Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: macike »

Obrazek

W ostatni weekend wc naciągnął współgraczy na partyjkę Endeavor. Głównym argumentem było to, iż będziemy [podobno] drugą grupą w Polsce grającą w ten tytuł. Jak się okazało w trakcie tłumaczenia zasad, pierwszą grupą grającą na 'prawidłowych' zasadach. ;)

Gra, jak wiadomo, tania nie jest i do rozgrywki użyliśmy dostarczonej przez wc samoróbki. Jakości wykonania oryginału nie jestem więc w stanie ocenić.

Pierwszy minus to żmudny setup. Na szczęście wyszedłem z Browarionem na balkon zafajczyć i w tym czasie skanna oraz wc uporali się z rozmieszczeniem żetonów.

Potem tłumaczenie zasad. Pierwszy plus - zasady proste i intuicyjne jak budowa cepa.
Rozlosowanie gracza początkującego i obmyślenie pierwszych ruchów.

Tutaj zonk. Nie biorąc pod uwagę elementu losowego - rozmieszczenia żetonów - przejrzałem stałe elementy rozgrywki i wyszło mi, że jedyną słuszną strategią otwarcia jest to i to. Dodałem do tego wpływ elementu losowego i okazało się, że nawet jestem w stanie wyciągnąć z otwarcia coś więcej.

I poszło. Potem praktycznie pozwoliłem się grze i współgraczom prowadzić za rękę. Sama rozgrywka dosyć lekka i przyjemna. IMO po 2-3 razach da się sprowadzić do 'pykania', które powinno trwać 45-90 minut.

Wygrałem [jako pierwszy w Polsce na 'prawidłowych' zasadach :)] mniej więcej 62-52-43-39, co utwierdziło mnie w słuszności opinii co do schematyczności przyjętej strategii otwarcia. Chociaż współgracze orzekli, iż "poczuli" grę i kto wie, może moje mniemanie jest błędne, a następnym razem zusammen do kupy złoiliby mi rzopsko. :)

Z rozmów podsumowujących rozgrywkę wynikło, że:
- wszystkim bardzo się podobało,
- gra jest raczej taktyczna niż strategiczna,
- istnieje (także ogólnie wyrażona) obawa wbudowanych w grę schematów, które mogą spowodować jej niegrywalność,
- gra pozostawia poczucie, iż coś w niej można zrobić lepiej, a ponieważ autorami są Nowozelandczycy krytykowani za brak okolic Nowej Zelandii na planszy, pojawiło się podejrzenie planów rozszerzenia wprowadzającego nowy kawałek mapy i [brakujących] nowych elementów do rozgrywki,
- cena [200 - przyp. aut.] jest stanowczo za wysoka w stosunku do jakości [przyp. aut. - nie oceniając wykonania oryginału].
Ostatnio zmieniony 25 sie 2009, 09:15 przez macike, łącznie zmieniany 2 razy.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Endeavor

Post autor: melee »

Dzięki ;)
W stanach gra kosztuje bodaj 32$, czyli niecałe 100 zł. W Polsce - 200 zł.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Endeavor

Post autor: macike »

melee pisze:W stanach gra kosztuje bodaj 32$, czyli niecałe 100 zł. W Polsce - 200 zł.
Za 70 mógłbym ją kupić. Przy 100 bym się zastanawiał. Gdybym miał pewność, że jest grywalna, pewnie tytuł stałby się atrakcyjniejszy.
Może z dodatkiem za 16$. ;)
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Endeavor

Post autor: Maras »

Czy możecie powiedzić cos więcj na tem tej pozycji.
Po lekturze instrukcji i obejrzeniu fotek gra wyglada interesująco.
http://boardgamegeek.com/filepage/40793 (polskie tłumaczenie zasad)
Na BGG jet porównywana do Goa, chyba ze względu na na ekspansje i rozwój różnych dziedzinach. W grze zaaplikowano mnóstwo tematów: ekspansje, wojnę, spedycję, handel, kolonizację, niewolnictwo, kulturę, finanse i politykę. Plansza główna i plansze gracza nie powalają grafiką, za to pozostałe elementy: żetony, karty są wg mnie bardzo klimatyczne. Czas rozgrywki do 90 minut. Dużo atutów ale, jest jedno podstawowe pytanie jak z grywalnością?
Czy faktycznie wystepują schematy rozgrywki, przecież mamy tu na zupełnie losowe rozstawienie poczatkowe?
I niestety ta cena - nie do przyjecia!
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Endeavor

Post autor: melee »

Trochę osób już grało, opinie gdzieś od 6 do 9. Ja powinienem mieć w piątek swój egzemplarz (za 130 zł, nie 200 zł).
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Endeavor

Post autor: yosz »

i ja i ja też. Jak zagram to pewnie wrzucę na g-f rzut okiem albo pełnoprawną reckę
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Endeavor

Post autor: Maras »

yosz pisze:i ja i ja też. Jak zagram to pewnie wrzucę na g-f rzut okiem albo pełnoprawną reckę
mam nadzieję, że w formie wideo :lol:
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Endeavor

Post autor: Pancho »

yosz pisze:i ja i ja też. Jak zagram to pewnie wrzucę na g-f rzut okiem albo pełnoprawną reckę
O to fajnie, bo na swój rzut okiem ciągle nie mam czasu :D Mi się Endeavor szalenie podobał i widziałem właśnie podobieństwa do innej gry, którą lubię, czyli do Goa. Od dzieła Dorna Endeavor ma jednak znacznie brutalniejszą interakcje. Przy pięcioosobowej rozgrywce wydaje mi się, że jest też spory element chaosu. Rozumiem pod tym pojęciem sytuacje, że dwaj gracze rywalizują w danym momencie w jakimś miejscu, i wkracza trzeci gracz roztrzygając starcie. Przy czym on zyskuje niewiele, jeden z graczy sporo, a drugi nic. Potrzebowałbym jeszcze kilku rozgrywek, aby sprawdzić czy faktycznie jest to wartościowa pozycja. Po jednej rozgrywce podobało mi się bardzo.
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Endeavor

