zjeżdżają, za to Awstrijcom nikt nie chce pomóc :D
Awatar użytkownika
bartek_b
Posty: 105
Rejestracja: 30 gru 2006, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Taktyka i Strategia

Post autor: bartek_b »

Z nowości TiSowych - Kampania Wrześniowa w przygotowaniu - myślę że do końca roku powinniśmy się wyrobić. Gra strefowa (a nie heksowa), cała Polska na jednej mapie.
".to jest jednak hobby i rozrywka a nie usługi o znaczeniu żywotnym dla odbiorcy, należy swoje oczekiwania tonować, bo zastosowanie podejścia tak dalece roszczeniowego spowoduje w dłuższej perspektywnie wycofywanie się wydawców z produkcji.." C.
Archanioł
Posty: 72
Rejestracja: 24 kwie 2008, 18:56
Lokalizacja: Płock

Re: Taktyka i Strategia

Post autor: Archanioł »

Przy czym nie zawsze to przełamanie jest trudne, za to jest sporo manewrów - zachodzenia się ze skrzydeł, jest krwawo też. No i czas gra rolę - Rosjan mnogo i się ciągle zjeżdżają, za to Awstrijcom nikt nie chce pomóc
Ejże, na początku to cesarsko-królewscy mają znaczna przewagę. Jak źle Ruskimi pograsz to Cię nawet w tych przepychankach ogrzmocom.
Profes - przecież w obecnej wersji widać wyraźną różnicę między armatą a haubicą. No i przewagę Austriaków w stosowaniu broni artyleryjskiej stromotorowej
Zulu Frh. von Auffenberg

Re: Taktyka i Strategia

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

Archanioł pisze:
Przy czym nie zawsze to przełamanie jest trudne, za to jest sporo manewrów - zachodzenia się ze skrzydeł, jest krwawo też. No i czas gra rolę - Rosjan mnogo i się ciągle zjeżdżają, za to Awstrijcom nikt nie chce pomóc
Ejże, na początku to cesarsko-królewscy mają znaczna przewagę. Jak źle Ruskimi pograsz to Cię nawet w tych przepychankach ogrzmocom.
Tak, ale jak nie ogrzmocom, to sami będą grzmoceni przez jednostki drugorzutowe.
Stąd warunki zwyciestwa za teren, nie za siłę. Każdy ma zdobyć to, co jest za liniami przeciwnika - Rosjanie też. W końcu dostali wciry na początku dlatego, że usiłowali - słabsi - porwać się na silniejszego.
Profes - przecież w obecnej wersji widać wyraźną różnicę między armatą a haubicą. No i przewagę Austriaków w stosowaniu broni artyleryjskiej stromotorowej
W instrukcji z TiSa tej przewagi niemal nie widać.
Michał grał na stare zasady ze mną i wie, jak działają rosyjskie 122 korpuśne i co potrafią austriackie 104 dywizyjne, gdy Rosjanie chca się oderwać.

Ogólnie Profes ma rację - poprzednia wersja zasad była bardziej rozbudowana, gra była dłuższa (ale dzięki aktywacjom głównie), za to oferowała więcej ciekawostek i ładnie różnicowała obydwie armie.
W ten sposób nie ma czołgów, ale królowa I-wojennego pola walki artyleria inaczej działa u Rosjan, a inaczej u Austriaków.
Archanioł
Posty: 72
Rejestracja: 24 kwie 2008, 18:56
Lokalizacja: Płock

Re: Taktyka i Strategia

Post autor: Archanioł »

No właśnie - warunki zwycięstwa dobrze są oddane. Co zresztą wynikało z planów obu stron - atak :) Nie pamiętam, ale chyba w grze CK wojska trudniej mają z okopami, prawda?
Co ddo dział, to i tak dla mnie jest rewolucyjna różnica w ich stosowaniu wobec innych gier.
Zulu Frh. von Auffenberg