Post autor: Maras »

melee pisze:Trochę osób już grało, opinie gdzieś od 6 do 9. Ja powinienem mieć w piątek swój egzemplarz (za 130 zł, nie 200 zł).
A ile wynisły Cię opłaty (czyli przesyłka)
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Endeavor

Post autor: melee »

130 z przesyłką, przesyłka jakieś 35 zł chyba.
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Endeavor

Post autor: Maras »

melee pisze:130 z przesyłką, przesyłka jakieś 35 zł chyba.
Dobry zakup podwarunkiem, że Endeavor wypali jako gra
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Endeavor

Post autor: melee »

Jeśli nie, to sprzedaż albo math-trade, no problem ;)
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Endeavor

Post autor: skanna »

Pancho pisze:
yosz pisze:i ja i ja też. Jak zagram to pewnie wrzucę na g-f rzut okiem albo pełnoprawną reckę
O to fajnie, bo na swój rzut okiem ciągle nie mam czasu :D Mi się Endeavor szalenie podobał i widziałem właśnie podobieństwa do innej gry, którą lubię, czyli do Goa.
O mamusiu - Goa nie cierpię, Endeavor mi się podobał. Gdzie tu podobieństwo? No chyba, że takie samo jak między RftG a PR, którego też nie widzę, a wszyscy mi wmawiają, że jest :twisted:.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Endeavor

Post autor: yosz »

skanna pisze:O mamusiu - Goa nie cierpię, Endeavor mi się podobał. Gdzie tu podobieństwo?
W rozwoju, w planszy gracza. Ale w Goa nacisk jest położony na licytację, a w E na akcje
No chyba, że takie samo jak między RftG a PR, którego też nie widzę, a wszyscy mi wmawiają, że jest :twisted:.
Jest w postaci faz, które wybiera się w PR i R4TG
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Endeavor

Post autor: Pancho »

skanna pisze:O mamusiu - Goa nie cierpię, Endeavor mi się podobał. Gdzie tu podobieństwo?
Są pewne podobne elementy. Choćby właśnie system rozwoju różnych dziedzin swojego kraju, w którym wszystko jest wartościowe i trzeba podejmować drastyczne decyzje. Natomiast podobieństwo nie oznacza identyczności. Endeavor w żadnym wypadku nie jest klonem Goa. To w sumie zupełnie inna gra, ale czuję kilka podobieństw w mechanice.
skanna pisze: No chyba, że takie samo jak między RftG a PR, którego też nie widzę, a wszyscy mi wmawiają, że jest :twisted:.
Podobieństwo to bardziej jest pomiędzy San Juan a RftG.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Endeavor

Post autor: Leser »

melee pisze:130 z przesyłką, przesyłka jakieś 35 zł chyba.

Przepraszam, że nie na forum, ale nie chciałem robić offtopa. Czy mogę spytać się jaki sklep w Stanach oferuje tak korzystną przesyłkę?

EDIT:

Głowę bym dał, że napisałem PW, ale jak widać, nie powinienem zbyt lekkomyślnie nadstawiać tej części ciała. W takim razie przepraszam za OT ;)
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2009, 11:37 przez Leser, łącznie zmieniany 2 razy.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Endeavor

Post autor: yosz »

Żaden. Za to Polamer oferuje. Ze sklepu wysyła się przesyłkę do Polamera - jak jest zbiorcze zamówienie to będzie pewnie za darmo. Następnie w Polamerze przepakowują paczkę - wypełnia się formularz na stronie, że przyjdzie taka i taka paczka i należy ją przesłać dalej pod taki i taki adres.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Endeavor

Post autor: mst »

No i poza tym gier jest kilka więc całkowity koszt przesyłki rozkłada się na kilka pozycji. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Endeavor

Post autor: skanna »

A Urząd Celny takiej przesyłki się nie czepia?
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Endeavor

Post autor: mst »

Moich się nie czepiał, a zdarzało się naprawdę wielkie pudło. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Endeavor

Post autor: yosz »

Chyba że zamówisz 10 kopii tej samej gry to wtedy jest prawdopodobieństwo że się czepną ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Endeavor

Post autor: Pancho »

Do 150 euro powinno być absolutnie bezpiecznie, chyba, że coś się w temacie zmieniło od końca 2008, ale nie słyszałem o tym.

http://www.gamesfanatic.home.pl/2008/12 ... wek-z-usa/
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Endeavor

Post autor: melee »

Mnie jeszcze nigdy się nie czepili, a paczek było sporo. Ale kogoś tam capnęli. Endeavor dotarł wczoraj, zapraszam jutro do rozgrywki w klubie.
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Endeavor

Post autor: draco »

melee pisze:zapraszam jutro do rozgrywki w klubie.
Już się ślinię. :P :)
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Endeavor

Post autor: bazik »

bardzo szybki (<1h), prosty, zaskakujaco miesny. gdbyby trwal pod 2h jak inne podobne gry mialby 6/10, a ze w takim czasie nie ma duzo konkurencji ma 8/10. gra wydaje sie jakby zrobiona pod preferencje pancha :)

troche boje sie o regrywalnosc, ten niby losowy setup moze wiele nie zmieniac na przestrzeni >5 gier, a rozwoj w budynkach moze sie zrobic schematyczny (ze sie boje nie znaczy ze z duza przyjemnoscia nie sprawdza jak dziala ta 10ta czy ktoras rozgrywka)
ODPOWIEDZ