Re: Taktyka i Strategia

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

Archanioł pisze:No właśnie - warunki zwycięstwa dobrze są oddane. Co zresztą wynikało z planów obu stron - atak :)
Dokładnie. Żadna ze stron na tym odcinku nie przewidywała defensywy.
Rosjanie ponaglani przez Stawkę ruszyli na południe na San, mimo że wcześniej osłabiono 4 Armię aż o 1/4, a Korpus Gwardii - który miał być w zamian za XX Korpus Smirnowa - nie zdążył i tak dojechać (w zasadzie Gwardia była drugorzutowa), wcześniej za to dojechał XVIII Korpus też z Petersburga, ale ten prosto z garnizonów (Gwardię chyba pakowano ponownie w wagony pod Warszawą - pierwotnie z 9 Armią miała uderzać na Środkową Odrę albo nawet na Toruń)
Nie pamiętam, ale chyba w grze CK wojska trudniej mają z okopami, prawda?
Nie tyle trudniej, co austriackie okopy mają gorszy niż rosyjskie modyfikator dla obrońcy.
Taka zasada ma po pierwsze oddać ducha armii habsburskiej, szkolonej głównie do natarcia oraz fakt, że Rosjanie, jako jedynie w Europie, mieli za soba niedawną nowoczesną (w sensie taktyki i broni) wojnę i nauczyli się wykorzystywać umocnienia polowe - aż za bardzo czasem.
Co ddo dział, to i tak dla mnie jest rewolucyjna różnica w ich stosowaniu wobec innych gier.
A będzie jeszcze bardziej rewolucyjnie, Wasze Wysokobłagarodije! :wink:
Archanioł
Posty: 72
Rejestracja: 24 kwie 2008, 18:56
Lokalizacja: Płock

Re: Taktyka i Strategia

Post autor: Archanioł »

Z gier TiS wiele dobrego słyszałem także o Budziszynie i Normandii w systemie WB 95.
Zulu Frh. von Auffenberg

Re: Taktyka i Strategia

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

Autorem Normandii - mowa o scenariuszach - jest Tomek Hanas znany w półświatku strategów jako Pazer(fan). Gra ciekawa, klimatyczna i - jeśli o chodzi o stronę merytoryczną - dopracowana.

Budziszyn podoba się i mi.
Brakuje tam jednak wśród zasad kilku rzeczy (aż się proszą jakieś aktywacje dla Sowietów i Polaków), a instrukcja jest denerwująca dla mnie.
Generalnie im dalej w las, tym więcej błędów. Człowiek niby zna zasady, ale ciągle dostaje w nos jakimiś zmianami, niekiedy dziwnymi.
O ile rozumiem, że na Łużycach sowieckie tanki zasuwały po lasach (stąd inny modyfikator do terenu dla wojsk zmechanizowanych), o tyle nie bardzo wiem, po co autorzy zmieniali przepisy dotyczące odwrotu i ponoszenia strat.
Skutek jest taki, ze gracz niemiecki może sobie koncentrować siły i bić Sowietów, jak i tak oni częsciowo się cofną, częściowo stracą i na nic takie wysilki Niemca. Bo zaraz ich przylezie chmara, a wszystkich zabić się nie da.

Tak czy inaczej nie przegadując Budziszyn polecam nawet początkującym graczom, choć rzecz jasna czas rozgrywki jak zawsze jest długi. Natomiast mozna świetnie poczuć klimat ostatnich dni III Rzeszy.
Jest to ciekawa gra, zdecydowanie w klimacie starych dobrych Arden Dragona.

Z dodatków do Budziszyna (z czasopisma) mam Okrążenie Wrocławia - to jest jeszcze ciekawsze i klimatyczne, zwłaszcza dla miłośników Dolnego Śląska, do których się sam zaliczam.
Archanioł
Posty: 72
Rejestracja: 24 kwie 2008, 18:56
Lokalizacja: Płock

Re: Taktyka i Strategia

Post autor: Archanioł »

Nie grałem, ale wiele dobrych opinii o tych grach słyszałem.
Awatar użytkownika
bartek_b
Posty: 105
Rejestracja: 30 gru 2006, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Taktyka i Strategia

Post autor: bartek_b »

Jest całkiem prawdopodobne że w niedalekiej przyszłości pojawi się północna część do Budziszyna. A co do instrukcji do WB-95 to prace nad jej drugą edycją są poważnie zaawansowane.
".to jest jednak hobby i rozrywka a nie usługi o znaczeniu żywotnym dla odbiorcy, należy swoje oczekiwania tonować, bo zastosowanie podejścia tak dalece roszczeniowego spowoduje w dłuższej perspektywnie wycofywanie się wydawców z produkcji.." C.
ODPOWIEDZ